در حال بارگذاری ...

عوارض دود سیگار برای اطرافیان و افراد غیر سیگاری

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/07/28
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 21

 

اخیرا دانشمندان دریافتند قرار گرفتن به مدت پنج دقیقه در معرض دود سیگار می‌تواند خطرناک باشد و سالیانه عده‌ی زیادی غیر سیگاری اعم از مادران باردار، کودکان و نوزادانی که هنوز متولد نشده‌اند، بر اثر بیماری‌های ناشی از سیگار و دود سیگار در معرض خطر قرار می‌گیرند و یا جان خود را از دست می‌دهند.

 

خطر تنفس دود سیگار برابر است با سیگار کشیدن:

عوارض دود سیگار برای اطرافیان و افراد غیر سیگاری

 

مطالعات جدید نشان داده، زندگی در کنار افراد سیگاری به اندازه سیگار کشیدن زیان‌‌آور است.

محققان می‌‌گویند زنانی که در معرض دود سیگار بوده‌اند، ممکن است دچار ناباروری شوند یا بارداری آنها با عوارضی، بیش از سایر زنان دیگر همراه باشد.

جالب این که هر چه ساعات مواجهه شخص با فرد سیگاری بیشتر بوده، احتمال گرفتار شدن او به این عوارض نیز به صورت تصاعدی بالا می‌رفته که این نشان‌‌دهنده اثر مستقیم تنفس دود سیگار دیگران بر سلامت است.

به‌گفته این محققان، سموم متنوع موجود در دود سیگار، سبب از بین رفتن DNA  در سلول‌های حساس جنسی می‌شود و به این ترتیب احتمال نقائص ژنتیکی در این سلول‌ها بالا می‌‌رود. ناهنجاری‌های ژنتیکی و کروموزومی، از مهم‌ترین علل بروز سقط در 3 ماهه سوم به شمار می‌آیند.

همچنین دود سیگار، کارآیی این سلول‌ها را از بین می‌برد و در نتیجه احتمال باروری فرد، به‌خصوص آقایان پایین می‌آید. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده مردان سیگاری، تعداد اسپرم‌های سالم و متحرک و بارور کمتری به نسبت سایر آقایان دارند.

اما تاثیر بر سلول‌های جنسی و باروری، تنها تاثیر منفی سیگار بر اطرافیان سیگاری‌ها نیست. به‌عنوان مثال، در یکی از مطالعات انجام شده در این باره، در موسسه ملی بهداشت ژاپن مشخص شده زنانی که همسر آنها سیگاری ‌هستند، بیش از سایر زنان در معرض ابتلا به سرطان‌های مرتبط با سیگار، به‌ویژه سرطان ریه هستند.

 

دود سیگار برای نوزادان متولد نشده هم خطرناک است:

 

پدران آینده باید سیگار کشیدن را ترک کنند تا فرزند آنها با خطر روبه‌رو نشود.

محققان دانشگاه ناتینگهام متوجه شدند زنانی که در دوره بارداری در برابر دود سیگار قرار می‌گیرند با احتمال 23 درصد بیشتر فرزندشان مرده به‌دنیا می‌آید و با احتمال 13 درصد بیشتر نوزادشان به نقص‌‌های مادرزادی دچار می‌شود.

تمام این مطالعات روی زنانی انجام شده بود که خودشان سیگار نمی‌کشیدند اما در معرض دود سیگار اطرافیان خود مانند همسرشان بودند. تمام این تحقیقات اثبات می‌کند که زنانی که همسر یا اطرافیان‌شان بیش از 10 سیگار در اطراف او می‌کشند خطر را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهند.

محققان اعلام کردند پدران آینده که سیگار می‌کشند باید بیشتر در مورد خطرات دود سیگارشان برای نوزادی که هنوز متولد نشده است آگاه باشند. دود سیگار می‌تواند خطراتی مانند کاهش شدید وزن در هنگام تولد، تولد زودرس و برخی از انواع دیگر نواقص مادرزادی مانند مشکلات قلبی را افزایش دهد.

 

دود سیگار سالانه 26 هزار کودک ایرانی را دچار آسم می‌کند:

 

دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: دود سیگار باعث می‌شود هر سال 26 هزار کودک در کشور مبتلا به آسم شوند.

دکتر محمدرضا معدنی اظهارداشت: اگر هر فرد سیگاری روزانه یک پاکت سیگار مصرف کند، سالانه 70 هزار پک سیگار می‌زند. وی با عنوان این مطلب که روزانه 200  نفر سیگاری در کشور فوت می‌کنند، افزود: از هر 10 نفر سیگاری دو نفر معتاد می‌شوند.

معدنی با اشاره به عوارض ناشی مصرف سیگار در کشور که تبعات مختلفی به دنبال دارد، گفت: مصرف سیگار علاوه بر زیان افتصادی که بر جای می‌گذارد، باعث هدر رفتن نیروی انسانی کشور می‌شود.

 مرگ یک فرد سیگاری که سرپرست خانواده‌ای است می‌تواند آن خانواده را از هم بپاشد. هزینه‌های درمان عوارض سیگار گاهی به‌قدری سنگین است که علاوه بر مشکلات اقتصادی، آسیب های روحی و روانی را نیز به دنبال دارد.

 

و در آخر:

عوارض دود سیگار برای اطرافیان و افراد غیر سیگاری

 

سیگار بمب ساعتی است که هر پکی که به سیگار می‌زنی، آینده‌ات را نابود می‌کنی.

سیگار کشیدن تنها خودکشی نیست، قاتل هم هست. دود سیگار به‌طور غیرمستقیم نیز سبب بیماری‌های فراوانی می‌شود.

پس از همین امروز آن‌را ترک کنید.

 

سایت زیب‌ اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده، که شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب ‌اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان دریافت کنید و در کنار خانواده زیب اندام، اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
دودسیگار
سیگار
افرادسیگاری
افراد غیر سیگاری
دود
مجرای تنفس

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط