در حال بارگذاری ...

درباره روش درمانی آرتروسکوپی شانه چه می دانید؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/01/20
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 242

 

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی روشی است که جراحان ارتوپد برای بازرسی، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل از آن استفاده می کنند.

کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی "arthro" مفصل و "skopein" به نظر رسیدن آمده است. این اصطلاح در لغت به معنای «نگاه کردن به درون مفصل» است. در حین آرتروسکوپی شانه، جراح شما دوربین کوچکی را به نام آرتروسکوپ به مفصل شانه وارد می کند. این دوربین تصاویر را بر روی مانیتور ویدئو نمایش می دهد و جراح شما از این تصاویر برای راهنمایی ابزارهای جراحی کوچک استفاده می کند.

 

از آنجا که آرتروسکوپ و ابزار جراحی نازک است، جراح شما می تواند از برش های بسیار کوچک (بریدگی) استفاده کند، نه برش های بزرگتر که برای جراحی استاندارد و باز مورد نیاز است. این امر باعث درد کمتری برای بیماران می شود و مدت زمان بهبودی و بازگشت به فعالیت های مورد علاقه را کاهش می دهد.

 

آرتروسکوپی شانه از دهه 1970 انجام شده است. این امر تشخیص، درمان و بهبودی ناشی از جراحی را آسان تر و سریعتر از آنچه که تصور می شد، انجام داده است. هر ساله با توسعه ابزارها و تکنیک های جدید، آرتروسکوپی شانه بهبود می یابد.

مقاله پیشنهادی:📝

 

آناتومی

شانه شما یک مفصل پیچیده است که توانایی حرکت بیش از سایر مفاصل بدن شما را دارد. از سه استخوان تشکیل شده است:

 • استخوان بازوی بازو (استخوان بازو)
 • تیغه شانه (کتف)
 • استخوان یقه (ترقوه) شما

 

آناتومی طبیعی شانه

این تصویر از شانه، اجزای اصلی مفصل را برجسته می کند.

توپی و پریز: سر استخوان بالای بازوی شما در یک سوکت گرد در تیغه شانه قرار می گیرد. به این سوکت glenoid گفته می شود. یک بافت لغزنده به نام غضروف مفصلی سطح توپ و سوکت را می پوشاند. این یک سطح صاف و بدون اصطکاک ایجاد می کند که به استخوان ها کمک می کند تا به راحتی روی یکدیگر سر بخورند.

گلنوئید توسط غضروف رشته ای قوی به نام لابروم حلقه می شود: لابروم در اطراف سوکت یک واشر تشکیل می دهد، ثبات ایجاد می کند و مفصل را بالشتک می کند.

کپسول شانه مفصل توسط نوارهایی از بافت به نام رباط احاطه شده است: آنها کپسولی تشکیل می دهند که مفصل را به هم نزدیک می کند. سطح زیرین کپسول توسط غشای نازکی به نام سینوویوم پوشانده شده است. این ماده مایع مفصلی تولید می کند که مفصل شانه را روان می کند.

کاف روتاتور چهار تاندون کپسول شانه را احاطه کرده و به شما کمک می کند تا استخوان بازوی شما در سوکت شانه شما متمرکز شود. به این ماده ضخیم تاندون، روتاتور کاف گفته می شود. دکمه سر استخوان بازو را می پوشاند و آن را به تیغه شانه شما متصل می کند.

بورسا بین روتاتور کاف و استخوان بالای شانه شما یک کیسه روانکاری وجود دارد که به آن بورسا می گویند (آکرومیون). بورس به شما کمک می کند تا هنگام حرکت دادن بازو، تاندون های روتاتور کاف به راحتی بلغزانند.

 

هنگامی که آرتروسکوپی شانه توصیه می شود

اگر بیماری دردناکی داشته باشید که به درمان غیر جراحی پاسخ ندهد، ممکن است پزشک آرتروسکوپی شانه را توصیه کند. درمان غیر جراحی شامل استراحت، فیزیوتراپی و داروها یا تزریقاتی است که می تواند التهاب را کاهش داده و به بافت های آسیب دیده اجازه بهبودی دهد. التهاب یکی از واکنشهای طبیعی بدن شما در برابر آسیب یا بیماری است. در مفصل شانه آسیب دیده یا بیمار، التهاب باعث تورم، درد و سفتی می شود.

 

آسیب، استفاده بیش از حد و ساییدگی مربوط به سن بیشتر مشکلات شانه را به عهده دارد. آرتروسکوپی شانه ممکن است علائم دردناک بسیاری از مشکلات را که به تاندون های روتاتور کاف، لابروم، غضروف مفصلی و سایر بافت های نرم اطراف مفصل آسیب می رساند، تسکین دهد.

 

روشهای متداول آرتروسکوپی شامل موارد زیر است:

 • تعمیر روتاتور کاف
 • برداشتن یا ترمیم لابروم
 • ترمیم رباط ها
 • برداشتن بافت ملتهب یا غضروف شل
 • ترمیم دررفتگی مکرر شانه

 

روش های کمتر رایج مانند ترشح عصب، ترمیم شکستگی و برداشتن کیست نیز با استفاده از آرتروسکوپ قابل انجام است. برخی از روشهای جراحی، مانند تعویض شانه، هنوز هم نیاز به جراحی باز با برشهای گسترده تر دارند.

تصویر آرتروسکوپی شانه یخ زده

این عکس ها که از طریق آرتروسکوپ گرفته شده اند، پوشش مفصلی شانه  (چپ)  و پوشش مفصلی ملتهب ناشی از یخ زده شانه را نشان می دهد.

مقاله پیشنهادی:📝

 

برنامه ریزی برای جراحی

جراح ارتوپدی شما ممکن است از شما بخواهد که به پزشک اصلی خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی در پزشکی ندارید که باید قبل از جراحی رفع شود. برای انجام ایمن جراحی شما ممکن است به آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام یا عکس برداری از قفسه سینه نیاز باشد.

اگر خطرات خاصی برای سلامتی دارید، ممکن است قبل از جراحی ارزیابی گسترده تری لازم باشد. هر دارو یا مکمل مصرفی را حتما به جراح ارتوپدی خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد برخی از این موارد را قبل از جراحی متوقف کنید.

اگر به طور کلی سالم هستید، آرتروسکوپی شما به احتمال زیاد به صورت سرپایی انجام می شود. این بدان معناست که شما نیازی به اقامت شبانه در بیمارستان نخواهید داشت.

بیمارستان یا مرکز جراحی پیش از موعد با شما تماس می گیرد تا جزئیات خاصی درباره روش شما ارائه دهد. قبل از جراحی حتماً دستورالعمل های مربوط به زمان ورود و خصوصاً زمان قطع غذا و نوشیدن را دنبال کنید.

 

قبل از عمل، یکی از اعضای بیهوشی در مورد گزینه های بیهوشی با شما صحبت خواهد کرد. آرتروسکوپی شانه ممکن است با استفاده از بلوک های عصبی منطقه ای انجام شود که شانه و بازوی شما را بی حس می کند. این داروی بی حس کننده در قاعده گردن یا بالای شانه شما تزریق می شود. این جایی است که اعصاب کنترل کننده احساس در شانه و بازو قرار دارند. علاوه بر استفاده از آن به عنوان بی حس کننده در حین جراحی، بلوک عصبی به کنترل درد برای چند ساعت پس از اتمام جراحی کمک می کند. بسیاری از جراحان بلوک های عصبی را با یک بیهوشی عمومی سبک ترکیب می کنند، زیرا بیماران می توانند در مدت زمان لازم برای تکمیل جراحی در یک موقعیت ناراحت کننده باشند.

 

بیشتر اقدامات آرتروسکوپی کمتر از یک ساعت طول می کشد، با این حال، مدت زمان جراحی شما به آنچه جراح شما پیدا می کند و نیاز به تعمیرات بستگی دارد.

 

روش جراحی

 

موقعیت و آماده سازی

هنگامی که در اتاق عمل قرار گرفتید، در موقعیتی قرار خواهید گرفت که جراح شما می تواند آرتروسکوپ را به راحتی تنظیم کند تا از داخل شانه شما نمای واضحی داشته باشد. دو وضعیت شایع بیمار برای جراحی آرتروسکوپی شانه:

 

 • موقعیت صندلی ساحلی: این حالت نیمه نشسته شبیه نشستن روی صندلی دراز کشیده است.
 • موقعیت دهلیزی جانبی: در این حالت بیمار به پهلو روی میز عمل دراز می کشد.
 • هر موقعیت دارای برخی از مزایای جزئی است: جراحان بر اساس روش انجام شده و همچنین آموزش های فردی موقعیت ها را انتخاب می کنند.

 

پس از قرارگیری، در صورت لزوم، تیم جراحی موها را برداشته و سپس یک محلول ضد عفونی کننده روی شانه شما پخش می کند تا پوست تمیز شود. آنها شانه و بازوی شما را با پارچه های استریل می پوشانند و به احتمال زیاد بازو را در یک دستگاه نگهدارنده قرار می دهند تا از بی حرکت ماندن دست اطمینان حاصل کنند.

مقاله پیشنهادی:📝

 

روش

جراح شما ممکن است مایع را به شانه تزریق کند تا مفصل را باد کند. این کار باعث می شود که شما بتوانید از طریق آرتروسکوپ تمام ساختارهای شانه خود را راحت تر ببینید. سپس جراح یک سوراخ کوچک در شانه شما (به اندازه یک سوراخ دکمه) برای آرتروسکوپ ایجاد می کند. مایعی از طریق آرتروسکوپ جریان می یابد تا دید واضح باشد و خونریزی کنترل شود. تصاویری از آرتروسکوپ بر روی صفحه ویدئو نمایش داده می شود که جراح شما را در قسمت داخلی شانه و هر گونه آسیب دیدگی نشان می دهد.

 

تصویر و عکس آرتروسکوپ و ابزار جراحی را نشان می دهد که از طریق پورتال ها به مفصل شانه وارد می شود.

 

هنگامی که مشکل به وضوح مشخص شد، جراح شما ابزارهای کوچک دیگری را از طریق برش های جداگانه برای درمان وارد می کند. از ابزارهای مخصوص برای کارهایی مانند تراشیدن، برش، گرفتن، بخیه زدن و گره زدن استفاده می شود. در بسیاری از موارد، از دستگاه های ویژه ای برای لنگر بخیه ها به استخوان استفاده می شود.

بهبود

 

بعد از عمل

پس از جراحی، 1 تا 2 ساعت قبل از مرخص شدن در خانه، در اتاق ریکاوری خواهید ماند. پرستاران در صورت لزوم پاسخگویی شما را کنترل کرده و داروهای ضد درد را تهیه می کنند. شما به شخصی احتیاج دارید که شما را به خانه برساند و حداقل برای اولین شب در کنار شما بماند.

 

در خانه

اگرچه بهبودی از آرتروسکوپی اغلب سریعتر از بهبودی از جراحی باز است، اما ممکن است هفته ها تا ماه ها بهبودی کامل مفصل شانه شما طول بکشد.

 

برای چندین هفته پس از جراحی می توانید کمی درد و ناراحتی داشته باشید. اگر جراحی گسترده تری داشته اید، ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا درد شما فروکش کند. یخ به تسکین درد و تورم کمک می کند. در صورت لزوم، پزشک ممکن است داروی ضد درد را برای شما تجویز کند.

 

انواع مختلفی از داروهای ضد درد برای کنترل درد در دسترس است، از جمله مواد افیونی، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) و بی حس کننده های موضعی. درمان درد با داروها می تواند به شما کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید، این امر به بهبودی بدن و بهبود سریعتر از عمل جراحی کمک می کند.

 

مواد افیونی می توانند تسکین دهنده درد بسیار خوبی باشند، با این حال مواد مخدر هستند و می توانند اعتیاد آور باشند. استفاده از مواد افیونی فقط به دستور پزشک بسیار مهم است. به محض بهبود درد باید مصرف این داروها را متوقف کنید.

 

اگرچه تاثیری در بهبودی شانه شما ندارد، اما صاف دراز کشیدن ممکن است روی شانه شما بکشد و باعث ناراحتی شود. بعضی از بیماران در روزهای اول پس از جراحی راحت تر روی صندلی دراز کشیده می خوابند یا در رختخواب قرار می گیرند.

 

چند روز پس از جراحی، باید بتوانید باند بزرگ خود را با Band-Aids ساده جایگزین کنید. ممکن است هنگامی که زخم های شما دیگر تخلیه نمی شوند، دوش بگیرید، اما سعی کنید برش های خود را خیس نکنید و یا آنرا مالش ندهید.

 

به احتمال زیاد برای محافظت از شانه خود به یک اسلینگ یا ایموبیلایزر مخصوص نیاز خواهید داشت. جراح شما با شما در مورد مدت زمان مورد نیاز اسلینگ بحث خواهد کرد.

 

توانبخشی

توانبخشی نقش مهمی در بازگشت شما به فعالیتهای روزمره شما دارد. یک برنامه ورزشی به شما کمک می کند تا قدرت و حرکت شانه خود را بازیابید. جراح شما یک برنامه توانبخشی بر اساس روشهای جراحی مورد نیاز شما ایجاد خواهد کرد.

 

اگر ترمیم جراحی پیچیده تری داشته اید، جراح ممکن است برای نظارت بر برنامه ورزشی شما یک فیزیوتراپیست را توصیه کند.

 

مهم است که شما در توان بخشی تلاش جدی کنید تا عمل جراحی شما موفقیت آمیز باشد.

 

عوارض

بیشتر بیماران عوارض ناشی از آرتروسکوپی شانه را تجربه نمی کنند. مانند هر عمل جراحی، خطرات زیادی وجود دارد. اینها معمولاً جزئی و قابل درمان هستند. مشکلات احتمالی آرتروسکوپی شامل عفونت، خونریزی بیش از حد، لخته شدن خون و آسیب به رگ های خونی یا اعصاب است.

 

جراح قبل از عمل با شما در مورد عوارض احتمالی صحبت خواهد کرد.

 

نتایج بلند مدت

از آنجا که بیماران دارای شرایط مختلف سلامتی هستند، زمان بهبودی کامل برای همه متفاوت است.

 

اگر جراحی جزئی داشته باشید، ممکن است نیازی به اسلینگ نداشته باشید و پس از مدت کوتاهی توان بخشی، قدرت شما دوباره برگردد. ممکن است در طی چند روز پس از عمل خود بتوانید به محل کار یا تحصیل خود برگردید.

 

بهبودی از رویه های پیچیده تر بیشتر طول می کشد. اگرچه در آرتروسکوپی برش ها اندک است، اما با انجام این عمل می توان آسیب گسترده ای در مفصل را برطرف کرد. بهبودی کامل ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگرچه می تواند یک روند کند باشد، اما پیروی از دستورالعمل های جراح و برنامه توانبخشی برای نتیجه موفقیت آمیز حیاتی است.

منبع:

https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/shoulder-arthroscopy/

 

تگ ها

مربی انلاین
درباره روش درمانی آرتروسکوپی شانه چه می دانید؟
جراحی شانه
آرتروسکوپی شانه
در مورد جراحی شانه چه می دانید؟
عمل جراحی آرتروسکوپی شانه چیست؟
مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی شانه
مدت زمان عمل آرتروسکوپی شانه
عوارض بعد از عمل تاندون شانه
روش درمانی آرتروسکوپی شانه
با درد شانه یخ زده چه کار کنیم؟
شانه یخ زده
مربی آنلاین لاغری زیب اندام
مربی آنلاین بدنسازی
آنلاین فیتنس
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
وبسایت بدنسازی
برنامه باشگاهی آنلاین
تمرین بدنسازی آنلاین در منزل
بدنسازی بدون وسیله در خانه
آناتومی طبیعی شانه
زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط