در حال بارگذاری ...

ایا باید بعد از تمرین یک پروتئین whey استفاده کنیم ؟

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/04/26
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 1091

ایا باید بعد از تمرین یک پروتئین whey استفاده کنیم ؟

 

بعد از اینکه با  اطمینان پروتئین خود را از منبع پروتئینی با کیفیت دریافت کردید, تغذیه ی خود را پس از تمرین به حداکثر برسانید. بیاموزید که چه زمانی برای استفاده از پروتئین Whey بهترین زمان است.

رسیدن به مکمل پروتئینی بلافاصله پس از تمرین آنها عادت بسیاری از ورزشکاران بود که به دنبال استفاده از "پنجره آنابولیک" هستند.

سالهاست که صنعت مکمل تأکید می کند که یک پنجره کوتاه از فرصت بعد از تمرین وجود دارد که با استفاده از نوشیدن یک مکمل پروتئینی  می توان آنابولیسم را تقویت کرد.

در حالی که حقیقت در این مورد وجود دارداین است که, شما باید از چند نتیجه گیری آگاه باشید تا از جلسات تمرینی خود نهایت استفاده را ببرید.

این ستون توضیح می دهد که چرا پروتئین آب پنیر از اهمیت قابل توجهی در طول پنجره ی پس از تمرین برخوردار است و چگونگی استفاده بهینه از آن برای پیشرفت را به خوبی به شما نشان می دهد.

تعریف پنجره پس از تمرین

 

همانطور که از نام آن پیداست ، به محض پایان جلسه وزنه برداری شما و مطابق بیشتر استانداردهای صنعت ، تقریباً یک ساعت طول می کشد ، اگرچه برخی این دوره را به سی دقیقه کاهش می دهند و شما در این زمان باید مواد مغذی دریافت کنید.

در حقیقت,  محیط فیزیولوژیکی بدن پس از یک جلسه تمرینی شامل یکی از مواردی است که مثلا میزان آمینو اسید پایین تر از حد معمول باشد, ممکن است سطح قند خون کاهش یابد سطح کورتیزول بالاتر از حد نرمال باشد و سلول های ماهیچه ای نیز باید از صدمه ای که تحمل کرده اند بهبود یابند.

ایده تئوری "پنجره آنابولیک" این است که بدن در این مرحله نسبت به جذب مواد مغذی حساس است. در صورت استفاده از مواد مغذی صحیح  این امر امکان جبران فوق العاده  برای بدنسازی شما را فراهم می آورد. تا حدودی, در این ایده حقیقت وجود دارد, اگرچه چند پیش بینی دیگر نیز وجود دارد که باید به درستی اعمال شود.

افسانه های پنجره پس از تمرین دفع شد

بزرگترین اسطوره در مورد پنجره بعد از تمرین این است که مقدار زیادی کربوهیدرات برای تحریک ترشح انسولین برای تأثیر آنابولیک مورد نیاز است. انسولین یک هورمون ذخیره سازی آنابولیک است که از انتقال مواد مغذی به سلول های ماهیچه ای پشتیبانی می کند که یک بخش اساسی در روند بهبود است. با این حال ، جدا شده های پروتئین آب پنیر به خودی خود دارای خاصیت انسولین هستند,  به این معنی که کربوهیدرات های اضافی برای این منظور لازم نیست.

 

جلسه تمرینی یک ساعته با انجام حرکات مقاومتی, به میزان قابل توجهی ذخیره های گلیکوژن عضله را کاهش نمی دهد. بنابراین,  نیازی به فوریت وجود ندارد که ذخیره ها پس از تمرین مجدد کاهش یابند. به شرط آنکه رژیم غذایی شما به طور کلی حاوی کربوهیدرات کافی باشد, ذخیره های گلیکوژن در طول روز حفظ می شوند و جلسات آموزشی و بازیابی شما را پشتیبانی می کنند.

 

اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد این نکته بحث کنیم باید گفت, افزایش سطح انسولین بعد از تمرین به جذب مواد مغذی و بازیابی ماهیچه ها کمک می کند. هنگامی که یک پروتئین آب پنیر مصرف می شود به دلیل خاصیت انسولین زایی ایزوله,  نیازی به کربوهیدرات ها برای این اهداف نیست. همچنین لازم به ذکر است که ذخیره های گلیکوژن ماهیچه ای پس از یک جلسه تمرین وزنه متوسط ​​کاهش نمی یابد و نیازی به دوباره پر کردن در یک بازه زمانی مشخص نیست.

 

با این وجود,  جلسات طولانی تمریناتی که مبتنی بر استقامت هستند باعث کاهش ذخایر گلیکوژن ماهیچه ها می شود و باعث می شود کربوهیدرات ها در این پنجره بعد از تمرین و حتی به طور بالقوه حتی در طول تمرین توصیه شوند.

 

چگونه پروتئین آب پنیر ایزوله (Whey Protein Isolate) کمک می کند؟

پروتئین آب پنیر ایزوله یکی از منابع قابل دسترس زیستی پروتئین است ، بدین معنی که بدن می تواند محتوای غذایی را به سرعت پردازش و جذب کند. چندین نکته وجود دارد که باید هنگام دیدن پنجره بعد از تمرین و تأثیر یک محصول جدا شده از پروتئین آب پنیر مورد توجه قرار گیرد.

 

در مرحله اول, کورتیزول در حین تمرین شدید افزایش می یابد و در پنجره پس از تمرین این مقدار بالاست. این افزایش فشار دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد و عملکرد آن را هم تحت تأثیر قرار می دهد و هضم غذاهای غلیظ و کالری را برای بدن دشوارتر می کند. با تأثیر این فاکتور ، خون کمتری برای هضم بعد از تمرین وجود دارد ، زیرا خون به عضلات ارسال شده است که به شدت کار می کنند.

 

دمبل بالا بردن

با این گفته, پروتئین آب پنیر جایگزین به راحتی برای غذای جامد در این شرایط هضم می شود و به عضلات این امکان را می دهد که بدون اعمال فشارهای اضافی بر روده دوباره از آمینه اسید بهره مند شوند.

در طول جلسات تمرینی وزنه برداری,  بدون توجه به اینکه در کالری اضافی یا کسری کالری هستید فیبرهای عضلانی شکسته می شوند. با این وجود, کمبود خطر به دلیل کمبود خواص پروتئین در رژیم غذایی  خطر بروز کاتابولیک بیش از حد را افزایش می دهد.

مصرف پروتئین آب پنیر پس از تمرین سریعاً سنتز پروتئین ماهیچه را از طریق مسیر mTOR (مسیر سیگنالینگ راپامایسین (mTOR) هر دو سیگنال داخل سلولی و خارج سلولی را ادغام می کند و به عنوان تنظیم کننده متابولیسم سلولی, رشد, تکثیر و بقا فعالیت می کند) فعال می کند, که باعث بهبودی و رشد عضلات می شود. تشویق این اتفاق اندکی پس از تمرین برای بهبودی و مدیریت درد عضلات مهم است.

پروتئین آب پنیر حاوی طیف کاملی از اسیدهای آمینه از جمله لوسین است که به سنتزکننده ی پروتئین ماهیچه ای معروف است. حضور لوسین, همراه با سایر آمینواسید های اساسی  تنها راه دیگری است که یک محصول جدا شده از پروتئین آب پنیر(پروتئین آب پنیر ایزوله) برای بعد از جلسات آموزشی مفید است.

سرانجام, همانطور که قبلاً نیز مورد بحث قرار گرفت  پروتئین آب پنیر یک پاسخ انسولینوژنیکی ایجاد می کند که پس از آموزش و تمرین انتقال مواد مغذی به سلول های عضلانی را تقویت می کند. انسولین به عنوان یک هورمون ذخیره سازی رفتار می کند و فعالیت آنابولیک را تقویت می کند که یک بخش اساسی در بهبود و رشد عضلات است.

ایا باید بعد از تمرین یک پروتئین whey استفاده کنیم ؟

تشخیص تفاوت بین محصولات جدا شده با پروتئین کشک

مانند همه مکمل های تغذیه ورزشی, محصولات خوب و بد نیز در بازار وجود دارد. و بايد هنگام انتخاب پروتئين آب پنير ایزوله کیفیت ازجمله اولويتها باشد و فاكتورهاي معدودي وجود دارد كه بايد به عنوان مصرف كننده از آن آگاه باشيم.

در مرحله اول, یک محصول با کیفیت بالا "کنسانتره پروتئین آب پنیر" در مواد تشکیل دهنده خود ندارد. از جمله کنسانتره یک مورد متداول است که شرکتها برای رقیق کردن ایزوله برداشته و هزینه تولید را برای افزایش حاشیه سود خود کاهش می دهند. مسئله این است که با بریدن گوشه ها ی هزینه دار  کیفیت به خطر می افتد و منجر به این می شود که نتایج و بازده کمتری دریافت شود.

 

یکی دیگر از عواملی که باید به دنبال آن باشید وجود هرگونه رنگ آمیزی و طعم دهنده های مصنوعی است , این نکته را بدانید که محصولات طبیعی همیشه برای پاکی و سلامتی شما بهترین هستند. علاوه بر این, محصولی که دارای پشتیبانی از آنزیم هضم کننده است مزیتی برای بهبود جذب و سلامت روده است.

 

فراتر از مواد تشکیل دهنده چگونگی فرآوری یک محصول نیز یک مؤلفه مهم برای کیفیت است. بسیاری از ایزوله های پروتئین آب پنیر در طول تولید در معرض درجه حرارت بالا قرار گرفته اند که می توانند میزان اسید آمینه را نادیده بگیرند.

 

برای جلوگیری از این عامل, که می تواند کیفیت محصول را پایین بیاورد  اطمینان حاصل کنید که از روشهای پردازش با فیلتر سرد استفاده شده است. سرانجام  محصولی که برای شخص ثالث مورد آزمایش قرار گرفته است,  عنصر دیگری است که نشانگر محصولی با کیفیت بالاتر است.
توانایی یک محصول برای تبلیغ این ویژگی , به یک ورزشکار آرامش می بخشد که مواد مضر یا ممنوعه در آن گنجانده نشده است ، یا اینکه از مواد غیرقانونی در فرایند تولید استفاده نشده است.

 

:خلاصه

فواید استفاده از پروتئین ایزوله پروتئین آب پنیر پس از آموزش و تمرین سالهاست که با علم به طور مداوم شناخته شده است و نشان می دهد که می تواند به بهبودی و رشد عضلات کمک کند.

پیروی از رژیم غذایی که به همان هدف هدایت می شود ضروری است که هر مکمل دارای حداکثر تأثیر باشد.

هنگام خرید پروتئین آب پنیر, همیشه کیفیت محصول را در نظر بگیرید در غیر این صورت نتایج می تواند محدود باشد.

با بهینه سازی پنجره بعد از تمرین با یک محصول پروتئین آب پنیر ایزوله با کیفیت بالا, از جلسات آموزشی خود نهایت استفاده را داشته باشید.

ایا باید بعد از تمرین یک پروتئین whey استفاده کنیم ؟

کلام آخر:

بعد از تمرینات بدن در شرایط بسیار حیاتی قرار می گیرد که توجه و حساسیت به جای شما در این مورد می تواند نتایج خارق العاده ای از تمرینات به شما بدهد.

این گردنی که من چو هدف برکشیده ام

صائب نشان به تیر قضا می دهد مرا «مولانا»

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
zibandam
مکمل
مکمل غذایی
مکمل بدنسازی
پروتئین
ورزش
whey
پرورش اندام
پروتئین بدنسازی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط