در حال بارگذاری ...

تشکر از خویشتن می تواند شما را خوشحال تر کند

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/06/06
مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه
تعداد بازدید : 380

تشکر از خویشتن می تواند شما را خوشحال تر کند

 

فصل تعطیلات  در هنگام نزدیک شدن به کریسمس با انتظارات زیادی برای گذراندن زمان در یک مکان دنج و همچنین تدارکات برگذاری جشن سال نو شروع می شود. با این حال، برای بسیاری از افراد این دوره از سال با غم، اضطراب، یا افسردگی درهم آمیخته شده است در فرهنگ ایران هم برخی ها در زمان فرارسیدن عید نوروز چنین احساساتی را تجربه می کنند. مطمئناً افسردگی حاد یا یک اختلال اضطراب شدید اصولاً به کمک های حرفه ای پزشکی نیاز دارند. اما در مورد کسانی که در این زمان از سال، فقط احساس گم گشتگی یا در هم شکستگی یا پایین آمدن سطح احساس شادی می کنند چطور؟ آیا آنها هم به کمک حرفه ای پزشکی نیازمندند؟ تحقیقات (و عقل سلیم) نشان می دهد که یکی از جنبه های فرهنگ شکرگذاری می تواند بالا بردن سطح روحیه باشد،که دقیقاً همان اظهار قدردانی از خداوند است.

کلمه سپاس (gratitude) از کلمه لاتین gria گرفته شده است که به معنای رحمت، لطف و قدردانی است (بسته به متن). گاهی gratitude همه ی این معانی را شامل می شود. و این شامل قدردانی و سپاسگزاری از آنچه فرد دریافت می کند است، چه ملموس و چه نامحسوس باشد. با قدردانی، مردم نیکی را در زندگی خود بهتر درک می­کنند. در این روند، مردم معمولاً تشخیص می دهند که منشأ آن خوبی ها حداقل تا حدودی در خارج از وجود خود آنها نهفته است. در نتیجه، قدردانی همچنین به افراد کمک می کند تا با چیزی هایی بزرگتر از خودشان به عنوان نیروی­های منحصر به فرد ارتباط برقرار کنند، خواه با افراد دیگر، طبیعت یا قدرت بالاتر.

 

نتایج عمومی تحقیقات

 

علاوه بر این در تحقیقات روانشناسی، قدردانی به شدت با خوشبختی بیشتر همراه است. قدردانی به افراد کمک می کند احساسات مثبت بیشتری داشته باشند، از تجربیات خوب لذت ببرند، سلامتی خود را بهبود بخشند، با مشکلات روبرو شوند و روابطی محکم برقرار کنند. شما می توانید برای مطالعه ی مقالات بیشتر به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ زیب اندام مقالات با موضوعات مورد نظر خود را مطالعه کنید.

مردم از جهات مختلف احساس و ابراز قدردانی می کنند. آنها می توانند آن را به گذشته وصل کنند مثل: (بازیابی خاطرات مثبت و سپاسگزار بودن از عناصر كودكی یا نعمت های گذشته)، یا زمان حال مثل: (داشتن ثروت خوب در هنگام رسیدن به موفقیت) ویا زمان آینده مثل: (حفظ نگرش امیدوارانه و خوش بینانه). صرف نظر از اینکه فرد واقعا از درون خود شکرگزار است یا به طور زبانی آن را بیان می کند، این خصوصیتی است که افراد می توانند با موفقیت بیشتری که به دست می­آورند در پرورش بیشتر آن بکوشند.

تحقیق در مورد قدردانی

 

دو روانشناس، دکتر رابرت ا. ایمونز از دانشگاه کالیفرنیا و دکتر مایکل E. مک کالو از دانشگاه میامی، بخش اعظم تحقیقات را در زمینه سپاسگذاری انجام داده اند. در یک مطالعه، آنها از همه ی شرکت کنندگان خواستند که هر هفته چند جمله بنویسند، و این نوشتن با تمرکز بر موضوعات خاص باشد.

یک گروه درمورد چیزهایی نوشتند که در طول هفته رخ داده و از آنها سپاسگزار بودند. گروه دوم در مورد ناراحتی های روزانه یا چیزهایی که موجب نارضایتی آنها شده بود، نوشتند و گروه سوم درمورد اتفاقاتی که بر آنها تأثیر گذاشته است نوشتند (بدون تأکید بر مثبت بودن یا منفی بودن آنها). بعد از 10 هفته، کسانی که در مورد  اتفاقات خوب که بابت آنها سپاسگزار بودند نوشتند، خوشبین تر بودند و نسبت به زندگیشان احساس بهتری داشتند. با کمال تعجب، آنها همچنین بیشتر از اشخاصی که بر مسائل بد زندگی خود تمرکز داشتند، ورزش کردند و تعداد مراجعه آنها به پزشک کمتر بود. خانواده ی زیب اندام نیز با ارائه ی مشاوره ی آنلاین و برنامه های تخصصی ورزشی و تناسب اندام، سعی دارد از طریق بهترین و منحصربه فردترین مربی ها، برای تأمین حس شادابی و سرزندگی و علاوه برآن سلامتی و تناسب اندام، در سرتاسر مسیر با شما همگام باشد.

یکی دیگر از محققان برجسته در این زمینه، دکتر مارتین ای. سلیگمن، روانشناس دانشگاه پنسیلوانیا است که، تأثیر intervation (کارهایی که از عمد انجام می شود تا تغییرات مثبتی را در موضوع ایجاد کند) مختلف و مثبت روانشناسی، روی 411 نفر را آزمایش کرد که هر کدام از این افراد با یک گروه تحت نظر پزشک در آزمایشِ نوشتنِ خاطرات قدیمی، مقایسه شدند. هنگامی که تکلیف هفتگی آنها نوشتن و تحویل دادن یک نامه­ی سپاسگذارانه به کسی بود که هرگز به خاطر مهربانی وی به درستی از او تشکر نکرده بودند، شرکت کنندگان بلافاصله میزان زیادی از خوشبختی را در زندگی خود احساس کردند. این تأثیر از هر اینترویشن دیگری بیشتر بود و مزایای آن به مدت یک ماه ادامه داشت.

البته مطالعاتی مانند این نمی تواند علت و معلولی را اثبات کند. اما بیشتر مطالعات منتشر شده در مورد این موضوع، ارتباط بین قدردانی و زندگی بهتر فرد را نشان داده اند.

در انجام مطالعات مشابه، بررسی کرده اند که چگونه قدردانی می تواند باعث بهبود روابط شود. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی زوجین نشان داد که افرادی که برای ابراز قدردانی از شریک زندگی خود، وقت صرف می کنند، نه تنها نسبت به شخص مقابل احساس مثبت تری داشتند بلکه برای ابراز نگرانی در رابطه خود با طرف مقابل احساس راحتی بیشتری داشتند.

مدیرانی زمانی که از کارمندان خود تشکر کرده باشند، به احتمال زیاد متوجه شده ­اند که این کارکنان انگیزه بیشتری برای کار سخت تر دارند. محققان دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا به طور تصادفی افراد صندوق دار دانشگاه را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه کار رو به طور معمول همیشگی انجام دادند یعنی تماس تلفنی برای درخواست کمک هزینه های فارغ التحصیلان اختصاص دادند. گروه دوم، برای کار در یک روز دیگر تنها به صورت زبانی توسط مدیر تشویق شدند، که به جمع صندوق داران گفته شد که از تلاش های آنها سپاسگزار هستند. طی هفته بعد، کارمندان دانشگاه که پیام قدردانی مدیریت را شنیدند کمک های مالی بیشتری را به نفع دانشگاه جمع آوری کرده بودند، 50 درصد بیشتر از افرادی که این پیام را دریافت نکردند.

 

برخی از استثناهای قابل توجه در تحقیقات قدردانی وجود دارد. یک مطالعه نشان داد که زنان مطلقه میانسال که مجله های سپاسگزاری (مجله های مخصوص انگیزشی که راه و روش مثبت فکر کردن را آموزش می دهند) را خریداری می کردند، از زندگی خود راضی تر از کسانی بودند که چنین نکردند بودند واین گونه مجلات را نمی خریدند. یک مطالعه دیگر نشان داد که کودکان و نوجوانانی که نامه شکرگذاری را نوشتند و به کسی که در زندگی آنها تغییری ایجاد کرده است تحویل دادند، ممکن است با این کار شخص مقابل را خوشحال کنند، اما تاثیری در زندگی آنها نداشته است. این یافته نشان می دهد که قدردانی، دستاوردی است که با بلوغ عاطفی همراه است.

 

تشکر از خویشتن می تواند شما را خوشحال تر کند

راه های پرورش سپاسگزار بودن

 

قدردانی روشی است که مردم می توانند به جای اینکه همیشه به دنبال چیز تازه ای باشند به این امید که باعث خوشبختی آنها شود، یا اینکه فکر کنند تا زمانی که نیازهای جسمی و مادی برآورده نشود، احساس رضایت نمی توانند داشته باشند، از هر آنچه در زندگی دارند سپاسگزاری کنند. قدردانی به مردم کمک می کند تا به جای آنچه که ندارند، روی آنچه دارند تمرکز کنند و به خاطر آنها سپاسگزار باشند. و اگرچه ممکن است در ابتدا احساس تضاد کند، اما این حالت روحی با گذر زمان و تمرین تقویت می شود. می توانید برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وبلاگ زیب اندام مراجعه نموده و داده های مورد نیاز خود را به دست بیاورید و با مطالعه ی بروز ترین مطالب بانک مقالاتی ما، خاص تر از اکنون باشید.

 

در اینجا چند روش برای پرورش قدردانی به طور منظم آورده شده است.

 

یادداشت تشکرآمیزی بنویسید؛

 

شما می توانید با نوشتن نامه ای تشکرآمیز و با بیان تشکر و قدردانی از میزان تأثیرگذاری یک شخص در زندگی شخصیتان، خود را شادتر کرده و ارتباط خود را با شخص مقابل بهبود بخشید. می توانید نامه را ارسال کنید یا بهتر است در صورت امکان آن را به صورت حضوری تحویل داده و شخصأ بخوانید. عادت کنید که حداقل یک نامه سپاسگزاری در ماه ارسال کنید. بنابراین هر از چندگاهی یک نامه برای خودتان بنویسید.

 

ذهنی از کسی تشکر کنید؛

 

 وقت نوشتن نیست؟ باز هم این کار برای شما امکان پذیر است. فقط با فکر کردن در مورد کسی که برای شما کار خوبی انجام داده است، از نظر ذهنی از فرد تشکر کنید.

 

یک مجله سپاسگذاری نگه دارید؛

 

 به شما این عادت را می دهد که در مورد نعمت هایی که هر روز دریافت کرده اید برای یکی از دوستان عزیزتان بنویسید یا آن را با اشخاص مهم دیگری در زندگیتان، به اشتراک بگذارید.

 

نعمت های خود را بشمارید؛

 

 هر هفته یک بار وقت بگذارید تا بنشینید و در مورد نعمت های خود بنویسید و همچنین درباره هرآنچه که درست پیش رفته است یا اینکه شما بابت آن سپاسگزار هستید، تأمل کنید. این کار بعضی اوقات کمک می کند البته اگر خود را ملزم کنید که هر هفته یک تعداد خاصی از وقایع خوب را بنویسید مثلاً چیزی در حدود سه تا پنج چیز. اما بدانید هنگاهی که می خواهید بنویسید، در یک مکان خاص بنشینید و به احساساتی که در لحظه رخ دادن آن اتفاق خوب به شما دست داده است، خوب فکر کنید.

 

نماز خواندن؛

 

 افرادی که متدین هستند می توانند از دعا برای تقویت قدردانی استفاده کنند.

 

تشکر از خویشتن می تواند شما را خوشحال تر کند

 

مراقبه؛

 

مراقبه ذهنی شامل تمرکز بر لحظه فعلی و بدون قضاوت است. اگرچه افراد غالباً روی یک کلمه یا عبارت تمرکز می کنند (مانند "صلح")، اما می توانید  روی آنچه که شما از آن سپاسگزار هستید تمرکز کنید (گرمای خورشید، صدای دلپذیر و غیره).

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع رسمی  این مقاله وب سایت womenshealthmag باشد

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
تشکر از خویشتن
تشکر
سپاسگذاری
نماز خواندن
مراقبه
روانشناسی
روانشناسی بالینی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط