در حال بارگذاری ...

شناخت و تسکین علائم جسمی اضطراب

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/17
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 895

شناخت و تسکین علائم جسمی اضطراب

 

ذهن و روحیه

 

روحیه و سلامت روانی شما بر هر جنبه ای از زندگی شما تأثیر می­گذارد، از شرایط روحی که در مورد خودتان است،گرفته تا روابط خود با دیگران و حتی سلامت جسمی که در خود احساس می­کنید همه و همه تحت تأثیر قرار می­گیرند.
بین سلامت روانی خوب و سلامتی جسمی و برعکس آن، ارتباط جدی وجود دارد. در جهت دیگر، درمان افسردگی و سایر موارد بهداشت روان می­تواند به اختلالات گوارشی، مشکل در خواب، کمبود انرژی، بیماری قلبی و سایر موارد بهداشتی کمک کند.

روش های زیادی وجود دارد که ذهن و روحیه خود را در شکل بهینه حفظ کنید.
ورزش، غذا خوردن سالم و تکنیک های کاهش استرس مانند مراقبه یا ذهن آگاهی می­توانند مغز شما و بدن شما را به شکل به صورت ایستا در یک شرایط مطلوب با انرژی بالا، حفظ کنند.

هنگامی که خلق و خو و سلامت روان از بین می­رود، انجام هرچه سریع­تر کاری در مورد آن می­تواند باعث بدتر شدن یا دائمی شدن این تغییر شود.
درمان شرایطی مانند افسردگی و اضطراب باعث بهبود کیفیت زندگی می­شود.
یادگیری مدیریت استرس باعث می­شود روزهای رضایت بخش و پربارتری حاصل شود.

 

راهکارهای ساده این مورد می­توانند سردرد، ناراحتی معده و تنگی نفس را که ممکن است بر اثر استرس هیجانی ایجاد شود، کاهش دهد. شما می­توانید برای مطالعه ی مقالات بیشتر، به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش مقالات به بانک اطلاعاتی معتبر زیب اندام دسترسی یافته و از مقالات اطلاعات مفیدی کسب کنید.

 

سردردهایی به سراغ شما آمده اند که توجیه جسمی ندارند یا احتمالاً حالت تهوع یا درد عضلات دارید.
این می تواند احساسات باشد نه یک بیماری جسمی، علائم، شما را در شناسایی و رفع این مشکلات راهنمایی می­کند.

سیستم عصبی خودمختار خود را سرزنش کنید. در واقع این یک سیستمی در بدن شماست که، شما آگاهانه آن را کنترل نمی­کنید، اما مواردی مانند ضربان قلب، تنفس، ادرار و عملکرد جنسی را تنظیم می­کند
. همچنین این سیستمی است که وقتی در معرض تهدید جسمی هستید، واکنش نشان می­دهد. سیستم عصبی خودمختار پاسخ دفاعی و مبارزه یا فرار شما را ایجاد می­کند، که برای کمک به شما در دفاع از خود یا فرار از خطر ساخته شده است.

هنگامی که تحت استرس یا اضطراب قرار دارید، این سیستم وارد عمل می­شود و علائم جسمی ممکن است ظاهر شودد که شامل: سردرد، حالت تهوع، تنگی نفس، لرز و یا درد معده است. دکتر آرتور بارسکی، استاد روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد، می­گوید:
پزشکان همیشه آن را می­بینندکه بیماران دارای درد واقعی یا علائم دیگربوده، اما هیچ چیز از نظر جسمی اشتباه نیست و در بدن آنها همه چیز مرتب است.

 

استرس و ویروس کرونا

 

در دنیای امروز، با وجود بیماری همه گیر COVID-19 و آمار اقتصادی آن، بسیاری از افراد ممکن است بدون دانستن اینکه چه عاملی در آنها ایجاد شده، متوجه علائم جسمی جدیدی شوند. دکتر بارسکی می­گوید: این زمان بسیار استرس زا است.
در زدگی ما استرسی شدید وجو دارد، و آن هم تهدید شوم ابتلا به ویروس و بیمار شدن است. این موضوع مشخص است که یک بیماری همه گیر، باعث افزایش اضطراب و احساس استرس می­شود.

 

برای برخی از افراد، این وضعیت شروع یک چرخه شرور است. دکتر می­گوید: اضطراب و استرس به خودی خود باعث ایجاد این علائم جسمی می­شود و مهم­تر از همه این است که واکنش شما به آن علائم، می­تواند آنها را بدتر کند.
هرچه بیشتر روی آنها تمرکز کنید، بیشتر نگران می­شوید و علائم شما شدیدتر می­شود. بارسکی می گوید: این واقعا می­تواند از کنترل خارج شود و آنقدر ناراحت کننده شود که شاید نتوانید هیچ کاری به جز نشستن و نگرانی انجام دهید.

شناخت و تسکین علائم جسمی اضطراب

شناسایی و کاهش اضطراب

 

دکتر بارسکی می­گوید، ممکن است در مورد تأثیرات جسمی ناشی از اضطراب چنان تأثیر گذاری داشته باشد که حتی متوجه نشوید که از ابتدای شروع اضطراب خود، همه ی این علائم از جانب این احساس بوده که شما آنها را نشان داده اید. بنابراین، چگونه می­دانید اضطراب باعث علائم شما می­شود؟
و اگر اینطور باشد، چگونه می­توانید احساس بهتری داشته باشید؟
دکتر بارسکی نکاتی را برای کمک به شما در قطع این چرخه ارائه می­دهد.

 

متوقف شده و همه علائم را ارزیابی کنید

 

 دکتر بارسکی می­گوید: اولین قدم مکث برای یک ثانیه و مشاهده اتفاقات بدن است. به آنچه تجربه می­کنید فکر کنید و ببینید که، این مربوط به احساس ناراحتی عاطفی یا واکنش به چیزی نگران کننده یا استرس زا است یا خیر. اگر علائم شما به دنبال یک واقعه استرس زا یا یک دوره زمانی خاص بود، ممکن است این عواطف باعث بروز علائم شما شده باشد. همچنین نسبت به علائمی که ماهیچه های شما را با تنش مواجه می­کند، هوشیار باشید، که این هم می­تواند نشانگر واکنش استرس باشد.

 

خود را منحرف کنید

 

 اگر گمان می­کنید اضطراب ریشه در علائم جسمی شما دارد، حواس پرتی می­تواند یک ابزار مفید باشد. دکتر بارسکی می­گوید: خوب است که یک مجموعه کاری و یک وضعیت مطلوب، از چیزهایی ساخته شود که می­تواند شما را از تمرکز شما بر بدنتان منحرف کند. به یک آلبوم عکس نگاه کنید. به شستن لباس های کثیف بپردازید. حتی چیزی به سادگی آب دادن به گیاهان یا کنار هم قرار دادن چندین قطعه ی پازل هم می­تواند احساس بهتری ایجاد کند و شما را از حال نامساعدتان منحرف کند.
دکتر بارسکی می گوید: این می­تواند به طرز قابل اطمینانی شما را از چرخه افزایش اضطراب و افزایش علائم جسمی خارج کند.
خیلی اوقات، هنگامی که به فعالیت دیگری بپردازید و ذهن خود را نسبت به علائمی که دارید، خارج کنید، احساس بهتری خواهید داشت. حواس پرتی ها برای هر شخص متفاوت است. فعالیت های مختلف را امتحان کنید تا بفهمید ذهن شما با چه فعالیتی به مکانی آرام منتقل می­شود.

شناخت و تسکین علائم جسمی اضطراب

بدن خود را آرام کنید، یا آن را به تحرک وادارکنید

 

 برای تسکین استرس، برخی از تمرینات تنفس عمیق یا آرامش بخش را امتحان کنید. بسیاری از منابع آنلاین و برنامه های گوشی های هوشمند وجود دارد که می­تواند به شما در راهنمای تکنیک های آرامش کمک کند. فعالیت بدنی همچنین می­تواند به شما در رفع تنش کمک کند. سعی کنید در یک پیاده روی روزانه یا دویدن شرکت کرده و بدنتان را با تحرک از وضعیت فعلی اش رها کنید.

 

به خود اطمینان دهید

 

اگر فکر می کنید علائم شما ناشی از اضطراب است، به خود اطمینان دهید که آنچه تجربه می­کنید مضر یا کشنده نیست. دکتر بارسکی می­گوید: اینها جدی نیستند و علامت  یک فاجعه پزشکی قریب الوقوع را نشان نمی­دهند. با کم شدن اضطراب علائم از بین می­روند.

 

بررسی کنید

 

 دکتر بارسکی می­گوید:  اضطراب که باعث ایجاد علائم روحی و علائم جسمی می­شود، برای هر شخصی علائم متفاوتی را ایجاد می کند. به عنوان مثال، افرادی که به حمله آسم مبتلا هستند و بنابراین در تنفس دچار مشکل هستند، احتمالاً اضطراب دارند.
اما اضطراب باعث تنگی نفس آنها نمی شود.
اگر مشکل جسمی دارید که با آرامش یا سایر تکنیک ها برطرف نمی­شود، برای بررسی این موضوع با پزشک خود تماس بگیرید.

 

باید بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید

 

 اضطراب ساده گاهی از خط و مرز بی خطری اش عبور می­کند و به یک اختلال اضطراب تبدیل می­شود. نشانه هایی که ممکن است شما با مشکل روبرو شوید، عبارت است از ترس از فعالیت به دلیل ترسو بودن، یا اینکه از نگرانی آنقدر دلگیر باشید که بر توانایی عملکرد شما تأثیر بگذارد و نتوانید هیچ کاری را با تمرکز و درست انجام دهید. اگر این علائم در شما ایجاد شده است، وقت آن است که به دنبال کمک باشید. دکتر بارسکی می­گوید، اختلالات اضطرابی با استفاده از روش­های مختلف قابل درمان هستند.

 

شما می­توانید برای مطالعه­ی مقالات بیشتر به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش مقالات از داده های معتبری که بانک اطلاعاتی زیب اندام در اختیارتان می گذارد، بهره ببرید.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت health.harvard می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

.

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
ذهن
روحیه
اضطراب
بدن
سلامتی
سلامت
استرس
اضطراب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط