در حال بارگذاری ...

پرسش و پاسخ درمورد بیماری PANDAS

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/21
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 1569

پرسش و پاسخ درمورد بیماری PANDAS

PANDAS  چیست؟

 

PANDAS  (Pediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorders Associated with Streptococcal) برای اختلالات خود ایمنی مغز و اعصاب کودکان مرتبط با عفونت های استرپتوکوکی است. کودک ممکن است برایPANDAS  اینگونه تشخیص داده شود که:

 • اختلال وسواس فکر (OCD) ، اختلال تیک، یا هر دو به طور ناگهانی در نتیجه عفونت استرپتوکوکی (استرپتوکوکی) مانند گلوگاه استرپ یا تب اسکارال ظاهر می شوند.
 • علائم OCD یا علائم تیک تیک به دنبال یک عفونت استرپ ناگهان بدتر می­شوند.
 • علائم معمولاً چشمگیر است، «یک شبه و اتفاقی» رخ می­دهد و می­تواند شامل حرکات مکانیکی یا صوتی یا هر دو و وسواس، اجبار یا هر دو باشد. علاوه بر این علائم، ممکن است کودکان دچار خلط یا تحریک پذیری شوند، حملات اضطرابی را تجربه کنند یا نگرانی هایی در مورد جدایی از والدین یا عزیزان خود نشان دهند.

 

چه چیزی باعث PANDAS می­شود؟

 

باکتری استرپ ارگانیسم های بسیار قدیمی است که با مخفی ماندن از سیستم ایمنی بدن تا زمانی که ممکن است در میزبان یعنی انسان زنده باقی مانده است. آنها با قرار دادن مولکولها روی دیواره سلولی خود، خود را پنهان می کنند تا تقریباً با مولکولهای موجود در قلب، مفاصل، پوست و مغز کودک یکسان باشند. این پنهان سازی «تقلید مولکولی» نامیده می­شود و به باکتری های استرپ اجازه می­دهد تا مدت طولانی از شناسایی خودداری کنند.

با این حال، در نهایت مولکولهای موجود در باکتریهای استرپت به عنوان عامل خارجی برای بدن شناخته می شوند و سیستم ایمنی بدن با تولید آنتی بادی به مولکول ها واکنش می­دهد. سیستم ایمنی بدن به دلیل تقلید مولکولی توسط باکتریها، نه تنها به مولکولهای استرپ، بلکه به مولکولهای میزبان انسان که تقلید می­کنند، واکنش نشان می­دهد. آنتی بادی ها «به» مولکول های تقلید شده در بافت های خود کودک حمله می­کنند. این آنتی بادی هایی که هم به مولکولهای موجود در باکتریهای استرپ واکنش نشان می­دهند و هم به مولکولهای مشابه موجود در سایر قسمتهای بدن، نمونه ای از آنتی بادی های «واکنش متقاطع» هستند.

مطالعات انجام شده در دانشکده ملی بهداشت روان (NIMH) و جاهای دیگر نشان داده است که برخی از آنتی بادی های واکنش متقاطع مغز را هدف قرار می­دهند - این امر باعث ایجا OCD ، تیک و سایر علائم عصبی روانی PANDAS می­شود.

 

آیا یک بزرگسال می تواند PANDAS را توسعه دهد؟

 

PANDAS یک اختلال در کودکان محسوب می­شود و به طور معمول برای اولین بار در کودکی از 3 سالگی تا بلوغ ظاهر می­شود واکنش ها در مورد عفونتهای استرپس پس از سن 12 سالگی نادر است، اما محققان تشخیص دادند که PANDAS ممکن است در بزرگسالان، هرچند به ندرت رخ دهد. بعید است کسی برای اولین بار در بزرگسالی این علائم عصبی روانی پس از استرپ را تجربه کند، اما به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است.

ممکن است که نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به OCD با واسطه ایمنی باشند، اما این مشخص نیست.

 

علائم و نشانه ها:

PANDAS  چگونه تشخیص داده می شود؟

 

تشخیص PANDAS یک تشخیص بالینی است، به این معنی که هیچ آزمایشگاهی وجود ندارد که بتواند PANDAS را تشخیص دهد. در عوض، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از معیارهای تشخیصی برای تشخیص PANDAS استفاده می­کنند. در حال حاضر، ویژگی های بالینی بیماری تنها وسیله ای برای تعیین اینکه کودک ممکن است دچار PANDAS شود یا خیر.

 

معیارهای تشخیصی عبارتند از:

 

 • وجو OCD ، یا یک اختلال تیک یا هر دو
 • شروع علائم كودكان (يعني سن 3 تا بلوغ)
 • دوره اپیزودیک شدت علائم
 • ارتباط با عفونت گروه A بتا همولیتیک استرپت، مانند کشت گلو مثبت برای استرپت یا سابقه تب سرخک
 • ارتباط با ناهنجاری های عصبی، مانند بیش فعالی جسمی یا حرکات تند و غیرعادی که در کنترل کودک نیست
 • شروع بسیار ناگهانی یا بدتر شدن علائم

اگر علائم بیش از یک هفته وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش هایی برای اثبات عفونت قبلی استرپ انجام شود.

 

آیا علائم دیگری با اپیزودهای PANDAS همراه است؟

 

آره. كودكان مبتلا به PANDAS معمولاً يك يا چند مورد از علائم زير را در كنار اختلال فشارخون و ضعف خود تجربه مي كنند:

 • علائم اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (ADHD) ، مانند بیش فعالی، بی احتیاطی یا احتقان بدن
 • اضطراب جدایی (به عنوان مثال، کودک «چسبیده» است و در جدایی از مراقبان خود مشکل دارد. به عنوان مثال ، کودک ممکن است بخواهد جا از والدین خود در اتاق دیگری در خانه نباشد)
 • تغییرات روحی مانند تحریک پذیری، غم و اندوه یا احساس سیری (به عنوان مثال تمایل به خندیدن یا گریه کردن به طور غیر منتظره در هرآنچه ممکن است در لحظه اشتباه به نظر برسد)
 • مشکل خواب
 • خیس کردن خود در خواب در شب، تکرر ادرار در روز یا هر دو
 • تغییر در مهارت های حرکتی، مانند تغییر در دست نویس
 • درد مفاصل

 

پرسش و پاسخ درمورد بیماری PANDAS

علائم یک دوره اپیزودیک چیست؟

 

به نظر می­رسد کودکان مبتلا به PANDAS در شدت OCD و تیک های خود دارای فراز و نشیب های چشمگیری هستند OCD یا مواردی که تقریباً همیشه در یک سطح نسبتاً مداوم وجود دارند، یک دوره اپیزودیک را نشان نمی­دهند. بسیاری از کودکان مبتلا به OCD یا TIC روزهای خوبی و روزهای بد دارند و حتی هفته های خوب و هفته های بد را تجربه می­کنند.

با این حال، کودکان مبتلا به PANDAS شروع به بدتر شدن در علائم خود را دارند و به دنبال آن یک کندی و به تدریج بهبود می­یابد. اگر كودكان مبتلا به PANDAS مبتلا به عفونت استرپس باشند، علائم آنها ناگهان دوباره بدتر مي­شوند. شدت علائم افزایش یافته معمولاً حداقل برای چند هفته ادامه دارد اما ممکن است برای چند روز دوام داشته باشد

PANDAS  به عنوان يك تشخيص در نظر گرفته مي­شود كه بين شروع ناگهاني و يا بدتر شدن كاهش فشارخون، یا هر دو و يك عفونت استرپ رابطه بسيار نزديك وجود داشته باشد. اگر استرپ در رابطه با دو یا سه قسم  OCD ، تیک یا هر دو مشاهده شود، ممکن است کودک دچار PANDAS شود.

آنتی بادی ضد استرپ (یعنی تعداد مولکول های موجود در خون که نشان دهنده عفونت قبلی است) آزمایشی است که تعیین می کند کودک دچار عفونت قبلی استرپ بوده است یا خیر.

این آزمایش یک واکنش طبیعی و سالم را تولید می­کند - تولید آنتی بادی ها برای مقابله با عفونت است. آنتی بادی ها پس از اتمام عفونت مدتی در بدن می­مانند، اما مدت زمان ماندن آنتی بادی ها در بین افراد بسیار متفاوت است. برخی از کودکان به مدت طولانی پس از یک عفونت مجدد، آنتی بادی «مثبت» دارند.

 

چه زمانی یک تیتر استریپ غیر طبیعی یا "افزایش" تلقی می­شود؟

 

آزمایشگاه انستیتوی ملی بهداشت تیترهای استرپ بین 0 تا 400 را طبیعی می­داند. آزمایشگاه های دیگر حد بالایی را 150 یا 200 تعیین می­کنند. از آنجا که هر آزمایشگاه تیتر را به روش های مختلفی اندازه گیری

می­کند، مهم است که دامنه مورد استفاده آزمایشگاه را در کجا انجام دهید - فقط درخواست کنید که آزمایشگاه خط بین عناوین منفی یا مثبت را ترسیم کند.

 

چه اتفاقی می­افتد اگر پزشک فرزند من نفهمد یا نخواهد PANDAS را در نظر بگیرد؟

 

با بنیاد بین المللی OCD یا شبکه پزشکان PANDAS تماس بگیرید تا یک پزشک را پیدا کنید که از PANDAS  آگاهی داشته باشد.

 

پرسش و پاسخ درمورد بیماری PANDAS

معالجه:

گزینه های درمانی کودکان PANDAS چیست؟

 

 • درمان با آنتی بیوتیک

بهترین درمان برای اپیزودهای حاد PANDAS ، درمان عفونت استرپ باعث ایجاد علائم در صورت وجود آنتی بیوتیک ها در صورت وجود است.

 • برای اثبات وجود باکتریهای استرپ در گلو باید آزمایشاتی روی گلو انجام شود.
 • اگر کشت گلو مثبت است، یک دوره آنتی بیوتیک معمولاً از عفونت استرپ خلاص می شود و باعث می شود علائم PANDAS فروکش کنند.

اگر آزمایش بدست آمده از گلو منفی باشد، پزشک باید اطمینان حاصل کند که کودک به عفونت خفیف (پنهان) استرپ، مانند عفونت سینوسی (که اغلب ناشی از باکتری استرپ است) مبتلا است یا باکتری استرپ آلوده به مقعد، ندارد. یا مجرای ادرار آلت تناسلی. اگرچه عفونتهای اخیر نادر است، اما در برخی بیماران علائم PANDAS  را ایجاد می­کند و می­تواند مشکل ساز باشد زیرا مدت زمان طولانی تری باقی می­مانند و به تحریک تولید آنتی بادی واکنش متقابل ادامه می­دهند.

باکتریهای استرپت برای ریشه کن شدن در سینوسها و سایر مناطق سخت تر می­شوند ، بنابراین ممکن است دوره درمان آنتی بیوتیکی طولانی تر از آنچه برای گلو استرپ استفاده می شود باشد.

 

چگونه می توانید علائم عصبی روانی PANDAS را مدیریت کرد؟

 

کودکانی که علائم وسواس فکری مربوط به PANDAS دارند، از داروهای استاندارد بهره مند می­شوند. درمان های رفتاری، مانند درمان شناختی رفتاری (CBT)؛ یا هر دو. علائم OCD با ترکیبی از CBT و یک داروی مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) بهتر درمان می­شود و تیک ها به انواع مختلفی از داروها پاسخ می دهند.

به نظر می­رسد کودکان مبتلا به PANDAS به طور غیرمعمول نسبت به عوارض جانبی SSRI ها و سایر داروها حساس هستند، بنابراین مهم است که هنگام استفاده از این داروها «کم و زیاد پیش بروید». به عبارت دیگر، پزشکان باید دوز اولیه بسیار کمی از دارو را تجویز کرده و آن را به آرامی آنقدر افزایش دهند که کودک تا حد ممکن عوارض جانبی کمی را تجربه کند. در صورت بدتر شدن علائم PANDAS ، دوز SSRI باید به سرعت کاهش یابد. با این حال، SSRI  ها و سایر داروها نباید به طور ناگهانی متوقف شوند، زیرا این مسئله همچنین می تواند باعث مشکلات شود.

 

در مورد درمان PANDAS با تبادل پلاسما یا ایمونوگلوبولین (IVIG) چیست؟

 

تبادل پلاسما یا ایمونوگلوبولین (IVIG) ممکن است مورد توجه کودکان حاد و شدید مبتلا به PANDAS باشد. تحقیقات نشان می­دهد که هر دو درمان فعال می­توانند افسردگی، فراز و نشیب عاطفی و علائم وسواس فکری را بهبود بخشند. با این وجود، ممکن است عوارض جانبی همراه با درمان ها باشد، از جمله حالت تهوع، استفراغ، سردرد و سرگیجه.

علاوه بر این، خطر ابتلا به هر نوع روش تهاجمی، مانند اینها ، وجود دارد. بنابراین، در درمانهای الکترونیکی باید برای بیماران به شدت رعایت شده و توسط یک تیم واجد شرایط از متخصصان مراقبت های بهداشتی اداره شود.

 

آیا می­توان از پنی سیلین برای درمان PANDAS استفاده کرد و یا از تشدید علائم PANDAS در آینده جلوگیری می کند؟

 

پنی سیلین به طور خاص علائم PANDAS را درمان نمی­کند. پنی سیلین و سایر آنتی بیوتیک ها با رهایی از باکتری ها، گلودرد ناشی از استرپ را درمان می­کنند. در PANDAS ، تحقیقات نشان می­دهد که آنتی بادی های تولید شده توسط بدن در پاسخ به عفونت استرپ ممکن است باعث علائم PANDAS شود، نه خود باکتری.

محققان NIMH در مورد استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان نوعی پیشگیری برای پیشگیری از مشکلات آینده در حال تحقیق هستند. با این حال، شواهد کافی برای توصیه به استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها در این زمان وجود ندارد.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت nimh.nih می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
بیماری PANDAS
PANDAS
بیماری
مریضی
پانداس
عصبی روانی
افسردگی
پلاسما
ایمونوگلوبولین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط