در حال بارگذاری ...

خواص کلم پیچ

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/07
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 141

 

منابع غنی‌شده موجود در کلم پیچ:

 

قسمت‌های خوراکی کلم پیچ منبع غنی از ترکیبات فیتوشیمیایی هستند که پتانسیل آنتی اکسیدانی قوی دارند. این نوع از گیاهان حاوی انواع ترکیبات فیتوشیمیایی از جمله فنولیک‌ها، پلی‌فنول‌ها، اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها ( زاکسانتین، لوتئین، β کاروتن )، آلکالوئیدها، فیتواسترول‌های کلروفیل، گلوکوزینولات‌ها، ترپنوئیدها و گلیکوزیدها هستند. کلم پیچ‌ها از نظر کاهش فلزات، کلات شدن فلزات، کاهش چربی‌ها و فعالیت‌های اصلاح رادیکال آزاد، دارای پتانسیل آنتی اکسیدانی قوی هستند. این‌ها هم‌چنین تأثیر مثبتی در فعالیت آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی مانند گلوتاتیون پراکسیداز، سوپراکسید دیسموتاز، کاتالاز و آسکوربات پراکسیداز دارند. در بین گونه‌های مختلف جنس کلم که به دلیل ترکیب فیتوشیمیایی و فعالیت آنتی‌اکسیدانی آنها مورد مطالعه قرار گرفته است، برگ، گل و برگ گیاه کلم پیچ از نظر فیتوشیمیایی و آنتی‌اکسیدانی ویژگی دارند. Brassica juncea ، Brassica napus ، Brassica rapa و Brassica nigra نیز گونه‌های غنی فیتوشیمیایی و آنتی‌اکسیدانی از جنس کلم هستند. مشخصات فیتوشیمیایی و پتانسیل آنتی‌اکسیدانی گیاهان کلم آنها را به عنوان کاندیداهای برتر برای کاربردهای غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌دهد.

 

پیشگیری و کنترل دیابت:

 

پژوهشگران متوجه شدند، رژیم‌غذایی سرشار از گیاهانی مانند کلم و کاهو می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را تا 14 درصد کاهش دهد. رنگدانه‌های قرمز موجود در کلم قرمز، میزان قند خون را کاهش و تولید انسولین خون را افزایش می‌دهد. طبق نتایج این تحقیق مصرف کلم بروکلی ممکن است عوارض مخرب دیابت را از بین ببرد؛ عوارضی که دیابت بر روی عروق خونی قلب می‌گذارد.

 

کلم پیچ و کاهش کلسترول:

 

کلسترول دارای بسیاری از عملکردهای مهم در بدن دارد. کلسترول برای تولید اسیدهای صفراوی مورد استفاده قرار گرفته، که به هضم چربی کمک می‌کند. کبد کلسترول را به اسیدهای صفراوی برگشت می‌دهد و هر زمان که یک وعده غذایی چرب بخورید، داخل سیستم گوارشی آزاد می‌شود. موادی که اسیدهای صفراوی تجزیه شده نامیده می‌شوند، می‌تواند به اسیدهای صفراوی در دستگاه گوارش متصل شده و از بازجذب آنها جلوگیری شود. این مسئله موجب کاهش مقدار کل کلسترول در بدن می‌شود. کلم پیچ در واقع شامل اسیدهای صفراوی تجزیه شده است که می‌تواند سطح کلسترول را پایین بیاورد و این منجر به کاهش خطر بیماری‌های قلبی در طول زمان می‌شود. یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه آب کلم پیچ برای مدت 12 هفته سبب 27٪ افزایش HDL  خوب و 10 درصد سطح  LDL  کلسترول‌بد را کاهش داد در حالی که هم‌چنین وضعیت آنتی‌اکسیدانی بهبود می‌یابد. با توجه به یک مطالعه، بخار کلم پیچ به طور چشم‌گیری اثر اتصال به اسیدهای صفراوی را افزایش می‌دهد.

 

آماده‌سازی کلم‌پیچ:

 

پخت سریع موادمغذی، بافت، رنگ و مزه کلم‌پیچ را حفظ می‌کند. کلم‌پیچ را شسته و به قطعات کوچک خرد کنید و به سوپ، خورش، سالاد و خوراک‌ها اضافه کنید. برای این‌که محتوای غذایی پیتزا را بالا ببرید هم می‌توانید روی آن از کلم‌پیچ استفاده کنید. کلم‌پیچ را 5 دقیقه بخارپز کنید تا نرم‌تر شود و بعد آن‌را خام مصرف کنید. هم‌چنین می‌توانید آن‌را در غذاهای مختلف جایگزین اسفناج کنید. کلم‌پیچ حاوی موادی است که به اسیدهای صفراوی و کلسترول در بدن متصل می‌شوند. کلم پیچ بخارپز به‌خصوص موثرتر است.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط