در حال بارگذاری ...

خواص و فواید شیرین بیان و تاثیر آن بر بدن

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1400/01/23
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 214

 

ریشه شیرین بیان چگونه استفاده می شود؟

استفاده دارویی از شیرین بیان به مصر باستان برمی گردد، جایی که ریشه آن را به یک نوشیدنی شیرین برای فراعنه تبدیل می کردند.

این دارو همچنین در داروهای سنتی چینی، خاورمیانه و یونان برای تسکین معده، کاهش التهاب و درمان مشکلات تنفسی فوقانی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

کاربردهای امروزه شیرین بیان

امروزه بسیاری از افراد از ریشه شیرین بیان برای درمان بیماری هایی مانند سوزش معده، ریفلاکس اسید، گرگرفتگی، سرفه و عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می کنند. به طور مرتب به صورت کپسول یا مکمل مایع در دسترس است.

بعلاوه، گفته می شود چای شیرین بیان گلودرد را تسکین می دهد، در حالی که ادعا می شود ژل های موضعی بیماری های پوستی مانند آکنه یا اگزما را درمان می کنند.

علاوه بر این، از شیرین بیان برای طعم دادن به برخی غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود.

با کمال تعجب، بسیاری از آب نبات های شیرین بیان نه با ریشه شیرین بیان بلکه با روغن انیسون - یک روغن اساسی از گیاه انیسون ( Pimpinella anisum ) که طعم مشابهی دارد.

 

ترکیبات گیاهی

در حالی که حاوی صدها ترکیب گیاهی است، ترکیب اصلی فعال ریشه شیرین بیان گلیسیریزین است .

گلیسیریزین مسئول طعم شیرین ریشه و همچنین آنتی اکسیدان آن است، ضد التهابی و ضد میکروبی آن است.

با این حال، گلیسیریزین نیز با بسیاری از اثرات سو ریشه شیرین بیان ارتباط دارد. در نتیجه، در برخی از محصولات از شیرین بیان دگلیسیریزه شده استفاده می شود (DGL) استفاده می شود که گلیسیریزین را برداشته است (1منبع مورد اعتماد)

 

خلاصه

از ریشه شیرین بیان هم به عنوان یک ماده طعم دهنده و هم به عنوان درمان دارویی استفاده می شود. انواع مختلفی دارد از جمله چای، کپسول، مایعات و حتی ژل های موضعی.

 

مزایای بالقوه

تحقیقات فعلی چندین مورد استفاده دارویی از ریشه شیرین بیان را می دهد.

 

ممکن است به بیماری های پوستی کمک کند

ریشه شیرین بیان شامل بیش از 300 ترکیب است، برخی از آنها اثرات ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی قوی را نشان می دهند.

 

به طور خاص، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی گلیسیریزین را به فواید ضد التهابی و ضد میکروبی مرتبط می کند .

 

در نتیجه از عصاره ریشه شیرین بیان برای درمان انواع بیماری های پوستی از جمله آکنه و اگزما استفاده می شود .

 

در یک مطالعه 2 هفته ای بر روی 60 بزرگسال، استفاده از ژل موضعی حاوی عصاره ریشه شیرین بیان به طور قابل توجهی اگزما را بهبود بخشید.

 

اگرچه از ژل های شیرین بیان موضعی نیز برای درمان آکنه استفاده شده است، اما تحقیقات در مورد اثر آن مختلط و کاملاً محدود است.

 

ممکن است ریفلاکس اسید معده و سو هاضمه را کاهش دهد

از عصاره ریشه شیرین بیان اغلب برای تسکین علائم سوi هاضمه مانند ریفلاکس اسید استفاده می شود، ناراحتی معده و سوزش معده استفاده می شود.

 

در یک مطالعه 30 روزه بر روی 50 بزرگسال مبتلا به سو هاضمه، مصرف یک کپسول شیرین بیان 75 میلی گرم دو بار در روز منجر به بهبود قابل توجهی در علائم در مقایسه با دارونما شد.

 

همچنین عصاره ریشه شیرین بیان می تواند علائم ریفلاکس معده (مری)، از جمله ریفلاکس اسید و سوزش معده را کاهش دهد .

 

در یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 58 بزرگسال مبتلا به GERD، دوز کم اسید گلیسیرنتیک در ترکیب با درمان استاندارد منجر به بهبود قابل توجهی در علائم شد.

 

مطالعه دیگری بر روی 58 بزرگسال مبتلا به GERD خاطرنشان کرد که استفاده روزانه از ریشه شیرین بیان در کاهش علائم طی یک دوره 2 ساله موثرتر از آنتی اسیدهای معمول است.

 

در حالی که این نتایج امیدوار کننده است، مطالعات بزرگتر انسانی لازم است.

 

ممکن است به درمان زخم معده کمک کند

زخم معده زخمهای دردناکی است که در معده، مری تحتانی یا روده کوچک ایجاد می شود. آنها معمولاً در اثر التهاب ناشی از باکتریهای H. pylori ایجاد می شوند .

عصاره ریشه شیرین بیان و گلیسیریزین موجود در آن می تواند به درمان زخم معده کمک کند .

یک مطالعه روی موش ها نشان داد که دوزهای عصاره شیرین بیان از 91 میلی گرم در هر پوند (200 میلی گرم در کیلوگرم) از وزن بدن در برابر این زخم ها بهتر از امپرازول، یک داروی رایج زخم معده محافظت می شود.

در حالی که تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است، یک مطالعه 2 هفته ای بر روی 120 بزرگسال نشان داد که مصرف عصاره شیرین بیان علاوه بر یک درمان استاندارد، حضور H.pylori را به طور قابل توجهی کاهش می دهد (15منبع مورد اعتماد)

 

مقاله پیشنهادی:📝

 

ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد

به دلیل دارا بودن ترکیبات گیاهی بیشمار با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، عصاره ریشه شیرین بیان برای اثرات محافظتی آن در برابر انواع خاصی از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است (16منبع مورد اعتماد)

 

به طور خاص، عصاره شیرین بیان و ترکیبات آن با کاهش یا جلوگیری از رشد سلول در سرطان های پوست، پستان، روده بزرگ و پروستات مرتبط است.

 

از آنجا که تحقیقات محدود به لوله های آزمایش و حیوانات است، تأثیرات آن بر سرطان های انسان ناشناخته است.

 

با این حال، عصاره ریشه شیرین بیان می تواند به درمان موکوزیت دهان کمک کند - زخم های بسیار دردناک دهان که افراد سرطانی گاهی اوقات به عنوان یک عارضه جانبی شیمی درمانی و پرتودرمانی.

 

یک مطالعه 2 هفته ای بر روی 60 بزرگسال مبتلا به سرطان سر و گردن نشان داد که یک فیلم شیرین بیان موضعی به همان اندازه درمان استاندارد ورم مخاط دهان مثر است (20منبع مورد اعتماد)

 

ممکن است شرایط تنفسی فوقانی را تسکین دهد

به دلیل اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی، هر دو عصاره ریشه شیرین بیان و چای ممکن است به شرایط تنفسی فوقانی کمک کنند.

به طور خاص، مطالعات حیوانی نتیجه می گیرند که عصاره گلیسیریزین از ریشه شیرین بیان به تسکین آسم کمک می کند، به ویژه هنگامی که به درمان های مدرن آسم اضافه می شود (22منبع مورد اعتماد، 23منبع مورد اعتماد، 24منبع مورد اعتماد)

در حالی که تحقیقات محدود انسانی نتایج مشابهی را نشان می دهد، مطالعات دقیق تر و طولانی مدت لازم است (25منبع مورد اعتماد)

علاوه بر این، مطالعات محدود لوله آزمایشگاهی و انسانی نشان می دهد که چای و عصاره ریشه شیرین بیان می تواند از گلودرد محافظت کرده و از گلودرد پس از جراحی جلوگیری کند.

 

مقاله پیشنهادی:📝

 

ممکن است در برابر حفره های باکتریایی محافظت کند

ریشه شیرین بیان می تواند به محافظت در برابر باکتری هایی که منجر به ایجاد حفره می شوند، کمک کند.

یک مطالعه 3 هفته ای به 66 بچه آب نبات چوبی بدون قند حاوی 15 میلی گرم ریشه شیرین بیان دو بار در روز در طول هفته مدرسه داد. مصرف آب نبات چوبی باعث کاهش قابل توجه تعداد باکتریهای استرپتوکوک موتانس، که عامل اصلی ایجاد حفره هستند (28منبع مورد اعتماد)

مطالعات لوله آزمایشگاهی همچنین نشان می دهد که عصاره ریشه شیرین بیان در محافظت در برابر باکتری هایی که معمولاً به پوسیدگی و پوسیدگی دندان مرتبط هستند موثر است.

با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد دوز و فرم بهینه ریشه شیرین بیان لازم است.

 

سایر مزایای بالقوه

عصاره ریشه شیرین بیان از چندین فواید بالقوه دیگر برخورداراست:

 

کمک به دیابت: در یک مطالعه 60 روزه بر روی موش ها، مصرف روزانه عصاره ریشه شیرین بیان باعث بهبود قابل توجهی در سطح قند خون و سلامت کلیه شد. این اثر در انسان تایید نشده است (31منبع مورد اعتماد)

علائم یائسگی را کاهش دهید: عصاره ریشه شیرین بیان به عنوان درمانی برای گرگرفتگی در دوران یائسگی پیشنهاد شده است. با این حال، شواهد در مورد اثربخشی آن برای این منظور محدود است.

کاهش وزن را تقویت کنید: برخی مطالعات نشان می دهد که عصاره ریشه شیرین بیان شاخص توده بدن (BMI) را کاهش می دهد و از کاهش وزن پشتیبانی می کند. با این حال، مطالعات دیگر هیچ تاثیری بر وزن پیدا نکرده اند (34منبع مورد اعتماد، 35منبع مورد اعتماد)

به درمان هپاتیت C کمک کنید: یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که افزودن گلیسیریزین به یک درمان استاندارد هپاتیت C به طور قابل توجهی انتشار ویروس را کاهش می دهد. اگرچه امیدوار کننده است، اما این نتایج در انسان تأیید نشده است.

خلاصه

ریشه شیرین بیان ممکن است دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی باشد. تحقیقات اولیه نشان می دهد، در نتیجه، ممکن است عفونت های دستگاه تنفس فوقانی را تسکین دهد، زخم را درمان کند و به هضم غذا کمک کند، از دیگر مزایای آن است.

 

عوارض جانبی بالقوه و اقدامات احتیاطی

سازمان غذا و دارو (FDA) معتقد است كه ریشه شیرین بیان به طور كلی برای استفاده در غذاها بی خطر شناخته شده است.

 

با این حال، FDA در حال حاضر مکمل ها را از نظر خلوص، اثربخشی یا صحت برچسب زدن به عناصر ارزیابی یا تأیید نمی کند.

 

علاوه بر این، استفاده کوتاه مدت از مکمل های ریشه شیرین بیان و چای ها به طور گسترده ای بی خطر تلقی می شود. با این حال، دوزهای زیاد ممکن است اثرات نامطلوبی ایجاد کند و افراد با برخی از شرایط سلامتی ممکن است مایل باشند از آن اجتناب کنند.

 

مصرف بیش از حد ریشه شیرین بیان

هم استفاده مزمن و هم دوزهای زیاد محصولات ریشه شیرین بیان ممکن است منجر به تجمع گلیسیریزین در بدن شما شود.

نشان داده شده است که افزایش سطح گلیسیریزین باعث افزایش غیرطبیعی هورمون استرس کورتیزول می شود، که ممکن است باعث عدم تعادل در سطح مایعات و الکترولیت شود (38منبع مورد اعتماد)

در نتیجه، دوزهای مزمن و زیاد محصولات ریشه شیرین بیان ممکن است چندین علائم خطرناک را تحریک کند، از جمله (2منبع مورد اعتماد، 38منبع مورد اعتماد، 39منبع مورد اعتماد):

  • سطح پایین پتاسیم
  • فشار خون بالا
  • ضعف عضلانی
  • ریتم غیر طبیعی قلب

 

در حالی که نادر است، مسمومیت با شیرین بیان می تواند رخ دهد. ممکن است منجر به نارسایی کلیه، نارسایی احتقانی قلب یا تجمع مایعات بیش از حد در ریه ها (ادم ریوی) شود (2منبع مورد اعتماد)

بنابراین، افرادی که فشار خون بالا، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیوی یا سطح پتاسیم پایین دارند، توصیه می شود که به طور کامل از محصولات شیرین بیان حاوی گلیسیریزین خودداری کنند.

 

مقاله پیشنهادی:📝

 

بارداری و شیردهی

مصرف زیاد شیرین بیان - و به ویژه گلیسیریزین - در دوران بارداری ممکن است روی رشد مغزی کودک شما تأثیر منفی بگذارد.

در یک مطالعه، کودکان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری مقادیر زیادی محصولات شیرین بیان حاوی گلیسیریزین می خورند، احتمال دارد در اواخر زندگی دچار نقص مغزی شوند ( 40 ).

بنابراین، زنان باردار باید از مصرف مکمل های شیرین بیان خودداری کنند و مصرف شیرین بیان را در غذاها و نوشیدنی ها محدود کنند.

به دلیل کمبود تحقیقات، کودکان و زنان شیرده نیز باید از مصرف محصولات شیرین بیان خودداری کنند.

 

تداخلات دارویی

نشان داده شده است که ریشه شیرین بیان با چندین دارو از جمله (2منبع مورد اعتماد):

  • داروهای فشار خون
  • رقیق کننده های خون
  • داروهای کاهش دهنده کلسترول، از جمله استاتین ها
  • ادرار آور
  • پیشگیری از بارداری مبتنی بر استروژن
  • داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)

 

افرادی که هر یک از این داروها را مصرف می کنند باید از محصولات ریشه شیرین بیان خودداری کنند مگر اینکه ارائه دهنده خدمات بهداشتی آنها خلاف این دستورالعمل ها را دستور دهد.

 

خلاصه

استفاده مزمن و دوزهای زیاد ریشه شیرین بیان می تواند باعث عدم تعادل شدید مایعات و الکترولیت ها شود. کودکان، زنان باردار و شیرده و کسانی که بیماری کلیوی، بیماری قلبی یا فشار خون دارند باید از مصرف محصولات شیرین بیان خودداری کنند.

 

مقدار و اشکال ریشه شیرین بیان

به عنوان یک مکمل، عصاره ریشه شیرین بیان به اشکال مختلفی از جمله کپسول، پودر، تنتور، ژل موضعی و چای وجود دارد. ریشه را می توان به صورت تازه یا خشک نیز خریداری کرد.

 

در حال حاضر هیچ توصیه استاندارد برای دوز وجود ندارد. با این حال، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و کمیته علمی غذایی اروپا (SCF) هر دو توصیه می کنند مصرف گلیسیریزین را به بیش از 100 میلی گرم در روز محدود نکنند (41منبع مورد اعتماد)

 

قابل ذکر است، کسانی که مقادیر زیادی محصولات شیرین بیان مصرف می کنند ممکن است بیش از این مقدار دریافت کنند.

 

بعلاوه، از آنجا که محصولات همیشه مقدار گلیسیریزین را نشان نمی دهند، تشخیص مقدار مطمئن آن دشوار است. در نتیجه، بحث در مورد دوز ایمن و موثر با ارائه دهنده خدمات بهداشتی مهم است.

 

گزینه دیگر جستجوی پودرها یا کپسول های شیرین بیان (DGL) با گلیسیریز است.

 

این مکمل ها فاقد گلیسیریزین هستند که مسئول بیشتر عوارض جانبی شیرین بیان است. هنوز هم، از آنجا که این ترکیب به مزایای بی شماری نیز کمک می کند، مشخص نیست که آیا محصولات DGL اثرات مثبتی بر سلامتی دارند.

 

خلاصه

می توانید ریشه شیرین بیان را به عنوان چای، تنتور، پودر یا مکمل مصرف کنید. همچنین می توان به صورت موضعی به عنوان ژل استفاده کرد. در حالی که دوز استانداردی برای ریشه شیرین بیان وجود ندارد، شما باید میزان کل گلیسیریزین را در روز بیش از 100 گرم محدود کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/licorice-root#uses

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
خواص و فواید شیرین بیان و تاثیر آن بر بدن
شیرین بیان و دنیایی از خواص و فواید
فواید و مضرات ریشه شیرین بیان
شیرین بیان و دنیایی از خواص
خواص عرق شیرین بیان برای بدن
خواص درمانی شیرین بیان
خواص شیرین بیان برای رحم
خواص شیرین بیان برای لاغری
خواص شیرین بیان برای روده
خواص شیرین بیان برای مو
مربی آنلاین لاغری
مربی آنلاین ورزشی
مربی آنلاین بدنسازی در منزل
مربی آنلاین باشگاهی بانوان
وبسایت بدنسازی
آیا ریشه شیرین بیان قابل استفاده است؟
ریشه شیرین بیان چگونه استفاده می شود؟
شیرین بیان ممکن است به درمان زخم معده کمک کند
شیرین بیان
zibandam
coachonline

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط