در حال بارگذاری ...

با پاورلیفتینگ در بدنسازی پیشرفت کنید

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/07/24
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 272

با پاورلیفتینگ در بدنسازی پیشرفت کنید

 

پاورلیفتینگ:

 

پاورلیفتینگ یا وزنه‌برداری قدرتی یک ورزش قدرتی اســت کــه شباهت‌هایی با ورزش وزنه‌برداری دارد. هر دو شامل بلند کردن وزنه در سه تلاش هستند. پاورلیفتینگ از ورزشی بــه نام odd lifts اقتباس شده ‌اســت کــه ان هم شـامل سه نوبت برای ثبت بــهترین وزنه بوده ولی شامل رویدادهای بیشتری بوده کــه سرانجام بــه پاورلیفتینگ امروزی تبدیل شده کــه بــه ترتیـب شـامل سه حرکت اسکوات، ددلیفت و پرس سینه اســت.

پاورلیفتینگ می‌تواند با تجهیزات یا بدون تجهیزات اجرا شود. پاورلیفتینگ سبک بدون تجهیزات بــه عنوان پاورلیفتـینگ  کلاسیک (classic) شناخته می‌شود. در صورتـی کــه از تجهـیزات مخـصوص اســتفاده گردد، پاورلیفتیـنگ با لوازم (equipped) نامیده می‌شـود. این تجهیزات شامل سوت اسکوات، سوت سـینه و زانوبند اســت.

 

پاورلیفتینگ ورزشی به شدت قدرتی:

 

پاورلیفتینگ یک ورزش قـدرتی اســت و همه نکته این ورزش این اســت کــه شما بــه عنوان یک پاورلیفتر چقدر قوی و قدرتمند هستید. اصول این ورزش بــه طور باور نکردنی سـاده اســت و لازمه آن یک بدنسازی هدفمـند و حرفه‌ای اســت. در هر مسابقه پاورلیفتر ( وزنه‌بردار ) بر روی یک سکو می‌ایستد و سعی می‌کند سنگین‌ترین وزنه را بلند کند و باید قادر باشد کــه آن را تکرار کند. داوران هم نظاره‌گر این هستند کــه قوانین و اصول بــه درستی در بلند کردن وزنه‌ها رعایت شود.

 

وزنه‌برداران در سه قسمت با هم رقابت می‌کنند:

 

  • اسکوات ( اسکات )
  • پرس سینه
  • ددلیفت ( لیفت مرده )

 

اسکات:

 

در تمریـن اسکوات ( اسکات ) تقریبا تمامی عضلات بدن درگیر می‌شود از این رو این حرکت را مادر کار با وزنه گویند. عضلاتی کــه در این نوع از تمریـن درگیر می‌شوند, چهار سر ران, سرینی بزرگ و سرینی میانی است. با قرار دادن هالتر در پشت گردن و یک بار نشستن و برخواســتن می‌توانید این تمریـن را انجام دهید.

 

پرس سینه:

 

برای انجام تمریـن پرس سینه ابتدا بر روی نیمکت پرس سینه بــه پشت خوابیده و یک بار آوردن هالتر تا امتداد سینه‌ها و مکث کردن و بالا بردن را انجام دهید.

 

لیفت مرده ( ددلیفت ):

 

تمریـن دد لیفت همان بلند کردن هالتر از روی زمین تا بالای زانو با کمر صاف اســت.

بــه مجموع سه حرکت توضیح داده شده پاورلیفتینگ می‌گویند. این ورزش بــه شما در ساخت عضله و سوزاندن چربی کمک می‌کند. بــه یاد داشته باشید قبل از شروع هر برنامه‌ی تمریـن قدرتی با متخصصان و مربیان مربوطه مشورت کنید.

 

دسته‌بندی وزنی:

 

در سال 2011 فدراسیون بین‌المللی پاورلیفتینگ دسته بندی‌های جدید وزنی را اعلام کرد که به شرح زیر هستند:

 

مردان: تا 53 کیلو (جوانان و پایین‌تر), 59 کیلو، 66 کیلو، 74 کیلو، 83 کیلو، 93 کیلو، 105 کیلو، 120 کیلو

 

زنان: تا 43 کیلو (جوانان و پایین‌تر), 47 کیلو، 52 کیلو، 57 کیلو، 63 کیلو، 72 کیلو، 84 کیلو

 

رده بندی‌های سنی بسته به نظر فدراسیون‌های مختلف، تفاوت دارند ولی به‌طور عمده به این صورت هستند:

 

  • 15 تا 18 سال رده سنی نوجوانان
  • 18 تا 23 سال رده سنی جوانان
  • رده سنی آزاد شرط سنی ندارد و با هر سنی می‌توان شرکت کرد.
  • 40 سال رده سنی پیشکسوتان می‌باشد.

 

چرا کار با وزنه را توصیه می‌کنیم؟

با پاورلیفتینگ در بدنسازی پیشرفت کنید

 

این ورزش هم تمریـنات هوازی و هم تمریـنات قدرتی را شامل می‌شود بــه همین سبب هم باعث چربی‌سوزی و هم باعث عضله‌سازی می‌شود.

انجام پاورلیفتینگ میزان مقاومت بدن‌تان را بالا برده و در نتیجه توانایی ورزش کردن در شما بالا می‌رود.

ورزش وزنه‌برداری قدرتی همانند دیگر ورزش‌های قدرتی باعث سلامت اسکلت بدن شما و در نهایت مبارزه با پوکی اســتخوان می‌شود.

اگر تمریـنات پاورلیفتینگ و کار با وزنه را طبق برنامه و متناسب با توان‌بدنی و شرایط بدنی خود و با مشورت متخصصان و مربیان مربوط بــه این رشته انجام ندهید, ممکن اســت آسیب جدی بر مفاصل و عضلات شما ایجاد کند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
پاورلیفتینگ
بدنسازی
وزنه برداری
ورزش قدرتی
بدنسازی حرفه ای

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط