در حال بارگذاری ...

راهنمای سریع پیشگیری از سکته مغزی

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/19
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه
تعداد بازدید : 1120

راهنمای سریع پیشگیری از سکته مغزی

از سکته های زیادی می­توان جلوگیری کرد.
حتی اگر پیش از این نیز سکته مغزی یا TIA داشته باشید، می­توانید برای جلوگیری از دیگری قدم بردارید. جلوگیری از سکته مغزی عمدتاً مربوط به زندگی سالم و داشتن معاینه منظم برای تشخیص و مدیریت هرگونه مشکل سلامتی است، از جمله فشار خون بالا، بیماری قلبی، کلسترول بالا و دیابت.

تغییر عادات روزانه شما بیشترین فایده را برای همه روشهای پیشگیری از سکته مغزی را دارد. تغییر سبک زندگی ممکن است تلاش و پشتکار را در پی داشته باشد، اما ارزش این کار را دارد. این تغییرات خطر سکته مغزی شما را به طرز چشمگیری کاهش می­دهد، همچنین خطرات بیماری قلبی، زوال عقل و مرگ زودرس را کاهش می­دهد. هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر سکته مغزی بیشتر است. قرار گرفتن در معرض دود دخانیات افراد دیگر نیز خطر ابتلا به سکته مغزی را تقریباً به همان میزان سیگار افزایش می­دهد. ترک سیگار یکی از سنگ بناهای پیشگیری از سکته مغزی است. در یک مطالعه، افرادی که پیش از ترک سیگار کمتر از 20 سیگار مصرف می­کردند اثر آن کامل از بین می­رود. اما در مقابل افراد سیگاری که ترک کردند، خطر آن را به کلی از بین نمی­برد، اما این امر را کاهش می­دهد.

راهنمای سریع پیشگیری از سکته مغزی

اخیراً، بسیاری از افراد به عنوان جایگزینی برای استعمال دخانیات به استفاده از سیگار الکترونیکی یا "vaping" روی آورده­اند. در حالی که اطلاعات کمتری در مورد چگونگی تأثیر این عادت در خطر سکته مغزی وجود دارد، استنشاق بخار سمی ایجاد شده توسط این محصولات ایمن تلقی نمی شود و باید از آن جلوگیری کرد. چندین روش برای ترک کردن وجود دارد، از جمله ترک خود به خود، استفاده از سیگارها یا استفاده از نیکوتین ترک اعتیاد.

قبل از اینکه بتوانید سیگار را ترک کنید، معمولاً چندین بار تلاش می­کنید، اما ارزش این تلاش را دارد. استعمال دخانیات خطر سکته مغزی را دو چندان می کند.

فراتر از اعتیاد جسمی به نیکوتین، اعتیاد روانشناختی آن است. غلبه بر آن حتی می­تواند چالش برانگیزتر باشد. تکنیک های معروف به درمان شناختی رفتاری یاCBT ، مشاوره و گروه های پشتیبانی نیز می­توانند ابزارهای مهمی در تضمین موفقیت شما باشند. استفاده از مشاوره و در کنار هم تنها در هر یک موثر است. آگاه باشید که معمولاً تلاش­های زیادی برای ترک سیگار انجام می­شود..

فعالیت بدنی را تقویت کنید

عدم فعالیت بدنی شما را مستعد ابتلا به سکته مغزی می­کند. افرادی که از نظر جسمی فعال هستند 25 تا 30 درصد کمتر از افراد غیرفعال دچار سکته مغزی می­شوند. از مزایای قلبی و عروقی ورزش می توان به کمبود خون در لخته شدن، کاهش فشار خون و افزایش سطح کلسترول محافظ HDL اشاره کرد. همچنین می تواند به شما در کنترل وزن خود کمک کند.

دستورالعمل­های فعلی فدرال حداقل 150 دقیقه ورزش متوسط ​​در هفته (مانند راه رفتن سریع) یا 75 دقیقه در هفته ورزش شدید (مانند دویدن) یا ترکیبی از این دو را توصیه می­کند.اگر قبلاً دچار سكته مغزی یا TIA شده اید و قادر به ورزش هستید، سعی كنید حداقل 30 دقیقه در روز با سرعت متوسط ​​ورزش كنید تا خطر سكته مغزی دیگری كاهش یابد. همیشه قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

یک رژیم غذایی سالم بخورید

برای پیشگیری از سکته مغزی، خوردن سدیم کمتر و پتاسیم بیشتر یک راهکار هوشمندانه است. رژیم غذایی سرشار از سدیم (ماده اصلی نمک) باعث افزایش فشار خون و افزایش خطر سکته مغزی می­شود. به طور متوسط ​​آمریکایی ها روزانه حدود 3400 میلی گرم (میلی گرم) سدیم مصرف می­کند - تقریباً 50٪ بیشتر از دستورالعمل توصیه شده و توصیه انجمن قلب آمریكا فقط 1500 میلی گرم در روز. برای کاهش میزان سدیم، سعی کنید از منابع برجسته نمک در رژیم غذایی آمریکایی خودداری کنید. هنگام استفاده سدیم، سعی کنید پتاسیم را افزایش دهید، که این امر به کاهش فشار خون شما کمک می­کند. زنانی که رژیم های غذایی آنها حاوی مقادیر فراوانی پتاسیم است، در مقایسه با زنانی که رژیم های غذایی آنها کمبود این ماده معدنی را دارد، 27 درصد خطر سکته را افزایش می­دهد. دستورالعمل های روزانه 4،700 میلی گرم پتاسیم را توصیه می کنند، اما مطالعات نشان می­دهد که تعداد کمی از افراد آن هدف را برآورده می­کنند. پتاسیم در بسیاری از میوه ها و سبزیجات و بعضی از ماهی ها به وفور یافت می­شود.

دو رژیم غذایی که بر میوه و سبزیجات تأکید دارد - رژیم غذایی DASH : رژیم­های غذایی DASH برای متوقف کردن فشار خون بالا )رژیم غذایی سالم قلب مدیترانه ای که همراه با آجیل است - به ویژه برای جلوگیری از سکته مغزی مفید هستند(. علاوه بر آن حداقل چهار وعده میوه و چهار تا پنج وعده غذای سبزیجات در روز، رژیم غذایی DASH شامل :

• نان و غلات سبوس دار به جای انواع فرآوری شده

• لبنیات کم چرب یا بدون چربی به جای نسخه های دارای چربی

•سینه مرغ، ماهی و آجیل بجای گوشت قرمز

• مقدار چربی به 27٪ از کل کالری محدود شود.

رژیم مدیترانه ای از نظر چربی مشابه اما کمی حساس تر است و تا 35٪ کالری کل را به عنوان چربی اجازه می­دهد. اما تأکید بر چربی های سالم و غیر اشباع موجود در روغن زیتون و آجیل است. ترکیبی از دو رژیم غذایی مدیترانه و DASH برای تأخیر در انتقال عصب (MIND) رژیم غذایی - به نظر می رسد.

شواهد مقدماتی نشان می­دهد که این الگوی خوردن ممکن است به نفع بازماندگان از سکته نیز مفید باشد. رژیم غذایی MIND 10 گروه غذایی سالم را مشخص می­کند و چند بار باید از آن ها خورده شود : سبزیجات برگ سبز (هر روز)، سایر سبزیجات (حداقل روزی یک بار)، آجیل (به عنوان میان وعده، پنج وعده در هفته)، انواع توت ها، لوبیا (هر روز یا بیشتر)، غلات سبوس دار (سه وعده در روز)، ماهی (حداقل یک بار در هفته)، مرغ (دو یا چند بار در هفته)، روغن زیتون (به عنوان روغن اصلی پخت و پز).

وزن خود را نگاه کنید

 وزن اضافی کل سیستم گردش خون را در برمی­گیرد و شما را نسبت به سایر عوامل خطر سکته مغزی مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و آپنه انسدادی خواب مستعد می­کند. اگر شاخص توده بدنی (BMI) ، نسبت وزن به قد، 30 یا بیشتر باشد - اضافه وزن دارید اگر BMI 25 تا 29 باشد چاق محسوب می­شوید.

راهنمای سریع پیشگیری از سکته مغزی

اگر نیاز به کاهش وزن دارید، ممکن است بدانید که تحقیقات به طور فزاینده نشان می­دهد، بین رژیم و ورزش، رژیم برای لاغری قدرتمندتر است - هرچند ورزش برای از بین بردن وزن بسیار مهم است. هر یک از برنامه های غذایی که قبلاً ذکر شد - رژیم های مدیترانه ای، DASH یا MIND می­تواند به شما در کاهش وزن کمک کنند. این به این دلیل است که یک رژیم غذایی سالم و مبتنی بر مواد غذایی فرآوری نشده یا حداقل پردازش شده است.

شما همچنین ممکن است یک برنامه مداخله­ای سبک زندگی مداوم را در نظر بگیرید. این رویکرد شامل مربیگری رفتار هدفمند است که به شما می­آموزد که چگونه غذا خوردن، ورزش و سایر عادات خود را تغییر دهید.
هدف این است که حداقل چهار درصد از وزن بدن خود را در هفته برای چهار هفته اول از دست دهید. از دست دادن 5٪ تا 10٪ از وزن شروع شما می­تواند باعث کاهش فشار خون و سایر عوامل خطر سکته مغزی شود.

پزشک شما ممکن است یکی از این برنامه ها را که در بسیاری از مراکز مهم پزشکی در دسترس است، توصیه کند. بیشترین جلسات فردی و گروهی با یک یا چند متخصص آموزش دیده، از جمله متخصصان رژیم غذایی، متخصصان تغذیه، متخصصان ورزش، مربیان بهداشت و روانشناسان است. توجه داشته باشید که نکته اصلی کاهش خطر سکته مغزی این است که وزن را به خوبی نگه دارید، نه فقط در مدت زمان کوتاه.

برای مثال از راهکارهایی برای کمک به کاهش وزن استفاده کنید. صفحه 5. گزارش بهداشت هاروارد، از دست دادن وزن و نگه داشتن آن و شامل دهها راهکار دیگر برای کاهش وزن است، از سازماندهی مجدد آشپزخانه خود گرفته تا یادگیری تمایز. گرسنگی با هوس را دارا است.

نمک کجاست؟

 نمک نقش زیادی در مواد غذایی دارد، به عنوان ماده نگهدارنده یا اتصال دهنده کمک به افزایش مخمر. همچنین روشی ارزان برای خوش طعم تر کردن غذا است. بیش از 40٪ از سدیم آمریكایی ها كه هر روز مصرف می­كنند.

از داروهای غیرمجاز استفاده نکنید

تعدادی از داروهای غیرقانونی از جمله کوکائین، آمفتامین، اکستازی (MDMA) و هروئین با خطر بیشتری برای سکته مغزی همراه هستند. دلایل احتمالی شامل افزایش سریع، شدید فشار خون، اسپاسم رگ های خونی یا مشکلات لخته شدن خون است که می­تواند هنگام مصرف این داروها ایجاد شود. گزارش های موردی نیز وجود دارد که میزان مصرف ماری جوانا را با سکته مغزی مرتبط می کند، که احتمالاً ناشی از اسپاسم خونی شریان های مغزی است که منجر به آنچه که به عنوان سندرم انعقاد عروق مغزی برگشت پذیر شناخته می­شود، وجود دارد. با وجود نام آن، این مشکل اغلب با آسیب مغزی مانند سکته مغزی برگشت ناپذیر همراه است.

نکاتی در مورد کاهش وزن

در کاهش وزن به این واقعیت ساده می­رسیم که شما مجبور هستید کالری بیشتری را نسبت به مصرف خود بسوزانید. بخش سخت در واقع انجام این کار در مسافت طولانی است. بدن شما برای محافظت از شما در برابر قحطی و گرسنگی تکامل یافته و با کاهش وزن متابولیسم و ​​یا با هورمون گرسنگی درگیر خواهد شد تا شما را مجبور به خوردن غذای پر کالری کند. در اینجا چند راهکار برای کمک به شما در مبارزه با آن آورده شده است.

1 فعالیت روزمره خود را تقویت کنید

ورزش یک راه آشکار برای سوزاندن کالری است و برای سلامتی کلی شما فواید بی­شماری دارد. کاهش وزن حتی ممکن است یکی از آنها باشد. اما اغلب اوقات، هر گونه کاهش وزن بالقوه با کالری اضافی که بعداً به آن آشنا می­شوید جبران می­شود تا بتوانید انرژی خود را دوباره پر کنید. بنابراین، به هر دلیلی، ورزش کنید.بلکه سعی کنید فعالیت روزمره خود را افزایش دهید - باغبانی، پیاده روی، فیدر، آویز کردن لباس های شسته شده، بالا رفتن از پله ها به جای آسانسور.

به نظر نمی رسد بدن در پاسخ به این نوع فعالیت ها نیاز به افزایش مصرف مواد غذایی را احساس کند. در برخی مطالعات، تنها تفاوت بین افراد لاغر و چاق میزان فعالیت روزمره در زندگی آنها بود. 2 کالری دریافتی را نادیده بگیرید.
بدن شما به مایعات زیادی احتیاج دارد، اما در هنگام استفاده باید انتخابی کنید. نوشابه، لاته، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های انرژی زا و حتی آب میوه ها همه دارای کالری های غیر ضروری هستند - و تعجب آور است که چگونه همه آنها به سرعت اضافه می­­شوند. بدتر از آن، به نظر نمی­رسد بدن شما کالری مایع را به همان روشی که کالری های جامد را جذب می­کند، بسوزاند.

بنابراین میتوانید قبل از اینکه مکانیزم های سیری داخلی به شما بگوید توقف کنید، مراقب چانه زدن آنها باشید. درعوض، قهوه یا چای شیرین نشده را امتحان کنید، یا آب جوشانده خود را با یک تکه لیموترش، یک جوانه نعناع تازه، چند تمشک یا یک اونس یا دو از آب میوه طعم دار را امتحان کنید.

غذاهای کامل بیشتری بخورید. غذاهای فرآوری شده - فکر کنید بستنی، کوکی ها و موارد مشابه – می­توانند مقدار زیادی کالری را در مقدار کمی از مواد غذایی که به سرعت هضم می­شوند، بسته کنند و به زودی شما را مجددا گرسنه می­کند.
اگر راه شما برای کاهش وزن صرفاً محدود کردن این مواد غذایی است، به زودی احساس محرومیت خواهید کرد و غذای بیشتری را شروع خواهید کرد. اما اگر غذاهای غیر فرآوری شده را جایگزین کنید - به میوه، سبزیجات و غلات کامل فکر کنید – می­توانید مقدار زیادی غذا بخورید و وعده های غذایی خود را پر کنید که مدت زمان طولانی را برای هضم شدن دارد. احساس سیری طولانی تری خواهید داشت.

بعلاوه، غذاهای کامل دارای ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر بیشتری هستند - و به دلیل اینکه نمک بسیار کمتری دارند، برای فشار خون نیز بهتر هستند. میان وعده های سالم تری پیدا کنید. زمان میان وعده در حال کم شدن در بسیاری از افراد است.
نگذارید برای شما اتفاق بیفتد. امروزه بیشتر متخصصان تغذیه از این ایده حمایت می­کنند.

برای ثابت نگه داشتن سطح قند خون در طول روز، میان وعده میل کنید، اما این کار را با عاقلانه انجام دهید. به عنوان مثال، چوب هویج شیرین و ترد است و جایگزین مناسبی برای چیپس یا سیب زمینی (و بدون نمک در کراکر و چیپس) ایجاد می­کند. پاپ کورن نیز یک میان وعده کم کالری را ایجاد می­کند. (لازم نیست که طعم آن را بچشید. به جای اضافه کردن کره و نمک ، سعی کنید آن را با ادویه های مورد علاقه خود چاشنی دار کنید). به نظر می­رسد میان وعده هایی که برخی از کربوهیدرات ها و برخی پروتئین ها را فراهم می­کنند بسیار رضایت بخش باشند.

راهنمای سریع پیشگیری از سکته مغزی

آسپرین

در نظر بگیرید مصرف آسپرین باعث می­شود پلاکت های خون کمتر "چسبنده" شوند و بنابراین احتمال جمع شدن آنها کمتر است - در اوایل مرحله تشکیل لخته خون. در نتیجه، مصرف آسپرین خطر سکته مغزی را کاهش می دهد. اما از آنجا که آسپرین می­تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش - و به ندرت ، سایر اندام ها در بدن شود - بسته به وضعیت شما، خطرات ممکن از مزایای آن فراتر باشند. مصرف روزانه آسپیرین با دوز پایین می­تواند خطر ابتلا به بیماری دوم را کاهش دهد. اما برای افرادی که دچار سکته مغزی نشده اند ، دستورالعمل AHA / ASA در سال 2014 آسپیرین را فقط برای افرادی که در معرض خطر بالای بیماری قلبی عروقی قرار دارند، توصیه می­کند که شامل سکته مغزی است. آسپرین ممکن است برای جلوگیری از اولین سکته مغزی در زنان نسبت به مردان مؤثر تر باشد.

مترجم و ویراستار: تیم محتوا سازیزیب اندام

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی انلاین
coach online
zibandam
سکته
سکته مغزی
پیشگیری از سکته مغزی
ورزش
ورزش کردن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط