در حال بارگذاری ...

بازی با آتش التهاب

نویسنده : علی اصغر دهقانی
تاریخ انتشار : 1399/04/17
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 199

التهاب نقش اساسی در بهبودی دارد ، اما برای رهایی از تنش، این روند می­­تواند منجر به آرتروز، بیماری قلبی و آلزایمر شود.

 

التهاب مانند آتش در بدن شما است که نمی­توانید آن را ببینید یا احساس کنید. دکتر اندرو لوستر از مرکز ایمونولوژی و التهابات التهابی در هاروارد وابسته به ماساچوست عمومی می­گوید: ( این یک فرآیند ذوب و صدمه به بافت ها، مفاصل و به رگ های خونی شما آسیب می­رساند و شما اغلب متوجه آن نمی­شوید ). این آسیب ممکن است به عنوان آرتریت، بیماری قلبی، سکته مغزی و حتی بیماری آلزایمر ظاهر شود.

با این حال، التهاب به خودی خود آسیب رسان نیست. این نقش مهمی در چگونگی حفظ سیستم ایمنی بدن شما در حفظ ایمنی و سلامت است. دکتر لوستر می گوید: ( هدف این است که التهاب را کنترل کنید و اجازه ندهید آتش سوزی ایجاد کند ).

 

خوبی در برابر بدی

 

نکات ساده ای را برای مقابله با التهاب و سالم ماندن دریافت کنید - از طرف کارشناسان دانشکده پزشکی هاروارد.

خود را از آسیب التهاب مزمن محافظت کنید.

دو نوع التهاب وجود دارد :

حاد و مزمن

 

بیشتر افراد با التهاب حاد آشنا هستند. قرمزی، گرما و تورم در اطراف بافت ها و مفاصل است که هنگام قطع انگشت یا زانو زدن اتفاق می افتد.

هنگامی که بدن علامت جراحتی را نشان می­دهد، سیستم ایمنی بدن شما ارتشهایی از گلبول های سفید را برای محاصره و محافظت از منطقه ارسال می­کند. در صورت ابتلا به عفونت مانند آنفولانزا یا ذات الریه، روند مشابه کار می کند.

دکتر لوستر می­گوید: ( التهاب حاد به این ترتیب است که بدن شما با مهاجمین که ممکن است باعث عفونت شوند مقابله می­کند و همچنین بخشی از روند بهبودی است ). در این روش، التهاب چیز خوبی است، زیرا از بدن محافظت می­کند ).

با این حال، التهاب مزمن متفاوت است. همان واکنشی که در التهاب حاد صورت می­گیرد، به جز مواقعی که التهاب ادامه دارد. گلبول های سفید خون منطقه را کنترل می­کند و در نهایت به بافت ها و اندام های سالم اطراف حمله می­کند.

 

میزان التهاب خود را بررسی کنید

 

آیا از التهاب مزمن رنج می برید؟ آزمایش خون ساده از طرف پزشک ممکن است به شما بگوید , که یک پروتئین شیمیایی کبد، پروتئین واکنشی C (CRP) را اندازه می­گیرد، که در پاسخ به التهاب افزایش می­یابد. نتیجه می­تواند به پزشک شما کمک کند تا یک استراتژی برای کاهش سطح ایجاد کند.

تصویر: vchal / Thinkstock

 

به عنوان مثال، اگر اضافه وزن دارید و سلولهای چربی احشایی بیشتری دارید - نوع چربی که در شکم شما ایجاد می­شود و اندام شما را احاطه می­کند - سیستم ایمنی بدن سلول های چربی را به عنوان یک تهدید می­بیند و گلبول های سفید بیشتری را پمپ می­کند. هر چقدر بیشتر در وزن خود باقی بمانید، بدن شما در حالت التهاب باقی می­ماند.

دکتر لوستر می­گوید: ( این واکنش فقط در یک مکان خاص محدود نمی­شود ). وی در ادامه می­گوید: (التهاب می­تواند در بدن تردد کند و باعث ایجاد مشکلاتی در سرتاسر آن شود. اگر به آرتریت یا بیماری قلبی مبتلا شوید، احتمال اینکه التهاب مزمن باشد، وجود دارد).

از خودت محافظت کن

 

دکتر لوستر می­گوید، دو مورد از بهترین راه­ها کنترل التهاب مزمن برای مدیریت رژیم و شیوه زندگی شما وجود دارد. همانطور که گفته شد وزن بیش از حد یک علت مکرر التهاب است و از دست دادن وزن اضافی به خصوص در اطراف شکم می­تواند سطح آنرا پایین بیاورد. سایر اقدامات پیشگیری، به گفته دکتر لوستر ، شامل موارد زیر است:

• مبارزه با بیماری لثه. اگر لثه های شما هنگام مسواک زدن یا نخ دندان خونریزی می­کنند، به احتمال زیاد التهاب دارید. برای مراجعه به دندانپزشک خود یک قرار ملاقات بگذارید و بهداشت دهان و دندان خود را بیشتر کنید.

• درمان کلسترول بالا. سطح کلسترول خود را ادازه­گیری کنید و در صورتی که بیش از حد بالا به نظر برسد، در صورت امکان استفاده از استاتین با پزشک خود صحبت کنید تا لیپیدها را تحت کنترل داشته باشید.

•ترک سیگار. توصیه های بهداشتی همه جانبه است. به طور خاص، سموم ناشی از استعمال دخانیات ارتباط مستقیمی با التهاب دارند.

 

رژیم خود را تغییر دهید

 

از نظر رژیم غذایی می­خواهید  هم کم و هم اضافه کنید.  قندهای ساده (مانند نوشابه و آب نبات) را قطع یا از بین ببرید، نوشیدنی هایی که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند (مانند نوشیدنی های آب میوه و نوشیدنی های ورزشی) و کربوهیدرات های تصفیه شده (مانند نان سفید و ماکارونی). دکتر لوستر می­گوید: (این نوع غذاها نه تنها کالری خالی دارند، بلکه مصرف زیاد آنها می­تواند به افزایش وزن آسان منجر شود و در نتیجه باعث التهاب شود).

شما می­خواهید مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان های معروف به پلی فنول ها اضافه کنید. مطالعات نشان داده است که این آنتی اکسیدان ها دارای خواص ضد التهابی زیادی هستند.

کدام غذاها بهترین هستند؟ یک مطالعه در مجله تغذیه­ای بریتانیا در مه 2016 نشان داد که پلی فنول­های موجود در پیاز، زردچوبه، انگور قرمز و چای سبز نشانگرهای التهاب در بدن را کاهش می­دهد. انواع توت ها نیز سرشار از پلی فنول هستند، همچنین گیلاس و آلو، و همچنین سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج و کلم.

روغن زیتون، روغن بذر کتان و ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین و ماهی خال­خالی دوزهای سالم اسیدهای چرب امگا 3 را ارائه می­دهند که مدت هاست که باعث کاهش التهاب می­شود.

(هدف این نیست که مقدار مشخصی را در روز مصرف کنیم، بلکه

آنها را در بسیاری از وعده های غذایی معمولی خود بگنجانید).

 

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط