در حال بارگذاری ...

واژه نامه تغذیه

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/13
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 25

واژه نامه و تعاریف

کالری:

 تعداد کالری ذکر شده در برچسب مواد غذایی به شما می گوید که چه مقدار کالری در یک وعده است. مهم است که به یاد داشته باشید حتی بسته های کوچک نیز اغلب حاوی بیش از یک وعده هستند.

 

کربوهیدرات:

یک قند یا نشاسته مانند ماکارونی، نان، میوه ها. سبزیجات، لوبیا یا لبنیاتی که بدن از آنها به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کند. کربوهیدرات ها در هر گرم 4 کالری دارند.

 

کلسترول :

حیاتی برای ساخت هورمون ها و غشای سلول. بدن شما بیشتر کلسترول مورد نیاز خود را تولید می کند. کلسترول در زیر اطلاعات چربیبرچسب تغذیه ذکر شده است.

 

ارزش روزانه :

 این درصد یک ماده مغذی خاص در یک غذا را نشان می دهد، بر اساس رژیم 2000 کالری. ارزش روزانه به شما ایده ای از سهم مواد مغذی یک ماده غذایی در رژیم غذایی شما می دهد. 8٪ به طور کلی خوب در نظر گرفته می شود.

 

فیبر غذایی :

بخشی از غذاهای گیاهی که نمی توانیم هضم کنیم. غلات، میوه ها، سبزیجات، مغزها و دانه های کامل حاوی فیبر هستند. فیبر به شما کمک می کند تا سیر شوید، می تواند به کاهش کلسترول کمک کندو شما را منظم نگه می دارد. روزانه حداقل به 25 تا 38 گرم نیاز دارید. برای اینکه فیبر زیادی در نظر گرفته شود، یک ماده غذایی باید حاوی حداقل 5 گرم در هر وعده باشد.

 

غنی شده :

 در غذاهای غنی شده مواد مغذی به آنها افزوده می شود تا جایگزین غذاهای از دست رفته در فرآوری مواد غذایی شود. به عنوان مثال، ویتامین های گروه B با پردازش گندم به آرد سفید از بین می روند، بنابراین بعداً این مواد مغذی دوباره به آن اضافه می شوند.

 

غنی شده :

در غذاهای غنی شده مواد مغذی به آنها اضافه می شود که در اصل وجود نداشته اند. به عنوان مثال شیر با ویتامین D غنی شده است، ماده مغذی که به شما در جذب کلسیم شیر کمک می کند .

 

شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS):

 شیرین کننده ای که اغلب به جای شکر در تولید مواد غذایی استفاده می شود.

 

هیدروژنه :

هیدروژناسیون چربی مایع مانند روغن نباتی را به چربی نیمه جامد و با قفسه با ثبات تر مانند مارگارین تبدیل می کند. اکثر روغن ها فقط تا حدی هیدروژنه هستند که باعث ایجاد چربی های ترانس مضر می شود و می توانند کلسترول را افزایش دهند .

لسیتین :

 از لسیتین که به شکلات ها، محصولات پخت و محصولات آرایشی و بهداشتی اضافه می شود، به عنوان رقیق کننده، نگهدارنده یا امولسیون کننده استفاده می شود. زرده تخم مرغ، لوبیای سویا، ماهی و سایر غذاها به طور طبیعی حاوی لسیتین هستند.

نشاسته غذایی اصلاح شده . از نشاسته غذایی اصلاح شده ذرت، سیب زمینی، گندم و سایر نشاسته ها، به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده یا جایگزین چربی در غذاهایی مانند مخلوط های دسر، پانسمان و شیرینی استفاده می شود.

پیشنهادی:

 

 

 

مونوسدیم گلوتامات (MSG) . MSG به عنوان تقویت کننده طعم استفاده می شود مانند نمک است. اگرچه برخی از افراد ممکن است پس از مصرف MSG واکنش خفیفی داشته باشند، FDA هنگام "خوردن در سطح معمول" MSG را "به طور کلی ایمن" می داند.

 

چربی اشباع نشده : یک چربی سالم که در غذاهایی مانند آجیل، روغن زیتون و آووکادو یافت می شود. هنگامی که برای جایگزینی چربی های اشباع استفاده می شود، یک رژیم غذایی حاوی چربی های اشباع نشده تک می تواند به کاهش کلسترول بد خون کمک کند. بیشتر چربی های رژیم غذایی شما باید تک و غیراشباع باشد. تمام چربی ها در هر گرم 9 کالری دارند.

 

چربی اشباع نشده :

 چربی موجود در غذاهایی مانند گردو، ماهی سالمون و روغن سویا. چربی های اشباع نشده پلی، اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 و امگا 6 را در رژیم غذایی شما تأمین می کنند. بیشتر چربی هایی که می خورید باید تک و غیر اشباع باشد.

 

پتاسیم :

ضروری برای زندگی، پتاسیم به حفظ فشار خون طبیعی کمک می کندو قلب و کلیه های شما را به طور طبیعی کار می کند. پتاسیم در موز، آجیل، سیب زمینی، لبنیات و سایر مواد غذایی وجود دارد. بزرگسالان باید روزانه 4700 میلی گرم پتاسیم داشته باشند.

 

چربی های اشباع شده:

 معمولاً در دمای اتاق جامد است، چربی های اشباع شده در محصولات حیوانی مانند گوشت و شیر و همچنین در روغن نارگیل و پالم یافت می شود. از چربی اشباع شده اغلب در غذاها برای جلوگیری از سستی و طعم دهنده ها استفاده می شود. بیش از 5٪ تا 10٪ کل کالری روزانه شما نباید از چربی اشباع تامین شود.

 

خدمت به اندازه :

 این بخش از برچسب تغذیه به شما کمک می کند تعداد کالری و مقدار هر ماده مغذی در یک وعده توصیه شده یک غذا را تعیین کنید. اندازه وعده های USDA اغلب کوچکتر از آن است که ممکن است بخورید. بنابراین برچسب ها را با دقت بخوانید. حتی بسته های کوچک اغلب حاوی بیش از یک وعده هستند.

 

سدیم :

 در حالی که سدیم (که معمولاً نمک نامیده می شود) برای سلامت اعصاب و ماهیچه ها حیاتی است، بیشتر ما نمک زیادی در رژیم غذایی خود دریافت می کنیم، اغلب از غذاهای فرآوری شده. برچسب های غذایی را بخوانید تا به شما کمک کند میزان سدیم دریافتی را تا 2300 میلی گرم در روز یا کمتر حفظ کنید. افراد 51 ساله و بالاتر، آفریقایی آمریکایی یا افرادی که مبتلا به فشار خون بالا، دیابت یا بیماری مزمن کلیه هستند باید سدیم را به 1500 میلی گرم در روز محدود کنند.

 

قندها :

 این بخش از برچسب تغذیه قندهای اضافه شده و طبیعی را جداگانه ذکر کرده است. قندهای اضافه شده شامل ساکارز، گلوکز، فروکتوز و شربت های ذرت و افرا می باشد. قندهای طبیعی شامل لاکتوز در شیر و فروکتوز در میوه ها است. اگر نگران دریافت شکر هستید، مطمئن باشید که قندهای اضافه شده جز few اولین موارد لیست مواد غذایی نیستند.

مجموع کالری :

 این عدد روی برچسب مواد غذایی نشان می دهد که چه مقدار کالری در یک وعده غذا وجود دارد.

 

کربوهیدرات :

 این عدد روی برچسب مواد غذایی نشان می دهد که چند گرم کربوهیدرات در یک وعده از غذا وجود دارد.

 

مجموع چربی:

 این عدد روی برچسب مواد غذایی نشان می دهد که چربی یک وعده غذا چقدر است. چربی کل را به کمتر از 25 تا 35 درصد کالری که روزانه مصرف می کنید، محدود کنید. تمام چربی ها در هر گرم 9 کالری دارند.

 

چربی ترانس :

 چربی های ترانس هنگامی ایجاد می شوند که چربی های مایع مانند روغن نباتی به چربی های جامد بیشتری مانند مارگارین و کوتاه شدن هیدروژن شوند. چربی های ترانس با کلسترول LDL بالا مرتبط هستند، که می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد . مصرف چربی های ترانس را تا حد ممکن کم کنید.

 

غذای کامل:

 غذاهای غلات کامل شامل سبوس، جوانه غنی از مواد مغذی و آندوسپرم غلات مانند گندم، جو دوسر یا برنج است. به عنوان مثال می توان به برنج قهوه ای، ذرت و نان سبوس دار اشاره کرد. غذاهای سبوس دار فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری نسبت به غلات سفید فرآوری شده دارند. خوردن بیشتر غلات سبوس دار می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد .

منبع:

https://www.webmd.com/food-recipes/definitions-glossary

 

تگ ها

واژه نامه تغذیه
مربی انلاین
کلسترول
ارزش روزانه
فیبر غذایی
هیدروژنه
لسیتین
چربی اشباع نشده
پتاسیم
سدیم
کربوهیدرات
مجموع چربی
چربی ترانس
واژه نامه اختصاصی
تغذیه
برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن
تغذیه سالم
منبع تغذیه
واژه نامه تغذیه شامل چه مواردی است
برنامه رژیم لاغری اصولی و صحیح
برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن
برنامه رژیم غذایی برای افراد چاق
رژِیم غذایی
زیب اندام
cdf hknhl
مربی آنلاین
onlinecoach
مربی آنلاین لاغری
رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو
برنامه غذایی بدنسازی برای لاغری
مربی آنلاین فیتنس
مربی خصوصی ورزش در منزل

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط