در حال بارگذاری ...

انرژی از دست می دهید؟ جلوی از دست دادن آن را، بگیرید.

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/31
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 135

انرژی از دست می دهید؟ جلوی از دست دادن آن را، بگیرید.

 

آنچه ممکن است عادی به نظر برسد این است که برخی از عادت های بی ضرر در شیوه ی زندگی کردن، ممکن است شما را از پیشرفت کردن و موفق شدن باز دارد و به گونه ای پیشرفت را از شما بدزدد.

 

بیایید با برخی حقایق، روبرو شویم: همه ی ما کم کم پیرتر می شویم. این بخشی از روند پیری است: ما در این روند، میتوکندری (موتورهای تولید کننده انرژی در سلول ها) را از دست می دهیم و کمتر آدنوزین تری فسفات (ATP) تولید می کنیم که این همان مولکولی است که، انرژی را به سلول های بدن می رساند. سایر دلایل خستگی مانند عوارض جانبی دارو یا بیماری مزمن مانند افسردگی یا بیماری قلبی می تواند احساس خستگی یا ضعف را افزایش دهد.

 

اما عوامل مرتبط با سن و بیماری تنها  راه تخلیه انرژی شما نیستند. عادت های زندگی شما ممکن است مقصر برخی از خستگی های روزانه شما باشد. و در واقع کنترل شما را در دست بگیرد. موارد زیر از جمله مقصر های اصلی تخلیه انرژی شما هستند که شما می توانید آنها را تغییر دهید.

 

عدم فعالیت

 

ما به طور طبیعی با افزایش سن، بخشی از توده عضلانی خود را از دست می دهیم. دکتر مارسلو کامپوس، پزشک مراقبت های اولیه با همکاران پزشکی هاروارد در بوستون، می گوید: « اگر توده عضلانی کمتری دارید، پس در نتیجه میتوکندری کمتر و ATP کمتری هم دارید». ترکیبات کم تحرک، مشکلاتی از جمله، ضعف و کوچک شدن عضلات و استفاده ناکارآمد از آنها در ایجاد انرژی را به وجود می آورند.

 

فعالیت بدنی عضلات را تقویت می کند، و به آنها کمک می کند تا از ATP به گونه ای کارآمد تر محافظت کنند و تولید مواد شیمیایی مغز، که تولید کننده انرژی هستند را افزایش می دهند. با توصیه 30 دقیقه ورزش با شدت متوسط در روز، حداقل پنج روز در هفته، بیم زده نشوید. این 30 دقیقه می تواند در چندین دوره کوتاه تر تقسیم شود. و نیازی به عرق کردن زیادی نیست. دکتر کامپوس می گوید: « هر کاری که می توانید انجام دهید این کارهای هرچند کوچک به شما کمک خواهد کرد». « این عملکردها می تواند ساده باشد، مانند بالا رفتن از پله ها یا راه رفتن دورتر از محوطه ی پارکینگ».

 

استرس بیش از حد

 

استرس مزمن می تواند سطح کورتیزول، هورمون تولید شده توسط غدد فوق کلیوی را افزایش دهد. دکتر کمپوس توضیح می دهد: « کورتیزول تولید ATP را کاهش می دهد و باعث افزایش التهاب می شود، همچنین باعث کاهش تولید ATP می شود». با این حال، تکنیک های کاهش استرس با سطح کورتیزول پایین همراه است. برای کاهش استرس، یوگا، مراقبه ذهن آگاهی، تای چی، تمرینات تنفسی یا تصاویر هدایت شده را امتحان کنید. حتی 10 دقیقه در روز هم می تواند به شما کمک زیادی بکند.

 

یک رژیم غذایی ضعیف و نادرست

 

اگر بدن خود را به خوبی تغذیه نمی کنید، ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای تولید ATP کافی را نخواهید داشت و احساس خستگی بیشتری خواهید کرد. « خوردن بیش از حد مواد غذایی فرآوری شده می تواند التهاب را افزایش دهد و این باعث اختلال در تولید ATP و انرژی می شود. یا اگر پیرتر و مسن تر هستید و اشتهای شما به همان میزانی نیست که در گذشته بود، ممکن است کالری و سوخت مورد نیاز خود را به بدن خود ندهید. دکتر کامپوس در این باره این گونه توضیح می دهد. در طرف دیگر به عنوان یک تلنگر، اگر شما در یک زمان بیش از حد غذا می خورید، این می تواند باعث افزایش قند خون شود و همچنین منجر به خستگی شود.

 

راه حل:

 

 غذاهای کامل از جمله سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار و پروتئین های بدون چربی مانند ماهی، مرغ، آجیل و دانه ها را میل کنید. اسیدهای چرب موجود در غذاهای سرشار از پروتئین نیز به تقویت ATP کمک می کنند. وعده های غذایی کمتری را که میان وعده ها در نظر گرفته اید تأمین کنید زیرا مواد مغذی ثابت و قندهای سالم باعث می شود، قند خون مضرکمتری در بدن شما وجود داشته باشد.

 

 

انرژی از دست می دهید؟ جلوی از دست دادن آن را، بگیرید.

 

کم خوابیدن

 

کمبود خواب باعث افزایش کورتیزول و همچنین باعث التهاب می شود. اگر مشکلات خواب ناشی از آپنه خواب باشد (مکث در تنفس در هنگام خواب)، میزان افت اکسیژن خون ATP و انرژی را کاهش می دهد.

با پزشک خود در مورد مشکلات اساسی که ممکن است خواب را از شما بگیرد، صحبت کنید، مانند شرایط سلامتی (آپنه خواب یا حمام رفتن بیش از حد) یا عوارض جانبی دارویی.

و روی بهبود بهداشت خواب کار کنید: هر روز به رختخواب بروید و همزمان بیدار شوید و اتاق خود را خنک، ساکت و عاری از لوازم الکترونیکی ای، نگه دارید که مغز شما را تحریک می کند.

 

انتخاب های ضعیف و نادرست مایعات

 

نوشیدن نوشابه های قندی می تواند باعث ایجاد قند خون و به دنبال آن افت و شرایط خاصی شود که باعث ایجاد خستگی می شود. کمبود آب بدن همچنین می تواند احساس خستگی را برای شما ایجاد کند، و البته باید دانست که نوشیدن بیش از حد الکل یا نوشیدنی های کافئین دار در موقعیت زمانی نزدیک خواب (الکل باعث قطع و اختلال خواب در نیمه شب) می شود. افراد سالم در روز به شش تا هشت فنجان مایعات و در صورت ورزش کردن به کمی بیشتر از آن نیاز دارند. از نوشیدن سودا و یا آب گازدار خودداری کنید. دکتر کامپوس توصیه می کند: « و از مصرف کافئین یا الکل در مدت شش تا هشت ساعت قبل خواب خود خودداری کنید».

 

انرژی از دست می دهید؟ جلوی از دست دادن آن را، بگیرید.

 

ایزوله سازی اجتماعی

 

منزوی بودن، یا اینکه به طور مرتب به دیدن یکدیگر نرفتن و دوری و تنهایی را ترجیه دادن، با افسردگی همراه است و افسردگی نیز با خستگی در ارتباط است. « قدرت تعامل با دیگر انسان ها و ارتباط با دیگران می تواند چشم اندازی متفاوت ایجاد کند و انرژی بیشتری به شما بخشد. ما در این مورد اینجا بیشتر می آموزیم. احتمالاً ما انواع مختلفی از مواد شیمیایی را در مغز تولید می کنیم که باعث خوشبختی ما می شوند و وقتی ما به دکتر مراجعه کنیم بهتر می توانیم مشکلات را حل و فصل کنیم ». پس حداقل یک بار در هفته با دیگران همراه شوید و لحظاتی را در کنارشان بگذرانید. این افراد می توانند دوستان، خانواده، همسایگان یا حتی آشنایان جدید شما باشد.

 

چه زمانی کمبود انرژی، یک مشکل است؟

 

دکتر کامپوس می گوید: « اگر خستگی شما در عملکرد روزانه ی شما تأثیر می گذارد، یا اگر خستگی در شما، همراه با علائم دیگری مانند سردرد، درد عضلات یا مفاصل، تب یا مشکلات معده یا ادرار است، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید».

مرجع رسمی این مقاله سایت health.edu میباشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
انرژی
رژیم غذایی
فعالیت
فعالیت بدنی
استرس
عدم فعالیت

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط