در حال بارگذاری ...

با تناسب اندام ارگانیک بیشتر آشنا شوید

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/07/03
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 293

 

034e807c.jpg

فعالیت‌های مورد نیاز بدن موجودات زنده مانند ما انسان‌ها از نظر ژنتیکی تعیین می‌شود. ژنوم ارگانیسم‌ها، به نوبه خود، توسط فشارهای انتخابی ایجاد شده توسط محیط‌هایی که موجودات زنده تکامل می‌یابند، شکل می‌گیرند. از این رو، نتیجه می‌شود که الگوی تناسب اندام ارگانیک (به عنوان مثال، یک الگوی فعالیت بدنی که ذاتی ارگانیسم است و در «محیط سازگاری تکاملی» خود زندگی می‌کند) مشخص می‌شود. فعالیت بدنی مورد نیاز یک ارگانیسم خاص چیست؟ باید مسیر تکاملی اجداد آن ارگانیسم را دوباره بررسی کرد. این روند پایه‌ای برای ایجاد یک برنامه تناسب اندام ارگانیک است که یک برنامه فعالیت بدنی است که برای تناسب اندام ژنتیکی ارگانیسم مناسب است.

 

پیدا کردن نقطه عطف:

 

فعالیت بدنی بسیار کم و بیش از حد، هردو مورد که در برابر نیازهای فعالیت بدنی تعیین شده توسط ارگانیسم مورد نظر اندازه گیری می‌شود از نظر تأثیر آن بر سلامتی، عملکرد تولید مثل و میل جنسی مضر است. این صرف نظر از اینکه ما در مورد خرس، انسان‌، پاندا یا ارگانیسم دیگری صحبت می‌کنیم که می‌توان گفت در حالت عادی از نظر جسمی فعال هستند، درست است.

 

با توجه به تغییرات سریع و عمیق در محیط انسان که طی 10.000 سال گذشته و به ویژه در چند قرن گذشته رخ داده است، بسیاری از افراد معاصر کمتر از حد مطلوب فعالیت بدنی انجام می‌دهند. تا همین اواخر، همه انسانها به طور منظم از نظر جسمی فعال بودند. با این حال، امروزه بسیاری از ما بیشتر ساعات بیداری خود را روی صندلی پشت میز، اتوبوس یا صندلی ماشین می‌گذرانیم که لزوماً تعجب‌آور نیست زیرا می‌بینیم که ما برای خود تمایل به جلوگیری از خستگی غیرضروری به منظور صرفه جویی در انرژی ایجاد کرده‌ایم.

 

در یک مقاله مروری علمی تحت عنوان ورزش و بیان ژن، تنظیم فیزیولوژیکی ژن انسان از طریق فعالیت بدنی براساس موارد زیر گفته شده است:

ژنوم فعلی انسان طی نسل های مختلف قالب گیری و تصفیه می‌شود. نظریه ی ما این است که چارچوب اساسی برای تنظیم ژن فیزیولوژیک در طی یک دوره فعالیت بدنی اجباری انتخاب شده، زیرا بقای اجداد پالئولیتیک متاخر ما (50000 - 10000 قبل از میلاد) به شکار و جمع‌آوری بستگی داشت. سبک زندگی بی تحرک در چنین محیطی احتمالاً به معنای از بین بردن آن موجود زنده است. فنوتیپ ژنوم امروزی هومو ساپینس بسیار متفاوت از اجداد باستانی ما است، در درجه اول به عنوان یک نتیجه از بیان ژن‌های پارینه سنگی متاخر برنامه‌ریزی شده در محیطی است که عمدتا کم تحرک است. از این نظر، ژنوم فعلی ما ناسازگار است و در نتیجه بیان ژن غیر طبیعی است که به نوبه خود اغلب به عنوان یک بیماری آشکار از نظر بالینی ظاهر می‌شود.

 

آموزش بیش از حد:

 

مسئله دیگری که اغلب با توجه به الگوهای فعالیت بدنی انسان مدرن نادیده گرفته می‌شود، مربوط به آموزش بیش از حد است. ما در رابطه با میزان و نوع فعالیت بدنی که می‌توانیم با خیال راحت انجام دهیم نسبتاً انعطاف پذیر و سازگار هستیم، همانطور که گفته شد، بدن انسان نشکن نیست. برای مقابله با سطح نسبتاً بالایی از فعالیت‌های با شدت کم مانند پیاده روی کاملاً مجهز است. با این حال، وقتی که تحت تمرینات شدید ورزشی قرار می‌گیرد، خیلی خوب عمل نمی‌کند. آموزش با شدت بالا و با حجم بالا که به صورت بسیار مکرر انجام می‌شود، با توجه به تأثیر آن بر سلامتی، مضر است. به طور معمول، این حتی بیشتر از ورزش ناکافی مضر است. این صرف نظر از اینکه ما در مورد تمرینات بدنسازی، دویدن استقامت یا هر فعالیت دیگری که شامل خستگی جسمی باشد صحبت می‌کنیم، درست است.

 

میراث پارینه سنگی:

 

ژن‌های ما از زمان پارینه سنگی تاکنون تغییر چندانی نکرده‌اند. از این رو، نیازهای فعالیت بدنی ما نیز تغییر زیادی نکرده است. تفاوت بین ما و اجداد اولیه ما چندان مربوط به ژن‌های ما نیست، بلکه بیشتر به محیط ما مربوط می‌شود. برخلاف اجدادمان که برای زنده ماندن مجبور به فعالیت بدنی بودند، ما این گزینه را داریم که بیشتر زندگی خود را عمدتاً نشسته پشت سر بگذاریم. ما محیطی ایجاد کرده‌ایم که اجازه می‌دهد رفتار کم تحرک داشته باشید. فعالیت بدنی به ندرت به ما تحمیل می‌شود که بر این اساس ما باید فعالیت بدنی را نیز انتخاب کنیم.

 

بدیهی است که همه انسان‌های پارینه سنگی از نظر جسمی به همان اندازه فعال نبوده‌اند یا دقیقاً به همان نوع فعالیت‌ها مشغول نبوده‌اند. گفته شد، در مورد مقدار و انواع فعالیت‌های بدنی که شکارچیان مختلف جمع می‌کنند، همپوشانی زیادی دارند. هدف از طراحی یک برنامه تناسب اندام ارگانیک برای انسان معاصر، تکرار هر جنبه‌ای از این الگوی فعالیت بدنی مشخص شکارچیان نیست، بلکه هدف آن استفاده از این الگو به عنوان الگو یا پایه‌ای برای ایجاد یک برنامه تمرینی مناسب با عصر مدرن است. همه چیز باید با شرایط مدرن سازگار شود. به عنوان مثال، دلیلی وجود ندارد که از ورزش اسکات هالتر اجتناب کنید، زیرا قطعا شکارچیان به انواع وسایل بدنسازی دسترسی نداشتند.

 

علاوه بر این، هنگام ایجاد یک برنامه تمرینی برای هر فرد، تفاوت‌های بین فردی از نظر وضعیت سلامت، تناسب اندام و اهداف آموزشی باید در نظر گرفته شود. همه افراد اهداف مشابهی ندارند و یا نمی‌توانند از نظر فعالیت‌های بدنی مقادیر یکسانی را کنترل کنند. شخصی که بسیار مناسب است و از هیچ مشکلی در سلامتی رنج نمی‌برد، بدیهی است که فعالیت بسیار بیشتری را نسبت به فردی که نامناسب و بیمار است تحمل می‌کند.

 

هرم تناسب اندام ارگانیک، همانطور که در زیر نشان داده شده است، یک الگوی تمرینی است، بدیهی است برنامه‌ای نیست که مخصوص هر شخص خاص ساخته شود.

 

جنبش طبیعی در دنیای مدرن:

d39949d5.jpg

 

«Natural Movement» اول از همه، به حرکتی اشاره دارد که با نحوه طراحی ما برای حرکت دادن بدن سازگار است. یعنی حرکت طبیعی است که توسط دستگاه‌های ساخته شده توسط بشر مانند دستگاه‌های فشار دادن شانه و سینه بلامانع است. لزوماً هر از چندگاهی استفاده از این نوع تجهیزات ضرری ندارد اما این نوع آموزش هیچ ارتباطی با تناسب اندام ارگانیک ندارد.

 

ثانیاً، از عبارت حرکت طبیعی می‌توان برای حرکتی استفاده کرد که توسط طبیعت تحمیل یا تعیین می‌شود. از این نظر با موارد ذکر شده در ابتدای این مقاله مطابقت دارد، به این معنا که موجودات در نتیجه مبارزه برای موجودیت که در طبیعت وجود دارد مجبور به حرکت می‌شدند. بسیاری از ما که در دنیای مدرن زندگی می‌کنیم در یک محیط طبیعی زندگی نمی‌کنیم و مجبور نیستیم زیاد حرکت کنیم. با این حال، شرایط فعلی ما نیستند که پایه هرم تناسب اندام ارگانیک را تشکیل می‌دهند، بلکه شرایط گذشته تکاملی ما است. این طبیعت است یا دقیق تر، محیط که ژنوم موجودات را شکل می‌دهد و از این رو نیازهای فعالیت بدنی آنها را نیز شکل می‌دهد. این اساس مفهوم تناسب اندام ارگانیک است.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

منبع:

 

http://darwinian-medicine.com/organic-fitness/

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط