در حال بارگذاری ...

در مورد لسیتین بیشتر بدانید

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/31
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 318

در مورد لسیتین بیشتر بدانید

اطلاعات کلی:

 

لسیتین یک چربی است که وجود آن در سلولهای بدن ضروری است. این ماده را می توان در بسیاری از غذاها از جمله دانه های سویا و زرده تخم مرغ یافت. لسیتین به عنوان دارو مصرف می شود و همچنین در ساخت داروها استفاده می شود.

از لسیتین برای درمان اختلالات حافظه مانند زوال عقل و بیماری آلزایمر استفاده می شود. همچنین برای درمان بیماری کیسه صفرا، بیماری کبد، انواع خاصی از افسردگی، کلسترول بالا، اضطراب و بیماری پوستی به نام اگزما استفاده می شود.

بعضی از افراد به عنوان مرطوب کننده پوست از لسیتین استفاده می کنند.

شما اغلب لسیتین را به عنوان یک ماده افزودنی غذایی مشاهده خواهید کرد. این ماده برای جلوگیری از جدا شدن برخی مواد استفاده می شود.

همچنین ممکن است لسیتین را به عنوان یکی از ترکیبات برخی داروهای چشم مشاهده کنید. این دارو برای کمک به تماس دارو با قرنیه چشم استفاده می شود. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

چگونه کار می کند؟

 

لسیتین به استیل کولین تبدیل می شود، ماده ای که تکانه های عصبی را منتقل می کند.

 

موارد استفاده و اثربخشی یا تاثیر نداشتن:

 

  • احتمالاً برای بیماری کیسه صفرا بی اثر است.
  • زوال عقل مربوط به بیماری آلزایمر یا سایر علل. به نظر نمی رسد مصرف لسیتین به تنهایی یا با تاكرین یا ارگولوئید توانایی های ذهنی را در افراد مبتلا به زوال عقل بهبود بخشد. همچنین به نظر نمی رسد که پیشرفت بیماری آلزایمر را کند کند.

 

شواهد کافی برای:

 

  • کلسترول بالا: تحقیقات محدود نشان می دهد که لسیتین باعث کاهش کلسترول در افراد سالم و در افرادی می شود که از درمان کاهش دهنده کلسترول (استاتین) استفاده می کنند. با این حال، شواهد دیگر نشان می دهد که لسیتین تاثیری بر میزان کلسترول لیپوپروتئین (LDL) کم چگالی یا کل کلسترول در افراد با کلسترول بالا ندارد.
  • اختلال افسردگی جنون: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف لسیتین علائم هذیان، گفتار آشفته و توهم را در افراد مبتلا به شیدایی بهبود می بخشد.
  • خشکی پوست، درماتیت: لسیتین اغلب در ترکیبات کرم های پوست وجود دارد تا به پوست در حفظ رطوبت کمک کند. ممکن است افراد به شما بگویند که این کار مفید است، اما هیچ تحقیقات بالینی قابل اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد لسیتین برای این استفاده موثر است.
  • عملکرد ورزشی: تحقیقات محدود نشان می دهد که به نظر نمی رسد مصرف خوراکی لسیتین باعث بهبود عملکرد ورزشی در ورزشکاران آموزش دیده شود.
  • اختلالات حرکتی: مطالعات اولیه نشان می دهد که مصرف لسیتین از راه دهان به تنهایی یا در ترکیب با لیتیوم، به نظر نمی رسد که باعث بهبود علائم در افراد مبتلا به اختلالات حرکتی در صورت استفاده 2 ماهه شود.
  • بیماری پارکینسون: تحقیقات اولیه نشان می دهد که روزانه 32 گرم لسیتین علائم بالینی را در افراد مبتلا به پارکینسون بهبود نمی بخشد.

 

• فشار

• اضطراب

• اگزما

• خواب

 

شواهد بیشتری برای ارزیابی لسیتین برای این موارد مورد نیاز است.

 

عوارض جانبی و ایمنی:

 

لسیتین برای اکثر افراد به احتمال زیاد ایمن است. البته می تواند باعث برخی عوارض جانبی از جمله اسهال، حالت تهوع، شکم درد، یا سیری شود.

 

هشدارها و احتیاط های ویژه:

در مورد لسیتین بیشتر بدانید

بارداری و شیردهی: درباره استفاده از لسیتین در دوران بارداری و شیردهی اطلاعات کافی در دست نیست. برای رعایت جانب احتیاط از استفاده ی لسیتین خودداری کنید. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

دوز:

 

دوز مناسب لسیتین به عوامل مختلفی مانند سن، سلامتی و چندین بیماری دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دامنه مناسب دوزهای لسیتین وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و مقدار مصرف آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعملهای مربوط به برچسب محصولات را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان بهداشت مشورت کنید.

برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت 8 webmd می باشد

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
لسیتین
استیل کولین
اختلال افسردگی
اختلال حرکتی
پارکینسون
کلسترول بالا

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط