در حال بارگذاری ...

درباره ی التهاب حاد و مزمن بیشتر بدانیم!

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/06/06
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 303

 درباره ی التهاب حاد و مزمن بیشتر  بدانیم!

 

یک میزان خاص التهاب برای سیستم درمانی بدن ضروری است. اما التهاب مزمن می تواند یک مشکل باشد.

این گفته که « هر چیز خوبی هم بیش از حدش خوب نیست » این سخن، در بیشتر قسمت های زندگی ما کاربرد دارد، به خصوص در مورد التهاب.

دکتر رابرت اچ شمرلینگ، سردبیر پزشکیUnderstanding Inflammation  از انتشارات سلامتی دانشگاه هاروارد (استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد) می گوید: « مردم فکر می کنند که التهاب همیشه باید از بین برود، اما در بهبود و ترمیم آسیب نقش اساسی دارد. بعضی از التهاب ها خوب هستند ولی اغلب اوقات هم بد بوده و تبعات جانبی زیادی را ایجاد می کنند. هدف این است که تشخیص دهیم چه موقع التهاب به خوبی کار خود را انجام می دهد و چه موقع می تواند مشکلاتی را ایجاد کند».

 

علائم التهاب مانند چراغ هشدار موتور خودرو است که به شما اخطار می دهد که یک چیزی درست نیست. اما آیا شما به جای رفع مشکل لامپ را بیرون می کشید؟
مشخصاً خیر.
در عوض، شما نگاه می کنید که چه چیزی باعث روشن شدن چراغ هشدار شده است. دکتر شمرلینگ می گوید: « التهاب نیز به همین صورت است». در واقع التهاب به شما این هشدار را می دهد كه اتفاق بزرگتری در حال انجام است كه نیاز به رسیدگی دارد.
شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط با التهاب به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و اطلاعات مورد نیاز خود را با مطالعه ی بروزترین و معتبرترین مقالات دنیا به دست بیاورید.

 

حاد و مزمن

 

دو نوع التهاب وجود دارد: حاد و مزمن. مردم بیشتر با التهاب حاد آشنا هستند که شامل قرمزی، گرمی، تورم و درد در اطراف بافت ها و مفاصل است که در پاسخ به یک جراحت اتفاق می افتد، مانند زمانی که جایی از بدن خودتان را می برید. هنگامی که بدن مجروح می شود، سیستم ایمنی بدن گلبول های سفید خون را برای پوشش و محافظت از ناحیه آسیب دیده آزاد می کند.

 

دکتر شمرلینگ می گوید: « التهاب حاد به این صورت است که بدن شما با عفونت ها مبارزه می کند و به روند بهبودی سرعت می بخشد». « در این روش، التهاب خوب است زیرا از بدن محافظت می کند». اگر ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا داشته باشید هم باز، این فرایند انجام می شود.

در مقابل، التهاب مزمن، التهاب خیلی زیادی است که به مدت طولانی باقی می ماند و سیستم ایمنی بدن همچنان گلبول های سفید خون و پیام رسان های شیمیایی را به مدت طولانی تولید می کند. دکتر شمرلینگ می گوید: « از دید بدن، این بیماری بدن را به طور مداوم مورد حمله قرارداده است، بنابراین سیستم ایمنی بدن به طور نامحدود به جنگ ادامه می دهد».

 

هنگامی که این اتفاق بیفتد، ممکن است گلبول های سفید خون به بافت ها و اندام های سالم اطراف خود حمله کنند. به عنوان مثال، اگر شما اضافه وزن دارید و سلول های چربی احشایی بیشتری دارید، با نوع عمیق چربی که اعضای بدن شما را احاطه کرده است، سیستم ایمنی بدن ممکن است آن سلول ها را تهدید قلمداد کرده و با گلبول های سفید به آنها حمله کند. هر چه وزن شما بیشتر باشد، بدن شما طولانی تر می تواند در حالت التهاب باقی بماند.

تحقیقات نشان داده است که التهاب مزمن با بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، ورم مفاصل و بیماری های روده مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو همراه است. با این وجود، از آنجا که التهاب مزمن می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد، شناخت دقیق تأثیر آن آسان نیست. دکتر شمرلینگ می گوید: « این یک سناریوی مرغ و تخم مرغ است ». « آیا التهاب مزمن خطر ابتلا به این بیماری ها را افزایش می دهد یا یک اثر جانبی است؟ این مورد همیشه مشخص نیست ».

 

 درباره ی التهاب حاد و مزمن بیشتر  بدانیم!

تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید

 

در اینجا برخی اقدامات دیگر که می توانید برای پیشگیری و کاهش التهاب مزمن انجام دهید، آورده ایم:

 

•         اگر لثه ها هنگام مسواک زدن یا نخ دندان خونریزی می کنند، ممکن است دچار التهاب لثه شده باشید. به پزشک خود مراجعه کنید و بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت کنید.

•        کلسترول خود را آزمایش کنید. مقادیر زیاد کلسترول LDL « بد » می تواند منجر به واکنش التهابی در عروق شود و جریان خون را محدود کند.

•         سیگار کشیدن را ترک کنید. سموم ناشی از استعمال دخانیات ارتباط مستقیمی با التهاب دارند.

 

چه موقع نگران باشید

 

دکتر شمرلینگ می گوید، بیشتر اوقات، لازم نیست بیش از حد نگران التهاب حاد باشید. برای کمک به تسکین علائم می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید و یا از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید. دکتر شمرلینگ می گوید: « در غیر این صورت، معمولاً بهتر است که التهاب کار خود را انجام دهد تا به بهبودی کمک کند ».

 

البته ممکن است عاملی که باعث به وجود آمدن التهاب حاد شده باشد، به درمان نیاز داشته باشد. به عنوان مثال، یک عفونت باکتریایی ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد، بنابراین اگر تب یا علائم قابل توجهی مانند درد شدید یا تنگی نفس دارید، به پزشک مراجعه کنید.

 

مقابله با التهاب مزمن دشوارتر است. مشکل این است که التهاب مزمن معمولاً « نامرئی » است، زیرا مانند التهاب حاد علائم جسمی را نشان نمی دهد.

 

بنابراین چگونه می توانید جلوی التهاب را بگیرید که لزوماً هم نمی توانید آن را ببینید یا کاهش دهید؟

تنها روش تشخیص التهاب مزمن، سنجش توسط پزشک است. او علائم شما را معاینه می کند، معاینه جسمی را انجام می دهد و شاید خون شما را از نظر علائم التهاب بررسی کند. در غیر این صورت، بهترین روش، پیشگیری از بیماری های مرتبط با التهاب مزمن است. دکتر شمرلینگ می گوید: « این مورد به اصول اولیه برمی گردد: حفظ وزن سالم، انتخاب رژیم غذایی مناسب، خواب زیاد و ورزش منظم ».

 

آزمایش التهاب

 

چگونه متوجه شوید التهاب مزمن دارید؟
آزمایش خون، یک پروتئین تولید شده توسط کبد « پروتئین واکنشی سی (CRP) » را اندازه گیری می کند، که در پاسخ به التهاب افزایش می یابد. سطح CRP بین 1 تا 3 میلی گرم در لیتر خون اغلب نشانگر سطح التهاب پایین اما در عین حال مزمن است. میزان رسوب گلبول های قرمز علامت دیگری در آزمایش خون است که نشانه ی التهاب می باشد که برای افرادی که دارای شرایط التهابی مانند آرتریت روماتوئید هستند، استفاده می شود.

 

 درباره ی التهاب حاد و مزمن بیشتر  بدانیم!

درست بخورید، بیشتر حرکت کنید

 

رژیم غذایی و ورزش تأثیر ویژه ای در کنترل التهاب مزمن دارند زیرا هر دو به کنترل وزن و بهبود خواب کمک می کنند.

شواهدی وجود ندارد که یک نوع رژیم خاص می تواند از التهاب مزمن جلوگیری کند. با این حال، برخی غذاها باعث افزایش یا کاهش پاسخ التهابی هستند. این غذاها همچنین باعث کاهش التهاب مزمن به وجود آمده در اثر بیماری هایی مانند بیماری قلبی، افزایش وزن و سرطان می شوند. شما هم چنین می توانید برای مطالعه ی مقالات بیشتر در رابطه با موضوعات تغذیه و بیماری ها به وبلاگ زیب اندام مراجعه کرده و در بخش مقالات اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورید.

 

به عنوان مثال، غذاهای حاوی قندهای ساده مانند نوشابه، آب میوه ها با قندهای اضافه شده، نوشیدنی های ورزشی، گوشت فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی را از رژیم غذایی خود کم یا حذف کنید. دکتر شمرلینگ می گوید: « این مواد غذایی می توانند سطح قند خون را افزایش دهند که می تواند منجر به پرخوری و افزایش وزن شود».

همچنین، غذاهای بیشتری را که حاوی آنتی اکسیدان های معروف به پلی فنول هستند، بخورید که باعث کاهش التهاب می شود.
نمونه های آن شامل انواع توت ها، گیلاس، آلو، انگور قرمز، پیاز، زردچوبه، چای سبز و سبزیجاتی با برگ سبز تیره مانند اسفناج و کلم است.

 

 درباره ی التهاب حاد و مزمن بیشتر  بدانیم!

 

ورزش منظم می تواند به محافظت در برابر شرایط مرتبط با التهاب مزمن، به ویژه بیماری قلبی و چاقی کمک کند.
یک مطالعه در سال 2017 بر روی مغز، رفتار و ایمنی نشان داد که فقط 20 دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​(در این حالت، پیاده روی روی تردمیل و یا ورزش های مخصوص در منزل) می تواند اثر ضد التهابی داشته باشد.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع رسمی  این مقاله وب سایت health.harvard باشد

 

 

 
 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
التهاب حاد
التهاب
آزمایش التهاب
انواع التهاب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط