در حال بارگذاری ...

در مورد زغال فعال بیشتر بدانید

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/07/01
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 86

در مورد «زغال فعال» بیشتر بدانید

اطلاعات کلی:

 

زغال معمولی از ذغال سنگ نارس، ذغال سنگ، چوب، پوسته نارگیل یا نفت ساخته می شود. «زغال فعال» مشابه ذغال معمولی است. تولیدکنندگان با گرم کردن زغال معمولی، زغال فعال می سازند. این فرآیند باعث می شود که زغال چوب فضای داخلی یا «منافذ» زیادی ایجاد کند. این منافذ به مواد شیمیایی زغال فعال کمک می کنند.

 

زغال فعال معمولاً از طریق دهان برای درمان مسمومیت مصرف می شود. این ماده همچنین برای گازهای روده ای (نفخ شکم)، کلسترول بالا، خماری، ناراحتی معده و مشکلات جریان صفرا (کلستاز) در دوران بارداری استفاده می شود.

زغال فعال به عنوان بخشی از باند برای کمک به بهبود زخم ها بر روی پوست قرار می گیرد. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

چگونه کار می کند؟

 

زغال فعال با «به دام انداختن» مواد شیمیایی و جلوگیری از جذب آنها کار می کند.

 

موارد استفاده و اثربخشی یا تاثیر نداشتن زغال:

در مورد «زغال فعال» بیشتر بدانید

 

 • مسمومیت: زغال فعال برای به دام انداختن مواد شیمیایی مفید است تا در صورت استفاده به عنوان بخشی از درمان استاندارد، برخی از انواع مسمومیت ها را متوقف کند. زغال فعال باید ظرف 1 ساعت پس از بلعیدن سم داده شود. به نظر نمی رسد اگر بعد از برخی از انواع مسمومیت ها به مدت 2 ساعت یا بیشتر تجویز شود، فایده ای ندارد و به نظر نمی رسد که زغال فعال به جلوگیری از انواع مسمومیت ها کمک کند.

 

 • کاهش سطح کلسترول: تاکنون، مطالعات تحقیقاتی در مورد تأثیر مصرف زغال فعال از طریق دهان برای کاهش سطح کلسترول در خون موافق نیستند.

 

 • اسهال ناشی از داروی سرطانی ایرینوتکان: ایرینوتکان نوعی داروی سرطانی است که به علت اسهال شناخته می شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ذغال فعال در طی درمان با ایرینوتکان باعث کاهش اسهال، از جمله اسهال شدید، در کودکان مصرف کننده این دارو می شود.

 

 • کاهش گاز (نفخ شکم): برخی مطالعات نشان می دهد که زغال فعال در کاهش گاز روده موثر است، اما مطالعات دیگر موافق نیستند. خیلی زود است که در این مورد به نتیجه برسیم.
 • سو هاضمه: برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف برخی محصولات ترکیبی حاوی ذغال فعال و سیمتیکون، با یا بدون اکسید منیزیم، می تواند درد، نفخ و احساس سیری را در افراد مبتلا به سو هاضمه کاهش دهد. مشخص نیست که آیا مصرف ذغال فعال به خودی خود کمک می کند یا خیر.

 

 • درمان یا کاهش جریان صفرا (کلستاز) در دوران بارداری: طبق برخی از گزارش های اولیه تحقیقات، به نظر می رسد مصرف زغال فعال از طریق دهان به درمان کلستاز در بارداری کمک می کند.

 

 • کاهش سطح فسفات در افرادی که دیالیز می شوند: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه زغال فعال به مدت 24 هفته ممکن است باعث کاهش میزان فسفات در افراد تحت همودیالیز شود که سطح فسفات بالایی دارند.

 

 • جلوگیری از خماری: زغال فعال در برخی از داروهای خماری موجود است، اما برخی از کارشناسان در مورد چگونگی عملکرد آن شک دارند. به نظر نمی رسد که زغال فعال الکل را به خوبی به دام بیاندازد.

 

 • اثرات سمی داروی ضد تشنج فنی توئین: برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که زغال فعال می تواند به حذف فنی توئین از بدن کمک کرده و سطح فنی توئین را به یک حد طبیعی برگرداند.

 

 • التیام زخم: مطالعات در مورد استفاده از زغال فعال برای بهبود زخم نظرات متفاوتی دارد. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از بانداژ با زغال فعال به بهبود زخم در افراد مبتلا به زخم وریدی پا کمک می کند. اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که زغال فعال به درمان زخم بستر یا زخم وریدی پا کمک نمی کند.

 

برای ارزیابی اثر بخشی زغال فعال برای این مصارف شواهد بیشتری لازم است.

 

عوارض جانبی و ایمنی:

 

زغال فعال هنگام استفاده از طریق دهان، کوتاه مدت یا هنگام استفاده از زخم برای بیشتر بزرگسالان تا حدی ایمن است. البته عوارض جانبی مصرف ذغال فعال از طریق دهان شامل یبوست و مدفوع سیاه است. عوارض جانبی جدی تر، اما نادر، کند شدن یا انسداد دستگاه روده، نارسایی داخل ریه ها و کم آبی بدن است.

 

هشدارها و احتیاط های ویژه:

 

بارداری و شیردهی: زغال فعال در صورت بارداری یا شیردهی در کوتاه مدت ممکن است بی خطر باشد، اما قبل از استفاده در صورت بارداری با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 

انسداد دستگاه گوارش (GI) یا حرکت آهسته غذا از طریق روده: در صورت داشتن هرگونه انسداد روده از زغال فعال استفاده نکنید. همچنین، اگر شرایطی دارید که سرعت عبور غذا از روده را کاهش می دهد (کاهش پریستالیست)، از زغال فعال استفاده نکنید، مگر اینکه تحت نظر مراقبت های بهداشتی باشید.

 

فعل و انفعالات:

 

تعامل عمده:

 

این ترکیب را مصرف نکنید.

 • شربت ipecac با زغال فعال فعال

زغال فعال می تواند شربت ipecac را در معده ببندد. این کار باعث کاهش اثر شربت ایپکاک می شود.

 

تعامل متوسط:

 

در مصرف این ترکیب محتاط باشید.

 • الکل با زغال فعال

از زغال فعال بعضاً برای جلوگیری از جذب سموم در بدن استفاده می شود. مصرف الکل با زغال فعال ممکن است باعث کاهش عملکرد خوب زغال فعال برای جلوگیری از جذب سم شود.

 • داروهایی که از طریق دهان مصرف می شوند (داروهای خوراکی) با زغال فعال

زغال فعال مواد معده و روده را جذب می کند. مصرف زغال فعال به همراه داروهایی که از طریق دهان مصرف می شوند می توانند میزان اثربخشی دارو را کاهش دهند. برای جلوگیری از این تداخل، حداقل یک ساعت پس از مصرف داروهای خوراکی از زغال فعال استفاده کنید.

 

دوز:

در مورد «زغال فعال» بیشتر بدانید

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

 

بزرگسالان:

 

 • برای مصرف بیش از حد دارو یا مسمومیت: در ابتدا 50-100 گرم زغال فعال داده می شود و پس از آن هر 4-2 ساعت یک بار ذغال با دوز برابر با 5/12 گرم در ساعت مصرف می شود. گاهی ممکن است در یک وعده 25-100 گرم ذغال فعال استفاده شود. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

فرزندان:

 

 • برای مصرف بیش از حد دارو یا مسمومیت: ذغال فعال 10-25 گرم برای كودكان تا یك سال توصیه می شود، در حالی كه ذغال فعال 25-50 گرم برای كودكان بیشتر از یک سال توصیه می شود.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت 8 webmd می باشد

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
زغال فعال
زغال معمولی
زغال
مقاله علمی
مسمومیت
کاهش گاز
سو هاضمه:
التیام زخم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط