در حال بارگذاری ...

ال تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/01/20
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 237

ال تریپتوفان

ال تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری است که به بدن در ساخت پروتئین و برخی مواد شیمیایی علامت گذاری کننده مغز کمک می کند .

بدن شما ال تریپتوفان را به ماده شیمیایی مغز به نام سروتونین تغییر می دهد. سروتونین به کنترل خلق و خو و خواب کمک می کند.

چرا مردم ال تریپتوفان مصرف می کنند؟

با داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم می توانید تمام ال تریپتوفان مورد نیاز بدن را دریافت کنید. دوزهای مکمل به شرایط سلامتی بستگی دارد که سعی در پیشگیری یا درمان آن دارید.

برخی از افراد برای کمک به خوابیدن از مکمل های ال تریپتوفان استفاده می کنند .

سطح پایین تری ال تریپتوفان در افراد مبتلا به افسردگی دیده شده است. برخی ادعا می کنند که حداکثر 6 گرم ال تریپتوفان روزانه می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند یا اختلالات بهداشت روان مانند افسردگی را دفع کند  .

تحقیقات محدودی برای پشتیبانی این ادعاها وجود دارد و مطالعات نشان می دهد نتایج متفاوتی در حمایت از این ادعاها وجود دارد.

 

برخی از زنان برای کاهش نوسانات خلقی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی ( PMS ) که به آنها اختلال دیسفریک قبل از قاعدگی (PMDD) نیز گفته می شود، مکمل های ال تریپتوفان مصرف می کنند . این تئوری می گوید این شرایط ممکن است با مشکلی در پردازش سروتونین در بدن مرتبط باشد و ال تریپتوفان می تواند به آن کمک کند. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این واقعاً م worksثر است.

مقاله پیشنهادی:📝

 

تحقیقات اولیه در افراد نشان می دهد که مکمل های ال تریپتوفان ممکن است برای موارد زیر مفید باشد:

 

 1. آپنه انسدادی خواب
 2. اختلال عاطفی فصلی (SAD)
 3. آیا می توانید ال تریپتوفان را به طور طبیعی از غذاها دریافت کنید؟
 4. ال تریپتوفان در گوشت هایی مانند بوقلمون و مرغ یافت می شود.
 5.  

همچنین در موارد زیر یافت می شود:

 • موز
 • پنیر
 • شکلات
 • خرما خشک
 • تخم مرغ
 • شیر
 • ماهی
 • جو دوسر
 • دانه کدو تنبل و کنجد
 • سویا
 • توفو
 • آجیل های درختی، از جمله بادام زمینی و کره بادام زمینی

مقدار ال تریپتوفان در این غذاها در مقایسه با مکمل ها کم است.

 

خطرات مصرف ال تریپتوفان چیست؟

ال-تریپتوفان با یک بیماری خطرناک، حتی کشنده به نام سندرم ائوزینوفیلی-میالژی (EMS) در ارتباط است. FDA مکمل های تریپتوفان را در سال 1989 پس از مریض شدن بیش از ده هزار نفر از افراد مکمل یادآوری کرد. EMS باعث درد ناگهانی و شدید عضلانی، آسیب عصبی، تغییرات پوستی و سایر علائم ناتوان کننده می شود. پزشکان پس از ممنوعیت تعداد بسیار کمتری از افراد مبتلا به EMS را مشاهده کردند. برخی تحقیقات نشان می دهد که این بیماری به دلیل آلاینده هایی بود که هنگام تولید در یک کارخانه در ژاپن به مکمل ها وارد شدند.

عوارض جانبی ال-تریپتوفان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاری دید
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی و خستگی
 • انقباض سر
 • کندوها
 • حالت تهوع
 • از دست دادن هماهنگی عضلات و سفتی عضلات
 • ضربان قلب قوی و تپنده (تپش قلب)
 • تعریق
 • لرزش

مقاله پیشنهادی:📝

 

ال-تریپتوفان می تواند در داروهای مختلف تداخل ایجاد کند. در صورت استفاده از داروهای ضد افسردگی که به عنوان مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI)، مهارکننده های MAO، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و ضد افسردگی های غیر معمولی استفاده می شوند، ال تریپتوفان مصرف نکنید . انجام این کار ممکن است منجر به تهدیدی برای زندگی شود که سندرم سروتونین نامیده می شود . علائم سندرم سروتونین عبارتند از:

 • اضطراب شدید
 • به راحتی مبهوت
 • ضربان قلب سریع
 • هذیان
 • اسپاسم عضلانی شدید
 • افزایش دمای بدن

 

مکمل های ال تریپتوفان باید با احتیاط در زنان باردار استفاده شود.

در صورت داشتن زخم در کبد  ( سیروز ) قبل از مصرف این مکمل با پزشکان خود صحبت کنید

همیشه درباره مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله مکمل های طبیعی و آنهایی که بدون نسخه پزشک خریداری شده اند، به پزشک خود بگویید. به این ترتیب، پزشک می تواند عوارض جانبی احتمالی یا تداخل با داروها را بررسی کنید.

ال تریپتوفان چگونه کار می کند؟

ال تریپتوفان به طور طبیعی در پروتئین های حیوانی و گیاهی یافت می شود. ال-تریپتوفان به عنوان یک اسید آمینه ضروری در نظر گرفته می شود زیرا بدن ما قادر به ساخت آن نیست. برای رشد و عملکرد بسیاری از اندام های بدن مهم است. بدن ما پس از جذب ال تریپتوفان از غذا، آن را به 5-HTP (5-هیدروکسی سیتریپتوفان) و سپس به سروتونین تبدیل می کند . سروتونین هورمونی است که سیگنال ها را بین سلول های عصبی منتقل می کند. آن همچنین باعث خون عروق به باریک. تغییر در سطح سروتونین در مغز می تواند باعث تغییر خلق و خو شود.

 

آیا نگرانی های ایمنی وجود دارد؟

ال-تریپتوفان است احتمالا ناامن که توسط گرفته دهان . این بیماری با بیش از 1500 گزارش از سندرم ائوزینوفیلی - میالژی (EMS) و 37 مورد مرگ مرتبط بوده است. EMS یک است عصبی شرایط با علائم که شامل خستگی ؛ درد شدید عضلانی ؛ درد عصب؛ تغییرات پوستی طاسی ؛ راش ؛ و درد و تورم مفاصل، بافت همبند، ریه ها، قلب و کبد را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم با گذشت زمان بهبود می یابند، اما برخی از افراد ممکن است علائم را تا 2 سال پس از بروز EMS نیز تجربه کنند. برخی از افراد گزارش می کنند که علائم آنها هرگز به طور کامل از بین نرفته است.

 

در سال 1990، L- تریپتوفان به دلیل این نگرانی های ایمنی از بازار فراخوانده شد. پس از محدودیت محصولات ال تریپتوفان، تعداد موارد EMS به شدت کاهش یافت. علت دقیق EMS در بیمارانی که ال-تریپتوفان مصرف می کنند ناشناخته است، اما برخی شواهد نشان می دهد که این ممکن است به دلیل محصولات آلوده به ال-تریپتوفان باشد. حدود 95٪ از کل موارد EMS مربوط به ال-تریپتوفان است که توسط یک تولید کننده در ژاپن تولید شده است. در حال حاضر، طبق قانون مکمل غذایی و بهداشت (DSHEA) از سال 1994، ال تریپتوفان به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است و به بازار عرضه می شود.

 

ال-تریپتوفان می توانید برخی از باعث عوارض جانبی مانند سوزش سر دل، معده درد، آروغ زدن و گاز، تهوع، استفراغ، اسهال، و از دست دادن اشتها. همچنین می تواند باعث سردرد، سبکی سر، خواب آلودگی، خشکی دهان، تاری دید، ضعف عضلانی و مشکلات جنسی شود.

مقاله پیشنهادی:📝

 

هشدارها و احتیاط های ویژه:

بارداری و شیردهی : ال-تریپتوفان است احتمالا ناامن در دوران بارداری زیرا ممکن است جنین آسیب برساند. درباره ایمنی ال-تریپتوفان در دوران شیردهی اطلاعات کافی در دست نیست . از مصرف ال تریپتوفان در دوران بارداری و شیردهی خودداری کنید.

یک اختلال گلبول سفید به نام ائوزینوفیلی : ال-تریپتوفان ممکن است این وضعیت را بدتر کند. ال-تریپتوفان با ایجاد سندرم ائوزینوفیلی-میالژی (EMS) همراه است.

بیماری کبد یا کلیه : ال تریپتوفان ممکن است این شرایط را بدتر کند زیرا این بیماری با توسعه سندرم ائوزینوفیلی-میالژیا (EMS) همراه است.

 

آیا تداخل با داروها وجود دارد؟

داروهای آرامبخش (داروهای مضعف CNS) رتبه تعامل: عمده این ترکیب را مصرف نکنید.

ال تریپتوفان ممکن است باعث خواب آلودگی و خواب آلودگی شود. به داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند، آرام بخش گفته می شود. مصرف ال تریپتوفان همراه با داروهای آرام بخش ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود.

 

برخی از داروهای آرامبخش شامل کلونازپام ( کلونوپین )، لورازپام ( آتیوان )، فنوباربیتال ( دوناتال )، زولپیدم ( آمبین ) و سایر داروها هستند.

منبع:

https://www.rxlist.com/l-tryptophan/supplements.htm

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/l-tryptophan-uses-and-risks

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
چرا مردم ال تریپتوفان مصرف می کنند؟
خطرات مصرف ال تریپتوفان چیست؟
مکمل های ال تریپتوفان
ال تریپتوفان چگونه کار می کند؟
EMS
اختلال گلبول سفید به نام ائوزینوفیلی
ال تریپتوفان
ال تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری
اﺳﯿﺪﻫﺎي آﻣﯿﻨﻪ و ﺗﺮﯾﭙﺘﻮﻓﺎن
مکمل تریپتوفان چیست
مربی آنلاین لاغری
زیب اندام
مربی آنلاین بدنسازی
مربی آنلاین ورزشی
مربی آنلاین باشگاهی
مربی باشگاه بدنسازی بانوان
مربی خصوصی بدنسازی آنلاین در منزل
آنلاین فیتنس
ورزش زیبایی اندام
zibandam
coachonline
دریافت برنامه تمرینی باشگاهی
هزینه برنامه مربی آنلاین بدنسازی در منزل

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط