در حال بارگذاری ...

ال کارنیتین

نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/20
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 291

ال کارنیتین

 

ال-کارنیتین از مشتقات طبیعی اسیدهای آمینه است که بیشتر به‌ عنوان مکمل کاهش وزن شناخته می‌شود. البته این تنها کارکرد ال کارنیتین در بدن نیست. ال کارنیتین باعث تولید انرژی در بدن می‌شود و به سلامت قلب و درمان دیابت نیز کمک می‌کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت مکمل ال-کارنیتین چیست و شما را با فواید، عوارض، انواع آن، منابع غذایی، مقدار مصرف و بررسی تاثیر آن بر کاهش وزن آشنا خواهیم کرد.

ال-کارنیتین با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری، نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می‌کند. میتوکندری مانند موتوری در درون سلول‌های بدن عمل می‌کند و از طریق چربی سوزی، انرژی قابل‌ مصرف تولید می‌کند. بدن انسان می‌تواند با استفاده از اسیدهای آمینه‌ی لیزین و متیونین، ال-کارنیتین بسازد. البته برای تولید مقادیر کافی از ال-کارنیتین به ویتامین C زیادی نیز نیاز داریم.

ممکن است که گیاهخواران یا افرادی که مشکلات ژنتیکی خاصی دارند، قادر به تولید یا دریافت ال کارنیتین کافی نداشته باشند؛ پس ال-کارنیتین نوعی ماده‌ی مغذی ضروری مشروط (conditionally essential) است؛ یعنی در بعضی شرایط در بدن تولید نمی‌شود یا مقدار تولید آن کافی نیست.

 

انواع مختلف کارنیتین

 

  • ال-کارنیتین شکل زیستی فعال و استاندارد کارنیتین است که در بدن انسان، غذاها و بیشتر مکمل‌ها یافت می‌شود. انواع دیگر کارنیتین عبارتند از:

 

  • دی-کارنیتین (D-Carnitine): این شکل غیرفعال می‌تواند با جلوگیری از جذب سایر انواع مفیدتر کارنیتین، موجب کمبود کارنیتین در بدن شود.

 

  • استیل ال کارنیتین(Acetyl-L-Carnitine): شاید استیل ال-کارنیتین که به آن ALCAR نیز گفته می‌شود، مفیدترین نوع کارنیتین برای مغز باشد. می‌توان از استیل ال کارنیتین برای درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر نیز استفاده کرد.

 

نقش ال-کارنیتین در بدن

 

نقش اصلی ال-کارنیتین در بدن، کمک به عملکرد میتوکندری و تولید انرژی است. ال-کارنیتین به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری کمک می‌کند. میتوکندری جایی است که در آن این اسیدها برای تولید انرژی سوزانده می‌شوند. حدود 98٪ از ذخایر ال-کارنیتین بدن در ماهیچه‌ها یافت می‌شوند و مقادیر اندکی نیز در کبد و خون وجود دارند. ال-کارنیتین به افزایش سلامت عمومی بدن کمک می‌کند و موجب افزایش رشد و سلامت میتوکندری (که نقش مهمی در پیشگیری از بیماری و پیری سالم دارد) می‌شود.

 

ال-کارنیتین و کاهش وزن

 

از نظر تئوری، استفاده از ال-کارنیتین به ‌عنوان مکمل کاهش وزن منطقی است. از آنجا که ال-کارنیتین در انتقال هرچه بیشتر اسیدهای چرب به سلول‌ها و سوزاندن آنها برای تولید انرژی مفید است، شاید فکر کنید که موجب افزایش توانایی شما در سوزاندن چربی و کاهش وزن می‌شود، ولی بدن انسان بسیار پیچیده است و نتایج مطالعات انجام‌شده روی انسان و حیوان یکسان و قطعی نیست. در مطالعه‌ای 38 زن به دو گروه تقسیم شدند؛ گروه اول از مکمل ال-کارنیتین استفاده کرد و به گروه دوم مکملی داده نشد. هر دو گروه در دوره‌ی 8 هفته‌ای، 4 جلسه در هفته ورزش کردند. پژوهشگران هیچ تفاوتی را در میزان کاهش وزن این دو گروه مشاهده نکردند و فقط 5 شرکت‌کننده که از ال-کارنیتین استفاده می‌کردند دچار حالت تهوع یا اسهال شدند؛ در مطالعه‌ی دیگری اثر مصرف ال-کارنیتین روی میزان چربی سوزانده‌ شده توسط شرکت‌کنندگان درطول 90 دقیقه ورزش با دوچرخه‌ی ثابت بررسی شد.

 

چند مورد از مزیت‌های مکمل‌های ال-کارنیتین:

 

  • سلامت قلب
  • افزایش عملکرد ورزشی
  • تامین اکسیژن عضلات
  • افزایش استقامت
  • تولید گلبول قرمز خون

عوارض مصرف ال-کارنیتین

 

ال-کارنیتین نیز مانند بیشتر مکمل‌های طبیعی، درصورتی‌ که به ‌طور معقول و طبق دستورات مصرف شود، نستبا بی‌خطر است و عوارض جانبی آن جدی نیست. در مطالعه‌ای برای بررسی بی‌خطر بودن ال-کارنیتین، این ماده به‌ مدت 21 روز و روزانه 3 گرم به شرکت‌کنندگان داده شد. در ابتدا و انتهای مطالعه، آزمایش خون کاملی از هر یک از شرکت‌کنندگان گرفته شد و هیچ اثر نامطلوبی مشاهده نشد.

 

مقدار مصرف توصیه‌شده برای ال-کارنیتین

 

میزان استاندارد مصرف ال-کارنیتین 500 تا 2000 میلی‌گرم در روز است. البته این میزان در مطالعات مختلف متفاوت است.

 

برای کسب اطلاعات جامع‌تر در مورد ال-کارنیتین بر روی اینجا کلیک کنید. سایت زیب‌اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده، که شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب‌اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان دریافت کنید و در کنار خانواده زیباندام، اهدافتان را تخصصی تر دنبال کنید.

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
ال کارنیتین
بدن
مزیت‌های مکمل‌های ال-کارنیتین
مکمل

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط