در حال بارگذاری ...

دانستنی هایی از هپاتیتC

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/13
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 18

درمان های مکمل هپاتیت C

 

اگر به دنبال روش هایی برای درمان هپاتیت C هستید، بیش از هر زمان دیگری از جمله داروهای ضد ویروسی که این بیماری را درمان می کنند، گزینه های بیشتری دارید. اما برخی از افراد برای کمک به تسکین علائم یا به دلیل اینکه داروی فعلی آنها به درد آنها نمی خورد، به درمان های تکمیلی روی می آورند.

قبل از اینکه هر نوع درمان مکمل یا جایگزین مانند داروهای گیاهی را امتحان کنید، از پزشک خود در صورت بی خطر بودن سوال کنید. و مطمئن باشید که می دانید چه دوزی مصرف کنید.

 

برخی مطالعات نشان می دهد که چند داروی گیاهی ممکن است نویدبخش هپاتیت C باشد، اما تاکنون اثبات نشده است که هیچ یک از آنها موثر باشند. و برخی از روش های درمانی جایگزین می توانند منجر به آسیب کبدی شوند و یا باعث ایجاد مشکل در داروهای دیگری که می خورید شوید.

 

سیلیمارین

این عصاره گیاه خار شیر محبوب ترین داروی گیاهی برای هپاتیت C است. برخی از افراد از آن برای کاهش التهاب و دفع سموم از کبد استفاده می کنند.

 

در مطالعات حیوانی و سلولی، سیلیمارین جلوی ویروس هپاتیت C را گرفت و از کبد در برابر آسیب محافظت کرد. اما تحقیقات در مورد افراد به همان اندازه مثبت نبوده است. در یک مطالعه بر روی نزدیک به 400 نفر مبتلا به هپاتیت C، این عملکرد کبدی را بهبود نمی بخشد یا سطح ویروس را کاهش نمی دهد.

 

نحوه مصرف سیلیمارین ممکن است مهم باشد. برخی شواهد نشان می دهد که وقتی پزشک با تزریق IV آن را در رگ شما قرار می دهد، اثرات ضد ویروسی دارد.

 

عوارض جانبی سیلیمارین معمولاً خفیف است، مانند:

 

·        سردرد

·        حالت تهوع

·        معده ناراحت

·        عصاره چای سبز

این ماده حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام کاتچین است که ممکن است به محافظت از سلول های کبدی در برابر آسیب کمک کند. برخی از این کاتچین ها ممکن است به جلوگیری از آلوده شدن ویروس هپاتیت C به کبد و جلوگیری از سرطان کبد کمک کنند.

 

به نظر می رسد نوشیدن چای سبز به میزان متوسط ​​بی خطر است، اما گزارش هایی در مورد آسیب کبدی در افرادی که مکمل مصرف کرده اند گزارش شده است. عصاره چای سبز یکی از عناصر سازنده بسیاری از محصولات محبوب کاهش وزن است که برخی از آنها با نارسایی کبد مرتبط هستند.

 

نارینژنین

این ترکیب طبیعی طعم تلخی به گریپ فروت می دهد. این ممکن است برای کاهش التهاب کمک کند.

 

در مطالعات آزمایشگاهی، نارینژنین به انسداد سلول های جدید در ویروس هپاتیت C کمک کرد. اینکه آیا این یک روش درمانی مفید برای هپاتیت C است هنوز مشخص نیست.

 

گلیسیریزین

این عصاره ریشه شیرین بیان از قرن ها پیش بخشی از داروهای چینی و خاورمیانه بوده است. اخیراً، این دارو به عنوان درمانی برای هپاتیت مزمن C مورد مطالعه قرار گرفته است. گلیسیریزین دارای اثرات ضد التهابی و ضد ویروسی است و ممکن است به محافظت در برابر سرطان کبد کمک کند.

 

در مطالعات افراد گلیسیریزین را از طریق ورید مصرف می کردند. مکمل های ریشه شیرین بیان که از طریق دهان مصرف می کنید ممکن است چندان مفید نباشد.

 

همچنین، این روش درمانی می تواند عوارضی مانند فشار خون بالا، سطح پتاسیم پایین و ضربان قلب نامنظم ایجاد کند. این می تواند برای افرادی که بیماری هایی مانند بیماری قلبی، نارسایی کلیه یا دیابت دارند خطرناک باشد.

 

نقره کلوئیدی

نقره کلوئیدی حاوی همان فلزی است که در گوشواره ها و ظروف سفره ای مشاهده می شود، فقط در آب معلق است.

 

این ماده به عنوان یک درمان هپاتیت C تبلیغ شده است، اما هیچ مدرکی در مورد اثر آن وجود ندارد. این یک گزینه ایمن نیست. این می تواند باعث عوارض جانبی دائمی و جدی شود، از جمله آرگیریا - یک رنگ مایل به آبی برای پوست، چشم ها و اعضای بدن شما.

 

فلز روی

این عنصر برای بسیاری از عملکردهای بدن از جمله کبد سالم ضروری است. سطح روی اغلب با بدتر شدن هپاتیت C کاهش می یابد. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های روی می توانند به محافظت از کبد در برابر آسیب و جلوگیری از سرطان کبد کمک کنند.

 

روی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند مانند:

 

·        ناراحتی معده

·        تهوع و استفراغ

·        اسهال

·        سردرد

·        ویتامین دی

برای افراد مبتلا به هپاتیت C داشتن ویتامین D در خون کم است. این ویتامین همراه با استحکام استخوان ها به بدن کمک می کند تا با ویروس مقابله کند. در افرادی که ویتامین D کمی دارند احتمال بروز زخم در کبد شدید وجود دارد.

 

پزشک می تواند آزمایش خون برای بررسی سطح ویتامین D شما انجام دهد. اگر کم باشد، مصرف یک مکمل می تواند آن را به حد طبیعی برساند، اگرچه تحقیقات نشان نمی دهد که به بهبود عملکرد استاندارد هپاتیت C کمک می کند.

 

زردچوبه

این ادویه به پودر کاری رنگ زرد پر رنگی می بخشد. به صورت مکمل، برخی از افراد از زردچوبه برای درمان تعدادی از بیماری ها، از آرتروز گرفته تا بیماری های معده استفاده می کنند.

 

در مطالعات آزمایشگاهی، کورکومین جلوی کپی برداری از ویروس هپاتیت C را گرفت. همچنین ممکن است به پاکسازی سموم از کبد کمک کند. برای تأیید مفید بودن آن به عنوان درمانی برای هپاتیت C، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

جینسینگ

برخی مطالعات نشان می دهد این گیاه از کبد در برابر اثرات بیماری و آسیب محافظت می کند. اما نگرانی جدی در مورد ایمنی آن برای کبد شما وجود دارد.

 

یک نگرانی این است که جینسینگ در صورت استفاده همزمان با داروهای خاص دیگر، مانند کبد ممکن است به کبد آسیب برساند.

رالتگراویر (ایسنترس)

قبل از استفاده از جینسینگ، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و لیست کامل داروهای خود را با آنها مرور کنید.

 

از داروهای گیاهی اجتناب کنید

برخی از مکمل های گیاهی برای افراد مبتلا به هپاتیت C خطرناک است زیرا باعث آسیب کبدی می شوند. این شامل:

 

·        آرتمیا

·        Atractylis gummifera

·        چای بوش

·        کامفری

·        چای گیاهی گوردولوبو

·        جین بو خوان

·        قهوه

·        کامبوچا

·        ما هوانگ

·        دارواش

·        ساسافراس

·        عرقچین

·        ریشه سنبل الطیب

تگ ها

دانستنی هایی از هپاتیتC
مربی آنلاین
مربی انلاین
هپاتیت
درمان های مکمل هپاتیت C
سیلیمارین
گلیسیریزین
رالتگراویر
دانستنی های هپاتیت
دانستنی های مهم در مورد هپاتیت
بیماری هپاتیت c
هپاتیت چیست
هپاتیت چیست و چگونه منتقل میشود
تمام راه های انتقال انواع هپاتیت
ایا هپاتیت کشنده است
آیا هپاتیت از راه بزاق دهان منتقل میشود
ایا هپاتیت کشنده است
علائم هپاتیت c
درمان هپاتیت
چه چیزی برای هپاتیت بی خوب است
علایم پوستی هپاتیت
انواع هپاتیت
رژیم غذایی کاهش وزن
برنامه بدنسازی و تناسب اندام
رژیم غذایی لاغری شکم و پهلو
کمپین عیدفیت زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط