در حال بارگذاری ...

دانستنی هایی از اختلالات رایج خواب!

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/01
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 50

 

سندرم پاهای بی قرار

 

آیا تمایل غیرقابل مقاومت برای حرکت دادن پاها دارید؟ آیا احساسات ناراحت کننده ای مانند ضربان یا گزگز در آنها دارید؟ بسیاری آن را به صورت سوزن یا سوزن خزنده توصیف می کنند. در شب بدتر می شود، که گرفتن برخی از چشمک ها را دشوار می کند. و ممکن است شما دارای انشعاب هایی باشید که شما را از خواب بیدار می کند.

 

نارکولپسی

آیا حتی پس از استراحت شبانه خوب، گذراندن روز بدون چرت کاری برای شما سخت است؟ با ناركولپسي، نمي توانيد آن را كنترل كنيد و ناگهان بخوابيد و "حمله خواب" را تجربه كنيد. علائم هشدار دهنده دیگر عبارتند از:

·        از دست دادن کنترل عضلات با احساسات شدید

·        توهمات رویایی هنگام خواب یا بیدار شدن

·        رویاها در هنگام چرت زدن

وقتی از خواب بیدار می شوید، ممکن است احساس کنید نمی توانید حرکت کنید. این موارد اتفاق می افتد زیرا شما خیلی سریع وارد REM می شوید و مراحل طبیعی NREM را رد می کنید.

پیاده روی در خواب

آیا بدون دانستن این موضوع از رختخواب بلند می شوید و شب سرگردان می شوید؟ آیا صبح روز بعد مردم از ماجراهای دیوانه وار شما، چیزهایی که به خاطر نمی آورید برای شما تعریف می کنند؟ خواب پیاده روی وقتی اتفاق می افتد که از یک مرحله عمیق به یک مرحله سبک تر بروید. این بیماری بیشتر در کودکان بین 4 تا 8 سال دیده می شود، اما ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

خاطرات در خواب

اگر فکر می کنید اختلال خواب دارید، به پزشک خود بگویید. آنها ممکن است از شما بخواهند که عادتهای خود را برای یک یا دو هفته یادداشت کنید. عبارتند از:

·        چه ساعتی وارد رختخواب شدی و از آن خارج شدی

·        چه مدت و چقدر خوب خوابیدید

·        مدت زمانی که بیدار بودید

·        چه چیزی خوردید / نوشیدید (به خصوص کافئین و الکل) و چه زمانی

·        احساسات و سطح استرس شما

·        لیستی از داروهایی که مصرف می کنید

 

این اختلالات رو چگونه می توان تشخیص داد

هنگامی که پزشک عادت ها و سلامتی شما را بررسی می کند، ممکن است شما را برای آزمایش به کلینیک خواب ارجاع دهد. یک مطالعه خواب یا پلی سونوگرام، فعالیت مغز، حرکات چشم و تنفس شما را ثبت می کند. این الگوها می توانند به 85 احتمال مختلف، از وحشت شبانه تا اختلال خواب کار در شیفت، اشاره کنند.

 

 

رفتار

برای آپنه خواب، دستگاه فشار هوای مثبت مداوم (CPAP) راه های هوایی را باز نگه می دارد تا بتوانید آرام آرام باشید. با تغییر سبک زندگی و داروهای تجویز شده می توانید سندرم نارکولپسی و پاهای بی قرار را درمان کنید. و داروهایی برای بی خوابی وجود دارد، اگرچه عادت های خوب خواب می توانند به همان خوبی کار کنند.

درمان

اضطراب بی خوابی را بدتر می کند، اما درمان شناختی-رفتاری می تواند نگرانی شما را راحت کند. آموزش آرامش و بازخورد زیستی تنفس، ضربان قلب، عضلات و روحیه شما را آرام می کند. گفتگوی درمانی همچنین می تواند ذهن شما را ساکت کند.

ورزش

شما می توانید چندین کار را برای آماده سازی قبل از خواب انجام دهید و یک تمرین منظم باید بخشی از برنامه شما باشد. در هنگام خستگی بدن راحت تر می افتید و می خوابید. هر چند اواخر بعد از ظهر ورزش کنید. عرق کردن فقط چند ساعت قبل از خواب می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و شما را آگاه نگه دارد

از یک سری غذاها خودداری کنید

بعضی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند جز of کابوس ها باشند. 4-6 ساعت قبل از خواب خودداری کنید:

کافئین، از جمله قهوه، چای، و نوشابه

غذاهای سنگین یا ادویه دار

غذاهای مفید

یک میان وعده سبک شب را امتحان کنید که سرشار از کربوهیدرات است و هضم آن آسان است. یک کاسه کوچک غلات همراه با شیر یا یک کلوچه کوچک متناسب با آن است، اما حداقل یک ساعت قبل از تماس روزانه آنها را بخورید. شیر گرم و چای بابونه دمای بدن شما را بالا می برد و می تواند باعث خواب آلودگی شما شود.

تلویزیون را خاموش کنید

آیا تلویزیون اواخر شب بخشی از برنامه روزمره شماست؟ مطمئناً سرگرم کننده است اما شما را بیدار و هوشیار نیز نگه می دارد. انجام بازی های ویدیویی و گشت و گذار در اینترنت می تواند همین تأثیر را داشته باشد. بنیاد ملی خواب به شما پیشنهاد می کند که تلویزیون ها و کامپیوترها را از اتاق خواب خود خارج کنید.

تشریفات زمان خواب

به ذهن و بدن خود بگویید که وقت آن رسیده است که برخی از ZZZ ها را با یک مراسم قبل از خواب بگیرید. این می تواند شامل حمام گرم، کتاب، یا روش های آرام سازی مانند تنفس عمیق باشد. همچنین مهم است که هر روز در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید، حتی آخر هفته ها. اگر هنوز در خواب مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

 

وبلاگ زیب اندام جامع ترین گردآورنده ی مقالات معتبر علمی سلامت و تناسب اندام می باشد که برای افزایش اطلاعات عمومی و تخصصی شما هر روز بیش از پیش در راه ترجمه ی و گردآوری مقالات علمی معتبر می کوشد. شما می توانید برای رسیدن به اهداف سلامتی و تناسب اندام خود از راهنمایی های تخصصی مربیان و کارشناسان زیب اندام نیز بهره ببرید فقط کافیست به جادوی اراده ی خود ایمان داشته باشید و یک قدم به سمت اهدافتان برداشته و در زیب اندام ثبت نام کنید. ما در این مسیر همراه و مشوق شما خواهیم بود.

 

تگ ها

مربی آنلاین
مربی انلاین
اختلالات خواب
خواب
دانستنی هایی از اختلالات رایج خواب
سندرم پاهای بی قرار چیست
نارکولپسی
اختلالات خواب را چگونه می توان تشخیص داد
درمان اختلال خواب
انواع اختلالات خواب
برای درمان اختلال خواب باید چه کاری انجام داد
اختلالات خواب روانشناسی
چگونه می توانیم اختلالات خئاب را تشخیص دهیم
راه های مقابله با اختلالات خواب
مربی خصوصی فیتنس
مربی آنلاین فیتنس
مربی خصوصی ورزش در منزل
ورزش

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط