در حال بارگذاری ...

دانستنی های درباره مشکلات عملکرد اجرایی

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/18
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 48

 

عملکرد اجرایی چیست؟

عملکرد اجرایی (EF) مجموعه ای از مهارتهای ذهنی اساسی و مهم است. آنها نحوه پردازش اطلاعات، یادآوری، تصمیم گیری، واکنش به موقعیت ها و مدیریت زمان را تنظیم می کنند. مشکلات EF می تواند بر کنترل خود، تمرکز و روابط شما تأثیر بگذارد. به نظر می رسد علائم شبیه ADHD هستند اما می تواند به دلیل بسیاری از موارد باشد، از جمله ژنتیک، افسردگی، آسیب مغزی و داروها. این هیچ ارتباطی با هوشمندی شما ندارد.

 

وسایلتان را گم میکنید؟!

به نظر می رسد همیشه فراموش می کنید تلفن همراه یا کلیدهای خود را کجا گذاشته اید؟ از دست دادن یا جا به جایی موارد یک مشکل معمول عملکرد اجرایی است. ممکن است بی نظم باشید. نمی توانید کارهای خود را پیگیری کنید. ممکن است فراموش کنید که یک پرونده را به یک جلسه کاری بیاورید یا یک روز سرد کت خود را بگیرید.

 

نمی توان یک داستان را گفت یا به خاطر سپرد

مشکلات EF می تواند بر نحوه یادآوری نام ها یا رویدادها تأثیر بگذارد. ممکن است هنگامی که برای شخصی داستانی را تعریف می کنید یا درمورد مسئله ای از طریق ایمیل برای او ارسال می کنید، دچار مشکل شوید. ممکن است جزئیات مهم را فراموش کنید. یا نظم چگونگی اتفاقات را به هم می زنید.

 

 

نمی توان چند کار کرد یا شروع کرد

آیا هنگامی که مجبورید کارها را پیش ببرید یا یک پروژه جدید را در محل کار خود شروع کنید مشکلی ندارید؟ ممکن است غالباً خسته به نظر برسید. عملکرد اجرایی به ما کمک می کند تا افکار و زمان را سازماندهی کنیم. اگر با مشکلات EF روبرو هستید، ممکن است برای برنامه ریزی بلند مدت، شروع به کار یا انجام چند وظیفه در دفتر یا اطراف خانه با مشکل روبرو شوید.

 

 

همیشه دیر

افرادی که دارای مشکلات عملکرد اجرایی هستند، زمان یا وظایف خود را به خوبی مدیریت نمی کنند. شما همیشه دیر می روید برای کار یا رویدادهای اجتماعی مانند شام در یک رستوران. دوستان یا خانواده شما فکر می کنند شما بی نظم، برنامه ریز ضعیف یا فقط بی ادب هستید.

اندیشه خود را از دست دهید

مشکلات EF ممکن است به این معنی باشد که شما نمی توانید روی یک کار یا مکالمه متمرکز باشید. وقتی شخص دیگری با شما صحبت می کند، توجه نمی کنید. شما اغلب نمی توانید تمرکز کنید، و حوادث اطراف شما را منحرف می کند. ذهن شما سرگردان است.

همین صفحه را بارها و بارها بخوانید

اگر نتوانید اطلاعاتی را حفظ کنید ممکن است مشکل عملکرد اجرایی داشته باشید. شما ممکن است یک صفحه از کتاب را بخوانید بدون اینکه بخوانید چه چیزی خواندید. شما تمایل دارید که برگردید و همان قسمت ها را بارها و بارها بخوانید.

 

یک کار به پایان نمی رسد

آیا گاهی احساس گیر افتادن می کنید؟ عدم توانایی انجام کارها و سپس رفتن به مورد بعدی در لیست کارهای خود، یک مشکل عملکرد اجرایی است. ممکن است نتوانید قضاوت کنید که چه مدت زمان انجام یک کار طول می کشد. و ممکن است پروژه ها را ناتمام بگذارید.

 

بیش از یک قدم خیلی زیاد است

افرادی که دارای مشکلات عملکرد اجرایی هستند ممکن است با انجام مراحل زیادی تحت فشار قرار گیرند. نمی توانید دستورالعمل ها یا دستورالعمل های طولانی را به خاطر بسپارید. ممکن است شما ندانید که چگونه تصمیم بگیرید که ابتدا چه مرحله ای را انجام دهید یا مهمترین کار را انجام دهید.

 

چیزی یادم نمیاد

یکی از عملکردهای اجرایی شما حافظه فعال است. این زمانی است که اطلاعاتی را در ذهن خود نگه دارید تا بتوانید از آنها برای انجام یک کار استفاده کنید. ممکن است هنگام نوشتن یک رویداد در تقویم خود تاریخ آن را فراموش کنید، یا ممکن است نتوانید نحوه استفاده از برنامه ای را در محل کار خود که یک میلیون بار استفاده کرده اید به یاد بیاورید.

ضربه ضعیف یا کنترل عاطفی

مشکلات عملکرد اجرایی همچنین می تواند بر احساس شما تأثیر بگذارد. ممکن است غالباً تغییر حالت دهید. ممکن است نتوانید احساسات خود را کنترل کنید. شما تکانشی هستید وقتی دیگران صحبت می کنند، وقفه را قطع می کنید و آن را روشن می کنید.

 

کثیف و بهم ریخته

کمد شما بهم ریخته است؟ آیا نمی توانید آنچه را که نیاز دارید پیدا کنید زیرا میز کار شما با انبوهی از کاغذ پوشانده شده است؟ مشکلات عملکرد اجرایی شما ممکن است به این معنی باشد که خانه یا فضای کار خود را به خوبی سازماندهی نمی کنید. شما کثیف هستید

چرا همه ناراحت هستند؟

مشکلات عملکرد اجرایی ممکن است بر نحوه نظارت بر رفتار خود تأثیر بگذارد. ممکن است فراموش کنید که هفته آینده جشن تولد مادر شما است. اما شما پردازش نمی کنید که چرا این باعث ناراحتی خانواده یا دوستانتان می شود. شما نمی توانید رفتار خود را با آنچه طبیعی است اندازه بگیرید.

منبع:

منبع رسمی این مقاله وبسایت  webmd می باشد.

 

 

تگ ها

دانستنی های درباره مشکلات عملکرد اجرایی
مربی انلاین
مربی آنلاین
زیب اندام
zibandam
coachonline
عملکرد اجرایی چیست
عملکرد اجرایی
کنترل عاطفی
مربی زیب
مربی شخصی زیب اندام
تاثیر عملکرد اجرایی در زندگی
مربی آنلاین زیب اندام
مشکلات عملکرد اجرایی
ارزیابی عملکرد چیست
کارکردهای اجرایی
EF
افسردگی
مهارت های ذهنی
برنامه بدنسازی و تناسب اندام
کمپین عید فیت زیب اندام
مربی آنلاین ورزش در منزل زیب اندام
ایا بدنسازی شکم را اب میکند
مربی خصوصی تناسب اندام
زیب فیتنس
مربی زیب
عیدفیت
چگونه عملکرد اجرایی خود را بهبود دهیم
مربی آنلاین فیتنس
LVFD hKGHDK
CDF HKNHL

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط