در حال بارگذاری ...

آیا بین زانو و قلب رابطه ای وجود دارد؟

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/04/30
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 316

آیا بین زانو و قلب رابطه ای وجود دارد؟

نکات مربوط به مطالعه درباره خطر قلبی بالا در بین بازیکنان سابق فوتبال با پارگی ACL

نمایی از پا با تمرکز بیشتر بر ناحیه ی زانو

براساس مطالعه ای که محققان در دانشکده پزشکی هاروارد انجام دادند  بازیکنان سابق فوتبال حرفه ای که در طول دوره مشاغل خود دچار پارگی و آسیب در ناحیه ی رباط صلیبی قدامی خود (ACL) می شوند در معرض خطر طولانی مدت حمله قلبی قرار دارند.

 

نتایج تجزیه و تحلیل که بخشی از مطالعه ی بهداشتی بازیکنان فوتبال در دانشگاه هاروارد است  در مجله آمریکایی قلب و عروق بصورت آنلاین منتشر می شود. که شما می توانید برای مشاهده ی مقالات بیشتر از دانشگاه هاروارد به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در قسمت مقالات به معتبر ترین اطلاعات تناسب اندام و سلامت روز دسترسی پیدا کنید.

محققان هشدار داده اند که یافته های آنها ارتباط علت و معلولی بین آسیب زانو و بیماری های قلبی را نشان نمی دهد  و همچنین این مطالعه توضیح نمی دهد که چگونه پارگی ACL ممکن است خطر بیماری قلبی را تحریک کند.

 

با این حال  نویسندگان می گویند: این یافته ها  با توجه به این واقعیت که آسیب ACL یکی از شایع ترین صدمات در بین ورزشکاران حرفه ای و آماتور در ورزش های مختلف است از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بیش از 100،000 جراحی ترمیم ACL هر ساله فقط در ایالات متحده انجام می شود.

 

فرانک اسپایزر محقق ارشد تحقیقات گفت: "یافته های ما بر این عقیده تأکید دارند که سیستم های بیولوژیکی درگیر یک تعامل فیزیولوژیکی پیچیده هستند و آسیب به یک عضو ممکن است آبشار اثرات پایین دست را بر روی چندین ارگان یا سیستم دیگر ایجاد کند." این محقق در دانشکده پزشکی هاروارد, استاد علوم محیط زیست در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد است.

 

مارك ویسكوپف نویسنده و استاد اول اپیدمیولوژی و فیزیولوژی محیط زیست در دانشگاه هاروارد TH دانشکده بهداشت عمومی چان گفت: "با توجه به پیامدهای دور از پیوندی که در مطالعه ها مشاهده کردیم بسیار مهم است که ما به عنوان دانشمندان حتما در تأیید این مشاهدات در جمعیت های بزرگتر و متنوع تر که شامل ورزشکاران آماتور و همچنین جامعه ی عمومی است  تلاش کنیم. اگرچه این مطالعه مشاهده ای بود و به گونه ای طراحی نشده بود که چگونه آسیب ACL می تواند خطر قلبی را افزایش دهد  اما محققان می گویند ممکن است عوامل مختلفی برای ایجاد خطر قلبی در طولانی مدت به دنبال آسیب ACL گرد هم آیند.

آیا بین زانو و قلب رابطه ای وجود دارد؟

عوامل احتمالی شامل بی حرکتی و از بین رفتن فعالیت در اثر ضربه به زانو  و همچنین التهاب مزمن درجه پایین ناشی از آسیب دیدگی است, تصوری که با این نتیجه حاصل می شود این است که بازیکنان با سابقه آسیب ACL بیشتر احتمال دارد درد مزمن را گزارش دهند. که یکی از نشانه های دیگر آن التهاب است.

نشان داده شده است که التهاب مداوم باعث آسیب رساندن به رگ های خونی و افزایش خطر طولانی مدت قلبی عروقی می شود.

این یافته ها حاکی از اهمیت درمان صدمات به موقع برای کاهش التهاب و لزوم تشویق بیمارانی که پارگی ACL را تجربه می کنند برای اینکه از نظر جسمی تا حد ممکن فعال باشند  بودند.

 

 

به همین ترتیب, نویسندگان این مطالعه اضافه كردند  پزشكانی كه افراد مبتلا به پارگی ACL را درمان می كنند  باید بیماران خود را از نظر وجود سایر عوامل خطرزا كه به آسیب های قلبی کمک می کنند مانند فشار خون بالا, چاقی, اعتیاد به سیگار, كلسترول بالا و ابتلا به دیابت, به دقت ارزیابی كنند.

 

راس زفونته (Ross Zafonte) که محقق اصلی مطالعه ی بهداشتی بازیکنان فوتبال و همچنین رئیس گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان توانبخشی  گفت: "واضح است كه ما نمی توانیم توصیه های كلی را از مشاهدات انجام شده در این مطالعه بكار ببریم  اما این امر بیش از حد محتاطانه برای پزشك معالج بیمار مبتلا به آسیب ACL است كه باید حتما نسبت به عوامل خطرساز قلبی هوشیار باشد."

 

نتایج این تحقیق براساس آنالیز تاریخچه ی پزشکی هر یک از مورد های مطالعه گزارش شده و وضعیت سلامتی فعلی آنها در بین 3،506 بازیکن سابق فوتبال بین سنین 39 تا 67 سال را نشان داده است. برای جلوگیری از درگیری سهوا با سایر آسیب های زانو  محققان به طور خاص روی بازیکنانی متمرکز شده اند که می توانند به یاد بیاورند که زمانی برای ترمیم پارگی ACL تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. بیش از 20 درصد (692 از 3،506) از شرکت کنندگان در این مطالعه برای ترمیم ACL پاره شده تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند.

این مطالعه نشان داد  افرادی که در طول زمانی که در مشاغل خود فعال بودند دچار پارگی ACL شده اند  به طور معمول در طول زندگی خود,50 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته قلبی یا حمله قلبی هستند. انفارکتوس میوکارد در اثر انسداد در یک یا چند شریان که خون را برای قلب تأمین می کند  ایجاد می شود و باعث کاهش اکسیژن و آسیب بافتی به عضله ی قلب می شود. می توانید در صورت تمایل به خواندن مقالات بیشتر در رابطه با رباط صلیبی( ACL)، به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و مقالات مرتبط را مشاهده کنید.

 

در کل 118 حمله ی قلبی در میان 3،506 شرکت کننده گزارش شده است. بازیکنان پیشین با پارگی ACL  در مقایسه با سایر بازیکنان سابق در سالهای پس از ترک بازی  50 درصد بیشتر دچار حمله قلبی می شدند.

 

این خطر پس از حذف یا تعدیل هایی که محققان ایجاد کردند توسط تأثیر احتمالی سایر عوامل مؤثر در ایجاد خطر قلبی عروقی مانند استعمال دخانیات, شاخص توده بدنی, سن و نژاد همچنان ادامه داشت.

 

محققان برای روشن شدن اینکه آیا آسیب هایی که ورزشکاران در حین کارشان می بینند به خودی خود باعث ایجاد خطر قلبی شده است یا اینکه جراحی تعویض زانو و آرتروز یکی از دلایل بروز خطرات قلبی است تحقیقی انجام دادند. محققان میزان ضربان قلب را در بین بازیکنانی که دچار پارگی ACL بودند را ارزیابی کردند.

 

محققان گفتند: پیوند بین سكته های قلبی و پارگی های ACL بدون توجه به اینكه بازیکنان تحت عمل جراحی تعویض زانو قرار گرفته اند یا آرتریت داشته اند ادامه داشته است. و هنوز باید تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام بدهند.تا بتوانند رابطه ی دقیق آنها را تشریح کنند.

 

ACL بیش از دو برابر احتمال نیاز به تعویض مفصل زانو را افزایش داده و خطر آرتریت را تا 50 درصد افزایش داده است. بازیکنان سابق با سابقه پارگی ACL نیز خطر خفیف (15 درصد) از ابتلا به sleep apnea را داشتند.

(sleep apnea : قطع موقت تنفس, به ویژه هنگام خواب)

درباره ی مطالعه سلامت بازیکنان فوتبال در دانشگاه هاروارد

در سال 2014 این تحقیقات شروع شد, مطالعه سلامت بازیکنان فوتبال در دانشگاه هاروارد از مطالعات انتخابی و ابتکارات تحقیقاتی تشکیل شده است که به کل بازیکن در طول زندگی خود پرداخته است. این تحقیق به موجب توافق با NFLPA  با استفاده از منابع مشترک در بین موسسات پشتیبان در دانشگاه هاروارد تأمین می شود. با بیش از 3700 شرکت کننده  این بزرگترین مطالعه درباره زندگی بازیکنان سابق است.
چندین مطالعه کوچکتر که از تحقیقات جدید و حمایت از درمانهای نوید بخش حمایت می کنند ، در حال حاضر در سراسر دانشگاه در حال انجام است. این تحقیق مستقل است و توسط NFL , NFLPA یا هر ذینفع دیگری هدایت نمی شود. این سازمان ها هیچ کنترلی بر روی یافته ها یا توصیه ها ندارند.

آیا بین زانو و قلب رابطه ای وجود دارد؟

harvard medical schoo

کلام آخر:

پارگی ACL را باید جدی گرفت و خیلی سریع درجهت درمان آن اقدامات تخصصی را انجام داد. و با مطالعه ی مقاله متوجه شدیم که اشخاصی که پارگی ACL را تجربه می کنند 50 درصد بیشتر از اشخاص دیگر در معرض ابتلا به خطرات قلبی هستند.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
morabi online
مقاله علمی
مقاله سلامتی
زانو
زانودرد
رابطه زانو
ACL
سکته قلبی
بیماری قلبی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط