در حال بارگذاری ...

آیا دوش گرفتن روزانه برای سلامتی بدن لازم است ؟

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/04/30
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 298

 دوش گرفتن روزانه

صابون و کف

آیا روزانه دوش می گیرید یا حمام می کنید؟ اگر این گونه هستید, پس شما تنها نیستید.

تقریباً دو سوم آمریکایی ها روزانه دوش می گیرند. در استرالیا این مقدرا بیش از 80٪ است. اما در چین تقریبا نیمی از افراد فقط دو بار در هفته به حمام می روند.

در ایالات متحده عمل حمام روزانه تمایل به بلوغ دارد و کم کم مادام العمر می شود. اما آیا تا به حال متوقف شده اید که از خود بپرسید چرا؟

شاید پاسخ شما این باشد: "زیرا دوش گرفتن از حمام سالم تر است ." دوباره فکر کنید برای بسیاری شاید دوش روزانه بیشتراز سلامتی مربوط به عادت و هنجارهای اجتماعی آن ها باشد. شاید به همین دلیل باشد که دفعات استحمام یا دوش گرفتن زیاد در کشورها متفاوت است.

پوست ما بسیار حساس و مهم ترین عضو بدن است  ما از تمام قسمت های بدنمان مراقبت کنیم و همچنین باید از پوست خود نیز مراقبت کنیم. دوش گرفتن بیش از حد ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در رگ های خونی پوست شود.

آیا دلایلی برای حمام هر روزه وجود دارد؟

·         علاوه بر این که حمام کردن را مرتبط با سلامتی می دانند ممکن است افراد به دلایل مختلف روزانه حمام کنند.

·         نگرانی در مورد بو بدن

·         کمک به بیدار شدن از خواب

·         برای شروع یک صبح کارری

هر یک از اینها دارای مزایایی هستند  به ویژه با توجه به اینکه روابط شخصی یا شغلی را می توان با شکایت در مورد بو و بهداشت شخصی یا بهداشت بدنی در معرض خطر قرار داد. اما آنچه در این زمینه قابل قبول تلقی می شود از فرهنگ تا فرهنگ دیگر متفاوت است. و برخی (شاید تعداد زیادی) از کارهایی که هنگام عادت تمیز کردن انجام می دهیم تحت تأثیر بازاریابی قرار می گیرد. آیا تاکنون به این موضوع توجه کرده ایدکه دستورالعمل های موجود در بطری های شامپو اغلب می گویند(“lather, rinse, repeat”) "کف ایجاد کنید  شستشو دهید و دوباره تکرار کنید" هیچ دلیل قانع کننده ای برای شستن موهای خود با هر دوش آن هم برای دو بار وجود ندارد  اما اگر همه  از این دستورالعمل استفاده کنند شامپوی بیشتری می فروشند و سریع تر شامپوی افراد تمام می شود.

 

با این حال وقتی نگرانی در مورد سلامت وجود دارد ، به هیچ وجه مشخص نیست که یک حمام روزانه چه چیزهایی را تحقق می بخشد. در حقیقت  یک حمام روزانه حتی ممکن است برای سلامتی شما نیز بد باشد.

تأثیرات بهداشتی حمام کردن (یا استحمام) هر روز چیست؟

پوست سالم, لایه ای از روغن و تعادل باکتری های خوب و سایر میکرو ارگانیسم ها را حفظ می کند. شستن مداوم و استحمام زیاد این موارد را از بین می برد به خصوص اگر آب گرم باشد.

در نتیجه:

ممکن است پوست خشک  تحریک شده یا  موجب بروز خارش شود.

پوست خشک و ترک خورده ممکن است باعث شود باکتری ها و آلرژن ها سد پوست را نقض کنند و از آن عبور کنند و این باعث می شود عفونت های پوستی و واکنش های آلرژیک ایجاد شود.

صابون های ضد باکتریایی در واقع می توانند باکتری های طبیعی را از بین ببرند. این باعث از بین رفتن تعادل میکروارگانیسم های روی پوست می شود و ظهور ارگانیسم های سخت تر و کم نظیری نسبت به آنتی بیوتیک ها را ترغیب می کند.

سیستم ایمنی بدن ما برای ایجاد پادتن های محافظتی و "حافظ ایمنی" به میزان خاصی از تحریک توسط میکروارگانیسم های طبیعی, خاک و سایر تماس های محیطی نیاز دارد. این یکی از دلایلی است که برخی از کودکان و متخصصان پوست در برابر حمام روزانه برای کودکان توصیه هایی ویژه می کنند. حمام های مکرر یا دوش در طول زندگی ممکن است توانایی سیستم ایمنی بدن را در انجام درست کار خود، کاهش دهد.

و می تواند دلایل دیگری برای از بین بردن شور و شوق شما برای دوش روزانه وجود داشته باشد: برخی از افراد پیشنهاد می کنند آب موجود در آن را تمیز کنیم ممکن است حاوی نمک, فلزات سنگین, کلر, فلوراید, سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی باشد. این ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند.

موارد دوش گرفتن کمتر است

تمیز کردن بدن شما احتمالاً مسئله بهداشتی قانع کننده ای نیست. بله  شما می توانید پوست خود را خشک تر از آنچه که با دوش گرفتن کمتر انجام می شود خشک کنید. این یک تهدید بهداشت عمومی نیست. با این حال, دوش روزانه سلامتی شما را بهبود نمی بخشد  می تواند باعث بروز مشکلات پوستی یا سایر مشکلات سلامتی شود و مهمتر از همه ، آنها مقدار زیادی آب را هدر می دهند(به خصوص در شرایط فعلی که همه ی جهانیان با مشکل کمبود آب روبرو هستند و مدام تذکر می دهند که همه باید در مصرف آب صرفه جویی کنند). همچنین روغنها, عطرها و سایر مواد افزودنی موجود در شامپو تهویه مطبوع و صابونها ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی نظیر واکنش های آلرژیک (اگر بخواهیم هزینه های آن ها را نادیده بگیریم) شود.

در حالی که تکرار و تناوب ایده آلی برای دوش یا حمام کردن وجود ندارد, متخصصان پیشنهاد می کنند که حمام کردن به صورت چندین بار در هفته برای اکثر افراد بسیار زیاد است (مگر اینکه شما خیلی کثیف باشید عرق کرده باشید یا دلایل دیگری برای دفعات بیشتر حمام کردن داشته باشید که آن را برای شما لازم می کند). دوش کوتاه (سه یا چهار دقیقه) با تمرکز بر زیر بغل و کشاله ران ممکن است کفایت کند.

اگر مثل من هستید ممکن است تصور کنید که از گذشتن از دوش مداوم برای شما غیرممکن باشد. اما اگر شما این کار را برای سلامتی خود انجام می دهید ممکن است به خودتان بقبولانید که بهتر است این عادت را تغییر دهید.

دوش گرفتن روزانه

کلام آخر:

دوش گرفتن و استحمام کردن هم باید متناسب با قواعد خاص سلامتی باشد و اگر بیش از حد دوش گرفته یا استحمام کنید مشکلات آن بیشتر از جنبه های سلامتی اش، بر شما تاثیر بگذارد.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
حمام
دوش گرفتن
دوش گرفتن روزانه
سلامتی
سلامت
مقاله انگیزشی
مقاله سلامتی
صابون و کف

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط