در حال بارگذاری ...

آیا می توان از روی ناخن سلامتی را تشخیص داد؟

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1400/01/18
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 238

 

ناخن و سلامت:

آیا می دانید ناخن های شما می توانند سرنخی از سلامت کلی شما را نشان دهند؟ لمس رنگ سفید در اینجا، حالت گلگون در آنجا، یا برخی از مواج ها یا برجستگی ها ممکن است نشانه ای از بیماری در بدن باشد. مشکلات در کبد، ریه ها و قلب می تواند در ناخن های شما ظاهر شود. به خواندن ادامه دهید تا بدانید ناخن های شما چه اسراری را می توانند فاش کنند.

ناخن های رنگ پریده

ناخن های بسیار رنگ پریده گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد، مانند:

 

  • کم خونی
  • نارسایی احتقانی قلب
  • بیماری کبد
  • سو تغذیه

 

 

ناخن های سفید

اگر ناخن ها بیشتر سفید و دارای لبه های تیره هستند، این می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی، مانند هپاتیت باشد. در این تصویر، می بینید که انگشتان نیز زرد می شوند، یکی دیگر از علائم مشکل کبد.

 

ناخن های زرد

یکی از رایج ترین دلایل زردی ناخن ها عفونت قارچی است. با بدتر شدن عفونت، ممکن است بستر ناخن جمع شده و ناخن ها ضخیم شده و خرد شوند. در موارد نادر، ناخن های زرد می توانند وضعیت جدی تری مانند بیماری شدید تیروئید، بیماری ریوی، دیابت یا پسوریازیس را نشان دهند.

مقاله پیشنهادی:📝

 

ناخن های مایل به آبی

ناخن هایی با رنگ مایل به آبی می توانند به این معنی باشند که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این می تواند نشان دهنده یک مشکل ریوی مانند آمفیزم باشد. برخی از مشکلات قلبی می تواند با ناخن های مایل به آبی همراه باشد.

 

ناخن های موج دار

اگر سطح ناخن موج دار یا حفره دار باشد، این ممکن است نشانه اولیه پسوریازیس یا آرتروز التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن معمول است. پوست زیر ناخن می تواند به رنگ قهوه ای مایل به قرمز باشد.

 

ناخن های شکسته یا تقسیم شده

ناخن های خشک و شکننده که به طور مکرر شکسته یا شکافته می شوند، به بیماری تیروئید مرتبط هستند. ترک خوردگی یا شکاف همراه با رنگ زرد مایل به دلیل عفونت قارچی است.

 

تا زدن ناخن پف دار

اگر پوست اطراف ناخن قرمز و پف کرده به نظر برسد، این به عنوان التهاب چین خوردگی ناخن شناخته می شود. ممکن است در نتیجه بیماری لوپوس یا دیگر اختلالات بافت همبند باشد. عفونت همچنین می تواند باعث قرمزی و التهاب چین ناخن شود.

 

خطوط تاریک زیر ناخن

خطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت بررسی شود. بعضی اوقات توسط ملانوم، خطرناک ترین نوع سرطان پوست ایجاد می شود.

 

ناخن های خورده

گاز گرفتن ناخن ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی نباشد، اما در برخی موارد این نشانه اضطراب مداوم است که می تواند از درمان بهره مند شود. گاز گرفتن یا چیدن ناخن نیز با اختلال وسواس فکری عملی مرتبط است. اگر نمی توانید متوقف شوید، ارزش دارد که با پزشک خود مشورت کنید.

 

ناخن ها فقط بخشی از پازل هستند

اگرچه تغییرات ناخن با بسیاری از شرایط همراه است، اما این تغییرات به ندرت اولین علامت است. و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند - هرکسی که ناخن سفید دارد هپاتیت ندارد. اگر نگران ظاهر ناخن های خود هستید، به پزشک خود یا یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 

علت ایجاد ناخن های شکننده و نحوه مراقبت از آنها

 

چگونه اتفاق می افتد

از پیر شدن تا تغذیه نامناسب می تواند ناخن های شما را خشک ، نازک و شکستن کند. برخی از روش های درمانی و پزشکی نیز وجود دارد که می تواند آنها را شکننده کند. اما نیازی نیست که این مشکل را تحمل کنید. مراقبت مناسب می تواند در سالم و مستحکم نگه داشتن ناخن ها تفاوت ایجاد کند.

 

رطوبت بیش از حد

وقتی ناخن هایتان خیس می شوند ، متورم می شوند. وقتی خشک می شوند ، جمع می شوند. اگر دستان شما زیاد در آب است ، به خصوص اگر از صابون های خشن یا شوینده نیز استفاده می کنید ، این تغییر مداوم می تواند ناخن های شما را خشک کرده و نرم و راحت کنده شود.

مقاله پیشنهادی:📝

 

سن

هرچه پیرتر می شوید ناخن های شما خشک شده و رشد کندتری دارند. ناخن های پا معمولاً ضخیم تر و سخت تر می شوند ، در حالی که ناخن های انگشتان لاغرتر و خردتر می شوند. در صورت بروز این سن سن خاصی وجود ندارد و برای همه اتفاق نمی افتد ، اما می تواند دلیل شکنندگی ناخن های شما باشد.

سندرم رینود

این شرایطی است که رگهای خونی را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث می شود دست و پاهای شما خون کافی نگیرد. این امر ناخن های شما را برای داشتن سلامتی به آنچه نیاز دارند سخت می کند. ناخن های شکننده علامت شایع سندرم رینود است.

سطح کم تیروئید

عرق مرطوب کننده طبیعی بدن شما است. سطح پایین هورمون تیروئید ، به نام "کم کاری تیروئید" ، میزان عرق بدن شما را کاهش می دهد. نتیجه این امر موها ، پوست و ناخن های خشک تری است. همراه با شکنندگی ناخن ها ، ممکن است علائم دیگری مانند درد ، درد ، خستگی ، افزایش وزن و مشکلات حافظه نیز داشته باشید.

کم خونی

شایع ترین علت کم خونی یا کم بودن تعداد گلبول های قرمز خون ، آهن کافی در خون نیست. این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که خون بیش از حد از دست دهید. اگر در رژیم غذایی خود آهن کافی نداشته باشید یا شرایطی داشته باشد که مانع جذب آن شود ، می توانید آن را دریافت کنید. کم خونی می تواند ناخن های شما را به شکل یک قاشق شکننده یا غوطه ور کند.

مقاله پیشنهادی:📝

 
 

درمانهای سرطان

ناخن های شکننده می توانند از عوارض جانبی برخی از درمان های سرطان مانند شیمی درمانی باشند. خشکی پوست و ناخن معمول است. ممکن است لاغر شوند ، به راحتی بشکنند و از سرعت نرمال رشد کندتر داشته باشند.

مواد مغذی کافی نیست

به ندرت ، ناخن های شکننده می توانند بدان معنی باشند که ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را دریافت نمی کنید. به عنوان مثال ، سطح پایین کلسیم (هیپوکلسمی) می تواند باعث پوسته پوسته شدن ، خشکی مو و شکنندگی ناخن ها به همراه گرفتگی عضلات شود.

دستکش بپوشید

یک روش آسان برای محافظت از ناخن ها در برابر رطوبت بیش از حد یا مواد شیمیایی خشن ، گذاشتن دستکش هنگام شستن ظرف ها یا نظافت منزل است. دستکش های لاستیکی انتخاب کنید که روی آنها پنبه باشد ، بنابراین کمتر عرق خواهید کرد.

مکمل های بیوتین

چند مطالعه کوچک نشان می دهد که مصرف دوز بیوتین در روز می تواند ناخن ها را ضخیم و تقویت کند. مقادیر زیاد ممکن است نتایج آزمایشگاهی خاص را تغییر دهد یا داروهای صرع را تحت تأثیر قرار دهد. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا آزمایش آن درست است یا خیر.

 

 از ناخن های مصنوعی خودداری کنید

ناخن های اکریلیک ، نوعی که یک تکنسین به ناخن های طبیعی شما می چسباند ، می تواند صدمات زیادی وارد کند. یک فناوری ناخن باید سطح آن را پایین بکشد تا چسبیده شود ، و این باعث نازک شدن آنها می شود. مواد شیمیایی موجود در چسب باعث ضعیف شدن آنها می شود. اگر با ناخن های شکننده روبرو هستید از این روال زیبایی خودداری کنید.

پروتئین بیشتری بخورید

وقتی پروتئین کافی دریافت کنید ، میزان کراتینه بدن شما را افزایش می دهد. کراتین پروتئینی است که موها و ناخن ها را می سازد و باعث استحکام آنها می شود. برای اینکه بفهمید چند گرم در روز نیاز دارید ، وزن خود را در پوند در 0.36 ضرب کنید.

 

 

ناخن های خود را کوتاه نگه دارید

ناخن های خود را مرتباً مرتب و مرتب کنید تا از گرفتگی جلوگیری کرده و آنها را ترمیم کنید. باید آنها را مستقیماً با قیچی های تیز یا قیچی ناخن ببرید. در انتها آنها را به صورت منحنی جزئی قرار دهید.

 

لوسیون بزنید

لوسیون های حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی یا لانولین می توانند برای شکنندگی ناخن های ناشی از شرایط خشک مفید باشند. قبل از اینکه ناخن های خود را روی آن بگذارید ، 5 دقیقه در آب خیس کنید.

 

از ناخن ها به عنوان ابزار استفاده نکنید

آیا دوست دارید قوطی های نوشابه باز یا سایر ظروف را با ناخن های خود بیرون بیاورید؟ به حال خودش بذارش. در عوض به دنبال اشیا دیگر باشید تا نتوانید قدرت ناخن هایتان را کم کنید.

منبع:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-nails-and-health

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-what-causes-brittle-nails

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مربی آنلاین لاغری
مربی آنلاین بدنسازی
آنلاین فیتنس
مربی خصوصی بدنسازی در منزل
آیا می توان از روی ناخن سلامتی را تشخیص داد؟
تشخیص وضعیت سلامت بدن از روی ناخن ها
ناخن ها
سلامتی و ناخن ها
رازی که هلال ناخن در مورد سلامت شما فاش می کند
از ناخن ها به عنوان ابزار استفاده نکنید
تشخیص بیماری های مختلف با هلال سفید پایین ناخن
چگونه از روی رنگ ناخن سلامتی یا بیماری را تشخیص دهیم
تشخیص بیماری از روی ناخن
مکمل های بیوتین
دریافت برنامه باشگاهی بدنسازی
وبسایت بدنسازی
برنامه بدنسازی باشگاهی بانوان
مربی آنلاین بدنسازی خانمها
مربی آنلاین تناسب اندام
coachonline
zibandam

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط