در حال بارگذاری ...

آیا شوره سر مسری است؟ و سوالات مهم دیگر درباره این بیماری ناامیدکننده

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/21
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 1202

آیا شوره سر مسری است؟ و سوالات مهم دیگر درباره این بیماری ناامیدکننده

 

شوره سر یک وضعیت تاسف آور و اغلب شرم آور پوست سر است.

 

اگر متوجه چند تکه سفید مشکوک روی لباس خود شدید، ناامید نشوید!
در اینجا برخی از سؤالهای راجع به شوره سر پاسخ داده شده  و شما می‌تونید از جمله دلایل اصلی، عوارض جانبی احتمالی و نحوه کنترل آن را دریافت کنید.

 

بررسی اجمالی:

 

شوره سر یک وضعیت مزاحم است که توسط پوسته های سفید روی پوست سر مشخص می­ شود. گذشته از خارش، پوسته ها می­توانند از پوست سر شل شده روی مو و لباس شما را بریزند. اگرچه به طور معمول یک وضعیت پزشکی جدی در نظر گرفته نشده است، شوره سر می ­تواند باعث نگرانی و ناامیدی قابل توجهی شود.

خبر خوب این است که شوره سر به راحتی قابل درمان است و باعث ایجاد مشکلات دراز مدت نمی شود.

 

علت شوره سر من چیست؟

 

بعضی اوقات شامپو نزدن باعث ایجاد چربی در پوست سر و در نتیجه شوره سر می ­شود. با این حال، این یک افسانه است که شوره سر مستقیماً با بهداشت ضعیف در ارتباط است. حتی اگر مرتباً موهای خود را بشویید، هنوز هم  امکان دارد دچار این بیماری اذیت کننده شوید.

بسیاری از افراد دارای شوره سر هستند، اما اگر شما اغلب لباس هایی با رنگ تیره می‌پوشید یا اگر موهای شما رنگ تیره است، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

چقدر باید نگران عوارض جانبی باشم؟

 

در حالی که شوره سر به خودی خود ممکن است عوارض جانبی نداشته باشد، ممکن است برخی از محصولات کنترل کننده شوره سر دارای عوارض جانبی باشند. مراقب شامپوهایی که حاوی ذغال سنگ هستند باشید، زیرا آنها می­ توانند رنگ موهای شما را تغییر دهند. افرادی که موهای سفید، خاکستری و بلوند دارند، بیشتر در معرض این نوع عوارض هستند.

علاوه بر این، زغال سنگ می­تواند پوست شما را در برابر نور خورشید حساس تر کند، می­ توانید زمان قرار گرفتن پوست سر در معرض آفتاب را محدود کنید، یا بیرون با پوشیدن کلاه از آفتاب سوختگی جلوگیری کنید.

 

آیا شوره سر مسری است؟

 

نه، شوره سر مسری نیست! این بیش از اینکه باعث نگرانی از هر نوع بیماری همه گیر شود، ناراحت کننده است. شما نمی­ توانید شوره را به کسی انتقال بدهید و از طریق بودن با دوستان و عزیزانی که آن را دارند، سرتان پوسته پوسته نمی ­شود و شوره نمی­ گیرید.

 

آیا شوره سر مسری است؟ و سوالات مهم دیگر درباره این بیماری ناامیدکننده

آیا ریزش مو پیدا می­ کنم؟

 

خود شوره سر دلیلی برای ریزش مو نیست. در حالی که ممکن است همزمان ریزش مو و شوره سر هم وجود داشته باشد، هیچ علت و معلولی بین این دو شرط وجود ندارد.

گاهی اوقات ریزش مو در موارد شدید درماتیت سبورئیک مشاهده می­شود.
بر خلاف شوره سر که معمولی و بدون التهاب است، درماتیت سبورئیک (شوره سر شدیدتر) می­ تواند قابل توجه و مهم باشد، روی پوست صورت، پوست سر و حتی بعضی اوقات روی بدن تأثیر می­ گذارد. علاوه بر شوره ممکن است پوسته پوسته شدن، قرمزی و پلاک های زرد روغنی روی پوست سر شما ظاهر شود.

 

چگونه می توانم شوره سر را درمان کنم؟

 

شامپو های دارویی شوره سر شایع ترین گزینه های درمانی پوسته پوسته شدن و خارش پوست هستند. موارد زیر به طور بالقوه می تواند کمک کند:

  • Head and Shoulders (حاوی روی پیریتونین روی)
  • T-Gel Neutrogena (ذغال سنگ)
  • Neutrogena T-Sal (اسید سالیسیلیک)
  • Nizoral (کتوکونازول)
  • Selsun Blue (سولفید سلنیوم)

از هر شامپویی که استفاده می­ کنید، حتماً حداقل 5 تا 10 دقیقه آن را روی پوست سر بگذارید تا اثر خود را بگذارد.

همچنین برخی از افراد معتقدند با استفاده از روغن درخت چای یا شامپوهای حاوی این روغن پیشرفت هایی مشاهده کردند.
نکته منفی این است که روغن درخت چای می تواند در برخی از کاربران علائم آلرژی ایجاد کند و از این طریق مشکلات پوستی در پوست سر را بدتر کند.

 

آیا باید به دکتر بروم؟

 

موارد خفیف شوره سر نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. اگر با وجود درمان خانگی و تغییر برخی شیوه های غلط زندگی هنوز هم دچار مشکل شوره سر هستید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که برای کمک به متخصص پوست مراجعه کنید. بعضی موارد ممکن است مانند شوره سر بنظر برسند مانند اگزما، پسوریازیس یا عفونت قارچی اما به درمان بسیار متفاوتی احتیاج دارند.

 

چگونه می ­توان از شوره سر به خوبی جلوگیری کرد؟

 

پس از بروز شوره سر، امکان این است که در آینده دوباره آن را بگیرید. هیچ درمانی برای شوره سر وجود ندارد، اما استفاده منظم از شامپو های ضد شوره می­ تواند به ماندگاری درمان آن کمک کند. گذشته از درمان پوسته ها، می­ توانید برخی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا مطمئن شوید که در وهله اول ظاهر نمی­ شوند.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthline می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

Sourcese:

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
zibandam
شوره سر
پوست سر
دکترپوست
بیماری ناامیدکننده
ریزش مو

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط