در حال بارگذاری ...

چگونه بعد از کاهش وزن، پوست شل شده را سفت کنید؟!

نویسنده : بهاره زارع
تاریخ انتشار : 1399/05/19
مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه
تعداد بازدید : 269

چگونه بعد از کاهش وزن، پوست شل شده را سفت کنید؟!

 

از دست دادن وزن زیاد یک دستاورد چشمگیر است که خطر بیماری­های مختلف برای شما را به میزان قابل توجهی کاهش می­دهد.

با این وجود، افرادی که به لاغری چشمگیری دست می­یابند، غالباً پوست شل زیادی دارند که ممکن است بر ظاهر و کیفیت زندگی تأثیر منفی داشته باشد.

در این مقاله به بررسی عواملی که باعث شل شدن پوست در اثر کاهش وزن می شود، می­پردازد. همچنین اطلاعاتی در مورد راه حل های طبیعی و پزشکی ارائه می­دهد که می­تواند به سفت شدن و خلاص شدن از شر پوست شل کمک کند.

 

چه عواملی باعث شل شدن پوست بعد از کاهش وزن می شود؟

 

پوست بزرگترین عضو بدن شماست که یک سد محافظ در برابر محیط ایجاد می­کند. درونی ترین لایه پوست شما از پروتئین ها، از جمله کلاژن و الاستین تشکیل شده است. کلاژن که 80٪ از ساختار پوست شما را تشکیل می­دهد، استحکام پوست را فراهم می­کند. الاستین قابلیت ارتجاعی را فراهم کرده و پوست شما را انعطاف پذیر می­کند.

در حین افزایش وزن، پوست گسترش می­یابد و کشیده می­شود تا جایی برای افزایش رشد شکم و سایر قسمت های بدن فضا فراهم شود. بارداری یکی از نمونه های این گسترش است.

انبساط پوست در دوران بارداری طی چند ماه اتفاق می­افتد، و پوست منبسط شده به طور معمول در طی چند ماه بعد از تولد نوزاد جمع می­شود.

بیشتر افراد چاق سال­ها وزن اضافی دارند، که اغلب در اوایل کودکی یا بزرگسالی شروع می­شود. هنگامی که پوست بطور قابل توجهی کشیده شده و برای مدت طولانی به همین شکل باقی مانده است، الیاف کلاژن و الاستین آسیب می­بینند. در نتیجه، آنها برخی از توانایی های خود را برای عقب نشینی و جمع شدگی دوباره، از دست می­دهند.

در نتیجه، وقتی کسی وزن زیادی از دست می­دهد، پوست اضافی از بدنش آویزان می­شود. به طور کلی، هر چه کاهش وزن بیشتر باشد، اثر پوست شل نیز بیشتر خواهد شد.

 

عواملی که در از بین رفتن الاستیسیته پوست تأثیر می­گذارد

 

عوامل مختلفی در شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن نقش دارند که شامل:

 

  • اضافه وزن طولانی مدت: به طور کلی، هرچه فرد بیشتر دچار اضافه وزن یا چاقی شود، به دلیل کم شدن الاستین و کلاژن، پوست آنها شل تر خواهد شد.

 

  • مقدار وزن از دست رفته: کاهش وزن 100 پوند (46 کیلوگرم) یا بیشتر به طور معمول باعث می شود بیشتر از وزنی که کم کرده اید پوست شل شده داشته باشید.

 

  • سن: پوست فرد سالخورده دارای کلاژن کمتری نسبت به پوست افراد جوان است و به دنبال کاهش وزن تمایل بیشتری به شل شدن دارد.

 

  • ژنتیک: ژنها ممکن است بر نحوه واکنش پوست شما به افزایش وزن و کاهش وزن تأثیر بگذارند.

 

  • قرار گرفتن در معرض آفتاب: نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث کاهش کلاژن و الاستین پوست می­شود که ممکن است باعث شل شدن پوست شود.

 

  • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن منجر به کاهش تولید کلاژن و آسیب دیدن کلاژن موجود در پوست می­شود و در نتیجه پوست شل ایجاد می­شود.

 

مشکلات مربوط به پوست شل بیش از حد

 

شل شدن پوست به دلیل کاهش وزن گسترده ممکن است باعث بروز مشکلات جسمی و عاطفی شود.

 ناراحتی جسمی:

 

 ​​ پوست شل می­تواند ناراحت کننده باشد و در فعالیت طبیعی تداخل ایجاد کند. مطالعه برروی 360 فرد بالغ نشان داد که این مشکل بیشتر در افرادی اتفاق می­افتد که 110 پوند (50 کیلوگرم) یا بیشتر از دست داده اند.

 

کاهش فعالیت بدنی:

 

 در یک مطالعه بر روی 26 زن، 76٪ گزارش داده اند که شل شدن پوست بدن آنها باعث تحرک کمترشان شده. از این گذشته، 45٪ گفتند كه ورزش را به طور كلی متوقف كرده اند زیرا پوسته پوسته شدن آنها و چروک خوردن پوستشان، باعث خیره شدن افراد به آنها شده است.

 

آسیب و شکافت پوست:

 

 در یک مطالعه مشخص شد که از 124 نفری که جراحی پلاستیک را برای سفت کردن پوستشان انجام داده اند، 44٪ درد پوست، زخم یا عفونت ناشی از شل بودن پوست را گزارش کرده­اند.

علاوه بر این، محققان گزارش می­دهند که بیمارانی که جراحی برای کاهش وزن دارند، بعد از آن کلاژن جدید کمتری تشکیل می­دهند و این ترکیب در مقایسه با کلاژن در پوست های جوان و سالم پایین تر است.

 

تصویر بد بدن:

 

شل شدن پوست از کاهش وزن می­تواند اثرات منفی بر روی تصویر و خلق و خوی بدن داشته باشد.

چگونه بعد از کاهش وزن، پوست شل شده را سفت کنید؟!

داروهای طبیعی برای سفت کردن پوست شل

 

داروهای طبیعی زیر ممکن است در افرادی که مقادیر کم و متوسط ​​وزن از دست داده اند، قدرت و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود ببخشد.

1.  تمرینات مقاومت و استقامتی را انجام دهید

 

درگیر شدن با تمرین منظم و قدرتمند یکی از مؤثرترین روش­ها برای ایجاد توده عضلانی در جوانان و بزرگسالان است. این کار علاوه بر کمک به شما در سوزاندن کالری بیشتر، با افزایش حجم عضلات ممکن است به بهبود ظاهر پوست شل نیز کمک کند.

 

2.  کلاژن دریافت کنید

 

هیدرولیز کلاژن بسیار شبیه ژلاتین است. این یک نوع فرآوری شده از کلاژن است که در بافت همبستگی حیوانات یافت می­شود. اگرچه این آزمایش روی افراد دارای پوست شل و افتاده که مربوط به کاهش وزن عمده آنها است مورد آزمایش قرار نگرفته است، اما مطالعات نشان می­دهد که هیدرولیز کلاژن ممکن است دارای اثر محافظتی بر روی کلاژن پوست باشد.

در یک مطالعه کنترل شده، استحکام کلاژن پس از چهار هفته مکمل با پپتیدهای کلاژن به طور قابل توجهی افزایش یافت، و این اثر برای مدت زمان 12 هفته باقی مانده است. هیدرولیز کلاژن به صورت پودری عرضه می­شود و می­توان آن را در فروشگاه های مواد غذایی طبیعی یا بصورت آنلاین خریداری کرد. منبع محبوب دیگر کلاژن، مایع استخوانی است که مزایای سلامتی دیگری نیز در پی دارد.

چگونه بعد از کاهش وزن، پوست شل شده را سفت کنید؟!

برخی مواد مغذی را مصرف کرده و برای پوست خود آبرسانی انجام دهید

 

برخی مواد مغذی خاص که برای تولید کلاژن و سایر اجزای پوست سالم مهم هستند:

·  پروتئین:

 

 پروتئین کافی برای پوست سالم بسیار حیاتی است و اسیدهای آمینه لیزین و پرولین نقش مستقیمی در تولید کلاژن دارند.

 

·  ویتامین C

 

 ویتامین C برای سنتز کلاژن مورد نیاز است و همچنین به محافظت از پوست در برابر آفتاب کمک می­کند.

 

·  اسیدهای چرب امگا 3 :

 

یک مطالعه کوچک نشان داد که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی­های چرب ممکن است به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند.

 

·  آب:

 

مرطوب ماندن، ممکن است ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. در یک مطالعه مشخص شد زنانی که میزان مصرف روزانه آب خود را افزایش داده اند، پیشرفت چشمگیری در هیدراتاسیون و عملکرد پوست داشته اند.

 

از کرم های سفت کننده استفاده کنید

 

بسیاری از کرم های "سفت کننده" حاوی کلاژن و الاستین هستند. اگرچه این کرم ها ممکن است به طور موقت باعث افزایش سفتی پوست شوند، اما مولکول های کلاژن و الاستین بسیار بزرگ تر آن هستند که از طریق پوست شما جذب ­شوند. به طور کلی، کلاژن باید از داخل به بیرون ایجاد شود.

 

درمان های پزشکی برای سفت کردن پوست شل

 

درمان های پزشکی یا جراحی معمولاً برای سفت شدن پوست شل شده پس از کاهش وزن ضروری است.

 

·  جراحی بدن

 

کسانی که وزن قابل توجهی را از طریق جراحی چاقی یا سایر روش­های کاهش وزن از دست داده اند، اغلب برای از بین بردن پوست اضافی درخواست عمل جراحی می­کنند.

در جراحی های بدن سازی، برش بزرگی انجام می­شود و پوست و چربی اضافی برداشته می­شود. برش با بخیه های ریز بخیه داده می­شود تا جای زخم به حداقل برسد.

 

جراحی های اختصاصی در مورد بدن شامل موارد زیر است:

·   ابدومینوپلاستی (برداشتن شکم): برداشتن پوست از شکم.

·   لیفتینگ قسمت پایینی بدن: برداشتن پوست از شکم، باسن و ران.

·   لیفتینگ قسمت بالایی بدن: برداشتن پوست از سینه و پشت.

·   لیفتینگ قسمت داخلی بدن : برداشتن پوست از قسمت داخلی ران و خارجی.

·   براکیوپلاستی : برداشتن پوست از بازوها.

 

جراحی های متعدد معمولاً در طول مدت یک تا دو سال پس از کاهش وزن، روی قسمت های مختلف بدن انجام می­شود.

جراحی های بدن معمولاً به یک تا چهار روز بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند. زمان نقاهتی که باید در خانه گذراند معمولاً دو تا چهار هفته است. همچنین ممکن است برخی از عوارض ناشی از عمل جراحی مانند خونریزی و عفونت وجود داشته باشد.

گفته می­شود، بیشتر مطالعات نشان داده­اند که جراحی بدن باعث افزایش کیفیت زندگی در افراد چاق می­شود. با این حال، یک مطالعه گزارش داد که کیفیت زندگی در افرادی که این روش را تجربه کرده­اند کاهش یافته است.

چگونه بعد از کاهش وزن، پوست شل شده را سفت کنید؟!

روشهای جایگزین پزشکی

 

اگرچه جراحی زیبایی بدن تقریباً متداول ترین روش برای از بین بردن پوست شل است، اما گزینه های با خطر عوارض کمتر نیز وجود دارد:

 

·  VelaShape

این روش با استفاده ترکیبی از نور مادون قرمز، رادیو فرکانس و ماساژ، پوست های شل بدن را اهش می­دهد. در یک مطالعه­، این روش باعث کم شدن قابل توجهی از پوست شکم و بازو در بزرگسالانی که اضافه وزن داشتند، شد.

·  سونوگرافی:

 یک مطالعه کنترل شده در درمان سونوگرافی روی افرادی که جراحی چاقی داشته اند، مشخص کرد هیچ­گونه پیشرفت عینی در سفت کردن پوست شل آنها ضمن جراحی اتفاق نیوفتاده است اما با این حال، افراد پس از درمان، تسکین درد و سونوگرافی علائم دیگری را گزارش کردند.

به نظر می رسد که اگرچه با این روش های جایگزین خطرات کمتری وجود دارد، اما ممکن است نتایج مانند جراحی چاقی، چشمگیر نباشد.

 

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
online coach
کاهش وزن
پوست
شل شدن پوست
پوست انسان
پوست سفت
برداشتن پوست از شکم
براکیوپلاستی
جراحی بدن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط