در حال بارگذاری ...

پسوریازیس شما چقدر شدید است؟

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/08
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 1133

پسوریازیس شما چقدر شدید است؟

خفیف, متوسط یا جدی و شدید؟

مشخصه اصلی برای درجه بندی پسوریازیس شما این است که چه مقدار از پوست شما (سطح بدن ) توسط این بیماری پوشانده می شود. اما پزشک شما همچنین ممکن است عامل های ظاهری دیگری مثل: تکه های قرمز, پوسته پوسته شدن و یا ضخیم شدن آن در بعضی از بخش های بدن را در نظر بگیرد تا بتواند میزان شدت آن را برای شما تعیین کند. این بیماری در هر درجه ای به کیفیت زندگی شما آسیب می رساند.
برخی از مقیاس ها پسوریازیس را به سه درجه تقسیم می کنند: خفیف و متوسط تا شدید.

 

پسوریازیس شما چقدر شدید است؟

خفیف

بیشتر افراد مبتلا به پسوریازیس آن را تا این حد دارند. موارد خفیف کمتر از 3٪ بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد (کف دست شما حدود 1٪). ممکن است شما چند ضایعه پراکنده در بازوها و پاها داشته باشید, تکه های روی پوست سر شما ممکن است مقیاس های ریز و نازکی داشته باشد. داروهای موضعی مانند کرم یا پماد معمولاً تنها چیزی هستند که شما نیاز دارید.

 

پسوریازیس پلاکی (Plaque Psoriasis)

این رایج ترین نوع از پنج نوع اصلی پسوریازیس است. تقریباً از هر 10 نفر 9 بیمار مبتلا به بیماری پسوریازیس پلاک هستند  که اغلب درجه ی آن خفیف است. قسمت های بیماری می توانند روی آرنج, زانوها, قسمت تحتانی , پوست سر, کف دست و کف پا ظاهر شوند. ممکن است ضایعات قرمز و برآمده ی قرمز (پلاک) داشته باشید که به صورت پوسته پوسته شده و یا با بخش های پوستی مرده پوشانده شده است. پسوریازیس پلاک می تواند در هر نقطه  از جمله در آلت تناسلی, در اطراف دستگاه تناسلی و داخل دهان وجود داشته باشد.

 

در حد متوسط

این در شرایطی است که بخش های پسوریازیس 3٪ تا 10٪ از بدن شما را پوشش می دهد. کرم ها و دیگر داروهای موضعی احتمالاً کافی نخواهند بود. درعوض پزشك شما ممكن است به تنهایی یا همراه با داروهایی كه از طریق دهان یا تزریق استفاده می كنید فتوتراپی را توصیه كند. احتمالاً تأثیر عمده ای که بر کیفیت زندگی شما می گذارد را حس خواهید کرد و گزارش خواهید داد. در حدود یک چهارم از مبتلایان به پسوریازیس در موارد متوسط و شدید مشاهده می شود.

 

شدید

اگر پسوریازیس شما بیش از 10٪ از پوست را تحت پوشش خود قرار می دهد در این گروه قرار می گیرید. اما اندازه همه چیز نیست, تکه های کوچکتر در مکان های حساس مانند کف دست یا کف پای شما حتی می تواند شدیدتر از ضایعات بزرگتر و گسترده تر در جای دیگر بدن باشد. کمتر از 20٪ از مبتلایان به پسوریازیس نوع شدید دارند. به احتمال زیاد به قویترین درمانها مانند داروهای بیولوژیک و سایر درمانهای "سیستمیک" نیاز دارید که بر روی تمام بدن شما انجام می شود ، نه فقط روی پوست شما.

 

 

نادر اما جدی

حدود 3٪ از مبتلایان به پسوریازیس نوعی به نام پسوریازیس اریترودرم دارند. جوش های قرمز و تاول هایی به نام پاستول می توانند 75٪ یا بیشتر از سطح بدن شما را بپوشانند. پوست شما می تواند در سطوح بزرگی قرمز رنگ شود. دردناک و خارش داراست و این ناراحتی می تواند برایتان غیر قابل تحمل باشد پس در صورتی که با این وضع روبرو شدید باید بدانید که شما فوراً به مراقبت های پزشکی نیاز دارید. نوع دیگر  به نام پسوریازیس استخوانی,  دارای نسخه ای است که می تواند اضطراری نیز باشد. با نواحی گسترده ای از پوست قرمز مایل به قرمز شروع می شود که در طی چند ساعت با چرک پر می شود.

 

پسوریازیس پلاکی

 

 

امتیاز PASI(Psoriasis Area and Severity Index )

هیچ معیار جهانی برای اندازه گیری میزان بیماری پسوریازیس شما بد نیست. بیشترین استفاده از مقیاس علائم جسمی,  منطقه پسوریازیس و شاخص شدت آن (PASI) است. برای این کار بدن شما را به چهار ناحیه تقسیم می کنند: سر و گردن,  دست و بازو و سینه, معده و پشت و پا,  ران و باسن. هر منطقه در مقیاس یک نمره ای می گیرد. صفر یعنی هیچکدام از مناطق تحت تأثیر قرار نگرفته و 6 معنی آن است که تمامی بخش ها را پوشانده است. سپس  پوست شما بر روی ضخامت,  قرمزی و مقیاس درجه بندی می شود و نتایج برای نمره نهایی با  شدت عارضه ها، ترکیب می شوند.

 

درجه بندی پیشرفت ها

نمره PASI حداقل 10 بدین معنی است که شرایط شما متوسط تا شدید است. این زمانی است که می توانید برای کمک به آزمایشات جدید  به آزمایشات بالینی بپردازید. شاخص شدت می تواند به بالای عدد 72 برسد  اما تعداد بالای عدد40 مورد نادر است. در صورت دستیابی به "PASI 75" یکی از راه های سریع برای موفقیت شرکت در یک کارآزمایی بالینی است. این زمانی است که پسوریازیس شما از ابتدا تا انتها 75٪ بهبود می یابد  به عنوان مثال با سقوط از نمره 20 به 5.

 

 

تأثیرات بر زندگی شما

 

پسوریازیس فقط یک بیماری جسمی نیست. این بیماری تأثیر بسیار زیادی در نحوه ی احساس خود نسبت به خودتان و نحوه ی عملکرد روز به روزتان دارد. بنابراین پزشکان بیشتر و بیشتر به اقدامات مبتنی بر بهبود دادن کیفیت زندگی در تشخیص خود اعتماد می کنند.

محبوب ترین ابزار در این گروه شاخص کیفیت زندگی درماتولوژی است. این اغلب همراه با PASI استفاده می شود. شما به سؤالات ساده ای پاسخ می دهید  مانند اینکه در طول هفته گذشته خود نسبت به پوست خود احساس ناراحتی یا خجالت کرده اید یا اینکه پوست شما خارش دارد یا دردناک است.

 

ابزارهای کیفیت زندگی

پرسشنامه های مختلف بر روی روش های مختلفی تمرکز می کنند که پسوریازیس می تواند تاثیر خود را بر زندگی شما بگذارد. ممکن است شخصی از شما بخواهد که میزان استرس خود را هم ارزیابی کنید. یکی دیگر ممکن است تشخیص دهد که باید حتما اضطراب یا علائم افسردگی شما را اندازه گیری کند.

 

ابزار دیگری با نام Koo-Menter به پزشکان کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا پسوریازیس شما به اندازه کافی شدید است تا برای معالجه بدن, تحت نظر قرار بگیرید. از جمله موارد دیگر در مورد تأثیرات جسمی مانند درد, خارش و سوزش و همچنین مسائل عاطفی و عملی مانند لباس پوشیدن برای پنهان کردن علائم و در صورت لزوم از شما، درباره ی احساس خودآگاهی یا عصبانیت سوال می کند.

 

تصاویر دقیق تر

محققان در حال کار بر روی راه های بهتری برای سنجش علائم جسمی پسوریازیس هستند. این ممکن است به شما و پزشک شما دید دقیق تری به تغییرات بیماری نشان دهد. یک ابزار جدیدتر به نام شبکه مشبک میزان شدت را از سه به هشت افزایش می دهد ، از روشنی تا بسیار شدید. همچنین میزان پوست آسیب دیده را به جای سه مرحله معمول در هفت مرحله ارزیابی می کند.

 

بیوپسی (Biopsies)

حتی با وجود سیستم های درجه بندی پیچیده  هنوز هم می توان از بیوپسی که نمونه ای از پوست شما برای مطالعه در زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار می گیرد استفاده شود و مفید باشد. برای یک چیز  این هدف است با این وجود پسوریازیس یکسان باقی نمی ماند  و نمونه ای از یک قسمت از بدن شما ممکن است مانند ضایعات قسمت دیگری نباشد. اما نگاه دقیق به پوست شما می تواند به ردیابی تغییرات ریز و در طی زمان کمک کند.

بیوپسی

کلام آخر:

بیماری پسوریازیس, در سه درجه ی کلی تقسیم بندی می شود: خفیف, متوسط, شدید. هر یک از این درجه بندی ها بر اساس مشاهده های تخصصی توسط پزشک شما قابل تشخیص است و در هر مرحله باید داروها و روش های درمانی خاصی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

https://www.healthline.com/

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی آنلاین
مربی انلاین
zibandam
coach online
پسوریازیس
پسوریازیس پلاکی
بیوپسی
بیماری پوستی
پوست
افراد مبتلا به پسوریازیس
دهان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط