در حال بارگذاری ...

ورزش در دوران بارداری چقدر ایمن است؟

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/04/31
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 423

ورزش در دوران بارداری چقدر ایمن است؟

 

زن باردار در کلاس ورزش

دو خط در آزمایش بارداریخانگی, ضربان قلب تکان دهنده در سونوگرافی و ناگهان دنیای شما تغییر کرده است:


شما حامله هستید! صرف نظر از اینکه این مسیر جدید شما را به کجا می­برد, ممکن است با کشف یک درایو شدید برای محافظت از کودک در حال رشد در درون خود تصمیم گیری های روزانه خود را به روشی جدید تغیر دهید. حتی کارهای روزمره ورزش ممکن است مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

ورزش در دوران بارداری چقدر ایمن است؟

جواب کوتاه؟ ورزش در دوران بارداری نه تنها بی­خطر است بلکه تشویق می­شود. یک اصل مهم برای بارداری این است, آنچه که برای مادر خوب است برای نوزاد نیز مفید است. دانشکده زنان و زایمان و متخصص زنان یادآور می­شوند که ورزش در دوران بارداری ممکن است کاهش یابد.

 

افزایش وزن

خطر ابتلا به دیابت حاملگی به ویژه در زنان دارای اضافه وزن یا چاقی بیشتر اتفاق می­افتد.

خطر زایمان سزارین

به علاوه این امر به زنان باردار كمك می­كند كه از درد اجتناب ناپذیر جلوگیری كنند یا آن را مدیریت كنند. فعالیت بدنی منظم در دوران بارداری ممکن است به بهزیستی روانشناختی کمک کند و حتی ممکن است باعث کاهش افسردگی و اضطراب در دوره پس از زایمان شود. علاوه بر این, زنانی که در دوران بارداری ورزش می کنند ممکن است بعد از زایمان سریعتر بهبود یابند.

 

شما چقدر باید فعال باشید؟

بهترین برنامه های جدا شده به مدت 20 تا 30 دقیقه در سه تا هفت روز در هفته در طول بارداری خود یک فعالیت متوسط ​​انجام دهید. برای جلوگیری از هیپوگلیسمی (قند خون پایین) 45 دقیقه در یک جلسه ورزش تمرین کنید.

 

بهترین زمان برای افزایش سطح فعالیت شما قبل از باردار شدن است. به طور کلی می­توانید با خیال راحت ورزش را در سطح فعالیت شدید پیش از بارداری خود انجام دهید. بنابراین اگر از فعالیت متوسط ​​برخوردار بوده اید به جای آن که در دوران بارداری خود را تقویت کنید به آن توجه کنید. اگر از فعالیت شدید برخوردار بودید ممکن است بتوانید این کار را ادامه دهید اگرچه مطمئن باشید با تیم متخصص زنان یا زایمان مطمئن باید در ارتباط بود.

 

البته, بسیاری از خانم ها بدون انجام برنامه ورزشی ثابت باردارمی­شوند. اگر این مسئله برای شما نیز صدق می کند به آرامی شروع کنید و به تدریج محیا شوید. به عنوان مثال, سعی کنید چند بار در هفته پیاده روی کنید سپس به مدت زمان راه رفتن اضافه کنید. سرانجام ممکن است با قدم زدن سریعتر شدت خود را افزایش دهید.

 

چه نوع ورزش را می­توانید انجام دهید؟

بهترین تمرینات برای انجام، فعالیتهایی هستند که در واقع از انجام آنها لذت می­برید. زنان باردار معمولاً می توانند پیاده روی سریع, شنا, دوچرخه ثابت, هوازی با شدت کم, یوگا یا پیلاتس و دویدن را انجام دهند. بسیاری از این فعالیت ها می­توانید برای شکم در حال رشد شما مناسب باشد.

 

فعالیتهایی وجود دارد که باید از آنها دوری کنید، از جمله:

 

ورزش هایی در می­تواند به شما صدمه بزند مثل بسکتبال, هاکی, یا فوتبال

ورزش هایی که خطرناک هستند یا احتمال سقط دارند, مانند اسکی یا ژیمناستیک

غواصی

یوگا یا پیلاتس شدید, زیرا افزایش درجه حرارت بدن ممکن است به جنین آسیب برساند.

 

اگر بارداری پرخطر دارید، چه می­کنید؟

اگر بارداری شما سر راست نباشد, چه می­کنید؟ بارداری های پرخطر به اشکال مختلفی به وجود می­آیند. اغلب آنها وقتی رخ می­دهند که خانمها شرایط پزشکی پیچیده ای دارند (مانند صرع یا لوپوس), شرایطی ایجاد می شود که می­تواند بر حاملگی تأثیر بگذارد (مانند دهانه رحم کوتاه یا جفت جلدی) یا اگر جنین وضعیت پیچیده ای داشته باشد (مانند قلب کاستی).

 

معمولاً پزشکان فعالیت خفیفی مانند پیاده روی یا کشش را توصیه می­کنند, زیرا این امر به پیامدهای ضعیف مانند رشد ناکافی یا زایمان زودرس مرتبط نیست. حتی اگر یک بیماری پرخطر وجود داشته باشد که فعالیت شدید از آن منع شود، شما و پزشکتان می­توانید با برنامه ای فردی برای فعالیت های سبک و ایمن به فعالیت خود دهید.

 

اگرچه در گذشته به شرایط خاص در معرض خطر بالا استراحت توصیه می­شد, اما به نظر نمی­رسد که نتایج را بهبود بخشد. و متأسفانه استراحت در رختخواب می­تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای لخته شدن خون, از بین رفتن تراکم استخوان و ضعف عضلانی قرار دهد که این امر می­تواند بارداری شما را پیچیده تر کند. مزایای افزایش خلق و خوی ورزشی ممکن است در حاملگی های پرخطر حتی مهم تر باشد.

ورزش در بارداری

حرف آخر

چه تازه وارد ورزش شوید و چه یک ورزشکار مادام العمر باشید, فعالیت بدنی به طور کلی ایمن است و در بارداری به خوبی عمل می­کند. با استثنائات وجود دارد ورزش خفیف تا متوسط ​​مزایای جسمی و روانی دارد. اگر بارداری پرخطر دارید متخصص زنان و زایمان می­توانند در انتخاب فعالیت هایی که برای شما و کودک شما بی خطر باشد به شما کمک کنند. بارداری اولین قدم در طول مسیر والدین است. بگذارید فعالیت بدنی منظم بخشی از یک عمر فداکاری سلامتی شما برای خانواده شما شود.

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
coach online
morabi online
zibandam
بارداری
زنان باردار
بارداری
بارداری در زنان
زن باردار
ورزش در بارداری

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط