در حال بارگذاری ...

چگونه مواد مغذی بر روحیه و رفتار تأثیر می گذارد.

دسته بندی:
نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/01
مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه
تعداد بازدید : 397

 

چگونه مواد مغذی بر روحیه و رفتار تأثیر می گذارد.

اولین مقاله در این مجموعه در مورد مواد غذایی و خلق و خوی، مبنای شیمیایی برای تأثیر غذا بر روحیه ما را توضیح می دهد. در این مقاله، ما بیشتر در مورد غذاهای خاص و عادتهای غذایی که بر روحیه شما و زمینه رشد روانشناسی تأثیر می گذارد صحبت خواهیم کرد.

 

روانشناسی تغذیه چیست؟

 

زمینه تازه روانشناسی تغذیه ای در حال ظهور گفته های قدیمی است، که شما چه می خورید. کار روانشناسی تغذیه ای حاصل سالها کار و تحقیق در زمینه تغذیه، روانشناسی و پزشکی یکپارچه است که همه با هم جمع می شوند و یک تلاش یکپارچه برای درک چگونگی تأثیر مصرف مواد مغذی بر روحیه ما، توانایی تحمل استرس، سطح انرژی و خوابیدن است. الگوهای توانایی شناختی و حتی نیازها و رفتارهای دارویی ما را شامل می­شود. به طور خلاصه، روانشناسی تغذیه ای بررسی می کند که آنچه ما می خوریم بر زندگی روزمره و عملکردی ما تأثیر می گذارد.

دانشمندان پس از گذشت چندین دهه از آزمایش های گسسته در مورد غذاهای فردی یا مواد مغذی ، با اطمینان می گویند که بین غذا و خلق و خوی ارتباط وجود دارد. به منظور بررسی بیشتر این ارتباط ، آنها همچنین نیاز به یک رویکرد همکاری یکپارچه تری برای درک نقشی که مواد مغذی در زندگی روزمره ما و سلامتی کلی ما دارند را مشخص می­کنند.

این بدان معنا نیست که ما نباید رژیم غذایی سالم یا عادات غذایی سالم را در پیش گیریم. نکات زیر توسط تحقیقات پشتیبانی می شود و به یک رژیم غذایی کلی سالم کمک می کند. به خوردن غذاهای مختلف توجه داشته باشید.

 

خوردن برای سلامت روان:

 

·         رژیم غذایی متعادل:

 

به بیان ساده تر، یک رژیم غذایی زمانی متعادل است که شامل تمام مواردی باشد که بدن ما برای عملکرد نیاز دارد: آب، کربوهیدرات، چربی، پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و فیبر. از آنجا که آن چیزها را دریافت می کنید و نسبت های آنها اهمیت زیادی دارند.

 

·         کربوهیدرات خود را آگاهانه انتخاب کنید:

 

میوه و سبزیجات کامل و غلات بهترین منبع کربوهیدرات ها هستند. هرچه فیبر بیشتری را با کربوهیدرات خود بخورید، بدن شما آهسته تر آنها را جذب می کند ، این یعنی انرژی را طولانی تر و پایدارتر خواهید داشت. بدون وجود انرژی، بدن شما احساس پایداری نمی کند.

خوردن میوه و سبزیجات ممکن است میزان قند را کاهش دهد، اما فواید روانشناختی به زودی به دست می آید. آیا نمی خواهید 12-14 هفته صبر کنید تا تاثیر تمرین جدید خود را ببینید؟ اکنون میوه و سبزیجات بیشتری بخورید، سریعتر این تغیر را احساس می­کنید و از آن روحیه خوبی به عنوان انگیزه برای حفظ همه عادات سالم خود استفاده می­کنید.

 

·         همچنین، چربی های خود را به طور آگاهانه انتخاب کنید:

 

سالهاست که چربی منبع اکثر بیماریهای ما به ویژه بیماریهای قلبی محسوب می شد. جلوگیری از قندهای تصفیه شده و ترکیب بیشتر غذاهای کامل به معنای داشتن چربیهای سالم در رژیم غذایی شما هست. به غذاهای پر چرب اشباع مانند ماهی، لوبیا، آجیل، دانه و روغن نباتی مانند زیتون، ذرت، کلزا، آفتابگردان و آووکادو بچسبید. غذاهایی مانند گوشت قرمز، لبنیات، کره ، روغن نارگیل دارای پالم چربی اشباع زیادی هستند، بنابراین کمتر از آنها بخورید یا در کل از آنها خودداری کنید.

خوردن چربی های سالم به مغز شما کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشید و احساس هوشیاری و تمرکز را در شما ایجاد می­کند، اما در صورت خوردن چربی های اشتباه نه. رژیم غذایی با چربیهای اشباع با افزایش خطر افسردگی در ارتباط است بنابراین بیکیون را منتقل کنید، اما به آجیل، دانه و روغن های گیاهی بله بگویید.

 

·         تمام ویتامین ها و مواد معدنی خود را دریافت کنید:

 

کمبود انواع ویتامین و مواد معدنی در افراد مبتلا به افسردگی بالینی وجود دارد. ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در حفظ تعادل شیمیایی ما دارند. وقتی بدن ما انتقال دهنده های عصبی یا هورمونهای خیلی کمی را تولید می کند، می توانیم انواع خلق و خوی ناخوشایند مانند افزایش اضطراب، بی خوابی یا بیقراری را تجربه کنیم و احساس لاغری داشته باشیم. اخیر یک تحقیق از حمایت کافی از ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی شما برای حمایت از سلامت روان شما حمایت می کند. مثلا:

سلنیوم: مطالعات بارها نشان می دهد که رژیم غذایی کم سلنیوم با حالت خلقی پایین ارتباط دارد. در حالی که گوشت و غذاهای دریایی بیشترین غلظت سلنیوم را دارند، گیاهان و سبزیجات کامل مقدار کافی سلنیوم را به شما ارائه می دهند که مقدار توصیه شده روزانه شما مانند لوبیا، جو دوسر، برنج قهوه ای، نخود فرنگی و اسفناج را بدون اضافه کردن چربی های اشباع برآورده کند.

منیزیم: دارای انواع فواید سلامتی از جمله کاهش خطر افسردگی است و کاهش اضطراب در جمعیت های آسیب پذیر می­باشد. قهوه و شکلات تلخ هر دو منیزیم را به رژیم غذایی شما اضافه می کنند، اما اسفناج و سایر سبزیجات برگ دار، آووکادو، آجیل، حبوبات و غلات کامل مانند برنج قهوه ای را نیز مصرف کنید.

فولات: سطوح پایین فولات اغلب به عنوان یکی عوامل افسردگی در بزرگسالان است. افزایش فولات می تواند به مبارزه با افسردگی و کمک به درمان آن کمک کند. با خوردن حبوبات، تخم مرغ، سبزیجات برگ دار، چغندر، مارچوبه، مرکبات، آجیل و سبزیجات مانند جوانه بروکسل و کلم بروکلی به میزان کافی فولات مصرف کنید.

 

فیبر: خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل حاوی فیبر زیادی است. فیبر علاوه بر اینکه هضم ما را به طور هموار ادامه می دهد، به تثبیت قند خون کمک می کند و سلامت روده ما و سلامت مغز ما نقش بسزایی دارد. حرکات منظم روده باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و از اضطراب و افسردگی که اغلب همراه با یبوست مزمن و اختلالات گوارشی است را کاهش دهد. سطح پایدارتر قند خون نیز به ایجاد روحیه پایدار کمک می­کند.

 

چگونه مواد مغذی بر روحیه و رفتار تأثیر می گذارد.

·         از شکر خودداری کنید:

 

مطالعات نشان می دهد که خوردن قندهای تصفیه شده باعث ناراحتی شما می شود. خوردن غذاهای قندی احتمال افسردگی ما را افزایش می دهد و از بین بردن آنها به جلوگیری از افسردگی کمک می کند. برای به حداقل رساندن میزان مصرف آن نوشابه، غلات قندی و شیرینی را کنار بگذارید.

 

مواد مغذی بر روحیه و رفتار تأثیر می گذارد:

 

نکته اصلی در اینجا این است که تشخیص دهیم که آنچه می خوریم بر احساس ما تأثیر می گذارد. توجه داشته باشید که رژیم غذایی شما را چگونه تحت تاثیر قرار می­دهد و باید میوه های کامل، سبزیجات و غلات را پایه و اساس رژیم خود قرار دهیم.

همچنین، فراموش نکنید که روانشناسی تغذیه در مورد موار بزرگ و چشم گیر است، نه فقط جزئیات کوچک. اما انتخاب انواع غذاهای سالم حاوی مواد مغذی که بر روحیه و رفتار شما تأثیر می گذارد به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت .afpafitness می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
مواد مغذی
روحیه
غذا
غذای سالم
غذای مقوی
مواد معدنی
کربوهیدرات
رژیم غذایی متعادل
روانشناسی تغذیه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط