در حال بارگذاری ...

تشخیص سرطان لوزالمعده چگونه است؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/04
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 183

 

علاوه بر شرح حال و معاینه، برای کمک به تشخیص سرطان پانکراس ( لوزالمعده ) تصویربرداری‌هایی نیز انجام خواهد شد که عبارتند از: سونوگرافی، CT اسکن، MRI، سونوگرافی آندوسکوپی و کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگرید با اندوسکوپی (ERCP. ممکن است، سرطان پانکراس تا زمانی که پیشرفت نکرده است، شناسایی نشود. به‌ مرورزمان علائم رخ می‌دهند. تشخیص سرطان پانکراس معمولاً نسبتاً ساده است اما متأسفانه، درمان در آن زمان بندرت امکان‌پذیر است. تشخیص سرطان پانکراس معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بعد از هفته‌ها یا ماه‌ها از علائم بیماری به پزشک مراجعه می‌کند. علائم سرطان پانکراس اغلب شامل درد شکم، کاهش وزن، خارش یا زردی ( پوست زرد ) است. سپس پزشک با استفاده از روش‌های لازم، جستجو را برای علت آن آغاز می‌کند.

 

لوزالمعده یا پانکراس چیست؟

تشخیص سرطان لوزالمعده چگونه است؟

 

پانکراس یک ارگان با 15 سانتی‌متر طول و 5 سانتی‌متر عرض است که در پشت معده و در نزدیکی مثانه قرار دارد. پانکراس از دو بخش تشکیل شده است، بخش برون‌ریز ( اگزوکراین ) که قسمت اعظم پانکراس را شامل می‌شود، مسئول تولید آنزین‌های گوارشی است که پس از ورود به روده به هضم چربی، پروتئین و کربوهیدرات کمک می‌کند. بخش درون‌ریز ( اندوکراین ) که با نام جزایر لانگرهانس نیز شناخته می‌شود، هورمون‌های انسولین و گلوکاگون را به جریان خون آزاد می‌کند. این هورمون‌ها سطح قند خون را کنترل می‌کنند. دیابت در نتیجه‌ی اختلال در قسمت درون‌ریز پانکراس ایجاد می‌شود.

بدخیمی می‌تواند قسمت‌ درون‌ریز و برون‌ریز غده‌ی پانکراس را درگیر کند. تومورهای بخش برون‌ریز پانکراس شایع‌ترین نوع سرطان پانکراس هستند که انواع مختلفی دارند از جمله:

 

  • آدنوکارسینوما ( سرطان سلول‌های مجاری لوزالمعده )
  • کارسینوم سلول‌های آسینار ( سرطان سلول‌های تولیدکننده‌ی آنزیم در لوزالمعده )
  • سرطان آمپول واتر ( بدخیمی در محل اتصال مجرای صفراوی و مجرای پانکراس به دوازدهه یا روده‌ی کوچک )
  • کارسینوم آدنواسکوآموس
  • کارسینوم سلول‌های سنگفرشی

 

تومورهای سرطانی قسمت درون‌ریز، تومور نورواندوکرین پانکراس یا تومورهای سلول‌های جزیره‌ای نامیده می‌شوند. سرطان بخش درون‌ریز پانکراس نادر است و با توجه به نوع و محل هورمونی که تولید می‌کند، نام‌گذاری می‌شود:

 

  • انسولینوما ( سرطان سلول تولید کننده‌ی انسولین )
  • گلوکاگونوما ( سرطان سلول تولید کننده‌ی گلوکاگون )
  • سوماتوستاتینوما ( سرطان سلول تولید کننده‌ی سوماتوستاتین )
  • گاسترینوما ( سرطان سلول تولید کننده‌ی گاسترین )
  • ویپوما ( سرطان سلول تولید کننده‌ی پپتید گشادکننده‌ی عروق روده‌ای )

 

تشخیص سرطان توسط پزشک:

تشخیص سرطان لوزالمعده چگونه است؟

 

با در نظر گرفتن سابقه پزشکی، یک پزشک شرح حال بیمار، مانند زمان شروع، طبیعت و محل درد، سابقه سیگار کشیدن و سایر مشکلات پزشکی را بررسی می‌کند. در طی یک معاینه بالینی، ممکن است که پزشک، یک توده در شکم احساس کند و غده‌های لنفاوی متورم در گردن، پوست زردرنگ یا کاهش وزن را مشاهده کند. ممکن است آزمایش‌ها شواهدی را نشان دهد که جریان صفرا مسدود شده است یا سایر اختلالات وجود دارد. بر اساس معاینه فرد، آزمایش‌ها و توصیف علائم، پزشک اغلب تصویربرداری را سفارش می‌دهد که مواردی مانند؛ سی‌تی‌اسکن، ام آر آی، سونوگرافی، نمونه‌برداری سوزنی از راه پوست، کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد با اندوسکوپی ( ERCP ) و لاپاروسکوپی هستند.

 

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ابتلا به سرطان پانکراس:

 

عامل خطر، هر چیزی است که احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان را افزایش می‌دهد. سرطان‌های مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند که گاهی ممکن است متوجه آن‌ها نشوید. دانشمندان دقیقا علت رشد کنترل نشده‌ی سلول‌های پانکراس را نمی‌دانند اما برخی از عوامل خطر احتمالی را شناسایی کرده‌اند که در این مقاله آنها را توضیح خواهیم داد.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
تشخیص سرطان لوزالمعده چگونه است؟
سرطان لوزالمعده
سرطان
لوزالمعده

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط