در حال بارگذاری ...

چگونه سلامت روده بر وزن و تندرستی شما تأثیر می گذارد

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/09
مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه
تعداد بازدید : 182

میکروبیوم:

 

میکروبیوم شما شامل تریلیونها باکتری است که در بدن شما ساکن شده و به عملکردهای اساسی مانند هضم غذا، تنظیم هورمونی و تولید ویتامین کمک می کند. همچنین وظیفه خلاص شدن از شر سموم و تقویت سیستم ایمنی بدن را بر عهده دارد. این میکروب ها عمدتا در دستگاه گوارش شما زندگی می کنند، به این معنی که یک روده سالم برای سلامتی کلی بدن بسیار مهم است.

حفظ میزان متعادل میکروبیوم تضمین می کند که تمام بدن شما سالم و قادر به مقابله با عفونت ها است. چگونه مطمئن شوید که میکروبیوم روده شما سالم است؟ بیایید با هم جواب را پیدا کنیم.

 

اهمیت یک میکروبیوم سالم روده

 

روده سالم برای اطمینان از یک بدن سالم ضروری است. چرا؟ میکروبیوم روده شما با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد و ویتامین های مفیدی تولید می کند که به بدن در مقابله با عفونت ها کمک می کند. بعلاوه، باکتری های روده بر هضم غذا و تولید آن دسته از مواد شیمیایی تأثیرگذار هستند. این به نوبه خود به کنترل اشتهای شما و مدیریت وزن شما کمک می کند. میکروبیوم شما همچنین به طور مستقیم بر تنظیم هورمونی، عملکرد مغز و قلب و بسیاری از جنبه های دیگر سلامت شما تأثیر می گذارد. بیایید در مورد چند وظیفه ای بودن میکروبیوم ها صحبت کنیم! برای خواندن مقالات بیشتر درباره ی یلامت روده و سایر اندام های حیاتی بدن می توانید به وبلاگ زیب اندام مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

 

هنگامی که میکروبیوم های روده شما کاری انجام ندهند، می توانید از انواع علائم نامطبوع مانند نوسانات خلقی، عدم تمرکز، اضطراب، مشکلات پوستی، درد مفاصل، ناراحتی گوارشی، سردرد، افزایش وزن، خستگی، مشکلات خود ایمنی و بیماری های زیادی رنج ببرید. آیا با دانستن این موارد با هم دلایل بیشتری می خواهید برای مراقبت از روده خود؟

اطمینان از سالم بودن و متعادل بودن فلور روده، سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، از جمله:

 

•         تقویت سوخت و ساز بدن

•         انرژی بیشتری به بدن خود وارد کنید

•         هضم بهتر غذایی که می خورید

•         متعادل کردن هورمونها

•         تقویت عملکرد شناختی شما

•         بالا بردن روحیه

•         از بین بردن اشتهای کاذب

 

 

میکروبیوم روده شما چگونه از تعادل خارج می شود؟

 

متأسفانه روده شما یک اکوسیستم قدرتمند و در عین حال شکننده است که به راحتی می تواند ازحالت طبیعی خود خارج شود. موارد بسیاری  وجود دارند که می تواند بر میکروبیوم شما تأثیر منفی بگذارد، باعث از میان رفتن تعادل روده و افزایش شما وزن شوند. روده به دلیل انواع مختلفی از شیوه های زندگی مانند موارد زیر از تعادل خارج شود:

 

•          استرس بیش از حد

•          رژیم غذایی ضعیف

•          استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها یا مسکن ها

•          مصرف الکل

•          کمبود خواب

 

خبر خوب این است که به منظور احیای میکروبیوم روده سالم، این موارد به راحتی قابل مدیریت است.

 

خواب و میکروبیوم روده شما

 

ما نمی توانیم به اندازه کافی درک داشته باشیم که چگونه خواب و سلامتی رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند. استراحت کافی هر روز برای سلامتی کلی بدن شما بسیار مهم است. اولین قدم برای اطمینان از سالم بودن میکروبیوم شما با داشتن خواب کافی شروع می شود. خواب در واقع برای سلامت روده و کنترل وزن شما ضروری است. برای مطالعه ی مقالات بیشتر درباره فواید خواب، به وبلاگ زیب اندام مراجعه کنید و از بروز ترنی و معتبر ترین بانک مقالاتی ما، اطلاعات تخصصی مورد نیاز خود را به دست بیاورید.

نداشتن یک برنامه خواب ثابت بر ریتم طبیعی، که ریتم شبانه روزی است، بر بدن شما اثری منفی دارد و می تواند در سلامت روده شما اختلال ایجاد کند. مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد نشان داد که ریتم شبانه روزی مهم است تا عملکرد بدن و ذهن بهینه باشد. به عنوان مثال، این ریتم شبانه روزی است که به بدن می گوید وقتی تاریک می شود در زمان خوابیدن یا استراحت، ملاتونین بیشتری تولید کند و عملکرد طبیعی بدن را تنظیم می کند. هنگامی که کمبود خواب وجود داشته باشد، این ریتم تحت تأثیر قرار می گیرد، سلامت کلی را به خطر می اندازد و کار میکروبیوم را به طور جدی مختل می کند.

تحقیقات انجام شده توسط مرکز خواب، متابولیسم و ​​بهداشت در دانشگاه شیکاگو نشان داد خواب ناکافی منجر به افزایش اشتها و گرسنگی می شود. بدن از خوابیدن کم می کند تا فعالیت در ساعات اضافی را از طریق خوردن بیش از حد جبران کند. اینها  همه باعث می شود فرد غذای بیشتری بخورد و در نتیجه وزن بیشتری پیدا کند.

دانشمندان که در مورد اهمیت خواب و رابطه آن با میکروبیوم تحقیق کرده اند، دریافتند که خواب بر اکوسیستم میکروبی تأثیر می گذارد. میکروبیوم به نوبه خود با تغییر هورمون هایی که باعث تنظیم خواب و بیدار شدن می شوند، روی ریتم شبانه روزی شما تأثیر می گذارد. کمبود خواب بدین ترتیب در سلامت روده شما اختلال ایجاد می کند، که می تواند پیامدهایی از جمله افزایش وزن به دنبال داشته باشد. با مربی آنلاین زیب اندام، خاص تر از اکنون باشید.

 

رژیم غذایی و میکروبیوم روده شما

 

هنگامی که انواع خاصی از مواد غذایی مصرف می کنیم، باکتری های مفید روده ما آسیب می بینند و از بین می روند. مطالعات نشان می دهد که کمی تعداد باکتری های روده خطر افزایش وزن را به همراه دارد. بنابراین، اگر می خواهید وزن خود را حفظ کرده یا کاهش دهید، بهتر است از داشتن فلور غنی روده اطمینان حاصل کنید. باکتری های روده با شکستن مواد غذایی به هضم غذا توسط بدن کمک می کنند و از افزایش وزن جلوگیری می کنند. بنابراین مهم است که رژیم غذایی که دوستدار میکروب روده است را انتخاب کنیم.

 

اگر به عنوان مثال غذای فست فود مصرف می کنید، بر روی روده اثرات منفی خواهد داشت، زیرا این نوع مواد غذایی باعث التهاب و در نهایت افزایش وزن می شود. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که شما با چه غذایی بدن خود را تغذیه می کنید و یک برنامه غذایی را انتخاب کنید که باکتری های روده شما را افزایش دهد. یک رژیم غذایی میکروبیوم از یک روده سالم پشتیبانی می کند، که به نوبه خود می تواند به شما در کنترل موثر وزن کمک کند.

چه چیزی برای یک روده سالم بخوریم

 

خوردن غذای مناسب برای محافظت از میکروبیوم روده شما ضروری است. اصولاً همه غذاهایی که باعث التهاب می شوند باید به حداقل برسند. روغن های گیاهی تصفیه شده امگا 6 مانند سویا، کلزا و سایر روغن های دانه برای میکروبیوم روده شما مضر هستند. آنها مملو از چربی های غیر اشباع هستند که باعث التهاب می شوند. سعی کنید تا حد امکان از مصرف آنها جلوگیری کنید تا روده شما سرحال و سالم بماند.

 

در حالت ایده آل، سعی کنید به جای آن غذاهای سرشار از چربی های امگا 3 را بیشتر مصرف کنید، از جمله ماهی های صید شده وحشی، گوشت گاوی که از سبزی های تازه تغذیه کرده است، روغن نارگیل، روغن زیتون فرابکر، آووکادو. علاوه بر این، مطمئن شوید رژیم غذایی ای را می خورید که سرشار از فیبر و پروتئین است و از باکتری های روده شما حمایت می کند.

 

رژیم غذایی میکروبیوم چگونه است؟

 

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید دفعه بعد که یک وعده غذایی آماده می کنید، آن ها را به خاطر بسپارید (روده شما از شما تشکر می کند!):

 

•          به جای غذاهای فرآوری شده، غذای کامل و غیر فرآوری بخورید.

•          مواد غذایی سرشار از فیبر را تهیه کنید.

•          کربوهیدراتها و قندهای تصفیه شده را حذف کنید.

•          به چربی های امگا 3 روی آورید.

•          در صورت لزوم از مکمل های پروبیوتیکی خودداری کنید.

•          سبزیجاتی که خودتان پرورش داده اید را بخورید!

•          روغنی را در رژیم غذایی خود بگنجانید که دارای خواص عالی چربی سوزی باشد.

•          غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش، تمپه، کیمچی و میزو را امتحان کنید.

 

یک رژیم غذایی میکروبی در ترمیم دستگاه گوارش و تعادل اکوسیستم روده کمک خواهد کرد.

 

چگونه میکروبیوم خود را بهبود ببخشیم؟

 

انتخاب سبک زندگی شما و انواع مواد غذایی که مصرف می کنید می تواند به میزان قابل توجهی در سلامت دستگاه گوارش شما نقش داشته باشد. اگر می خواهید روده خود را بهبود بخشید، یک راه عالی برای این کار وجود دارد که آن همان، با پیروی از اصل « 4R » است.

 

•          غذاهای محرک را که باعث ایجاد عوارض جانبی در دستگاه گوارش می شوند، حذف کنید.

•          روده را با مصرف ویتامین ها، فیبر و پروتئین اضافی ترمیم کنید، همه برای فلور داخلی بدن شما مفید هستند.

•          میکروبیوم خود را با پروبیوتیک ها و غذاهای تخمیر شده بازیابی کنید.

•          اسید معده را با آنزیم های گوارشی که برای هضم و کمک به تجزیه مواد غذایی ضروری هستند جایگزین کنید.

 

نمی دانید چگونه این موارد را در برنامه غذایی روزمره خود قرار دهید؟ برای شروع، به ما پیشنهاد می کنم که برنامه ی غذایی مناسبی را از پزشک خود دریافت کنید و برای کاهش وزن با مربی آنلاین زیب اندام همگام شوید.

 

https://8fit.com/nutrition/microbiome-gut-health-weight-wellbeing/

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
سلامت روده
روده
میکروبیوم
سلامت روده بر وزن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط