در حال بارگذاری ...

چگونه بهتر بر روی کارهایمان تمرکز کنیم؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/12
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 205

چگونه بهتر بر روی کارهایمان تمرکز کنیم؟

مقدمه:

 

کنفوسیوس گفت: «شخصی که دو خرگوش را تعقیب می کند، هیچ کدام را نمی گیرد ». این جمله تصویری بسیار واضح از بی فایده بودن تلاش برای انجام همزمان کارهای زیاد در ذهن من ایجاد کرد. تعقیب یک خرگوش به اندازه کافی سخت است. با این حال تصور کنید که دو خرگوش را تعقیب کنید.
واضح است که تنها راه مقابله عملی با چنین شرایطی این است که ابتدا بر روی یک خرگوش تمرکز کنید و سپس پس از گرفتن اولین خرگوش، بروید و خرگوش دیگر را بگیرید.

چنین عقل سلیمی معمولاً وقتی پای تعقیب رویاهایمان فرا می رسد از ما دور می شود. اگر رویاهای بزرگ و چشم انداز بزرگی برای زندگی خود دارید، به احتمال زیاد ممکن است گاهی اوقات احساس ضعف کنید. ممکن است موارد زیادی وجود داشته باشد که دوست دارید به آنها دست پیدا کنید، اما زمان بسیار کمی در دسترس‌تان قرار دارد.
این امر به ویژه اگر همزمان مشاغل شخصی خود و کارهای اجتماعی را بر عهده داشته باشید ممکن به شما فشار بیاورد. چگونه می توانید همه کارها را همزمان به پایان برسانید؟

 

آرام باشید:

 

اولین کاری که باید انجام دهید آرامش است. استرس نداشته باشید، بیش از حد خسته نشوید و برای انجام کار خیلی عجله نکنید. احساس اعتماد به نفس و توانایی خود در رسیدن به اهداف‌تان را تقویت کنید. بسیار مهم است که همه چیز را در ذهن خود نگه دارید و به یاد داشته باشید که هر آنچه در زندگی ارزش داشتن دارد یک فرایند است و رسیدن به آن به زمان نیاز دارد.

فقط به این دلیل که همه چیز آنطور که انتظار دارید پیش نمی رود، به این معنی نیست که هیچ چیز درست کار نمی کند. غالباً اتفاقات غیرمنتظره است و چیزهایی که ما برای آنها برنامه ریزی نکرده ایم در نهایت به سود ما رقم می خورد. اگر به طور مداوم در راستای اهداف خود کار می کنید، مطمئن باشید همه چیز برای شما درست خواهد شد.

 

برنامه خود را اجرا کنید:

 

ثانیا، برنامه خود را اجرا کنید و مطمئن باشید پیروز خواهید شد. به جز با دویدن به دنبال یک چیز، نمی توان آن را کسب کرد. البته اینگونه نیست که اگر بدوید، مسابقه را تمام می کنید. این برنامه مثل یک مسابقه فقط به دنبال پرش از نقطه شروع به نقطه ی پایان نیست. باید هر بار یک قدم انجام شود. هر مرحله شما را به خط پایان نزدیک می کند.
بنابراین رویاهای شما باید یک بار و با یک پیروزی کوچک به دست بیایند. تا رسیدن به خط پایان باید با رویای خود بدوید. کارول لوئیس گفت: «از محدودیت ها خارج شوید ، مسابقه خود را اجرا کنید، آرام باشید. اگر مسابقه و برنامه خود را اجرا کنید، مطمئنا برنده خواهید شد. انرژی خود را برای همه مراحل ذخیره کنید. و بسیار مهم است که تمرکز کنید ».

 

یک درس بسیار ارزشمند:

 

این مثالی که در ادامه می خواهم برای شما بزنم، مقدار زیادی از حقیقت را برای من بازگو می کند. زیرا من قدرت توانایی تمرکز را به روشی کاملاً عملی تجربه کردم. آن روز، مسابقه ای برای کلاس ورزش در دبیرستان بود که من در آن زمان فرم درجه اول را داشتم. من سومین دونده از چهار دونده در دوی 400 متر بودم. این مسابقه برجسته ترین روز ورزش ما بود و همانطور که انتظار می رفت همه افراد، معلمان، دانش آموزان، والدین و دوستانی که از تیم هایشان حمایت می کردند،‌ آمده بودند و مسابقه را به طور چشمگیر تماشا می کردند.
در طول روز تمام جنبش ها متوقف شده بود، زیرا توجه همه به این رویداد جلب شده بود.

من کوچکترین دونده در مسیر بودم و باید به نسبت اندازه سایر دونده هایی که با آنها رقابت می کردم کاملاً ترسیده باشم، اما اینگونه نبودم. با شروع مسابقه، تیم من از همان ابتدا عقب افتاد. فهمیدم زمانی که باتوم را من می گرفتم، باعث می شد در جایگاه سوم قرار قرار بگیریم. تصمیم خود را گرفتم. در حالی که پابرهنه می دویدم، موفق شدم از پسری رد شوم تا در مکان دوم قرار داشته باشم و پس از چند ثانیه، با گذشتن از دونده ی دیگر در رده اول قرار گرفتم. البته من در وهله اول باتوم را به آخرین دونده تحویل دادم و او توانست اینگونه برتری ما را حفظ کند و حتی افزایش دهد. ما در مسابقه برنده شدیم!

همه به من گفتند که چقدر خوب دویده ام و حتی هم تیمی هایم از آنچه اتفاق افتاده ابراز تعجب می کنند. خودم نیز متعجب بودم. بعداً به این موضوع فکر کردم، سعی کردم آنچه اتفاق افتاده را تجزیه و تحلیل کنم تا بفهمم چرا چنین مسابقه خوبی را انجام داده ام.بعد به ذهنم رسید که در آن زمان که می دویدم به چیزی فکر نمی کردم. نه به جمعیت فکر می کردم، نه به رقابتی که با آن روبرو بودم و نه اینکه قبل از گرفتن باتوم در حال از دست دادن مسابقه هستیم و نه حتی به پیروزی در مسابقه فکر می کردم. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

بر روی  اجرای مسابقه خود تمرکز کنید:

 

تنها چیزی که به آن فکر کردم دویدن بود. من آنقدر روی خوب دویدن متمرکز شده بودم که احساس می کردم بدن من توسط نیرویی خارج از خودم از زمین بلند می شود. پیست پیش روی من تنها چیزی بود که دیدم. چمن زیر پاهایم تنها چیزی بود که احساس کردم. فقط بعد از دویدن بود که دیدم جمعیت مشغول تشویق من هستند. من قدرت و مهارت تمرکز را یاد گرفتم.
هنگامی که با موانع و چالش هایی روبرو می شوم، آن مسابقه برای من به عنوان یک مرجع باقی می ماند. من به یاد می آورم که اگر بتوانم تمرکز کنم، می توانم برنده شوم.

 

چگونه بهتر بر روی کارهایمان تمرکز کنیم؟

بر روی خود تمرکز کنیم:

 

اگر باید برنده شوید باید به خاطر داشته باشید که باید بر روی یک شخص تمرکز کنید که می تواند تغییر واقعی در زندگی شما ایجاد کند و آن فرد قطعا تویی. برای موفقیت به دنبال افراد دیگر نباشید. از همه مهمتر، افراد دیگر را به دلیل عدم پیشرفت و موفقیت خود مقصر ندانید. چنین برخورد سرزنش شده ای فقط باعث کمرنگ شدن نقش شما در زندگی خودتان و شکل گرفتن احساس ناتوانی در شما خواهد شد.

همانطور که وین دویر گفت: «همه سرزنش ها اتلاف وقت است. هر چقدر دیگری را مقصر بدانید، صرف نظر از اینکه او واقعا مقصر باشد یا نه، تغییری در شما ایجاد نخواهد شد. تنها کاری که سرزنش می شود این است که وقتی به دنبال دلایل بیرونی برای توضیح ناراحتی یا ناامیدی خود هستید، تمرکز را از خود دور نگه داشته اید.
شما ممکن است با سرزنش فردی دیگر در ایجاد احساس گناه در مورد افراد موفق شوید ، اما موفق نخواهید شد آنچه باعث ناراحتی شما می شود را تغییر دهید ». شما باید بر روی خود و آنچه می توانید برای تغییر خود و چیزهای اطراف خود انجام دهید تمرکز کنید.

 

در یک زمان فقط یک کار را انجام دهیم:

 

در آخر، یاد بگیرید که هر بار فقط یک کار را انجام دهید. مهم نیست که چند کار مختلف انجام دهید، این را بدانید که در یک زمان واحد فقط می توانید خود را به یک کار واگذار کنید. وقتی برای خودتان چند وظیفه تعریف کنید به این معنی نیست که می توانید همه آن کارها را همزمان انجام دهید. این وظایف در اصل باید به شما کمک کند تا مهارتهایی به شما بیاموزد که به شما امکان می دهد به هر کار زمان خاص خودش را اختصاص دهید و آن را به خوبی انجام دهید. در هر زمان هر کاری انجام می دهید، کاملاً خود را به آن بسپارید. تمام انرژی و تلاش خود را بر روی آن متمرکز کنید. این تنها راهی است که می توانید موثر باشید و به نتایج خوبی برسید.

 

نتیجه گیری:

 

برنامه خود را اجرا کنید. بر آنچه می خواهید متمرکز شوید و مطکئن باشید به آن دست خواهید یافت. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت motivation-for-dreamers   باشد

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
coach online
zibandam
online coach
تمرکز
هدفمندی
برنامه
تمرکز بر روی زندگی
تمرکز بر زندگی
مهارت تمرکز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط