در حال بارگذاری ...

افراد مبتلا به الرژی بادام زمینی چگونه می توانند الرژی خود را درمان کنند؟

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/30
مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه
تعداد بازدید : 175

افراد مبتلا به الرژی بادام زمینی چگونه می توانند الرژی خود را درمان کنند؟

تزریق آنتی بادی:

 

محققان می گویند: تزریق ایمونوتراپی به افراد مبتلا به آلرژی بادام زمینی اجازه می دهد 2 هفته پس از شروع درمان مقدار کمی پروتئین بادام زمینی بخورند.

  • محققان گزارش می دهند که تزریق آنتی بادی به سهولت در واکنش به پروتئین بادام زمینی برای 15 شرکت کننده در مطالعه با آلرژی غذایی کمک می کند.
  • محققان گفتند که از 15 شرکت کننده 2 هفته پس از دریافت روش ایمونوتراپی قادر به خوردن مقادیر کمی بادام زمینی بودند.
  • کارشناسان معتقدند که در صورت اثبات ایمن و کارآمد، درمان جدید زندگی را تغییر می‌دهد.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که ایمونوتراپی می تواند طولانی مدت در برابر واکنش های آلرژیک شدید به بادام زمینی محافظت کند.

این مطالعه کوچک نشان داد که بیشتر افراد مبتلا به آلرژی شدید بادام زمینی قادر به تحمل مصرف یک پروتئین بادام زمینی آجیل 2 هفته پس از گرفتن یک آنتی بادی بودند.

این یافته ها مقدماتی است و در این تحقیق تنها 15 شرکت کننده شرکت داشتند.

با این حال، محققان دانشگاه استنفورد گزارش دادند كه 73 درصد از افراد مبتلا به حساسیت شدید بادام زمینی می توانند 2 هفته پس از دریافت درمان آنتی بادی بدون عوارض بد، مقدار کمی بادام زمینی بخورند.

در مقابل، تمام اعضای یک گروه کنترل که دارونما دریافت کرده بودند، نسبت به خوردن پروتئین بادام زمینی واکنش آلرژیک داشتند.

حتی 45 روز پس از مصرف دارو، بیش از نیمی از بیماران تحت درمان می توانند یک وعده غذایی آجیل با اندازه (375 میلی گرم) پروتئین بادام زمینی را بدون واکنش آلرژیک مصرف کنند در حالی که هیچ یک از گروه های کنترل نمی توانند.

هیچ شرکت کننده عوارض جانبی شدیدی را تجربه نکرد.

کری نادائو، دکترا، نویسنده ارشد مطالعه و استاد پزشکی و کودکان در استنفورد گفت: «ما متعجب شدیم که چه مدت تأثیر این درمان ادامه داشته است. »

 

متغیر بالقوه زندگی:

 

کارشناسان برخی از تغییرات گسترده در زندگی افراد را با درمانی مانند روش استفاده شده در مطالعه می بینند.

كاتلین داس، متخصص آلرژی و ایمونولوژیست در اوك پارك، میشیگان، به Healthline گفت: «واكسنی كه می تواند واكنشهای آلرژیك به بادام زمینی را محدود یا پایان دهد، تغییر زندگی خواهد بود. »

وی گفت: «یکی از ویژگی های بسیار امیدوار کننده این است که، بر خلاف حساسیت زدایی، بیماران مجبور نیستند در معرض بادام زمینی قرار بگیرند تا زمانی که انجام این کار بی خطر باشد. »،  «اگر این واکسن برای بیماران تصویب می شد، این یک گزینه درمانی برای صرفه جویی در زندگی است که من به زودی می توانم آنرا اجرا کنم. »

پونیتا پوندا، MD، معاون رئیس آلرژی و ایمونولوژی در Northwell Health در گریت نک، نیویورک، گفت: که یافته های این تحقیق هیجان انگیز است.

وی به Healthline گفت: «در گذشته، ما فقط به مردم می گفتیم که از مصرف غذاهای خاص خودداری کنند. »

پوندا خاطرنشان كرد كه اين مطالعه كوچك است و نياز به تحقيقات بيشتر است، اما او افزود كه مطالعه استنفورد كنترل شده با دارونما به خوبي طراحي شده است كه همه شركت كنندگان تاييد كرده اند كه از طريق مشكلات دهاني، آلرژي غذايي دارند.

 

افراد مبتلا به الرژی بادام زمینی چگونه می توانند الرژی خود را درمان کنند؟

جایگزینی برای حساسیت زدایی:

 

کارشناسان گفتند: که این تحقیق پتانسیل یک روش جایگزین یا کمکی برای درمان حساسیت زدایی را نشان می دهد، که در حال حاضر تنها روش اثبات شده برای مقابله با آلرژی های غذایی است.

حساسیت زدایی به افراد مبتلا به آلرژی مقدار کمی از غذاهای محرک می دهد که مقادیر آن به آرامی طی یک دوره 6 ماهه تا 12 ماهه افزایش می یابد.

روند درمانی طولانی باید تحت نظارت پزشکی انجام شود و واکنشهای آلرژیک ممکن است رخ دهد.

نادائو به Healthline گفت: «آنچه در مورد این روش درمانی به عنوان گزینه ای برای آلرژی غذایی بسیار جالب است، این است که افراد مجبور به خوردن مواد غذایی برای حساس شدن نیستند. »

«اگرچه این هنوز در مراحل آزمایشی است، ما به امید آزمایش دارویی که برای یک حساسیت غذایی نداریم، بلکه برای بسیاری از افراد و سایر بیماری های آلرژیک نیز وجود دارد، امیدوار هستیم. »

دکتر نادائو و ر. شارون چنتراجه، دکتر MD، نویسنده اصلی مطالعه، در بیماران آلرژی ، آسم و ایمونولوژی در استانفورد را درمان می کند.

آلرژی های غذایی، که می تواند در هر نقطه از زندگی ایجاد شود، حدود 32 میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

بعد از شیر گاو و تخم مرغ، آلرژی بادام زمینی سومین حساسیت غذایی (و دومین حساسیت رایج در بین کودکان) است. آلرژی بادام زمینی در 50 کودک حدود 1 نفر و 1 نفر از 200 بزرگسال را تحت تأثیر قرار داده است.

آنها همچنین رایج ترین آلرژن غذایی برای ایجاد یک واکنش آنافیلاکسی کشنده هستند.

 

مسدود کردن واکنش آلرژیک:

 

درمان آنتی بادی بادام زمینی به نام اتوکیماب، که توسط شرکت بیوتکنولوژی AnaptysBio تهیه شده است، با دخالت اینترلوکین 33 (IL-33) که یک مولکول سیگنال ایمنی است که می تواند واکنشهای آلرژیک شدید را انجام دهد، کار می کند.

IL-33 همچنین ایمونوگلوبین E (IgE) را فعال می کند، آنتی بادی دیگری که توسط سیستم ایمنی بدن فعال می شود و می تواند باعث خارش دهان و گلو باشد و از کهیر تا مشکلات تنفسی و گاهی شوک آنافیلاکسی کشنده باشد.

نادو گفت: «با مهار IL-33، ما به طور بالقوه ویژگی های آلرژی را مهار می کنیم، که امیدوار کننده است. »

 

روشهای درمانی بیشتر در آینده:

 

شرکت بیوتکنولوژی Aimmune Therapeutics در حال ایجاد یک روش درمانی برای حساسیت زدایی سیستم ایمنی به نام Palforzia است که به نظر می رسد از طرف سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تائید شده باشد.

داس خاطرنشان كرد: در حال حاضر برخی پزشكان در شرایط كنترل، غیبت تأیید FDA، درمان حساسیت دهانی را ارائه می دهند.

DBV Technologies، یکی دیگر از شرکتهای بیوتکنولوژی، در حال توسعه یک لکه ترانس درمال است که دوز اندازه گیری شده روزانه را از طریق پوست ارائه می دهد. این شرکت، واکسن را در ماه آگوست برای تأیید به FDA ارسال کرد.

لیزا بایکو، یک تحلیلگر صنعت بیوتکنولوژی با JMP Securities، به Healthline گفت: «در حال حاضر هیچ روش درمانی تأیید نشده ای وجود دارد، اما ما می توانیم یکی از این دو مورد را تا سال آینده داشته باشیم. »

پوندا با سرکوب IL-33 که برای مسدود کردن هرگونه واکنش آلرژیک خطرناک ناشی از قرار گرفتن در معرض بادام زمینی در حین حساسیت زدایی استفاده می شود، می تواند از چنین روشهای درمانی و حساسیت زدایی مانند اتیوکیماب استفاده کند.

Northwell Health یکی از سایت های مطالعه است که به دنبال ترکیبی از درمان داروی ایمونوتراپی dupilumab است که توسط داروخانه Regeneron Pharma ساخته شده است.

این روشهای درمانی، آنچه را كه پوندا از آن به عنوان «محافظت از نیش » یاد می كند، مانعی برای ایجاد واکنش آلرژیك شدید در هنگام مصرف تصادفی مقدار کمی از مواد حساسیت زا است.

بهتر درمانی است که آلرژی های غذایی را به طور کلی از بین می برد.

همانطور که پوندا متذکر شد، تنها 20 درصد کودکان مبتلا به آلرژی بادام زمینی به طور طبیعی از آنها پیروی می کنند. حدود 10 درصد نسبت به آجیل درخت آلرژی دارند.

ژن درمانی یکی دیگر از زمینه های تحقیق برای درمان های بالقوه آلرژی است.

در سال 2016 محققان پزشکی ویل کورنل گزارش دادند که ژن درمانی ناشی از omalizumab، آنتی بادی که به IgE وصل می شود و باعث خنثی شدن می شود، مانع از بروز واکنش های آلرژیک در موش های آزمایشگاهی می شود.

محققان استنفورد در حال برنامه ریزی برای یک مطالعه بزرگتر هستند که به دنبال شناسایی نشانگرهای زیستی برای افرادی است که می توانند به بهترین وجه از درمان آنتی بادی اتوکیماب بهره مند شوند و همچنین مقدار و زمان درمان را به خوبی تنظیم کنند.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت ..healthline می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
بادام زمینی
الرژی
الرژی بادام زمینی
حساسیت
بادام زمینی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط