در حال بارگذاری ...

چگونه COVID-19 باعث از بین رفتن بویایی میشود ؟

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/05
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 255

چگونه COVID-19 باعث از بین رفتن بویایی میشود ؟

سلولهای پشتیبان بویایی, نه سلولهای عصبی در برابر عفونت کروناویروس جدید آسیب پذیر هستند

 

این مقاله بخشی از پوشش مداوم دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، پزشکی و سیاست های مربوط به بیماری همه گیر SARS-CoV-2 و بیماری COVID-19 است.

از بین رفتن موقت بوی یا آنوزمی, اصلی ترین علامت عصبی و یکی از اولین و رایج ترین شاخص های گزارش شده از COVID-19 است. مطالعات نشان می­دهد که این بیماری نسبت به سایر علائم شناخته شده مانند تب و سرفه بهتر و خود را نمایش می­دهد, اما سازوکارهای اساسی برای از بین بردن بویایی در بیماران مبتلا به COVID-19 نامشخص است.

اکنون یک تیم بین المللی از محققان به سرپرستی دانشمندان علوم اعصاب در دانشکده پزشکی هاروارد انواع سلول های بویایی در حفره بینی فوقانی را که در معرض آسیب بیشتر توسط  SARS-CoV-2  ویروسی که باعث COVID-19 می­شود، شناسایی کرده اند.

با کمال تعجب نورون های حسی که حس بویایی را به مغز منتقل می­کنند, در بین انواع سلول ها آسیب پذیر نیستند.

 

تیم تحقیقاتی دریافتند که نورونهای حسی بویایی رمزگذاری شده پروتئین گیرنده ACE2 را که SARS-CoV-2 از آن برای ورود به سلول های انسانی استفاده می­کند نشان نمی­دهد. در عوض ACE2  در سلولهایی شناسایی شده که حمایت متابولیکی و ساختاری را به سلولهای عصبی حسی بویایی و همچنین برخی از سلولهای رگهای خونی ارائه می­دهند.

این یافته ها نشان می­دهد که عفونت انواع سلول های غیر عصبی ممکن است مسئول بروز آنوسمی در بیماران COVID-19 باشد و به آگاهی از تلاش ها برای درک بهتر پیشرفت بیماری کمک کند.

رابرت داتا, استادیار عصب شناسی در موسسه بلاواتنیک در HMS گفت: "یافته های ما نشان می­دهد که ویروس کرونا به مرور زمان باعث تغییر بویایی در بیماران می­شود و به غیر از  آن مستقیماً به سلولهای عصبی آسیب وارد نمی­کند بلکه بر عملکرد سلولهای پشتیبان اثر می­گذارد."

این بدان معنی است که در بیشتر موارد، عفونت SARS-CoV-2 بعید است که به طور دائم به مدارهای عصبی بویایی آسیب برساند و منجر به آنوسمی مداوم شود شرایطی که با انواع موضوعات بهداشت روان اجتماعی به ویژه افسردگی و اضطراب همراه است.

فکر می­کنم خبر خوبی است زیرا به محض پاک شدن عفونت به نظر نمی­رسد که سلولهای عصبی بویایی

از ابتدا جایگزین شوند یا از ابتدا  بازسازی شوند. اما ما برای تأیید این نتیجه گیری به داده های بیشتر و درک بهتر به سازوکارهای اساسی احتیاج داریم.

برخی مطالعات اظهار داشته اند که آنوسمی در COVID-19 با آنوسمی ناشی با سایر عفونت های ویروسی متفاوت است.

به عنوان مثال:  بیماران مبتلا به COVID-19 بطور معمول طی هفته ها حس بویایی خود را به دست می­آورند. بسیاری از ویروس ها با ایجاد مشکلات تنفسی فوقانی مانند بینی پر آلودگی باعث از بین رفتن موقت بویایی می­شوند. با این حال, برخی از بیماران مبتلا به COVID-19  آنوسمی را بدون هیچگونه انسداد بینی تجربه می­کنند.

نشانه آسیب پذیری

در مطالعه حاضر، با مشخص کردن انواع سلول ها که در معرض عفونت SARS-CoV-2 هستند حس بویایی در بیماران COVID-19 بهتر شناسایی  می­شود.

آنها با تجزیه و تحلیل مجموعه های موجود توالی تک سلولی که در کل ژن های بیان شده توسط صدها هزار سلول جداگانه در حفره های بینی فوقانی انسان, موش و پستانداران غیر انسانی را کاتالیز می­کنند, آغاز شده است.

این تیم بر روی ژن ACE2 متمرکز شده است که به طور گسترده در سلولهای دستگاه تنفسی انسان یافت می شود که پروتئین گیرنده اصلی را که SARS-CoV-2 برای دستیابی به ورود به سلول های انسانی هدف قرار می­دهد، رمزگذاری می­کند. آنها همچنین ژن دیگری به نام TMPRSS2 را مورد بررسی قرار دادند که آنزیمی را که برای ورود SARS-CoV-2 به سلول است را رمزگذاری می­کند.

تجزیه و تحلیل ها نشان داد که هر دو ACE2 و TMPRSS2 توسط سلولهای موجود در اپیتلیوم بویایی بیان شده اند, یک بافت تخصصی در پشت حفره بینی که مسئول تشخیص بو است که در آن نورون های حسی بویایی و انواع سلولهای پشتیبان وجود دارد.

با این حال هیچ یک از سلولهای عصبی, حسی بویایی بیان نشده است. در مقابل این سلولهای عصبی ژنهایی را مرتبط با توانایی سایر ویروسها برای ورود سلولها بیان می­كنند.

محققان دریافتند که دو نوع سلول خاص در اپیتلیوم بویایی ACE2 را در سطوح مشابه با آنچه در سلولهای دستگاه تنفسی تحتانی مشاهده شده است, شایع ترین اهداف SARS-CoV-2 ، آسیب رسانی در برابر عفونت است.

این سلولها شامل سلولهای پایدار و عصبی هستند که به سلولهای عصبی حسی میپیوندند و تصور می­شوند که دارای ساختارهای متابولیکی هستند.

سلول های پایه که به عنوان سلول های بنیادی عمل می­کنند که بعد از آسیب، اپیتلیوم بویایی را بازسازی می کنند. حضور پروتئین های رمزگذاری شده توسط هر دو ژن در این سلول ها توسط سیستم ایمنی بدن تأیید شده استد.

نورونهای موجود در حسگر بویایی ACE2 را نشان نمی­دهد. این ژن و پروتئین همراه تنها در سلولهای رگهای خونی, به ویژه پریتیتها که در تنظیم فشار خون و پاسخهای التهابی نقش دارند  حضور داشتند. هیچ نوع سلول در حسگر بویایی ژن TMPRSS2 را نشان نداد.

حس بویایی

این داده ها با هم گفتند كه آنوزیمی مربوط به COVID-19 ممکن است ناشی از از دست دادن موقت عملکرد سلولهای پشتیبان در اپیتلیوم بویایی باشد که به طور غیر مستقیم باعث تغییر در نورونهای حسی بویایی می شود.

داتا گفت: "ما به طور کامل نمی­دانیم که هنوز این تغییرات چیست,  سلولهای پایدار تا حد زیادی نادیده گرفته شده اند و به نظر می­رسد که باید به آنها توجه کنیم، شبیه به اینکه ما از نقش اساسی که سلولهای گلیال در مغز بازی می­کنند قدردانی می­کنیم."

این یافته ها همچنین سرنخ های جالب توجه را در مورد مسائل عصبی مرتبط با COVID-19 ارائه می­دهد. این مشاهدات مطابق با این فرضیه است که SARS-CoV-2 به طور مستقیم نورون را آلوده نمی­کند، بلکه ممکن است در اثر عملکرد سلول های عروقی در سیستم عصبی عملکرد مغز را مختل کند. آنها افزودند كه این امر نیاز به تحقیقات بیشتر برای تأیید دارد.

نتایج این مطالعه در حال حاضر به تسریع تلاشها برای درک بهتر از دست دادن بو در بیماران مبتلا به COVID-19 کمک می­کند، که به نوبه خود می­تواند منجر به درمان آنوسمی و توسعه تشخیص مبتنی بر بویایی برای این بیماری شود.

به نظر می رسد Anosmia یک پدیده سرکش است اما می­تواند برای بخش کوچکی از افرادی که در آن ماندگار هستند ویران کننده باشد.
" "اگر جمعیتی رو به رشد داشته باشیم که بوی دائمی داشته باشد,  می تواند عواقب روانشناختی جدی داشته باشد و می تواند یک مشکل اساسی در سلامت عمومی باشد.

داتا گفت: "ما این کار را آغاز کردیم زیرا آزمایشگاه من چند مجموعه داده آماده برای تجزیه و تحلیل در هنگام بروز همه گیری داشت و ما یک نسخه اولیه را منتشر کردیم." وی ادامه داد:
"آنچه پس از آن اتفاق افتاد شگفت انگیز بود, محققان سراسر جهان پیشنهاد دادند که داده های خود را با ما در یک نوع کنسرسیوم جهانی منعکس کننده به اشتراک بگذارند و ادغام کنند. این یک دستاورد همکاری مشترک بود. "

Co-first authors on the study are David Brann, Tatsuya Tsukahara and Caleb Weinreb. Additional authors include Marcela Lipovsek, Koen Van den Berge, Boying Gong, Rebecca Chance, Iain Macaulay, Hsin-jung Chou, Russell Fletcher, Diya Das, Kelly Street, Hector Roux de Bezieux, Yoon-Gi Choi, Davide Risso, Sandrine Dudoit, Elizabeth Purdom, Jonathan Mill, Ralph Abi Hachem, Hiroaki Matsunami, Darren Logan, Bradley Goldstein, Matthew Grubb and John Ngai.

The study was supported by grants from the National Institutes of Health (grants RO11DC016222 and U19 NS112953) and the Simons Collaboration on the Global Brain. Additional funding information can be found in the full text of the paper.

 

چگونه COVID-19 باعث از بین رفتن بویایی میشود ؟

 

 

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
zibandam
coach online
morabi online
ویروس کرونا
کرونا
COVID-19
عفونت
حس بویایی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط