در حال بارگذاری ...

عسل و دارچین، یک داروی درمانی قدرتمند یا یک افسانه ی بزرگ؟

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/14
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 195

 یک داروی درمانی قدرتمند یا یک افسانه­ ی بزرگ؟

عسل و دارچین: یک داروی درمانی قدرتمند یا یک افسانه¬ی بزرگ؟

عسل و دارچین دو ماده ی طبیعی با فواید متعدد برای سلامتی هستند. برخی ادعا می کنند وقتی این دو ماده ترکیب شوند، تقریباً می توانند هر بیماری را درمان کنند.

در حالی که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه هر کدام از آنها خواص دارویی دارند، اما ادعاهای متعددی که در مورد مخلوط عسل و دارچین وجود دارد به نظر نمی­رسد که خیلی صادق باشند. در این مقاله فواید عسل و دارچین بررسی شده و واقعیت را از داستان جدا می­کند.

مواد طبیعی برای سلامتی بهتر

عسل مایعی شیرین است که توسط زنبورها تولید می­شود و قرن هاست که به عنوان غذا و دارو مورد استفاده قرار می­گیرد. امروزه موارد استفاده­ی آن بیشتر هم شده است و بیشتر از آن در آشپزی و پخت و پز یا به عنوان شیرین کننده در نوشیدنی­ها استفاده می­شود.

در همین حال، دارچین ادویه­ای است که از پوست درخت دارچین به دست می­آید. مردم پوست آن را برداشت کرده و خشک می­کنند، که معمولاً به چوب دارچین معروف است، می­توانید دارچین را به صورت تکه چوب های کوچک یا به صورت پودر یا به صورت عصاره خریداری کنید.

هر دو عسل و دارچین به تنهایی فواید سلامتی زیادی دارند. با این حال، برخی تصور می­کنند ترکیب این دو حتی سودمندتر است.

در سال 1995 یک روزنامه­ی کانادایی مقاله­ای را منتشر کرد که در آن لیستی طولانی از بیماری هایی را که با مخلوطی از عسل و دارچین قابل درمان هستند، ذکر شده بود. از آن زمان ادعاهای جسورانه در مورد ترکیب عسل و دارچین چندین برابر شده است. در حالی که این دو ماده کاربردهای درمانی زیادی دارند، اما همه­ی ادعاهای مربوط به ترکیب این دو مورد دارای پشتوانه­ی علمی نیست.

خلاصه

عسل و دارچین مواد مؤثری هستند که می­توانند هم به عنوان غذا و هم به صورت دارو استفاده شوند. اما، همه ی ادعاهای مربوط به عسل و دارچین هنوز توسط تحقیقات علمی تأیید نشده است.

فواید دارچین

دارچین یک ادویه­ی محبوب در آشپزی و پخت و پز است که می­تواند به عنوان یک مکمل نیز از آن استفاده شود.

دو نوع عمده ازآن وجود دارد :

 • دارچین کاسیا (Cassia cinnamon): همچنین به عنوان دارچین چینی نیز شناخته می­شود، این دارچین محبوب ترین نوع دارچین، در سوپر مارکت ها است و از نظر كيفيت كمتر از دارچين سيلان بوده و ارزانتر است و عوارض جانبي بالقوه­اي نيز دارد.
 • دارچین سیلان (Cassia cinnamon): این نوع به "دارچین واقعی (true cinnamon)" نیز معروف است. یافتن آن بسیار سخت تر از دارچین Cassia است و عطر و طعمی کمی شیرین تر از آن دارد.

 

در اینجا برخی از برترین مزایای دارچین آورده شده است :

 • ممکن است التهاب را کاهش دهد.
 •  التهاب طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری مزمن را افزایش می دهد. مطالعات نشان می­دهد دارچین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.
 • ممکن است به درمان بیماری­های عصبی کمک کند.
 •  چند مطالعه­ی آزمایشگاهی نشان می دهد که دارچین ممکن است به کند شدن پیشرفت پارکینسون و آلزایمر کمک کند. این نتایج باید در مطالعات انسانی تأیید شود.
 • ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کند.
 • چند مطالعه آزمایشگاهی روی حیوانات و موارد آزمایشگاهی نشان داد که دارچین به جلوگیری از رشد و تولید مثل سلول­های سرطانی کمک می کند. با این حال، این نتایج باید با مطالعات انسانی تأیید شود .

برخی همچنین اظهار داشتند که دارچین ممکن است یک درمان طبیعی برای اختلال کمبود توجه (ADHD)، سندرم روده تحریک پذی (IBS) ، سندرم قبل از قاعدگی (PMS) ، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و مسمومیت غذایی باشد.
با این حال، شواهد کافی برای تأیید این ادعاها در دست نیست.

خلاصه

دارچین یکی از سالم ترین ادویه های جهان است. هر دو نوع دارچین فواید سلامتی خاص خود را دارند، اما اگر قصد دارید به طور مرتب آن را مصرف کنید، دارچین سیلان انتخاب بهتری است.

فواید عسل

عسل علاوه بر اینکه یک جایگزین سالم تر برای قند است، خواص دارویی مختلفی نیز دارد.
با این وجود، لازم به ذکر است که همه ی انواع آن برابر نیستند. بیشتر فواید عسل با ترکیبات فعال همراه است که بیشتر آنها در عسل با کیفیت بالا و بدون فیلتر، متمرکز شده اند.

در اینجا برخی از مزایای مربوط به حمایت علمی از عسل آورده شده است :

 • ممکن است یک داروی مناسب برای سرکوب کردن سرفه باشد.
 •  یک مطالعه نشان داد که عسل در سرکوب سرفه های شبانه از دکسترومتورفان، ماده ی مؤثر در بیشتر شربت های سرفه مؤثرتر است. با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی این موضوع مورد نیاز است.
 • یک درمان قدرتمند برای زخم ها و سوختگی هاست. 
 • با بررسی شش مطالعه مشخص شد که استفاده از عسل بر روی پوست یک درمان قدرتمند برای زخم ها است. همچنین تصور می­شود که عسل به عنوان یک کمک کننده ی خواب، تقویت کننده حافظه، داروی محرک غرایز جنسی، درمان عفونت ها و راه طبیعی برای کاهش پلاک روی دندان های شما است، اما این ادعاها توسط علم پشتیبانی نمی شوند.

خلاصه

عسل دارای چندین مزیت سلامتی است که به ظرفیت آنتی اکسیدانی و خواص ضد باکتریایی آن مربوط است.

هر دو عسل و دارچین ممکن است از لحاظ سلامتی از جایگاه خاصی بهره مند شوند

این تئوری به این صورت است که اگر هردو عسل و دارچین به تنهایی می­توانند کمک کنند، ترکیب این دو باید تأثیر بیشتری داشته باشد.

مطالعات نشان داده است که فواید سلامتی عسل و دارچین مشابه است. به عنوان مثال، هر دو در زمینه های زیر سودمند هستند:

ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

مخلوطی از عسل و دارچین می­تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد، زیرا ممکن است به کاهش چندین عامل خطرناک برای آن کمک کند. این ها شامل افزایش سطح کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید است. فشار خون بالا و سطح پایین کلسترول HDL (خوب) فاکتورهای دیگری هستند که می­توانند خطر بیماری شما را افزایش دهند. جالب است که ممکن است عسل و دارچین روی همه ی این ها تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف عسل باعث کاهش کلسترول LDL (بد) 6 تا 11٪ می شود و سطح تری گلیسیرید را تا 11٪ کاهش می­دهد. عسل همچنین ممکن است کلسترول HDL (خوب) را حدود 3٪ افزایش دهد.

یک متاآنالیز نشان داد که یک دوز مشخص روزانه دارچین باعث کاهش کلسترول کل به طور متوسط ​​16 میلی گرم در لیتر، کلسترول LDL (بد) با 9 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیریدها به میزان 30 میلی گرم در لیتر می شود. همچنین میزان کمی کلسترول HDL (خوب) افزایش یافته است.

در حالی که آنها با هم مورد مطالعه قرار نگرفته اند، به طور جداگانه دارچین و عسل باعث کاهش متوسط ​​فشار خون می شوند. با این حال، این تحقیق در حیوانات نیز انجام شد.

علاوه بر این، هر دو غذای سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که فواید زیادی برای قلب دارند. آنتی اکسیدان های پلی فنول باعث بهبود جریان خون به قلب و جلوگیری از لخته شدن خون می شوند و خطر حمله قلبی و سکته را کاهش می دهند.

عسل و دارچین همچنین ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کنند زیرا هر دو باعث کاهش التهاب می­شوند. التهاب مزمن عامل اصلی در ایجاد بیماری های قلبی است.

ممکن است به بهبود زخم کمک کند

هر دو عسل و دارچین دارای خواص درمانی خوبی هستند که می­توانند هنگام استفاده از مخلوط به صورت موضعی به درمان عفونت های پوستی کمک کنند. عسل و دارچین هرکدام توانایی مقابله با باکتریها و کاهش التهاب را دارند، که این دو خاصیت در هنگام بهبود پوست برای شما بسیار مهم هستند و هنگامی که روی پوست قرار می گیرد، از عسل در درمان سوختگی استفاده می شود. این ماده همچنین می تواند زخم پای دیابتی را که یک عارضه بسیار جدی آن است، درمان کند.

دارچین به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی قوی، می تواند مزایای دیگری برای بهبود زخم ها ایجاد کند.

زخم های پا مربوط به دیابت، خطر ابتلا به عفونت باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را دارند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که روغن دارچین به محافظت در برابر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک می­کند با این حال، در این مطالعه از روغن دارچین استفاده شده است که بسیار غلیظ تر از پودر دارچین است که می­توانید در فروشگاه مواد غذایی پیدا کنید. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پودر دارچین همان اثر را دارد.

ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

به خوبی ثابت شده است که مصرف دارچین به طور مرتب برای مبتلایان به دیابت مفید است. همچنین ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. مطالعات بی شماری نشان داده اند که دارچین باعث کاهش قند خون ناشتا در افراد مبتلا به این بیماری می شود.

یکی از راه هایی که دارچین قند خون را کاهش می­دهد، افزایش حساسیت به انسولین است. دارچین باعث می­شود سلول ها نسبت به هورمون انسولین حساس تر باشند و به انتقال قند از خون به داخل سلول کمک می­کند.

عسل همچنین برای افراد مبتلا به دیابت فواید بالقوه ای دارد. مطالعات نشان داده اند که عسل بر میزان قند خون به میزان قابل توجهی کمتر از قند تأثیر می گذارد. علاوه بر این، عسل ممکن است LDL (بد) کلسترول و تری گلیسیرید را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد، در حالی که سطح HDL (خوب) کلسترول را بالا می برد.

عسل و دارچین برای شیرین کردن چای ممکن است نسبت به شکر، نسبتاً سالم تر باشند. با این حال، عسل هنوز هم میزان کربوهیدرات زیادی دارد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید از آن در حد اعتدال استفاده کنند.

مملوء از آنتی اکسیدان ها

هر دو عسل و دارچین منابع عالی آنتی اکسیدان هستند که برای سلامتی شما فواید زیادی دارند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که شما را از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می­کنند و این رادیکال ها می­توانند به سلول­های شما آسیب برساند.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان­های فنل است که با کاهش خطر بیماری قلبی همراه است. دارچین همچنین یک نیروگاه آنتی اکسیدانی است. در مقایسه با سایر ادویه ها، دارچین برای داشتن محتوای آنتی اکسیدانی در صدر قرار دارد. مصرف عسل و دارچین در کنار هم می تواند یک مقدار قوی ای از آنتی اکسیدان ها به شما بدهد.

خلاصه

ترکیبی از عسل و دارچین ممکن است مزایایی از جمله بهبود سلامت قلب شما، درمان زخم ها و کمک به مدیریت دیابت را به همراه داشته باشد.

ادعاهای تأیید نشده درباره عسل و دارچین

مفهوم ترکیب دو ماده قدرتمند برای ایجاد یک درمان حتی قدرتمندتر معقول است. با این حال، هیچ مطالعه ای نشان نداده که ترکیب عسل و دارچین ماده ای معجزه آسا را ​​ایجاد می­کند که بیماری های متعدد را درمان می­کند. علاوه بر این، بسیاری از کاربردهای پیشنهادی برای عسل و دارچین مورد حمایت علمی نیست. در اینجا برخی از ادعاهای محبوب اما تأیید نشده درباره عسل و دارچین آورده شده است:

 • با علائم آلرژی مبارزه می کند.
 •  برخی از مطالعات در مورد توانایی عسل در کاهش علائم آلرژی انجام شده است، اما شواهد ضعیف است.
 • سرماخوردگی را درمان می کند. 
 • عسل و دارچین خاصیت ضد باکتریایی خوبی دارند، اما بیشتر سرماخوردگی ها ناشی از ویروس ها هستند.
 • آکنه را درمان می کند. در حالی که خواص ضد باکتریایی هر دو ماده برای پوست­های مستعد آکنه مفید است، مطالعاتی که انجام شده است درباره توانایی این مخلوط در درمان آکنه کاوش نکرده اند.
 • به کاهش وزن کمک می کند. 
 • چند مطالعه نشان می­دهد که جایگزینی شکر با عسل به افزایش وزن کمتری کمک می­کند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه عسل و دارچین به شما در کاهش وزن کمک می­کند وجود ندارد .
 • درد آرتروز را تسکین می دهد.
 •  عسل و دارچین باعث کاهش التهاب می­شوند، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که استفاده از این مواد غذایی روی پوست شما باعث کاهش التهاب در مفاصل شود.
 • مسائل گوارشی را تسکین می دهد.
 •  ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه عسل می­تواند معده شما را بهبود ببخشد و هر دو ماده با عفونت های باکتریایی در روده مبارزه می­کنند. با این حال، این ادعاها مورد تأیید تحقیقات نیست.

خلاصه

عسل و دارچین هر دو برای سلامتی شما مفید هستند، اما هیچ مدرکی در دست نیست که ترکیب شدن این دو باهم اثرات آنها را چند برابر می کند.

نحوه استفاده از عسل و دارچین برای بهبود سلامتی شما

عسل و دارچین: یک داروی درمانی قدرتمند یا یک افسانه¬ی بزرگ؟

بهترین روش برای استفاده از عسل در رژیم غذایی شما به عنوان جایگزینی برای قند است. حتماً عسل فیلتر نشده خریداری کنید، زیرا بسیاری از عسل های بسیار فرآوری شده در قفسه های سوپر مارکت ها هیچ فایده ای برای سلامتی شما ندارند. از عسل با احتیاط استفاده کنید، زیرا هنوز هم قند آن زیاد است.

همچنین باید بدانید که دارچین حاوی ترکیبی به نام کومارین است که در دوزهای زیاد آن می تواند سمی باشد. مقدار کومارین در دارچین کاسیا نسبت به دارچین سیلان بسیار بیشتر است. بهتر است دارچین سیلان را خریداری کنید، اما اگر انواع Cassia را مصرف می­کنید، میزان مصرف روزانه آن را به 2/1 قاشق چایخوری (5/0-2 گرم) محدود کنید. با اطمینان می توانید روزانه 1 قاشق چایخوری (حدود 5 گرم) دارچین سیلان مصرف کنید. برای استفاده از عسل و دارچین برای درمان عفونت پوستی، عسل را با مقدار کمی روغن دارچین مخلوط کرده و مستقیماً آن را روی پوست آسیب دیده بمالید.

خلاصه

عسل و دارچین را می توان خورد یا از آن برروی پوست استفاده کرد. برای اینکه بیشترین فایده را ببرید، از عسل فیلتر نشده و دارچین سیلان با کیفیت بالا خریداری کرده و استفاده کنید.

کلام آخر:

عسل و دارچین هرکدام مزایای سلامتی زیادی دارند که بسیاری از آنها مورد حمایت علمی است. هر دو این مواد به ویژه برای بهبود سلامت قلب و بهبود عفونت ها مفید هستند. با این حال، هیچ مدرک علمی نشان نداده که ترکیب عسل و دارچین یک معجزه درمانی ایجاد می کند.

 

 

عسل و دارچین دو ماده ی طبیعی با فواید متعدد برای سلامتی هستند. برخی ادعا می کنند وقتی این دو ماده ترکیب شوند، تقریباً می توانند هر بیماری را درمان کنند.

در حالی که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه هر کدام از آنها خواص دارویی دارند، اما ادعاهای متعددی که در مورد مخلوط عسل و دارچین وجود دارد به نظر نمی­رسد که خیلی صادق باشند. در این مقاله فواید عسل و دارچین بررسی شده و واقعیت را از داستان جدا می­کند.

مواد طبیعی برای سلامتی بهتر

عسل مایعی شیرین است که توسط زنبورها تولید می­شود و قرن هاست که به عنوان غذا و دارو مورد استفاده قرار می­گیرد. امروزه موارد استفاده­ی آن بیشتر هم شده است و بیشتر از آن در آشپزی و پخت و پز یا به عنوان شیرین کننده در نوشیدنی­ها استفاده می­شود.

در همین حال، دارچین ادویه­ای است که از پوست درخت دارچین به دست می­آید. مردم پوست آن را برداشت کرده و خشک می­کنند، که معمولاً به چوب دارچین معروف است، می­توانید دارچین را به صورت تکه چوب های کوچک یا به صورت پودر یا به صورت عصاره خریداری کنید.

هر دو عسل و دارچین به تنهایی فواید سلامتی زیادی دارند. با این حال، برخی تصور می­کنند ترکیب این دو حتی سودمندتر است.

در سال 1995 یک روزنامه­ی کانادایی مقاله­ای را منتشر کرد که در آن لیستی طولانی از بیماری هایی را که با مخلوطی از عسل و دارچین قابل درمان هستند، ذکر شده بود. از آن زمان ادعاهای جسورانه در مورد ترکیب عسل و دارچین چندین برابر شده است. در حالی که این دو ماده کاربردهای درمانی زیادی دارند، اما همه­ی ادعاهای مربوط به ترکیب این دو مورد دارای پشتوانه­ی علمی نیست.

خلاصه

عسل و دارچین مواد مؤثری هستند که می­توانند هم به عنوان غذا و هم به صورت دارو استفاده شوند. اما، همه ی ادعاهای مربوط به عسل و دارچین هنوز توسط تحقیقات علمی تأیید نشده است.

فواید دارچین

دارچین یک ادویه­ی محبوب در آشپزی و پخت و پز است که می­تواند به عنوان یک مکمل نیز از آن استفاده شود.

دو نوع عمده ازآن وجود دارد :

 • دارچین کاسیا (Cassia cinnamon): همچنین به عنوان دارچین چینی نیز شناخته می­شود، این دارچین محبوب ترین نوع دارچین، در سوپر مارکت ها است و از نظر كيفيت كمتر از دارچين سيلان بوده و ارزانتر است و عوارض جانبي بالقوه­اي نيز دارد.
 • دارچین سیلان (Cassia cinnamon): این نوع به "دارچین واقعی (true cinnamon)" نیز معروف است. یافتن آن بسیار سخت تر از دارچین Cassia است و عطر و طعمی کمی شیرین تر از آن دارد.

 

در اینجا برخی از برترین مزایای دارچین آورده شده است :

 • ممکن است التهاب را کاهش دهد.
 •  التهاب طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری مزمن را افزایش می دهد. مطالعات نشان می­دهد دارچین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.
 • ممکن است به درمان بیماری­های عصبی کمک کند.
 •  چند مطالعه­ی آزمایشگاهی نشان می دهد که دارچین ممکن است به کند شدن پیشرفت پارکینسون و آلزایمر کمک کند. این نتایج باید در مطالعات انسانی تأیید شود.
 • ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کند.
 • چند مطالعه آزمایشگاهی روی حیوانات و موارد آزمایشگاهی نشان داد که دارچین به جلوگیری از رشد و تولید مثل سلول­های سرطانی کمک می کند. با این حال، این نتایج باید با مطالعات انسانی تأیید شود .

برخی همچنین اظهار داشتند که دارچین ممکن است یک درمان طبیعی برای اختلال کمبود توجه (ADHD)، سندرم روده تحریک پذی (IBS) ، سندرم قبل از قاعدگی (PMS) ، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و مسمومیت غذایی باشد. با این حال، شواهد کافی برای تأیید این ادعاها در دست نیست.

خلاصه

دارچین یکی از سالم ترین ادویه های جهان است. هر دو نوع دارچین فواید سلامتی خاص خود را دارند، اما اگر قصد دارید به طور مرتب آن را مصرف کنید، دارچین سیلان انتخاب بهتری است.

فواید عسل

عسل علاوه بر اینکه یک جایگزین سالم تر برای قند است، خواص دارویی مختلفی نیز دارد. با این وجود، لازم به ذکر است که همه ی انواع آن برابر نیستند. بیشتر فواید عسل با ترکیبات فعال همراه است که بیشتر آنها در عسل با کیفیت بالا و بدون فیلتر، متمرکز شده اند.

در اینجا برخی از مزایای مربوط به حمایت علمی از عسل آورده شده است :

 • ممکن است یک داروی مناسب برای سرکوب کردن سرفه باشد.
 •  یک مطالعه نشان داد که عسل در سرکوب سرفه های شبانه از دکسترومتورفان، ماده ی مؤثر در بیشتر شربت های سرفه مؤثرتر است. با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی این موضوع مورد نیاز است.
 • یک درمان قدرتمند برای زخم ها و سوختگی هاست. 
 • با بررسی شش مطالعه مشخص شد که استفاده از عسل بر روی پوست یک درمان قدرتمند برای زخم ها است. همچنین تصور می­شود که عسل به عنوان یک کمک کننده ی خواب، تقویت کننده حافظه، داروی محرک غرایز جنسی، درمان عفونت ها و راه طبیعی برای کاهش پلاک روی دندان های شما است، اما این ادعاها توسط علم پشتیبانی نمی شوند.

خلاصه

عسل دارای چندین مزیت سلامتی است که به ظرفیت آنتی اکسیدانی و خواص ضد باکتریایی آن مربوط است.

هر دو عسل و دارچین ممکن است از لحاظ سلامتی از جایگاه خاصی بهره مند شوند

این تئوری به این صورت است که اگر هردو عسل و دارچین به تنهایی می­توانند کمک کنند، ترکیب این دو باید تأثیر بیشتری داشته باشد.

مطالعات نشان داده است که فواید سلامتی عسل و دارچین مشابه است. به عنوان مثال، هر دو در زمینه های زیر سودمند هستند:

ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

مخلوطی از عسل و دارچین می­تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد، زیرا ممکن است به کاهش چندین عامل خطرناک برای آن کمک کند. این ها شامل افزایش سطح کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید است. فشار خون بالا و سطح پایین کلسترول HDL (خوب) فاکتورهای دیگری هستند که می­توانند خطر بیماری شما را افزایش دهند. جالب است که ممکن است عسل و دارچین روی همه ی این ها تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف عسل باعث کاهش کلسترول LDL (بد) 6 تا 11٪ می شود و سطح تری گلیسیرید را تا 11٪ کاهش می­دهد. عسل همچنین ممکن است کلسترول HDL (خوب) را حدود 3٪ افزایش دهد.

یک متاآنالیز نشان داد که یک دوز مشخص روزانه دارچین باعث کاهش کلسترول کل به طور متوسط ​​16 میلی گرم در لیتر، کلسترول LDL (بد) با 9 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیریدها به میزان 30 میلی گرم در لیتر می شود. همچنین میزان کمی کلسترول HDL (خوب) افزایش یافته است.

در حالی که آنها با هم مورد مطالعه قرار نگرفته اند، به طور جداگانه دارچین و عسل باعث کاهش متوسط ​​فشار خون می شوند. با این حال، این تحقیق در حیوانات نیز انجام شد.

علاوه بر این، هر دو غذای سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که فواید زیادی برای قلب دارند. آنتی اکسیدان های پلی فنول باعث بهبود جریان خون به قلب و جلوگیری از لخته شدن خون می شوند و خطر حمله قلبی و سکته را کاهش می دهند.

عسل و دارچین همچنین ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کنند زیرا هر دو باعث کاهش التهاب می­شوند. التهاب مزمن عامل اصلی در ایجاد بیماری های قلبی است.

ممکن است به بهبود زخم کمک کند

هر دو عسل و دارچین دارای خواص درمانی خوبی هستند که می­توانند هنگام استفاده از مخلوط به صورت موضعی به درمان عفونت های پوستی کمک کنند. عسل و دارچین هرکدام توانایی مقابله با باکتریها و کاهش التهاب را دارند، که این دو خاصیت در هنگام بهبود پوست برای شما بسیار مهم هستند و هنگامی که روی پوست قرار می گیرد، از عسل در درمان سوختگی استفاده می شود. این ماده همچنین می تواند زخم پای دیابتی را که یک عارضه بسیار جدی آن است، درمان کند.

دارچین به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی قوی، می تواند مزایای دیگری برای بهبود زخم ها ایجاد کند.

زخم های پا مربوط به دیابت، خطر ابتلا به عفونت باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را دارند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که روغن دارچین به محافظت در برابر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک می­کند با این حال، در این مطالعه از روغن دارچین استفاده شده است که بسیار غلیظ تر از پودر دارچین است که می­توانید در فروشگاه مواد غذایی پیدا کنید. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پودر دارچین همان اثر را دارد.

ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

به خوبی ثابت شده است که مصرف دارچین به طور مرتب برای مبتلایان به دیابت مفید است. همچنین ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. مطالعات بی شماری نشان داده اند که دارچین باعث کاهش قند خون ناشتا در افراد مبتلا به این بیماری می شود.

یکی از راه هایی که دارچین قند خون را کاهش می­دهد، افزایش حساسیت به انسولین است. دارچین باعث می­شود سلول ها نسبت به هورمون انسولین حساس تر باشند و به انتقال قند از خون به داخل سلول کمک می­کند.

عسل همچنین برای افراد مبتلا به دیابت فواید بالقوه ای دارد. مطالعات نشان داده اند که عسل بر میزان قند خون به میزان قابل توجهی کمتر از قند تأثیر می گذارد. علاوه بر این، عسل ممکن است LDL (بد) کلسترول و تری گلیسیرید را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد، در حالی که سطح HDL (خوب) کلسترول را بالا می برد.

عسل و دارچین برای شیرین کردن چای ممکن است نسبت به شکر، نسبتاً سالم تر باشند. با این حال، عسل هنوز هم میزان کربوهیدرات زیادی دارد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید از آن در حد اعتدال استفاده کنند.

مملوء از آنتی اکسیدان ها

هر دو عسل و دارچین منابع عالی آنتی اکسیدان هستند که برای سلامتی شما فواید زیادی دارند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که شما را از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می­کنند و این رادیکال ها می­توانند به سلول­های شما آسیب برساند.

عسل سرشار از آنتی اکسیدان­های فنل است که با کاهش خطر بیماری قلبی همراه است. دارچین همچنین یک نیروگاه آنتی اکسیدانی است. در مقایسه با سایر ادویه ها، دارچین برای داشتن محتوای آنتی اکسیدانی در صدر قرار دارد. مصرف عسل و دارچین در کنار هم می تواند یک مقدار قوی ای از آنتی اکسیدان ها به شما بدهد.

خلاصه

ترکیبی از عسل و دارچین ممکن است مزایایی از جمله بهبود سلامت قلب شما، درمان زخم ها و کمک به مدیریت دیابت را به همراه داشته باشد.

ادعاهای تأیید نشده درباره عسل و دارچین

مفهوم ترکیب دو ماده قدرتمند برای ایجاد یک درمان حتی قدرتمندتر معقول است. با این حال، هیچ مطالعه ای نشان نداده که ترکیب عسل و دارچین ماده ای معجزه آسا را ​​ایجاد می­کند که بیماری های متعدد را درمان می­کند. علاوه بر این، بسیاری از کاربردهای پیشنهادی برای عسل و دارچین مورد حمایت علمی نیست. در اینجا برخی از ادعاهای محبوب اما تأیید نشده درباره عسل و دارچین آورده شده است:

 • با علائم آلرژی مبارزه می کند.
 •  برخی از مطالعات در مورد توانایی عسل در کاهش علائم آلرژی انجام شده است، اما شواهد ضعیف است.
 • سرماخوردگی را درمان می کند. 
 • عسل و دارچین خاصیت ضد باکتریایی خوبی دارند، اما بیشتر سرماخوردگی ها ناشی از ویروس ها هستند.
 • آکنه را درمان می کند. در حالی که خواص ضد باکتریایی هر دو ماده برای پوست­های مستعد آکنه مفید است، مطالعاتی که انجام شده است درباره توانایی این مخلوط در درمان آکنه کاوش نکرده اند.
 • به کاهش وزن کمک می کند. 
 • چند مطالعه نشان می­دهد که جایگزینی شکر با عسل به افزایش وزن کمتری کمک می­کند، اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه عسل و دارچین به شما در کاهش وزن کمک می­کند وجود ندارد .
 • درد آرتروز را تسکین می دهد.
 •  عسل و دارچین باعث کاهش التهاب می­شوند، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که استفاده از این مواد غذایی روی پوست شما باعث کاهش التهاب در مفاصل شود.
 • مسائل گوارشی را تسکین می دهد.
 •  ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه عسل می­تواند معده شما را بهبود ببخشد و هر دو ماده با عفونت های باکتریایی در روده مبارزه می­کنند. با این حال، این ادعاها مورد تأیید تحقیقات نیست.

خلاصه

عسل و دارچین هر دو برای سلامتی شما مفید هستند، اما هیچ مدرکی در دست نیست که ترکیب شدن این دو باهم اثرات آنها را چند برابر می کند.

نحوه استفاده از عسل و دارچین برای بهبود سلامتی شما

بهترین روش برای استفاده از عسل در رژیم غذایی شما به عنوان جایگزینی برای قند است. حتماً عسل فیلتر نشده خریداری کنید، زیرا بسیاری از عسل های بسیار فرآوری شده در قفسه های سوپر مارکت ها هیچ فایده ای برای سلامتی شما ندارند. از عسل با احتیاط استفاده کنید، زیرا هنوز هم قند آن زیاد است.

همچنین باید بدانید که دارچین حاوی ترکیبی به نام کومارین است که در دوزهای زیاد آن می تواند سمی باشد. مقدار کومارین در دارچین کاسیا نسبت به دارچین سیلان بسیار بیشتر است. بهتر است دارچین سیلان را خریداری کنید، اما اگر انواع Cassia را مصرف می­کنید، میزان مصرف روزانه آن را به 2/1 قاشق چایخوری (5/0-2 گرم) محدود کنید. با اطمینان می توانید روزانه 1 قاشق چایخوری (حدود 5 گرم) دارچین سیلان مصرف کنید. برای استفاده از عسل و دارچین برای درمان عفونت پوستی، عسل را با مقدار کمی روغن دارچین مخلوط کرده و مستقیماً آن را روی پوست آسیب دیده بمالید.

خلاصه

عسل و دارچین را می توان خورد یا از آن برروی پوست استفاده کرد. برای اینکه بیشترین فایده را ببرید، از عسل فیلتر نشده و دارچین سیلان با کیفیت بالا خریداری کرده و استفاده کنید.

کلام آخر:

عسل و دارچین هرکدام مزایای سلامتی زیادی دارند که بسیاری از آنها مورد حمایت علمی است. هر دو این مواد به ویژه برای بهبود سلامت قلب و بهبود عفونت ها مفید هستند. با این حال، هیچ مدرک علمی نشان نداده که ترکیب عسل و دارچین یک معجزه درمانی ایجاد می کند.

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthline می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
مرجع مقالات سلامتی
عسل
دارچین
عسل و دارچین
مزایای دارچین
سلامتی
عسل در رژیم غذایی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط