در حال بارگذاری ...

تاریخچه بدنسازی !

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/10/21
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 25

دوران اولیه :

فاصله زمانی بین سال‌های 1880 و 1930 میلادی، بعنوان دوران اولیه بدنسازی شناخته می‌شود.

 

در واقع، بدنسازی(هنر نمایش زیبایی اندام) قبل از قرن نوزدهم میلادی وجود خارجی نداشت، تا اینکه مردی به نام یوجین ساندو(که با لقب پدر بدنسازی مدرن شناخته می‌شود) آن را پایه گذاری نمود.ساندو بعنوان پیشگام ورزش بدنسازی شناخته می‌شود، زیرا اولین کسی بود که فیزیک خود را در قالب نمایش قابلیت‌های بدنی در معرض دید عموم قرار داد. اگرچه حضار معمولاً از دیدن یک بدن عضلانی به وجد می‌آمدند، اما این افراد اغلب بدن خود را در غالب بخشی از مسابقات زورآزمایی و یا کشتی به نمایش می‌گذاشتند.

 مدیر برنامه‌های ساندو برنامه صحنه‌ای خاصی را بر پایه همین نمایشات برای او طراحی کرده بود. او در این امر بسیار موفق شد و بر پایه همین شهرت، به فعالیت‌های تجاری پرداخت.

ساندو از جمله اولین کسانی بود که محصولاتی را با نام خودشان روانه بازار کردند.

او همگام با افزایش شهرتش به مرور بعنوان یکی از مخترعان و فروشندگان اولین تجهیزات عمومی بدنسازی نیز شناخته شده بود. ساندو از طرفداران سرسخت فیزیک ایده‌آل یونانی بود(بر پایه این معیار، یک فیزیک بی نقص باید تا جای ممکن به ابعاد و ارقام ریاضی رعایت شده در مجسمه‌های یونان و روم باستان نزدیک می‌بود) و فیزیک بدنی خویش را بر همین اساس ساخته و پرداخته نموده بود.

 

عصر طلایی :

از فاصله زمانی بین سال‌های 1940 تا 1970 میلادی اغلب بعنوان عصر طلایی بدنسازی یاد می‌شود.

 

این مسأله عمدتاً به تغییر نگرش در زیبایی شناختی این ورزش و تمایل به کسب حجم بیشتر(در کنار تناسب و تفکیک عضلانی مختص دوران اولیه) مربوط می‌شد.البته، وقوع جنگ جهانی دوم بعنوان یکی از دلایل اصلی این مسأله به شمار می‌رود، زیرا با آغاز جنگ ، اشتیاق مردان جوان برای ساختن بدن‌های بزرگتر و قوی‌تر نیز افزیش یافت.

مجموعه این عوامل باعث شد تا پیشرفت‌هایی در زمینه تکنیک‌های تمرین و اصول تغذیه پدیدار شد و تجهیزات تمرینی نیز از وضعیت بهتری برخوردار گردند.

 

بعلاوه، چندین نشریه اختصاصی پا به عرصه وجود نهاده و با گسترش محبوبیت این رشته، مسابقات جدیدی نیز از راه رسیدند.

 

در سال 1950، سازمان دیگری با نام انجمن ملی بدنسازان آماتور(NABBA)، مسابقه آقای جهان NABBA را در بریتانیا آغاز نمود.مسابقه مهم دیگری که در این دوران متولد شد، رقابت مستر المپیا بود که اولین بار در سال 1965 برگزار گردید. دستیابی به این عنوان در حال حاضر بعنوان بزرگترین افتخار دنیای بدنسازی محسوب می‌شود.

 

در ابتدا مسابقات فقط برای مردان برگزار می‌شدند، اما NABBA برای اولین بار رقابت بانوی جهان را در سال 1965 به مسابقه میس المپیا (بانوی المپیا) نیز در سال 1980 به راه افتاد.

 

وبسايت زيب اندام گردآورنده مقالات معتبر دنيا به صورت رايگان است، که شما مي‌توانيد براي مطالعه مقالات بيشتر به وبلاگ ما مراجعه کنيد، همچنين شما مي‌توانيد با ثبت نام در وبسايت زيب اندام در زمينه هاي تناسب اندام و رژيم مشاوره رايگان بگيريد.

 

 

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط