در حال بارگذاری ...

تغذیه سالم برای حفظ سلامت دندانها

نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1400/01/23
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 215

 

سلامت دندان مهمتر از آن است که اکثر مردم تصور می کنند و تغذیه نقش زیادی در این امر دارد. آیا می خواهید بدانید برای استحکام دندان و لثه چه چیزی بخورید؟ این را بجوید.

دندان های ما ممکن است کوچک باشند. اما آنها و لثه های ما برای سلامتی ما بسیار مهمتر از آن است که بسیاری از ما تصور می کنیم.

بدون دندان، نمی توانیم جوید. تصور کنید که. دیگر سبزیجات و میوه های خام ترد وجود ندارد! دیگر آجیل نیست! دیگر بادام زمینی شکننده نیست! (هوم ... آیا من فقط آن را گفتم؟)

و در اینجا یک واقعیت جالب وجود دارد: افرادی که 25 دندان یا بیشتر دارند تمایل دارند مواد مغذی بیشتری بخورند. (به غیر از بادام زمینی شکننده، یعنی.)

مطمئن نیستید چند دندان دارید؟ برو جلو، یک شمارش سریع انجام دهید.

برای خوردن غذاهای مقوی به دندان و لثه سالم نیاز داریم. و ما برای دندان های سالم باید غذاهای مقوی بخوریم.

در دوران کودکی، رژیم غذایی ما بر رشد دندان های ما تأثیر می گذارد. و هنگامی که ما رشد کردیم، در حالی که همه دندان ها در جای خود قرار دارند، آنچه می خوریم در حفظ سلامت دندان نقش دارد.

درد دندان

اگر از دندان و لثه خود مراقبت نکنیم، در معرض پوسیدگی دندان، بیماری لثه و حتی از دست دادن استخوان هستیم.

در همین حال، وضعیت دندان ها و لثه های ما اغلب می تواند مشکلات سیستمیک، از جمله بیماری های قلبی عروقی، بیماری سلیاک، دیابت، عفونت سینوس، آرتریت روماتوئید، بیماری روده تحریک پذیر، ریفلاکس معده، مایع، الکل و غیره را نشان دهد. در حقیقت، دندانپزشک شما بعضی اوقات می تواند این شرایط را قبل از پزشک تشخیص دهد!

اگر چشمهای ما دریچه ای برای روح است، دندانها و لثه های ما پنجره ای به بدن ما هستند.

 

حفره های دندان

حفره حفره ای در مینای دندان است. حداکثر 90 درصد کودکان مدرسه ای و اکثر بزرگسالان حداقل یک حفره دارند.

اگر می خواهید برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان الهام بگیرید، به دنبال برخی تصاویر Google از حفره های شدید درمان نشده باشید. منظره زیبایی نیست.

حفره ها در اثر تجمع پلاک ها ایجاد می شوند - یک ماده لزج چسبنده که بیشتر از باکتری تشکیل شده است. در تجزیه قند و کربوهیدرات ها، باکتری ها اسید ایجاد می کنند و این اسیدها می توانند دندان ها را از بین ببرند.

حفره ها وقتی بزرگتر می شوند و اعصاب را لمس می کنند آسیب می بینند. یک حفره درمان نشده می تواند به آبسه دندان تبدیل شود. بنابراین اگر حفره ای پیدا کردید، سریع درمان کنید.

 

بیماری پریودنتال

حدود نیمی از بزرگسالان آمریکایی بالای سی سال نوعی بیماری پریودنتال یا لثه دارند.

التهاب لثه یا التهاب بافت لثه یک مشکل در مراحل اولیه است. با مراقبت مناسب می توانید آن را معکوس کنید. اما اگر این کار را نکنید، در نهایت التهاب منجر به ایجاد «جیب» یا فاصله کمی بین دندان ها و لثه می شود.

باکتری ها دوست دارند این جیب ها را استعمار کنند، که می تواند منجر به پریودنتیت شود: تخریب دائمی بافت هایی که دندان ها را به استخوان دهان متصل می کند. خوب نیست.

علائم پریودنتیت شامل تورم یا تغییر رنگ لثه، لثه های حساس، خونریزی لثه، عقب رفتن لثه، تغییر احساس دندان هنگام غذا خوردن، شل شدن دندان، از دست دادن دندان و بوی بد دهان است.

 

و به نظر می رسد که این به اندازه کافی بد نباشد، هنگامی که لثه ملتهب و شکسته می شود، باکتری های مضر می توانند به راحتی وارد جریان خون شوند و منجر به سایر مشکلات مزمن سلامتی شود.

بیماری پریودنتال یک عامل خطر برای بیماری عروق کرونر است. چرا؟ ما واقعاً به طور قطع نمی دانیم، اما ظاهراً بیماری لثه فقط التهاب را نشان نمی دهد. همچنین التهاب را افزایش می دهد. و التهاب به بیماری عروق کرونر کمک می کند.

جالب است که همان باکتری هایی که لثه های ما را استعمار می کنند نیز در پلاک دیواره شریانی یافت شده است.

بیماری پریودنتال با روشی به نام از بین بردن سطح ریشه قابل درمان است. ریزش سطح ریشه که به همان اندازه سرگرم کننده به نظر می رسد، شامل ابزاری است که شبیه وسایل شکنجه، بی حسی موضعی، ساچمه زدن روی صندلی دندانپزشکی و اسکناس بسیار زیاد است.

توجه: این روش نتیجه موفقیت آمیز را تضمین نمی کند.

 

کمبود مواد مغذی و بهداشت دهان و دندان

سلولهای مخاطی در دهان ما طی سه تا هفت روز برمی گردند. بنابراین کمبود مواد مغذی یا افراط در مواد دهانی قبل از اینکه در مکان دیگری نشان داده شوند، نمایان می شوند.

بیماری پریودنتال با کاهش سطح ویتامین ها و مواد معدنی در خون همراه است. و دریافت کافی مواد مغذی خاص می تواند برای درمان موفقیت آمیز مهم باشد.

برای دندانها و لثه های سالم چه چیزی لازم دارید و چرا؟ این یک نمودار مفید است.

مقاله پیشنهادی :📝

 

مواد مغذی که شما برای آن نیاز دارید

 

پروتئین :    ساختار دندان، رشد مخاط / بافت همبند و عملکرد ایمنی بدن.

کلسیم:  ساختار دندان؛ ممکن است دوباره سازی مینای دندان را افزایش دهد.

فسفر:    ساختار دندان.

فلز: روی بافتهای مخاطی و پیوندی و عملکرد ایمنی بدن.

آنتی اکسیدان ها :  بافتهای مخاطی و پیوندی و عملکرد ایمنی بدن.

فولات:   بافت مخاطی و پیوندی و عملکرد ایمنی بدن. سطح پایین با بیماری پریودنتال همراه است.

اهن: بافتهای مخاطی و پیوندی و عملکرد ایمنی بدن.

ویتامین A: بافتهای مخاطی و پیوندی و عملکرد ایمنی بدن. اما توجه داشته باشید که دریافت بیش از حد مکمل ها ممکن است منجر به مشکلات لثه شود.

ویتامین سی: بلوغ کلاژن و حفظ یکپارچگی رباط پریودنتال. بافت های مخاطی / پیوندی و عملکرد ایمنی بدن.

چربی های امگا 3: بافت مخاطی و پیوندی و عملکرد ایمنی بدن. پاسخ التهابی را تعدیل می کند.

ویتامین دی: بافتهای مخاطی / همبندی، عملکرد ایمنی بدن. ممکن است دوباره سازی مینای دندان را افزایش دهد.

ویتامین های گروه B: گردش سلول اپیتلیال.

 

؟چه چیزی بخوریم یا از آن اجتناب کنیم

 

لیستی از مواد مغذی بسیار خوب است، اما وقتی در راهروی مواد غذایی ایستاده اید، هنوز باید بدانید که چه غذایی واقعی  خریداری کنید.

خوشبختانه، شما مجبور نیستید کار خاصی انجام دهید: « رژیم غذایی را با غذاهای کامل با مقدار زیادی پروتئین بدون چربی و سبزیجات تازه بخورید.»

از اکثر غذاهای فرآوری شده به خصوص از غذاهایی که سرشار از قندهای ساده هستند خودداری کنید.

 

روغن ماهی

می خواهید به دنبال امتیازات جایزه باشید؟ در اینجا چند ماده غذایی، مواد مغذی و / یا مکمل هایی آورده شده است که ممکن است نقش خاصی در سلامت دهان و دندان داشته باشد.

 

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش التهاب لثه و پلاک کمک کنند. باکتری های موجود در غذاهای تخمیر شده ممکن است رشد عوامل بیماری زا را در حفره دهان مهار کنند. یک مطالعه نشان داد که مصرف لبنیات تخمیر شده با بیماری های کمتر پریودنتال همراه است. پروبیوتیک ها از هر منبع می توانند به روشی مشابه مفید باشند.

 

کرن بری

قره قاط و سایر غذاهای گیاهی غنی از آنتوسیانین (مانند بلوبری، کلم قرمز، پوست بادمجان، برنج سیاه و تمشک) ممکن است از اتصال و کلونی شدن عوامل بیماری زا بر روی بافت میزبان (از جمله دندان ها) جلوگیری کند.

 

حتی برخی مطالعات نشان می دهد که دهان شویه تزریق شده با عصاره قره قاط باعث بهبود سلامت دندان می شود! مطمئناً، همه ما در مورد ابرقدرت های زغال اخته می دانستیم، اما چه کسی می دانست که توت باتلاقی فروتن می تواند دندان های سالم به شما بدهد؟

مقاله پیشنهادی:📝

 

چای سبز

شناخته شده است که پلی فنول ها باعث کاهش باکتری ها و محصولات سمی باکتری ها در دهان می شوند. چای همچنین تمایل دارد که سرشار از فلوراید باشد، احتمالاً شناخته شده ترین تقویت کننده دندان. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فواید چای، به آنچه درباره چای باید بدانید مراجعه کنید .

 

آدامس با پیکنوژنول

نشان داده شده است که آدامس ساخته شده با پوست کاج یا شیره باعث کاهش پلاک و خونریزی لثه می شود. درمان پدربزرگ بزرگ واقعاً مفید است!

 

سویا

رژیم غذایی شامل سویا ممکن است به کاهش بیماری پریودنتال کمک کند.

 

آرژنین

این اسید آمینه مهم ممکن است pH دهان را تغییر داده و احتمال ایجاد حفره را کاهش دهد.

 

CoQ10

کوآنزیم Q10 ماده ای مشابه ویتامین است. بدن ما برای تولید انرژی به آن نیاز دارد و در هر سلول یافت می شود. کمبودها ممکن است در بروز بیماری پریودنتال نقشی داشته باشند.

 

اکیناسه، سیر، زنجبیل و جینسینگ

تحقیقات نشان می دهد که این گیاهان به مهار رشد پاتوژن های پریودنتال در لوله های آزمایش کمک می کنند. اما مطالعات انسانی هنوز کم است، بنابراین ما نمی توانیم در مورد مزایای آنها نتیجه گیری قطعی کنیم.

 

غذاهای کامل

سعی کنید مواد مغذی ذکر شده در بالا را از غذاهای کامل تهیه کنید. (جایزه: شما به دندانها و لثه های خود تمرین می دهید!) تا زمانی که کمبود شناخته شده ای ندارید، مصرف مکمل ها ضروری نیست.

بخاطر داشته باشید که اگر رژیم غذایی مزمن دارید یا جراحی چاقی کرده اید، کمبودها همیشه بیشتر است. با پزشک خود مشورت کنید.

مقاله پیشنهادی:📝

 

فلوراید

فلوراید معدنی کمک می کند تا از زدایی بدن در بدن جلوگیری شود. به عبارت دیگر، به ما کمک می کند کلسیم را به طور موثر جذب و استفاده کنیم.

همچنین به صورت موضعی بر روی دندان ها عمل می کند تا سلامت سطح آنها را تقویت کند. فلوراید موجود در بزاق ممکن است به ترمیم مجدد مینای دندان کمک کند.

در واقع، دریافت فلوراید کافی مهمتر از کاهش قند در هنگام جلوگیری از حفره است. (نگران نباشید. من به بچه هایتان نمی گویم.)

بافت چربی

در چاقی، بافت چربی اضافی (چربی) اغلب در جاهایی که نباید قرار بگیرند، مانند کبد، رسوب می کند. سلامت دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

چاقی با رسوب بافت چربی به صورت لیپوم (در اصل، توده ای تومور مانند ساخته شده از چربی) در حفره دهان، مانند داخل لب ها یا گونه (مخاط باکال)، روی زبان یا غدد بزاقی، ارتباط دارد. (سیالیپوما)

 

التهاب

واضح است که کنترل التهاب برای سلامت دهان و دندان مهم است و چاقی با التهاب ارتباط دارد. به همین دلیل چاقی دومین عامل خطرناک برای التهاب در دهان است. تنها چیزی که برای سلامتی دهان شما از چاقی بیش از حد بدتر است، سیگار کشیدن است.

 

چرا؟ از آنجا که قند خون بالا، عناصر ضد، تغییر در pH بزاق، و ترکیبات التهابی تمایل به حضور در کسانی که بیش از حد چاق هستند باشد. در همین حال، سلولهای مخاطی نیز ممکن است نفوذپذیرتر باشند (به دلیل کمبود مواد مغذی یا عدم تعادل).

 

نتیجه؟ افزایش اکسیدان ها - آن رادیکال های آزاد تند و زننده ای که می توانند به سلول های بدن ما آسیب برسانند.

علاوه بر این، سلولهای چربی بدن ترکیبات التهابی آزاد می کنند.

یك ماركر التهابی رایج در ارتباط با التهاب پریودنتال در افرادی كه چربی بیشتری دارند، اوروسوموكوئید است. در همین حال، اوروسوموکوئید همچنین نشانگر سو mal تغذیه است. آیا این باید تعجب آور باشد؟ شاید اینگونه نباشد، وقتی شما در نظر بگیرید که بسیاری از افراد در رژیم غذایی کمبود مواد مغذی چربی زیادی دارند.

افرادی که بیش از حد چربی دارند نیز بیشتر در معرض خطر دیابت هستند و دیابت نیز به نوبه خود با سلامت دهان و دندان ضعیف همراه است. این احتمالاً به دلیل افزایش قند خون و اثرات مربوط به آن است.

مقاله پیشنهادی :📝

 

غذا خوردن و بهداشت دهان و دندان بی نظم

الگوی غذایی سالم می تواند باعث بهبود سلامت دهان و دندان، تغییر PH محیط دهان شود.

 

در همین حال، پاکسازی و سو mal تغذیه همراه با بی نظمی در غذا خوردن می تواند سلامت دهان و دندان را به خطر بیندازد. مشکلات شامل از دست دادن مینای دندان، ضایعات، ترشح بزاق ناکارآمد، تورم و حساسیت است.

 

 

پیری و سلامت دهان و دندان

با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری پریودنتال افزایش می یابد. اما هرچه سلامت دهان و دندان ما بهتر باشد کیفیت زندگی ما بهتر خواهد بود.

 

مشخص نیست که دقیقاً چه عواملی باعث بیماری دهان و دندان می شود. نظریه ها شامل ساییدگی دندان ها / لثه ها، استفاده از دارو، تغییرات مالی (منجر به درمان کمتر پیشگیرانه)، سایر بیماری های مزمن مرتبط با سلامت دهان و دندان و / یا تغییرات ایمونولوژیک است.

 

تعجب کردی؟

در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که هیچ ارتباطی بین خوردن غلات صبحانه بسیار قندی و ایجاد حفره وجود ندارد!

 

شاید بچه ها یک تعقیب و گریز لیسترین اضافه کرده باشند.

اما در اینجا یک توضیح محتمل تر وجود دارد: معلوم می شود که مقدار قندی که می خوریم ممکن است کمتر از دفعات مصرف برای سلامتی دندان مضر باشد .

به همین دلیل نوشابه های شیرین و نوشیدنی های انرژی زا بسیار خطرناک هستند.

 

نوشیدن نوشیدنی های حاوی شکر، بازدیدهای مکرر قند بر روی دندان ها را ایجاد می کند. بیشتر نوشیدنی های شیرین بسیار اسیدی هستند که باعث از بین بردن مواد معدنی می شود. دهان ما یک تکان دهنده دو برابر می شود.

 

اینکه فرکانس یا مقدار مصرف قند کلیدی باشد، یک چیز قطعی است: یک رژیم غذایی که در اطراف غذاهای کربوهیدرات تصفیه شده و فرآوری شده ساخته می شود می تواند منجر به پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود .

 

چقدر زیاد است و چه نوع؟

قندهای اضافه شده برای دندان ها بدتر از قندهای طبیعی به نظر می رسند.

 

سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد می کند که بیش از 10٪ از کل انرژی دریافتی نباید از قندهای اضافه شده تأمین شود. بنابراین، اگر 2000 کالری در روز می خورید، این 200 کالری قند اضافه شده یا 50 گرم است.

 

 WHO همچنین هر روز بیش از چهار غذای قندی اضافه شده جداگانه پیشنهاد نمی کند. بر اساس این توصیه های لیبرال، من باید تعجب کنم که آیا نویسندگان گزارش WHO سهام کارخانه شکلات سازی ویلی وونکا را دارند؟

 

سایر شیرین کننده ها

به نظر نمی رسد شیرین کننده های مصنوعی مانند سوکرالوز (اسپلندا) و آسپارتام (برابر) بیماری پریودنتال یا حفره را تقویت کنند.

به نظر نمی رسد که الکل های قند، مانند زایلیتول یا اریتریتول، بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارند. در واقع، آدامس حاوی الکل قندی زایلیتول بعد از غذا حتی ممکن است خطر ایجاد حفره را کاهش دهد.

در مورد استویا، به نظر نمی رسد که اثرات منفی بر سلامت دهان و دندان داشته باشد. اما در اینجا تحقیقات بیشتری لازم است.

 

توصیه ها

بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. به طور جدی. آیا هنوز نخ دندان می کشید؟ آیا حداقل دو بار در روز مسواک می زنید؟ اگر نه، شروع کنید.

 

دندانهای خود را مسواک بزنید، نه تنها با خمیر دندانهای حاوی فلوراید، بلکه خمیر دندانهای حاوی جوش شیرین نیز باشد. جوش شیرین با افزایش PH در دهان، آن را قلیایی تر کرده و در نتیجه خطر ایجاد حفره را کاهش می دهد.

از استعمال سیگار خودداری کنید. سیگار کشیدن می تواند باعث آسیب رساندن به سلامت لثه و دندان شود.

چای سبز بنوشید.  نوشیدن چای سبز سلامت دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشد، زیرا التهاب را کاهش می دهد، دهان را قلیایی تر می کند، از رشد باکتری های ایجاد کننده حفره جلوگیری می کند، از ریزش دندان جلوگیری می کند، ممکن است پیشرفت سرطان دهان را کند کند و با از بین بردن بوی بد نفس را تازه کند ایجاد باکتری وای! همه اینها، و می تواند به شما در از دست دادن چربی نیز کمک کند.

آدامس زایلیتول را بعد از غذا بجوید. زایلیتول باعث افزایش بزاق می شود و از تولید اسیدهای ایجاد کننده حفره در باکتری های دهان جلوگیری می کند. اما زیاده روی نکنید، زیرا حتی اگر الکل های قندی به دندان شما آسیب نرساند، می تواند باعث گاز و نفخ شود.

بیشتر غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی بخورید که مقدار زیادی کلسیم، فسفر، منیزیم، ویتامین K به ویژه K2 و ویتامین D را تأمین می کنند. غذاهایی مانند سبزیجات سبز برگ، آجیل، دانه ها، پنیرهای سفت، ماست ساده، گوشت، natto، لوبیا، قارچ، ماهی، تخم مرغ و گوشت اندام همه در اینجا کار می کنند. اوه، و مطمئن شوید که مقداری نور خورشید دریافت کرده اید

هر روز مقداری میوه و سبزیجات خام و ترد بخورید. سبزیجات خام دندان های شما را تا حدی تمیز می کند (سیب، هویج، فلفل دلمه ای و غیره). خوردن یک سیب به عنوان دسر بعد از ناهار به از بین بردن موادی که به سطح دندان های شما چسبیده اند کمک می کند. به علاوه، سیب ها حاوی زایلیتول طبیعی هستند.

قندهای اضافه شده را هم از غذاها و هم از نوشیدنی ها محدود کنید. این شامل نوشابه، آب میوه، نوشیدنی های انرژی زا، آب نبات و غیره است. نوشیدنی های انرژی زا خصوصاً مخرب هستند زیرا بار قند زیادی را با یک PH فوق العاده اسیدی ترکیب می کنند. اگر رژیم شما پیرامون میله های انرژی زا و نوشیدنی های انرژی زا ساخته شده باشد، احتمالاً در 45 سالگی تولد شما دندان باقی نخواهد ماند.

یک ترکیب بدن لاغر / سالم را حفظ کنید . چربی اضافی بدن می تواند باعث سلامت سیستماتیک، از جمله سلامت دهان و دندان ضعیف شود.

مقدار آرژنین را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. اسفناج، عدس، آجیل، تخم مرغ، غلات کامل، گوشت، غذاهای دریایی و سویا را بیشتر مصرف کنید.

ورزش منظم داشته باشید. به نظر می رسد ورزش از بیماری پریودنتال محافظت می کند.

آیا برای تبدیل شدن به سالم ترین، مناسب ترین و قوی ترین نسخه از شما کمک می خواهید؟

اکثر مردم می دانند که حرکت منظم، خوب غذا خوردن، خواب و کنترل استرس برای داشتن ظاهر بهتر و احساس بهتر داشتن مهم است. با این وجود آنها برای استفاده از این دانش در زمینه زندگی پرمشغله و گاه پر استرس خود به کمک نیاز دارند.

 

توجه: اگر سلامتی و تناسب اندام شما از قبل مرتب شده است، اما شما علاقه مند به کمک به دیگران هستید، برنامه صدور گواهینامه سطح 1 دقیق تغذیه را ببینید.

منبع:

منبع رسمی این مقاله وبسایت  precisionnutrition می باشد.

 

 

تگ ها

دندان
مربی انلاین
مربی آنلاین
درد دندان
بهترین تغذیه برای زیبایی و سلامت دندان و لثه
رابطه تغذیه و سلامت دندان
چه نوع تغذیه ای برای سلامت دندان مفید است
نکاتی درمورد تغذیه که سلامت دهان و دندان شما را حفظ می‌کند
برای سلامت دندان از چه رژیم غذایی استفاده کنیم
zibandam
حفظ سلامت دندان ها
دندان های سالم با تغذیه سالم
مربی آنلاین بدنسازی در منزل
وبسایت بدنسازی
هزینه مربی آنلاین بدنسازی
دریافت برنامه تغذیه ورزشی
آنلاین فیتنس
زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط