در حال بارگذاری ...

شادی

نویسنده : عرفان شیربیگی
تاریخ انتشار : 1399/07/13
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 180

شادی

 

احساس شادی و خوشحالی تنها یکی از مواردی است که هورمون‌ها مسئول آن هستند و بسیاری از کارهایی که روزانه در زندگی خود انجام می‌دهید بر شرایط هورمون‌ها تاثیرگذار هستند.

سوخت و ساز، واکنش به آسیب دیدگی، سطح استرس و تولید مثل از جمله مواردی هستند که دستگاه غدد درون ریز، تنظیم آنها را بر عهده دارد. اساسا، هورمون‌ها پیام‌ رسان‌هایی هستند که بسیاری از عملکردهای بدن را کنترل می‌کنند. در واقع، آنها در تنظیم سلامت جسمانی و روانی ما نقش دارند.

دستگاه های مختلف بدن با یکدیگر همکاری می‌کنند تا امکان ارائه عملکرد مطلوب فراهم شود. با این وجود، برخی موارد را می‌توان برای کمک به این روند مد نظر قرار داد.

سروتونین، دوپامین و اندورفین سه هورمونی هستند که در احساس شادی و حال خوب انسان نقش دارند. در ادامه با برخی مواد غذایی، عادات و فعالیت‌هایی که می‌توانند به طور طبیعی سطوح این هورمون‌ها در بدن را افزایش دهند بیشتر آشنا می‌شویم:

 

مصرف مغزدانه‌ها

 

سروتونین هورمونی است که در تنظیم خلق و خو، درک، حافظه و توجه نقش دارد. از آنجایی که سیستم غدد درون ریز ارتباط نزدیکی با سیستم گوارش دارد، مصرف غذاهایی که ممکن است به تولید این هورمون کمک کنند، روشی خوب و طبیعی برای کمک به افزایش سطوح آن در بدن است. مغز برای تفکر باید تنفس کند. این در شرایطی است که استرس اکسیداتیو، تنفس را برای مغز دشوار می‌سازد.

با افزایش سن، آسیب ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد موجب استرس اکسیداتیو در سلول‌های بدن ما می‌شود.

 

مصرف ماهی سالمون

 

چربی‌ها در رژیم غذایی شما به تامین انرژی مورد نیاز بدن کمک می‌کنند. اسیدهای چرب امگا-3 موجود در ماهی، نشان می‌دهد که به کاهش التهاب و خطر افسردگی کمک می‌کنند و دریافت این مواد مغذی از رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد، زیرا امگا-3 یک اسید چرب ضروری در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که بدن توانایی تولید آن را ندارد. برخی پژوهش‌ها ارتباط بین مصرف ماهی و سطوح پایین‌تر افسردگی را نشان داده اند.

 

شکلات تلخ

 

آیا به دنبال بهانه‌ای برای خوردن شکلات هستید؟ بهبود خلق و خوی و تقویت شادی می‌تواند دلیل خوبی باشد. کافئین موجود در شکلات تلخ به مسدود کردن آدنوزین، ماده‌ای در مغز که موجب خواب آلودگی می‌شود، کمک می‌ند. در نتیجه، ممکن است سطوح بالاتر انرژی و تمرکز بیشتر را تجربه کنید.

 

مصرف از مرکبات

 

مغز برای ارائه عملکرد درست، به جریان پایدار خون نیاز دارد. خون، اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد سالم مغز، مانند ارسال پیام‌های درست به گیرنده‌های درست را تامین می‌کند. میوه‌های خانواده مرکبات سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند و اثر رقیق کنندگی خون دارند، در شرایطی که مصرف آنها از تشکیل پلاک در رگ‌های خونی نیز پیشگیری می‌کنند.

 

ورزش

 

تمرینات ورزشی منظم و متمرکز می‌تواند به ترشح اندورفین در بدن و کاهش پریشانی و درد کمک کند. البته، نیازی نیست تا فعالیت‌های ورزشی حرفه‌ای داشته باشید و مواردی مانند پیاده‌روی سریع و دوچرخه سواری نیز می‌توانند به بهبود خلق و خوی شما کمک کنند.

شادی

قدرشناسی و سپاسگزاری

 

به هر دلیلی که باشد، سپاسگزاری و قدرشناسی می‌تواند احساسی مثبت را در انسان شکل دهد. زمانی که لبخند می‌زنید، دوپامین، سروتونین و اندورفین در بدن ترشح می‌شوند.

 

 

انجام کاری جدید

 

انجام کاری جدید در زندگی می‌تواند به افزایش شادی کمک کند. از رفتن به رستورانی جدید تا انجام ورزش یا یادگیری زبانی جدید، تجربیات جدید می‌توانند به بهبود خلق و خوی شما کمک کنند زیرا تلاش برای انجام کاری جدید یا تحقق آن با احساس رضایت همراه است و این به ترشح دوپامین بیشتر منجر می‌شود.

 

 

بغل کردن

 

بغل کردن به ترشح دوپامین در بدن کمک می‌کند. آیا تاکنون کسی را بغل کرده و احساس عصبانیت در شما شکل گرفته است؟ احتمال وقوع چنین اتفاقی کم است زیرا در آغوش گرفتن فردی دیگر به احساس راحتی و آرامش ناشی از ترشح دوپامین در بدن منجر می‌شود.

برای خواندن ادامه مقاله هورمون شادی بر روی اینجا کلیک کنید.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که شما مسایت زیب‌اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان می باشد. و شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در وب‌سایت زیب‌اندام در زمینه‌های تناسب‌اندام و رژیم غذایی مشاوره‌ی رایگان بگیرید. در کنار خانواده زیب‌اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
شادی
سپاسگزاری
شکرگزاری
قدرشناسی
روانشناسی
روانپزشکی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط