در حال بارگذاری ...

مبانی رشد و تحول در کودکان

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/04
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 102

مبانی رشد و تحول در کودکان

تحول سالم:

 

سالهای اولیه زندگی کودک برای سلامتی و رشد وی بسیار مهم است. تحول سالم بدان معنی است که کودکان با همه توانایی ها و از جمله آنهایی که نیاز ویژه ای به مراقبت های بهداشتی دارند، بزرگ شوند، البته در جایی که نیازهای اجتماعی، عاطفی و آموزشی آنها برآورده شود. داشتن یک خانه امن و دوست داشتنی و گذراندن وقت با خانواده، بازی کردن، خواندن و صحبت کردن بسیار مهم است. تغذیه مناسب، ورزش و خواب نیز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

 

شیوه های موثر والدین:

 

فرزند پروری، اشکال مختلفی دارد. با این حال، وقتی خانواده ها با هر چقدر تفاوت و تنوعی که دارند بتوانند محیط سالمی برای کودک فراهم کنند و هر کاری که فرزند برای خوشبختی و سلامتی نیاز دارد را ارائه دهند، فرزند می تواند رشد و پیشرفت خوبی داشته باشد. یک گزارش اخیر شواهد موجود در نشریات علمی را در مورد آنچه مؤثر است مورد بررسی قرار داده و این روشهای اصلی را که پدر و مادر می توانند از رشد سالم فرزند خود حمایت کنند، نشان داده است:

 

• پاسخگویی به کودکان با روشی قابل پیش بینی

• نشان دادن عکس العمل و حساسیت

• داشتن روال معمول و یک‌سری قوانین خانگی

• به اشتراک گذاشتن کتاب و صحبت با کودکان

• حمایت از سلامتی و ایمنی

• استفاده از نظم و انضباط مناسب و بدون سخت گیری

 

والدینی که از این شیوه ها استفاده می کنند، می توانند به فرزندشان در سلامتی، امنیت و در بسیاری از زمینه های احساسی، رفتاری، شناختی و اجتماعی  کمک کنند. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

 

مبانی رشد و تحول در کودکان

نکات مثبت والدین:

 

نقاط عطف رشد:

 

مهارت هایی از قبیل قدم برداشتن اول کودک، لبخند زدن برای اولین بار و تکان دادن «خداحافظی» نقاط عطف رشد است. کودکان در بازی، یادگیری، صحبت کردن، رفتار و حرکت (به عنوان مثال خزیدن و راه رفتن) به نقاط عطف می رسند.

کودکان با سرعت مربوط به خود رشد می کنند، بنابراین نمی توان دقیقاً گفت کی کودک مهارت خاصی را یاد می گیرد. با این حال، نقاط عطف رشد، ایده كلی در مورد تغییراتی كه انتظار می رود با بزرگتر شدن كودك داشته باشند، ارائه می دهد.

شما به عنوان والدین، ​​فرزند خود را به بهترین وجه می شناسید. اگر فرزند شما برای سن و سال خود نقاط عطفی ندارد، یا اگر فکر می کنید ممکن است در رشد فرزندتان مشکلی ایجاد شود، با پزشک فرزند خود صحبت کنید و نگرانی های خود را در میان بگذارید، صبر نکنید. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

 

درمورد نقاط عطف و نکات والدین از مؤسسات ملی بهداشت بیشتر بدانید:

 

• نماد رشد عادی و توسعه بیرونی

• نماد پیش دبستانی و خارجی

• نماد خارجی کودکان در سن مدرسه

• آیکون نوجوانان

نظارت و غربالگری توسعه

 

والدین، ​​مادربزرگ ها ارائه دهندگان بهداشتی اولیه و سایر مراقبان می توانند بر رشد و تحول کودک نظارت کنند، تا مشاهده می کند فرزند شما با گذشت زمان چگونه رشد می کند و تغییر می کند و اینکه فرزند شما نقاط عطف رشد را در بازی، یادگیری، صحبت کردن، رفتار و حرکت خود در چه سنی تجربه می کند.

بررسی تحول و رشد، نگاه دقیق تری به نحوه رشد فرزند شما می اندازد. یک نقطه عطف از دست رفته می تواند نشانه مشکل باشد، بنابراین وقتی کودک خود را به چک آپ ببرید، ممکن است پزشک، پرستار یا یک متخصص،کودک شما را با چند سوال بررسی کند و یا بگوید پرسشنامه ای را درباره فرزند خود تکمیل کنید.

اگر در بررسی جزئی روند تحول کودک شما نکته ی نگران کننده ای را شناسایی کند، ممکن است یک ارزیابی رسمی از رشد کودک لازم باشد، جایی که یک متخصص تحولی نگاهی عمیق به رشد کودک شما می اندازد.

اگر كودك دچار تاخیر در رشد باشد، مهم است كه در اسرع وقت كمك دریافت كند. هنگامی که تاخیر در رشد یافت نشود، والدین کودک باید منتظر بمانند تا در محیط های اجتماعی و آموزشی کمکهای لازم را برای رشد مناسب دریافت کنند.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منابع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت cdc باشد

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مبانی رشد و تحول در کودکان
رشد و تحول در کودکان
کودک
نوزاد
رشد
غربالگری
صحبت با کودکان
والدین
تحول سالم

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط