در حال بارگذاری ...

غذاهایی که نباید در دوران قاعدگی مصرف كنیم

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/02
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 967

 

بعضی غذاها باعث می‌شوند که خانم‌ها در طول دوران  قاعدگی خود کرامپ‌های دردناک، نفخ و به‌ هم‌ریختگی عصبی بیشتری را داشته باشند. با آن‌که هیچ درمان جادویی برای دردهای قبل از قاعدگی وجود ندارد اما اگر در مدتی که پریود هستید از مصرف این غذاها دوری کنید، دوران قاعدگی خود را آسان‌تر سپری کرده و احساس بهتری خواهید داشت.

 

غذاهای فرآوری‌شده:

غذاهایی که نباید در دوران قاعدگی مصرف كنیم

 

غذاهای فرآوری‌شده گزینه‌ای آسان و سریع محسوب هستند ولی در واقع باعث می‌شوند که خانم‌ها در زمان قاعدگی احساس بدتری دست پیدا کنند. برای مثال: غذاهای کنسروی و چیپس حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند و سدیم موجب نفخ و پف کردن می‌شود. به‌جای این غذاها باید سعی شود غذاهای سالم و بی‌نمک مصرف شود.

 

گوشت‌های چربی‌دار:

 

گوشت حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده است که موجب التهاب و درد می‌شود. به علاوه اگر از آن دسته از خانم‌هایی هستید که در هر عادت ماهانه کرامپ‌های شدیدی را تجربه می‌کنید، این چربی‌ها درد شما را بیشتر می‌کنند. اگر نمی‌توانید یک روز را بدون خوردن گوشت سر کنید، در عوض گوشت سفید یا ماهی مصرف کنید.

 

خوراکی‌های حاضری:

 

همه می‌دانیم که این خوراکی‌ها خیلی خوشمزه هستند ولی متأسفانه مقادیر زیادی چربی‌های ترانس دارند که سطح استروژن بدن را بالا می‌برند. در نتیجه با مصرف آنها در مدت پریود، در رحم خود احساس درد خواهید داشت. توصیه می‌شود که به‌جای این خوراکی‌ها نان مصرف كنید که سرشار از فیبر است.

 

خوراکی‌های شیرین:

 

کیک، کلوچه، شیرینی، آبنبات و خوراکی‌های شیرین دیگر همه انتخاب‌های اشتباهی در مدت پریود هستند. خوراکی‌های شیرین فقط برای مدت کوتاهی حال شما را بهتر می‌کنند. در مدت قاعدگی خوراکی‌های شیرین فقط کرامپ‌ها را تشدید می‌کنند و حتی باعث می‌شوند احساس درماندگی کنید. اگر دل‌تان چیزهای شیرین می‌خواهد، میوه‌های شیرین مانند هلو، طالبی یا انبه را انتحان كنید.

 

بستنی، پنیر و خامه:

غذاهایی که نباید در دوران قاعدگی مصرف كنیم

 

خانم‌هایی که محصولات لبنی را دوست دارند، باید بدانند که این محصولات چربی دارند و اثر بعضی از آنها مانند گوشت‌های چرب است. خانم‌ها در دوره قاعدگی باید از خوردن بستنی، خامه و پنیر اجتناب کنند. هم‌چنین خوراکی‌هایی که خامه یا پنیر دارند نیز نپزند و مصرف نکنند.

 

کافئین:

 

کافئین موجب تشدید کرامپ‌ و درد می‌شود و پریود را نامنظم می‌کند. به‌علاوه باعث می‌شود که دمدمی مزاج و کم‌خواب شوید. از جمله تاثیر قهوه بر پریودی می‌توان به تشدید سندروم پیش از قاعدگی اشاره کرد. دلیل این امر آن است که کافئین موجود در قهوه، باعث افزایش اضطراب می‌شود، اضطراب نیز موجب استرس شده و در نهایت علائم سندرم پیش از قاعدگی را تشدید می‌کند. هم‌چنین کافئین موجب گشاد شدن رگ‌های خونی شده و در نهایت باعث ملتهب و دردناک شدن سینه‌ها می‌شود.

 

از جمله مواد دارای کافئین می‌توان به قهوه، چای، شکلات و بعضی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا اشاره کرد. حال که با تاثیر مصرف قهوه بر قاعدگی آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم که در مدت عادت ماهانه قهوه ننوشید. در عوض چای و دمنوش مصرف کنید که کافئین کمتری دارند. هم‌چنین در این مدت از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز پرهیز كنید.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
غذاهایی که نباید در دوران قاعدگی مصرف كنیم
قاعدگی
پریود
عادت ماهیانه
تغذیه در دوران قاعدگی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط