در حال بارگذاری ...

غذاهایی که بیماران ام اس نباید بخورند

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/01
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 144

 

چربی‌های اشباع که عموماً از منابع حیوانی مانند گوشت قرمز و لبنیات پُرچرب هستند و هم‌چنین در غذاهای حاوی روغن پالم و روغن نارگیل نیز وجود دارند، کلسترول بد را بالا می‌برند. کلسترول بالا می‌تواند منجر به تصلب شرایین شود که ریسک حمله قلبی و سکته‌ مغزی را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده بیماران ام اس، به‌ویژه زنان، بیشتر از سایرین در معرض حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی هستند.

 

هر چند رژیم غذایی خاصی برای مبتلایان به ام اس وجود ندارد اما مصرف غذاهای سالمی چون میوه‌ها و سبزی‌های تازه، پروتئین کم‌چرب و لبنیات کم‌چرب می‌تواند زمان بین عود بیماری را افزایش داده و سلامت عمومی این بیماران را بهبود ببخشد.

همان‌طور که رژیم‌غذایی سالم می‌تواند به بیماران ام اس کمک کند تا وضعیت سلامت خود را بهتر کنند، رژیم‌غذایی نادرست نیز می‌تواند فعالیت بیماری‌شان را بیشتر کند.

 

چند مورد موادی که بیماران ام اس نباید مصرف کنند:

 

چربی‌های اشباع:

غذاهایی که بیماران ام اس نباید بخورند

 

چربی‌های اشباع که عموماً از منابع حیوانی مانند گوشت قرمز و لبنیات پُرچرب هستند و هم‌چنین در غذاهای حاوی روغن پالم و روغن نارگیل نیز وجود دارند، کلسترول بد را بالا می‌برند. کلسترول بالا می‌تواند منجر به تصلب شرایین شود که ریسک حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده بیماران ام اس، به‌ویژه زنان، بیشتر از سایرین در معرض حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی هستند.

 

چربی‌های ترانس:

 

هرچه سدیم موجود در رژیم‌غذایی بیماران ام اس بیشتر باشد، احتمال عود بیماری بیشتر خواهد بود. مصرف نمک زیاد می‌تواند فشار خون را بالا برده و عاملی برای بیماری قلبی نیز بشود.

کلوچه‌های بازاری، بیسکوئیت‌ها، انواع پای و هر نوع محصول غذایی بسته‌بندی شده که حاوی چربی‌های ترانس است، برای بیماران ام اس مناسب نیست. افراد مبتلا به ام اس باید نسبت به عبارت « چربی‌های ترانس » روی برچسب محصولات حساس باشند. زیرا چربی‌های ترانس باعث افزایش التهاب در درون رگ‌های خونی شده و از این‌رو می‌توانند منجر به مشکلات قلبی و عروقی می‌شوند.

 

شیر گاو:

 

شیر گاو علاوه بر چربی‌های اشباع دارای پروتئین‌های خاصی است که می‌تواند برای بیماران ام اس مضر باشد. البته محققان عقیده دارند ممکن است این ارتباط منفی چندان قوی نباشد که لازم شود بیماران ام اس مصرف شیر گاو را به‌طور کلی قطع کرده و از سایر مواد مغذی موجود در آن چشم‌پوشی کنند. بنابراین می‌توانید امتحان کنید و ببینید آیا حذف شیر گاو از رژیم‌غذایی کمکی به‌شما می‌کند یا نه اما نباید از سایر منابع کلسیم، پروتئین و ویتامین D غافل شوید.

 

قند:

غذاهایی که بیماران ام اس نباید بخورند

 

مصرف قند زیاد مخصوصاً به‌صورت شیرینی می‌تواند موجب اضافه وزن شود و این ایده‌آل بیماران ام اس نیست، زیرا تحرک و انجام فعالیت‌های بدنی روزانه را دچار مشکل می‌کند. وزن اضافی موجب احساس خستگی می‌شود که در بیماران ام اس شایع است.

 

نمک:

 

هرچه سدیم موجود در رژیم‌غذایی بیماران ام اس بیشتر باشد، احتمال عود بیماری بیشتر خواهد بود. مصرف نمک زیاد می‌تواند فشار خون را بالا برده و عاملی برای بیماری قلبی نیز بشود.

 

غلات تصفیه شده:

 

برنج سفید، نان سفید و غلات صبحانه باید از رژیم‌غذایی بیماران ام اس حذف شود، چون این کربوهیدرات‌های فرآوری شده که قندخون را فوراً بالا می‌برند، به قلب نیز آسیب می‌زنند، مخصوصاً در خانم‌ها. مطالعات نشان داده زنانی که بیشتر کربوهیدرات‌های تصفیه شده، مصرف می‌کنند بیشتر در معرض بیماری‌های عروق کرونری هستند. افرادی که با بیماری‌ام اس مبارزه می‌کنند، مطمئناً مایل نیستند با بیماری‌های دیگری مانند بیماری قلبی و دیابت نیز دست و پنجه نرم کنند.

 

گلوتن:

غذاهایی که بیماران ام اس نباید بخورند

 

آمار و پژوهش‌ها نشان می‌دهد احتمال بیماری سلیاک که یک بیماری خود ایمنی و ناشی از عدم تحمل گلوتن است در بیماران مبتلا به ام اس نسبت به سایرین بیشتر است. گلوتن، پروتئینی است که در گندم و جو و چاودار وجود دارد. افرادی که بیماری سلیاک دارند باید به‌طور کلی از مصرف گلوتن اجتناب کنند تا روده‌هایشان آسیب نبیند اما خیلی از آن‌هایی که سلیاک ندارند نیز با حذف گلوتن، احساس سلامت عمومی بهتری دارند.

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
بیماران ام اس
بیماری
غذا
رژیم غذایی
رژیم غذایی بیماران ام اسی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط