در حال بارگذاری ...

هرم غذایی با رژیم های ضد التهابی

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/06/20
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه
تعداد بازدید : 193

هرم غذایی با رژیم های ضد التهابی

یک رژیم ضد التهابی به افراد توصیه می شود تا از بروز مشکلات مختلف سلامتی یا به عنوان بخشی از رژیم درمانی برای طیف وسیعی از بیماری های مزمن از روده نفوذ پذیر (روده نشتی) گرفته تا کمر درد پیشگیری کنند.

با این وجود منابع کمی با پشتوانه تحقیقات در دسترس هستند که می توانند افراد را در مورد اینکه رژیم های ضد التهابی در واقع شامل چیست راهنمایی کنند.

خوشبختانه، برخی از محققان منابع مهمی را برای متخصصان بهداشت ایجاد کرده اند تا مشتریان و بیماران خود را در انتخاب گزینه های رژیم غذایی و سبک زندگی که با التهاب مبارزه می کنند و می توانند تأثیر مثبت قابل توجهی بر سلامتی آنها داشته باشند، راهنمایی کنند.

انتخاب رژیم های ضد التهابی نباید گیج کننده و پیچیده باشد. در AFPA، ما به روزترین تحقیقات و منابع موجود در مورد رژیم های ضد التهابی را برای توانمندسازی مربیان و مشتریان به طور یکسان بررسی کرده ایم.

در این مقاله، ما به طور کلی اطلاعاتی درباره التهاب به شما ارائه می دهیم و شما را از طریق منابع قابل فهم و قابل انتقال که می توانند به شما در ارتقا سلامت مشتری کمک کنند ، راهنمایی می کنیم.

 

التهاب چیست؟

 

التهاب پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن به یک ماده تحریک کننده است. محرک می تواند باکتری هایی باشد که از طریق زخم، ترکش یا اثرات مواد شیمیایی در بدن وارد بدن می شود.

وقتی ماده تحریک کننده وارد بدن می شود یا ماده تحریک کننده توسط بدن تشخیص داده می شود، در اثر هجوم سلول های سیستم ایمنی بدن و مواد شیمیایی به منطقه، منطقه ملتهب می شود. بسته به نوع ماده تحریک کننده ای که شناسایی می شود ، سلولهای مختلفی ممکن است درگیر شوند.

برخی از سلولهای درگیر در پاسخ سیستم ایمنی بدن ماکروفاژها، نوتروفیل ها و لنفوسیت ها هستند. این سلول ها واسطه های مختلف التهابی را آزاد می کنند، مانند هورمون های برادی کینین و هیستامین، سیتوکین های پیش التهاب و آمین ها و پپتیدهای وازواکتیو (بلوک های سازنده پروتئین).

آنچه دانستن در مورد موادی که در بالا ذکر شد مهم است این است که باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود. اتساع اجازه می دهد خون بیشتری به بافت برسد، به این معنی که موادی که می توانند از بدن در برابر عفونت یا آسیب دفاع کنند می توانند سریعتر به ناحیه برسند.

در نتیجه، ناحیه قرمز و ملتهب می شود و اگر ناحیه آسیب دیده نزدیک سطح باشد، گرم می شود. مواد شیمیایی آزاد شده سیگنال های درد را نیز به مغز آزاد می کند. اگر ناحیه ای صدمه ببیند، به طور طبیعی سعی خواهید کرد که از آسیب دیدگی بیشتر محافظت کنید.

اگر سیستم ایمنی بدن در محافظت و بهبود ناحیه موفق باشد، التهاب کاهش می یابد و منطقه آسیب نمی بیند.

با این حال، در برخی موارد، التهاب برای بدن مفید نیست. برخی از بیماری ها، به نام بیماری های خود ایمنی یا بیماری های التهابی مزمن، به اشتباه به سلول های بدن حمله می کنند. این باعث التهاب مضر برای بدن می شود. برخی از این بیماری ها شامل آرتریت روماتوئید، پسوریازیس و بیماری های التهابی روده مانند IBS و بیماری کرون هستند.

در موارد دیگر، مواد شیمیایی که به دلیل انتخاب سبک زندگی و احساسات در بدن به گردش در می آیند، توسط بدن به عنوان محرک شناخته می شوند و تا زمانی که مواد شیمیایی دیگر در بدن گردش نداشته باشند، پاسخ التهابی خواهند داشت.

به التهاب مزمن التهاب رفع نشدن نیز گفته می شود.

 

انواع التهاب:

 

التهاب را می توان به دو نوع کلی تقسیم کرد.

التهاب حاد: به سرعت شروع می شود، اغلب شدید است ، اما معمولاً ظرف چند روز برطرف می شود. این نوع التهاب به دلیل ضربه، عفونت یا بلع سموم و غیره اتفاق می افتد. درد، قرمزی در ناحیه ، سطحی که در لمس گرم باشد یا ذات الریه حاد از علائم التهاب حاد باشد.

التهاب مزمن: به آرامی اتفاق می افتد و چندین ماه یا سال طول می کشد. علت التهاب مزمن متغیر است، از آسیب شدید جسمی تا بیماری خودایمنی گرفته تا سایر بیماری های مزمن. هنگامی که افراد در مورد رژیم ضد التهابی صحبت می کنند، معمولاً به رژیم غذایی اشاره می کنند که می تواند به التهاب مزمن کمک کند.

 

علل التهاب مزمن:

 

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیماری های التهابی مزمن مهمترین عامل مرگ و میر در جهان است.

التهاب مزمن، مداوم یا غیر قابل حل می تواند از موارد زیر ناشی شود:

ناتوانی بدن در حذف باکتری ها، قارچ ها یا ویروسی که باعث ایجاد عفونت می شود.

قرار گرفتن در معرض ماده تحریک کننده یا خارجی در طی چندین هفته، ماه یا سال که توسط بدن قابل حذف نیست.

 

 • یک بیماری خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس
 • نقص در سلول های سیستم ایمنی بدن
 • دوره های مکرر التهاب حاد
 • قرار گرفتن در معرض یا تولید مواد شیمیایی التهابی مانند افزایش رادیکالهای آزاد، بلورهای اسید اوریک، لیپوپروتئینهای اکسید شده، هموسیستئین و سایر مواد.

 

چه شرایطی به التهاب مزمن مرتبط است؟

 

التهاب در اثر شرایط، سبک زندگی و بیماری های مختلف ایجاد می شود.

داشتن التهاب مزمن می تواند خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری ها را افزایش دهد. در حقیقت، التهاب در شرایط بسیاری وجود دارد که برخی از متخصصان از التهاب به عنوان تئوری یکپارچه بیماری یاد می کنند.

به طور خلاصه، التهاب و بیماری مزمن درگیر یک چرخه معیوب است که ممکن است شکستن آن دشوار باشد، مگر اینکه شخص متعهد به ایجاد تغییرات قابل توجهی در سبک زندگی شود.

 

برخی از شرایط مرتبط با التهاب مزمن عبارتند از:

 

 • چاقی
 • سکته
 • بیماری قلبی
 • تصلب شرایین
 • درد مزمن
 • دیابت نوع 2
 • بیماری مزمن انسدادی ریه
 • بیماری های خود ایمنی
 • سرطان
 • بیماری آلزایمر
 • فیبرومیالژیا
 • آرتروز
 • آسم
 • اختلال در نعوظ
 • ایدز
 • عفونت
 • سندرم روده تحریکپذیر
 • افسردگی
 • اضطراب

 

یک رژیم ضد التهابی: اصول

 

قبل از اینکه به کلیات یک رژیم ضد التهابی بپردازیم، می خواهیم یک نکته مهم را در مورد اصطلاح «رژیم» برجسته کنیم.

فرهنگ عامه کلمه «رژیم» را به معنای محروم کردن خود از غذاهایی که به طور معمول از آنها لذت می برید، با هدف کاهش وزن، عضله سازی یا دستیابی به فیزیک خاص دیگر، تبدیل کرده است. از دیدگاه غذا و تغذیه، کلمه رژیم غذایی به هر الگوی غذایی اشاره دارد. به عبارت دیگر ، همه به طور مداوم «در رژیم هستند »، اما این الگوهای غذایی تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. برخی از رژیم های غذایی ممکن است باعث سلامتی شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است باعث سلامتی شوند.

رژیم ضد التهاب به رژیم غذایی حاوی غذاهایی گفته می شود که به طور فعال با التهاب مقابله می کنند در حالی که غذاهایی که به عنوان التهاب شناخته می شوند را کنار می گذارند. این غذاها معمولاً حاوی حداقل یک ماده شیمیایی با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی به مقدار قابل توجه هستند. اینها ممکن است شامل پلی فنولهای غذایی، اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها و پروآنتوسیانیدین ها و سایر موارد باشد. برای مطالعه ی مقالات مرتبط به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش وبلاگ، اطلاعات منحصر به فردی را کسب کنید.

 

غذاهای غنی از این اجزا میوه ها، سبزیجات، غلات، ادویه ها و گیاهان هستند.

هرم غذایی با رژیم های ضد التهابی

غذاهایی که باید از آن ها استفاده شود به همان اندازه مهم است که باید از غذاها اجتناب شود زیرا باعث پاسخ پیش التهابی در بدن می شوند. این شامل:

 

 • مقادیر زیاد گوشت
 • محصولات دانه تصفیه شده
 • غذاهای سرشار از قند
 • غذاهای سرشار از مواد نگهدارنده مصنوعی و سدیم

 

متأسفانه، تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی معمول آمریکایی دارای غذاهای پیش التهاب زیاد و غذاهای ضد التهاب کم است.

از دیدگاه گسترده تر، سبک زندگی ضد التهابی نه تنها به رژیم غذایی بلکه به تصمیمات مربوط به ورزش و سبک زندگی مانند پرهیز از استعمال دخانیات و الکل و مدیریت شرایط تقویت کننده التهاب مانند استرس و اضطراب اشاره دارد.

 

دو اصل اصلی رژیم ضد التهابی:

 

یک رژیم ضد التهابی را می توان با دو اصل اصلی توصیف کرد. یک الگوی غذایی ضد التهابی باید:

پر خوردن غذاهای کامل گیاهی غنی از چربی های سالم و عناصر غذایی گیاهی مانند آنتی اکسیدان ها تمرکز کنید.

پاسخ پایدار قند خون را حفظ کنید، زیرا قند خون (گلوکز خون) به طور مزمن می تواند التهاب ایجاد کند.

 

دستورالعمل های رژیم غذایی ضد التهابی:

 

مفهوم «هرم غذایی» می تواند کمی بحث برانگیز باشد. اگر از دستورالعمل های اخیر USDA پیروی کرده باشید، متوجه خواهید شد که آنها دیگر از هرم غذایی استفاده نمی کنند بلکه در عوض MyPlate برای آگاهی مردم از الگوی تغذیه سالم استفاده می کنند. این بشقاب به شما کمک می کند تا در مورد شکل ظاهری بشقاب شما آگاه شود تا اطمینان حاصل شود که مواد مغذی شما با رژیم شما تأمین می شود.

با این حال، اصطلاح «صفحه ضد التهاب» نیز می تواند گیج کننده باشد. این نشان می دهد که یک صفحه واقعی وجود دارد که می تواند با التهاب مقابله کند. به همین دلیل محققان و متخصصان تغذیه تمایل دارند که به «هرم غذایی» به عنوان منبع آموزش مواد غذایی برای رژیم ضد التهاب پایبند باشند.

 

هرم غذایی ضد التهابی:

 

محققان Rondanelli ، et. al ، هرمی غذایی ضد التهابی بر اساس اصولی که در بالا توضیح داده شد، ایجاد کرد. هرم غذایی با توصیه بخشهایی از گروههای غذایی مشخص می شود که مقادیر قابل توجهی از عوامل ضد التهاب و آنتی اکسیدان را فراهم می کنند.

 

صفحه ضد التهاب:

 

صفحه ضد التهاب به بهترین وجه توسط پلاک تغذیه سالم دانشکده پزشکی هاروارد نشان داده می شود. این یک تغییر جزئی از USDA MyPlate است. این کار بر خاصیت بیشتر در مورد انتخاب مواد غذایی مانند انتخاب غلات کامل و پروتئین بدون چربی و گیاهی متمرکز است. شما می توانید برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط، به وب سایت زیب اندام مراجعه نموده و در بخش وبلاگ، به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

 

غذاهای اصلی:

 

در زیر، مهمترین اقدامات اجمالی این مقاله را خلاصه می کنیم:

 

 • التهاب حاد پاسخ سالم بدن به یک ماده تحریک کننده است.
 • التهاب مزمن زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند یک ماده تحریک کننده را با موفقیت از بین ببرد یا بخشی طبیعی از بدن را به عنوان یک ماده تحریک کننده تشخیص دهد.
 • التهاب مزمن مستقیماً با سبک زندگی التهابی ارتباط دارد و باعث ایجاد طیف وسیعی از بیماری های مزمن می شود.
 • رژیم غذایی معمول آمریکایی ضد التهاب است.
 • غذاهای ضد التهاب شامل مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی یا گیاهی و غذاهای تنظیم کننده گلوکز خون هستند.
 • غذاهای پیش التهاب برای جلوگیری از آن شامل گوشت قرمز، غلات تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده است.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

منبع:

منبع رسمی  این مقاله وب سایت afpafitnessمی باشد.

 

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coachonline
onlinecoach
هرم غذایی با رژیم های ضد التهابی
هرم غذایی
رژیم های ضد التهابی
انواع التهاب
التهاب مزمن

دیدگاه ها

ریحانه ابهجی 23:37:36 1399/06/20
منظورتون از ضد التهاب چیه؟
رویا 23:18:42 1399/06/20
همه یه دور به این بیماری مبتلا شدند...واقعا بهش نمیاد انقدر سخت باشه ولی هست...
امیر جعفری 22:38:02 1399/06/20
برام جالب بود که رژیم غذایی ضد التهابی هم هست ...

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط