در حال بارگذاری ...

حقایقی درباره آزمایش ژنتیک ازطریق ایمیل

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/11/27
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 53

بسیاری از اطلاعات و برخی از سردرگمی

اگر کنجکاو هستید که نیاکان شما از کجا آمده اند یا نگران بیماری هایی هستید که احتمالاً به آن مبتلا می شوید، آزمایش DNA از طریق پست، گرفتن پاسخ را آسان می کند. ده ها شرکت آنها را ارائه می دهند و می توان آنها را با نمونه ای از بزاق یا یک سواب گونه انجام داد. جذابیت آن در این است که شما ممکن است "حقایقی" درباره خودتان بفهمید که کاملاً واقعی نیستند.

 

 پیش بینی احتمال بیماری

این آزمایشات به دنبال اطلاعاتی در ژن های شما هستند که نشان می دهد احتمال ابتلا به یک بیماری خاص مانند آلزایمر یا سرطان بیشتر است. اما آنها نمی توانند تشخیص دهند که در نهایت به آن مبتلا خواهید شد یا خیر. آنها حتی نمی توانند واقعاً شانس شما را در این مورد بگویند. موارد دیگر، مانند سبک زندگی یا عادت های شما، نیز در خطر ابتلا به بیماری ها تأثیر می گذارد.

 

همه شرایط را پوشش دهید

رشته ژنتیک به سرعت در حال رشد است، اما فقط آزمایشات بسیاری در این حیطه در دسترس است. بنابراین اگرچه ممکن است در مورد شرایط خاصی اطلاعات کسب کنید، اما ممکن است در مورد بیماری شایع نگران کننده مضطرب نشوید.

درخت خانوادگی خود را ترسیم کنید

هر شرکت پایگاه داده خود را از نمونه های افرادی که در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند ارائه می دهد و آنها با دیگران در پایگاه داده مطابقت دارند. بنابراین نتایج شما شامل همه افرادی که آزمایش شده اند نمی شود  آنها فقط شامل افرادی هستند که توسط شرکتی که شما انتخاب کرده اید، آزمایش شده اند.

 

همان اطلاعات برای خواهران و برادران

هر کس 50٪ DNA خود را از هریک از والدینش دریافت می‌کند، اما آنچه در هر نیمه وجود دارد می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین کاملاً ممکن است که شما DNA اروپایی مادر خود و خواهرتان نیز DNA آسیایی بیشتری داشته باشید. پدرتان را به این ترکیب اضافه کنید، و همه چیز بیشتر درهم می شود. همانطور که خواهر و برادرها همیشه یکسان نیستند، DNA آنها نیز ممکن است شبیه به هم نباشد.

برای مطالع مقاله  تاثیرژنتیک در بدنسازی  اینجا کلیک کنید

 

نیازهای تغذیه ای

برخی از شرکت های آزمایش کننده، براساس نتایج آزمایشات شما توصیه های شخصی در مورد مکمل های غذایی ارائه می دهند. حتی برخی سعی می‎کنند آنها را به شما بفروشند. اما هیچ مطالعه ای نشان نمی دهد که آزمایش های ژنتیکی می‎توانند اطلاعات مفیدی درباره آن گزینه ها یا رژیم های غذایی به شما بدهند.

اثرات سموم

هرکسی که سیگار می‌کشد مبتلا به سرطان نمی شود و بعضی از شرکت های آزمایش DNA دلیل آن را در ژن های شما می دانند. این ممکن است حداقل تا حدی باشد، اما هیچ دانش قدرتمندی وجود ندارد که ثابت کند آزمایش های ژنتیکی بتواند به شما بگوید بدن شما به خوبی از پس بعضی موارد در محیط بر می آید.

نرخ بیمه

قوانینی وضع شده است که از محرومیت از بیمه درمانی یا پرداخت هزینه بیشتر به ازای آن محافظت می‌کند. اما این قوانین در مورد بیمه عمر، بیمه از کارافتادگی یا بیمه مراقبت طولانی مدت اعمال نمی شود. این بدان معناست که ممکن است نتایج آزمایش ژنتیکی شما توسط شرکتهایی که این نوع بیمه را می فروشند استفاده شود.

مقررات دولت

بیشتر این تست ها بصورت خصوصی ساخته می شوند و می توانند بدون هیچ گونه  اثبات اثرگذاری در مورد تبلیغات، به شما فروخته شوند. گرچه ممکن است به زودی تغییر کند FDA .در حال ارائه رهنمودهایی برای آزمایشات ژنتیکی است.

باور نادرست اینکه همه آزمونها یکسان هستند

در حالی که هیچ شرکت آزمایشی نمی تواند 100٪ دقیق اطلاعاتی را که به شما می دهد تضمین کند، برخی بهتر از دیگران است. اگر تصمیم دارید آزمایش DNA در منزل را امتحان کنید، به دنبال آزمایش مطابق با استانداردهای ایالات متحده تحت عنوان اصلاحیه های بهبود آزمایشگاه بالینی (CLIA) باشید و بررسی کنید که آیا آزمایشات توسط FDA تأیید شده است.

اطلاعات شخصی

کتاب، مقاله، مجله و.... خوب را بخوانید. بیشتر شرکت ها تلاش می کنند تا داده های شخصی را «خصوصی» نگه دارند، اما این می تواند معنای متفاوتی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که آنها چه داده هایی را جمع آوری می کنند و چه کسی آنها را مشاهده می‌کند.

 

تفریح بی ضرر

آزمایش های DNA در خانه حتی اگر همیشه دقیق نباشند می تواند سرگرم کننده باشد. اما می‌توانند باعث استرس نیز شوند. بعضی اوقات آزمایش های ژنتیکی شگفتی های نه چندان خوشی را نشان می دهد، مانند این که یکی از اعضای خانواده با شما ارتباط نداشته باشد یا احتمال ابتلا به بیماری خاصی داشته باشید. قبل از تصمیم گیری در مورد آزمایش بهتر است با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید. و اگر تصمیم دارید این کار را انجام دهید، مشاور می تواند به شما در درک نتایج کمک کند.

 

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-home-dna-tests?ecd=wnl_spr_020921&ctr=wnl-spr-020921&mb=FhcR%40GJuIu2NtsFG%2FwEGWE8D6wI%2FEJWW3coZ6x6qEAw%3D_Support_titleLink_6

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
ژنتیک
آزمایش ژنتیک چگونه انجام می شود
آیا باید آزمایش ژنتیک انجام بدهیم
آزمایش ژنتیک چه مزایایی دارد
آزمایش ژنتیک با ایمیل
ایمیل
مشاوره ژنتیک
آزمایش ژنتیک و تشخیص نیاز های تغذیه ای فرد
تشخیص خواهر و برادری در آزمایش ژنتیک
DNA
DNA چیست
تناسب اندام
سلامتی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط