در حال بارگذاری ...

حقایقی از آلرژی و ناراحتی های تنفسی

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/12/15
مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه
تعداد بازدید : 30

سیگار نکشید

دود تنباکو می تواند مجرای تنفسی شما را باریک و ملتهب کرده و نفس کشیدن را دشوار کند. این می تواند ریه های شما را تحریک کرده و سرفه آزار دهنده ای ایجاد کند. با گذشت زمان، دود بافت را از بین می برد. سیگار کشیدن علت شماره یک سرطان ریه و علت اصلی بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) است، بیماری که به کیسه های هوای کوچک ریه های شما که اکسیژن را پردازش می کنند آسیب می رساند.

خانه خود را برای رادون آزمایش کنید

اورانیوم طبیعی در سنگ، خاک و آب تجزیه می شود و باعث ایجاد گاز رادون می شود. شما نمی توانید آن را بو کنید، لمس کنید یا ببینید، اما علت شماره 2 سرطان ریه است. از طریق شکافها و سوراخهای کف و دیوارها و اطراف لوله کشی و سیم برق وارد ساختمان می شود. ذرات رادیواکتیو هنگام تنفس و بلع ریه های شما آسیب می رسانند. یک بسته تست ساده می تواند به شما بگوید که آیا سطح بالایی در خانه خود دارید یا خیر.

فرش های خود را تمیز کنید

بهتر است هفته ای سه بار فرش های خود را جاروبرقی بکشید و هر سال آنها را بخار تمیز کنید. دلیل آن این است که آنها می توانند کپک، مدفوع سوسک، کنه های گرد و غبار، خاک و گرد و غباری را که به هوا و ریه ها وارد می شود به دام بیندازند. حتی مواد شیمیایی مورد استفاده برای ساخت و نصب فرش می تواند باعث مشکلات ریوی شود. اگر جاروبرقی برای شما خیلی زیاد است، کفپوش های سخت مانند کاشی یا چوب را در نظر بگیرید، تمیز نگه داشتن آن راحت تر است.

فعال بمان

شاید از قبل بدانید که ورزش به سلامت قلب شما کمک می کند، اما برای ریه ها نیز مفید است. حتی می تواند علائم برخی از بیماری های طولانی مدت ریه را بهبود بخشد. اگر سالن بدن شما نیست، پیاده روی، دویدن یا بازی منظم تنیس می تواند این کار را انجام دهد. هفته ای پنج بار حدود 30 دقیقه شلیک کنید. فقط اگر از قبل مشکلات تنفسی دارید، حتماً در مورد برنامه ورزشی خود با پزشک صحبت کنید.

لوازم خانگی خود را بررسی کنید

هرجا گاز می سوزد، مانند برخی از اجاق های آشپزی، اجاق ها و بخاری های فضایی، ماده شیمیایی به نام اکسید نیتروژن ایجاد می کند. این گاز می تواند ریه های شما را ملتهب کند، باعث سرفه و خس خس سینه و آسم شود. همچنین هنگام سوزاندن چوب، روغن، زغال سنگ یا نفت سفید آن را درست می کنید. اطمینان حاصل کنید که لوازم خانگی شما به روش صحیح نصب شده است. به طور منظم تعمیر و نگهداری کنید و به نحوه ارسال گازهای زائد از خانه توجه ویژه داشته باشید.

 

 

سوسک ها را دور نگه دارید

مدفوع و تکه های بدن آنها در کف، ملحفه، پتو و مبلمان شما به گرد و غبار تبدیل می شود. وقتی در هوا تحریک شود، می تواند باعث ایجاد آلرژی و سایر مشکلات ریوی شود. کودکانی که در سنین پایین با این گرد و غبار تماس دارند ممکن است به آسم مبتلا شوند. کنترل آفات می تواند کمک کند. و سعی کنید خانه خود را تا حد ممکن تمیز و خشک نگه دارید، به خصوص پارچه و فرش.

رطوبت ساز خود را تمیز کنید

این فقط یک دستگاه ساده است که رطوبت را به هوا وارد می کند تا به شما کمک کند نفس راحت تری بکشید؟ خب بله. اما اگر آن را تمیز نکنید، می تواند باعث ایجاد قارچی در هوا شود که می تواند ریه های شما را آلوده و ملتهب کند. به همین دلیل تغییر فیلترها و انجام تعمیرات منظم در رطوبت ساز و سیستم های گرمایش و خنک سازی هوا نیز مهم است.

نوشیدن مقدار زیادی آب

در داخل ریه های شما یک پوشش مخاطی نازک وجود دارد. وقتی در طول روز آب کافی دریافت می کنید، این پوشش نازک می ماند، که به ریه ها کمک می کند کار خود را بهتر انجام دهند. هیدراته ماندن به ویژه در صورت ابتلا به COPD بسیار مهم است زیرا سرفه کردن مخاط در ریه های شما را آسان می کند که باعث ناراحتی و مشکلات تنفسی می شود.

ورزش های تنفسی انجام دهید

با هوای قدیمی - یعنی هوا - و با جدید. این اساس تمرینات تنفسی است که برای کمک به افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم و COPD طراحی شده است، که می تواند هوای کهنه را به دام بیندازد و فنر طبیعی ریه های شما را بشکند. «تنفس لب خورده» سعی می کند نفس های شما را کند کند، و «تنفس شکمی»عمیق کردن آنها، از داخل و خارج است. متخصصان آموزش دیده به نام متخصصان توانبخشی ریوی می توانند در انجام صحیح آنها به شما کمک کنند.

دست هایتان را بشویید

عفونت مجاری هوایی، مانند سرماخوردگی، می تواند وارد ریه های شما شود و مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند. اگر دستان خود را غالباً با آب و صابون بشویید می توانید از خود محافظت کرده و میکروب ها را دور نگه دارید. همچنین روزانه دو بار مسواک بزنید، و حداقل سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید. حتماً هر ساله واکسن آنفولانزا می خورید. در هنگام بیماری از مدرسه یا محل کار دور باشید تا دیگران را آلوده نکنید.

 

کیفیت هوا را بررسی کنید

شاخص کیفیت هوا (AQI) آلودگی ناشی از کارخانه ها، آتش سوزی ها، اتومبیل ها، گرد و غبار، گرده گل و سایر منابع را در مقیاس 0 تا 500 ردیابی می کند. سطوح محلی را در اخبار دریافت کنید یا به صورت آنلاین بررسی کنید. هوای کثیف می تواند روی همه افراد تأثیر بگذارد، اما سطح بالای آنها به ویژه برای کودکان، بزرگسالان بالای 65 سال و بیمارها جدی است. وقتی سطح واقعا بالا است، ماندن در خانه در بیشتر مواقع ایمن تر است.

بیشتر بخند

این یک تمرین عالی برای عضلات معده شما است و به افزایش هوای ریه های شما کمک می کند. دقیقاً مانند ورزش، دویدن یا ورزش های تنفسی، یک خنده خوب هوای کهنه را پاک می کند تا فضای بیشتری برای هوای تازه ایجاد کند که می تواند به قسمت های بیشتری از ریه های شما

 

بررسی های منظم انجام دهید

آنها روش خوبی برای تشخیص بیماری ها قبل از کنترل آنها هستند. این ممکن است به ویژه برای بیماری های ریوی مهم باشد، که ممکن است علائم واضحی ایجاد نکند تا زمانی که از قبل دور باشند. هر تغییری را که در نحوه تنفس مشاهده می کنید به پزشک خود بگویید. آنها به ریه های شما گوش می دهند و ممکن است آزمایشاتی انجام دهند که می تواند به فهمیدن چه خبر باشد.

منبع:

منبع رسمی این مقاله وبسایت webmd می باشد.

 

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
مربی زیب
مربی فیتنس زیب اندام
زیب اندام
زیب
مربی شخصی زیب
مربی آنلاین لاغری زیب اندام
زیب فیتنس
تناسب اندام با زیب اندام
مربی تمرین در منزل زیب اندام
حقایقی از آلرژی و ناراحتی های تنفسی
تنگی نفس
آلرژی تنفسی
آلرژی
سیگار کشیدن
ورزش های تنفسی
مربی آنلاین فوتبال
مربی آنلاین بدنسازی زیب اندام
مربی بدنساز زیب اندام
برنامه تغذیه ورزشی زیب اندام
برنامه غذایی بدنسازی برای لاغری
مربی آنلاین فیتنس
همه چیز در مورد بیماری های آلرژی
آلرژی چیست؟
مربی آنلاین ورزش

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط