در حال بارگذاری ...

عوامل موثر در ایجاد سردرد

نویسنده : بهار زارع
تاریخ انتشار : 1399/11/27
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه
تعداد بازدید : 51

دید شما تار است

وقتی می خواهید روی چیزی نزدیک به صورت خود تمرکز کنید ممکن است سردرد بگیرید. اگر دور بین باشید، هرچه به آنها نزدیکتر می شوید، همه چیز مبهم به نظر می رسد. این می تواند به این دلیل باشد که کره چشم شما خیلی کوتاه است یا پوشش شفاف روی چشم شما که قرنیه نامیده می شود، خیلی صاف است. ممکن است شما با آن متولد شده باشید، اما این اتفاق برای بیشتر افراد بعد از 40 سالگی رخ می دهد. پزشک می تواند در عینک چشم، لنزهای تماسی یا جراحی برای اصلاح شکل قرنیه کمک کند.

گردن و شانه های خود را تنش می کنید

آیا ساعت ها روی کامپیوتر خود قوز می کنید یا تلفن را با شانه به گوش می گیرید؟ یا شاید استرس باعث شود عضلات فک خود را تنش دهید. هر یک از اینها ممکن است باعث «سردردهای تنشی» شود. دوش آب گرم، پد گرم کننده و داروهای بدون نسخه می توانند به شما کمک کنند. ورزش منظم همراه با مراقبه و سایر رویکردهای آرام سازی ممکن است قبل از شروع آن را متوقف کند.

تو گرسنه هستی!!

شاید مدتی است که شما یک وعده غذایی نخورده اید. این می تواند قند خون شما را پایین بیاورد، که باعث سردرد می شود. ممکن است به جای سه وعده غذایی بزرگ، چندین وعده غذایی کوچک داشته باشید و میان وعده های غذایی سالم مانند آجیل یا سبزیجات را در مواقع اضطراری در کنار خود داشته باشید.

قهوه صبح را رها کردی!!!!

بدن شما به کافئین عادت کرده و اگر فراموش کنید فنجان معمولی خود را بنوشید، با سر تپنده شما را یادآوری می کند. وقتی قهوه در دست نباشد، چای سبز یا سیاه یا حتی شکلات تلخ این کار را انجام می دهد. اگر می خواهید عادت به کافئین خود را ترک کنید، یک باره این کار را نکنید. حدود 25٪ در هفته کاهش دهید تا به آن عادت کنید.

شما رابطه جنسی داشتید

ممکن است در گردن یا سرتان درد مبهمی داشته باشید که با هیجان جنسی بیشتر بدتر شود. یا ممکن است یک سردرد تپنده ای باشد که دقیقاً همانطور که اوج می گیرید سریع می رسد. بعضی از افراد هر دو را احساس می کنند، بیشترین دقایق آخر، اما می تواند ساعت ها باشد. معمولاً جای هیچ گونه نگرانی نیست، اما اگر در حین یا بعد از رابطه جنسی سردرد گرفتید، فوراً به پزشک خود بگویید، به خصوص اگر این اتفاق هرگز پیش نیامده باشد یا ناگهانی باشد، که این می تواند نشانه های مسئله جدی باشد.

 

 

سینوسهای شما متورم است؟؟

یک سرماخوردگی ساده می تواند مناطق توخالی پشت استخوان گونه و پیشانی شما را ملتهب کند. تورم می تواند در آنجا دردی ایجاد کند که هنگام خم شدن بدتر شود. ممکن است تنفس سخت باشد زیرا مخاط، که ممکن است ضخیم و زرد یا سبز شود، به درستی تخلیه نمی شود. داروهای بدون نسخه اغلب می توانند به شما در مدیریت آن کمک کنند. نیازی به تماس با پزشک نیست مگر اینکه علائم بد باشد، از بین نرود یا بدتر نشود.

شما فقط بستنی می خورید؟!

گاهی اوقات «سردرد بستنی» یا «یخ زدگی مغز» نامیده می شود، این اتفاق می افتد وقتی چیزی خیلی سرد می خورید، به خصوص اگر آن را سریع انجام دهید. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد آن می شود، اما ممکن است یخ زدگی باعث کوچک شدن رگهای خونی در دهان شما شود که باعث ایجاد سیگنال های درد به مغز می شود. جای نگرانی نیست و معمولاً در عرض یک دقیقه یا بیشتر از بین می رود. پیشگیری ساده است: غذاهای یخ زده را با سرعت کمتری بخورید.

ضربه به سر

سردرد می تواند بلافاصله یا ماه ها پس از آسیب دیدگی شروع شود. آنها ممکن است در محل ضربه یا سراسر جمجمه شما باشند و ممکن است هنگام استرس بدتر شوند. علت آن همیشه روشن نیست، اما گاهی اوقات خون زیادی در یک نقطه جمع می شود. به این می گویند هماتوم. در موارد جدی، ممکن است احساس ضعف، گیجی، حالت تهوع و فراموشی داشته باشید. در صورت داشتن هر یک از این علائم یا سردرد پس از ضربه به سر به پزشک مراجعه کنید.

شما عفونت گوش دارید؟!

باکتریها یا ویروسها ممکن است گوش میانی مملو از هوا را آلوده کنند، جایی که استخوانهای ریز برای ایجاد صداهایی که می شنوید، می لرزند. این معمولاً سریع اتفاق می افتد، تجمع مایعات می تواند باعث درد گوش و سر همراه با تخلیه مایع، خون یا چرک شود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، با پزشک خود تماس بگیرید، وی می خواهد عفونت را مشاهده کند و می تواند به شما در کنترل درد و تورم کمک کند. بیشتر موارد بدون درمان طی 1-2 هفته بهتر می شوند.

 

 

شما بیش از حد مسکن می­خورید

در صورت استفاده بیش از 15 روز در ماه، حتی داروهای رایج بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن نیز ممکن است باعث سردرد شوند. مواد افیونی یا داروهای کافئین دار نسخه ای ممکن است فقط در مدت 10 روز این کار را انجام دهند. افرادی که میگرن می گیرند بیشتر دچار این مشکل می شوند. پزشک می تواند به شما کمک کند تا داروهای خود را تغییر دهید و راهکارهای دیگری برای بهتر شدن شما به شما ارائه دهد.

 

 

شما غذاهایی که باعث سردرد می­شوند میخورید

همه افراد متفاوت هستند، اما غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ضربان سر می شوند عبارتند از:

·        پنیر پیر

·        برخی از میوه ها و مغزها

·        غذاهایی با نیترات، مانند هات داگ، سوسیس یا بیکن

·        غذاهای تخمیر شده یا ترشی مانند کلم ترش یا شیرین

·        تقویت کننده عطر و طعم به نام MSG

 

اگر در یک ژورنال غذایی جستجو کنید چه چیزی و چه وقت غذا می خورید و متوجه می شوید که چه چیزی منجر به سردرد می شود، می توانید عوامل محرک خود را تشخیص دهید.

 

شما فقط کار کردید

هنگامی که سخت ورزش می کنید یا بعد از اتمام کار ممکن است از دو طرف سرتان آسیب ببیند. دویدن، شنا ،تمرین بدنسازی یا وزنه برداری می تواند باعث بروز آن شود. معمولاً جای نگرانی نیست، اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مسئله جدی نیست. در صورت پرت کردن، از بین رفتن یا بینایی مضاعف، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

شما بالشت نامسبی را زیر سرمیزارید

اگر بدن شما را به حالت نادرست درآورد، ممکن است سردرد داشته باشد. اگر بچرخانید و بچرخانید، کمبود خواب ممکن است منجر به کوبیدن سر شود. به دنبال بالشتی باشید که سر و گردن شما را با بقیه اعضای بدن هماهنگ کند، انگار که در حالت ایستاده و صاف هستید. اگر نمی توانید راحت باشید با پزشک یا یک متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید  .

 

 

چه موقعی با اورژانس تماس بگیرید

در موارد نادر، سردرد ممکن است نشانه یک مورد جدی تر باشد. این می تواند یک بیماری باشد که به آرامی ایجاد می شود، مانند تومور مغزی. یا می تواند یک اورژانس پزشکی باشد، مانند سکته. اگر درد ناگهانی و شدید است یا در صورت مشاهده هر یک از این علائم، با اورژانس تماس بگیرید:

·        بی حسی یا ضعف در یک طرف صورت یا بدن شما

·        گفتار گنگ یا گیجی

·        مشکل بینایی

·        سرگیجه، از دست دادن تعادل

https://www.webmd.com/migraines-headaches/ss/slideshow-headache-causes?ecd=wnl_spr_020921&ctr=wnl-spr-020921&mb=FhcR%40GJuIu2NtsFG%2FwEGWE8D6wI%2FEJWW3coZ6x6qEAw%3D_Support_titleLink_4

 

تگ ها

مربی انلاین
مربی آنلاین
مربی آنلاین بدنسازی
مربی آنلاین لاغری
مربی آنلاین فیتنس
zibandam
عوامل موثر در ایجاد سردرد
سردرد
سردرد مزمن
تاری دید
گرسنگی و سردرد
سردرد و راه های درمان آن
انواع سردرد
سردردهای تنشی
برای انواع سردرد چی خوبه بخوریم
سردرد کرونا
تورم سینوس ها و احساس سردرد
سردردهای میگرنی
سردرد با تغییر وضعیت سر
عفونت گوش
مربی خصوصی تناسب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط