در حال بارگذاری ...

عوامل موثر در اعتیاد نوجوانان

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/08/09
مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
تعداد بازدید : 37

 

اعتیاد در نوجوانان:

 

صرف موادمخدر به عنوان عادتي اجتماعي و غیرقابل قبول در تمام جوامع بشري، مردان و زنان بي‌شماري را، خصوصا از سنين نوجواني تا ميان‌سالي درگير كرده است. مطالعات انجام‌يافته در اين زمينه عوامل مختلف فردي، اجتماعي و خانوادگي را در گرايش به‌مصرف موادمخدر موثر مي‌داند... در ادامه عوامل متعددي که موجب اعتياد جوانان مي‌شوند ‌را آورده‌ایم:

 

زمينه‌هاي خانوادگي:

 

الگوهاي نامناسب رفتاري اطرافيان منجر به تقليد کورکورانه نوجوانان از آنان مي‌شود. سيگار کشيدن، نوشيدن الکل، اعتياد به موادمخدر و ساير کجروي‌هاي اخلاقي در خانواده موجب بدآموزي و زمينه‌سازي براي شروع انحرافات و آسيب‌هاي اجتماعي در بچه‌ها ( اعم از کودک و نوجوان ) مي‌شود. در چنين خانواده‌هايي نوجوانان به‌جاي اين که به فکر انجام فعاليت‌هاي مثبت و سازنده باشند، مدام درصدد يافتن راه‌هايي براي مقابله با آثار اين بحران‌ها هستند و در بدترين شرايط نيز خود درگير آن مي‌شوند.

 

فقر مادي خانواده:

 

به‌رغم اين که بين فقر مادي و اعتياد به موادمخدر هيچ ارتباطي وجود ندارد، ولي عامل مهمي در معتاد شدن جوانان جامعه است؛ زيرا به دليل فقر و نداري امکان دسترسي به بسياري از امکانات آموزشي را از دست مي‌دهند و هيچ تخصص و حرفه‌اي پيشه نمي‌کنند و در نتيجه در بازار کار سهم عمده‌اي ندارند. همين امر موجب کشيده‌شدن گروهي از جوانان به‌سمت و سوي فروش مواد مخدر و امکان استفاده از آن مي‌شود.

 

فشار دوستان و هم‌سالان:

 

گروهي از نوجوانان به‌دليل سازگاري با دوستان و هم‌سالانشان و يکرنگ‌شدن با آنها چنان موجوديت فردي و خانوادگي خود را فراموش مي‌کنند که در برابر هر تقاضايي سر تسليم فرود مي‌آورند. هر چه روابط بين والدين و فرزندان نوجوان‌شان کاهش يابد، ارزش هم‌سالان و روابط گروهي براي آنان بيشتر مي‌شود.

 

عدم آگاهي و کم‌سوادي:

 

افرادي که از سواد و تحصيلات کمتري برخوردارند، آسيب‌پذيرتر از افرادي هستند که نسبت به مضرات و تاثيرات سوء موادمخدر آگاهي دارند. هرچند نمي‌توان ميزان تحصيلات افراد را عاملي براي مصرف اين گونه مواد دانست، اما تحقيقات بسياري نشان مي‌دهد که هرچه سواد و ميزان تحصيلات قشر جوان بالاتر باشد، کمتر به اعتياد و استفاده از مواد روي مي‌آورند. بر اساس آمار 66 درصد افراد معتاد، سوادي در سطح ابتدايي و کمي نيز در سطح متوسطه داشته‌اند.

 

علائم مصرف موادمخدر در جوانان و نوجوانان:

 

تشخيص رفتارهاي آشکار دوره نوجواني از رفتارهاي ناشي از مصرف موادمخدر دشوار است زيرا بسياري از اين تغييرات کاملاً شبيه به‌هم هستند. چنان‌چه والدين و اعضاي موثر خانواده نسبت به نشانگان و علائم اوليه مصرف مواد در جوانان و نوجوانان حساس و هوشيار باشند، مي‌توانند در بسياري از موارد مانع از وخيم‌تر شدن اوضاع و انحطاط کامل جوان شوند. مهم‌ترين اين علائم عبارتند از:

 

  • انزواطلبي، خستگي و بي‌تفاوتي نسبت به خانواده و ارزش‌هاي حاکم بر آن
  • خشونت، پرخاشگري و قانون‌شکني
  • عدم تمايل به صحبت و مشورت با والدين و نزديکان
  • کاهش نمرات درسي و بي‌علاقگي نسبت به درس و آموزش
  • نداشتن فعاليت‌هاي جسمي و ورزشي
  • کاهش اعتماد به‌نفس، خويشتن‌داري و ثبات دروني
  • تغييرات شديد خواب. (بي‌خوابي، خواب‌آلودگي، خوابيدن در طول روز، کابوس ديدن و...)

 

سایت زیب اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان بوده که، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید، همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در در وب سایت زیب اندام در زمینه های تناسب اندام و رژیم مشاوره رایگان بگیرید و در کنار خانواده زیب اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

تگ ها

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط