در حال بارگذاری ...

مشکلات چشمی

نویسنده : شیما غفوری
تاریخ انتشار : 1399/05/05
مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه
تعداد بازدید : 205

مشکلات چشمی

 

علائم هشدار دهنده ی مشکل چشم

تاری دید, لکه ها, مشکل دید در شب,  برق چشم, اینها مشکلات چشمی معمولی هستند. هر یک می تواند ناراحتی ای بی ضرر یا نشانه ی اولیه بیماری باشد. همیشه تفاوتقائل شدن بین آنها آسان نیست.
در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی  فوراً به پزشک چشم خود مراجعه کنید.

 

 

Farsightedness  (هایپروپی)

بیشتر افراد با دور بینی خفیف متولد می شوند و در دوران کودکی میزان آن افزایش می یابد. وقتی ادامه یابد  شما می توانید اشیاء دور را به خوبی مشاهده کنید  اما کتاب ها, بافندگی و سایر اشیاء نزدیک دارای یک تاری هستند.
این مشکل در خانواده ها وجود دارد. علائم این بیماری شامل مشکل خواندن, تاری دید در شب, چشم درد و سردرد است. برای درمان آن شما ممکن است عینک مطالعه داشته باشید. برخی از افراد به خاطر آن جراحی می کنند.

 

پرسیبیوپی (Presbyopia)

مشکل خواندن  یک نسخه چاپی نشانه  ی پیری است. که آن را presbyopia می گویند که در یونانی به معنی "چشم پیر" است. بیشتر افراد در دهه 40سالگی خود متوجه آن می شوند. عدسی های چشم انعطاف پذیر تر می شوند و نمی توانند شکل خود را برای تمرکز روی اشیاء در فاصله خواندن تغییر دهند. راه حل این است که:
از عینک مطالعه استفاده کنید که دید نزدیک را برای شما تصحیح می کند. برای این مشکل به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

 

نزدیک بینی (Nearsightedness) : چه اتفاقی می افتد؟

علت این بیماری معمولاً ایجاد چشمی است که مردمک بزرگی دارد . یا می تواند ناشی از قرنیه یا عدسی با شکل عجیب باشد. نزدیک بینی اغلب در کودکان و نوجوانان ایجاد می شود بنابراین ممکن است آنها در هنگام رشد, نیاز به بررسی مداوم داشته باشند.
عدسی های چند عاملی یا عینک و قطره چشمی مانند آتروپین, ژل پیرنزپین و سیکلوپنتولات می توانند به کند شدن پیشرفت این مشکل چشمی کمک کند. شیوع میوپیا با سرعت نگران کننده ای رو به افزایش بوده است که بیشتر آن مربوط به افزایش استفاده از موبایل و رایانه ها است.

 

Farsightedness : چه اتفاقی می افتد؟

این مشکل از ناحیه چشم با لنز یا قرنیه به شکل عجیب و غریب ناشی می شود. پرتوهای نور در پشت شبکیه شما متمرکز شده و اشیاء نزدیک مبهم به نظر می رسند.
دید از راه دور شما نیز ممکن است فازی باشد. کودکان بسیار دور بیننده اغلب چشم های متقاطع (استرابیسموس) یا چشم تنبل (آمبلیوپی) دارند و ممکن است در خواندن مشکل داشته باشند. این یکی از دلایلی است که پزشکان چشم، آزمایشات بینایی را برای کودکان خردسال توصیه می کنند.

 

آستیگماتیسم

 

آستیگمات یک نقص معمولی و قابل درمان در قسمت انحنای چشم شما است که باعث تاری دید در مسافتهای دور و نزدیک می شود. آستیگمات زمانی اتفاق می افتد که سطح رویی چشم ها و یا عدسی در داخل چشم با قسمت انحنای چشم مطابقت ندارد.
به جای اینکه انحنا مانند توپ باشد, سطح چشم مانند تخم مرغ به نظر می رسد که این مشکل باعث تاری دید در همه ی مسافت ها می شود. آستیگماتیسم از زمان تولد وجود دارد و ممکن است با نزدیک بینی یا دوربینی همراه شود اما اغلب به حدی نیست که نیازی به اقدامات درمانی داشته باشد و زمانی که به درمان نیاز باشد معمولا از طریق استفاده از لنز, عینک و یا جراحی است.

 

جراحی چشم

آیا شما خوابِ دیدن واضح و بدون عینک را در سر می پرورانید؟ جراحی برای تغییر شکل قرنیه شما می تواند نزدیک بینی دور بین بودن یا آستیگماتیسم را با میزان موفقیت بهتر از 90٪ اصلاح کند. در صورت داشتن خشکی شدید چشم,  قرنیه های باریک یا عجیب و غریب یا مشکلات دید شدید ممکن است جراحی برای شما مناسب نباشد. عوارض جانبی آن شامل حساسیت به نور است.

 

گلوکوم یا کوری تدریجی: مشاهده

 

شما نمی توانید آن را حس کنید اما این بیماری به عصب بینایی شما آسیب می رساند. ممکن است تا زمانی که بینایی مرکزی خود را از دست ندهید ، هیچ علامتی نداشته باشید. دید جانبی شما در ابتدا خوب خواهد بود. به همین دلیل شما نیاز به معاینات منظم چشم در هر 1 تا 2 سال دارید  خصوصاً بعد از 40 سالگی. پزشکان می توانند گلوکوم را با دارو یا جراحی درمان کنند.

 

کوری تدریجی (Glaucoma) : چه اتفاقی می افتد؟

 

چشم شما از مایعات پر شده است. گاهی اوقات بیش از حد مایع چشمی در آن ساخته می شود و فشار داخل چشم شما را افزایش می دهد. این می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند   و این آسیب بیشتر به یک دسته از الیاف عصبی که اطلاعات را به مغز شما منتقل می کند وارد می شود. بدون درمان, گلوکوم  یا کوری تدریجی می تواند باعث نابینایی کامل شود.

 

 

دژنراسیون ماکولا: مشاهده

 در دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) چشم به طور کلی آسیب می بیند و سپس دید اصلی شما را از بین می برد, خواندن یا رانندگی را دشوار می کند. علائم می تواند شامل یک نقطه تاری یا ایجاد خطوط مستقیم درچشم باشد که در نهایت موج دار به نظر می رسد. اگر بیشتر از 60 سال سن دارید احتمال بیشتری دارید که دچار آن شوید اگر سیگار می کشید, فشار خون زیادی دارید, چاق هستید, زن هستید یا سابقه ی خانوادگی این بیماری را دارید بیشتر در معرض آن هستید. برای چک کردن AMD به طور مرتب به پزشک چشم خود مراجعه کنید. درمان سریع می تواند به کاهش سرعت بینایی کمک کند.

مشکلات چشمی

دژنراسیون ماکولا: چه اتفاقی می افتد؟

برای مطالعه ی مقالات بیشتر در رابطه با موضوعات مرتبط با تغذیه و یا سایر موضوعات دیگر می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و پاسخ سایر پرسش های خود را از بانک اطلاعاتی زیب اندام به دست بیاورید

AMD بر قسمت مرکزی شبکیه شما بنام ماکولا تأثیر می گذارد. دو نوع از آن وجود دارد:

 

·         خشک:

 پزشکان غالباً رسوبات زرد رنگی را به نام drusen در ماکولا (macula) مشاهده می کنند. با بدتر شدن بافت ماکولا تجزیه می شود. این امر باعث تغییر یا از بین رفتن دید اصلی شما با گذشت زمان می شود.

·         مرطوب:

 رگهای خونی غیر طبیعی در چشم شما رشد می کند. آنها خون و مایع نشت می کنند (در اینجا نشان داده شده است) که باعث ایجاد زخم و آسیب بیشتر ماکولا می شود.

برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط با این موضوع می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش مقالات از بانک اطلاعاتی جامع و معتبر خانواده ی زیب اندام بهترین فایده را کسب کنید.

هر دو نوع آن برای شما در نهایت یک کوری ایجاد می کند.

 

دژنراسیون ماکولا: تست کنید

یک چشم خود را با دست بپوشانید و از فاصله 12 تا 15 اینچ به یک نقطه مرکزی خیره شوید. (می توانید عینک خواندن خود را بزنید.) آیا خطوط را موج دار شکسته یا تار می بینید؟ آیا مناطق اطراف تاب برداشته یا فقط نقطه ی مرکزی از بین رفته است؟ برای چشم دیگر خود هم این کار را تکرار کنید. اگرچه هیچ آزمایش شخصی نمی تواند جای معاینه چشم را بگیرد از این روش برای کمک به پیدا کردن علائم اولیه AMD استفاده می شود.

 

Macular Degeneration : علائم

(یک بیماری دژنراتیو که بر قسمت مرکزی شبکیه (ماکولا) تأثیر می گذارد و منجر به تاری یا از بین رفتن دید مرکزی می شود. این بیماری به ویژه در بزرگسالان مسن اتفاق می افتد  در این حالت به آن دژنراسیون ماکولا وابسته به سن گفته می شود.)

در صورت ابتلا به دژنراسیون شدید ماکولا می تواند کاملاً تحریف شده به نظر برسد. ممکن است شامل یک نقطه تاریک مرکزی باشد. خطوط صافی که موج دار به نظر می رسند نیز باعث نگرانی می شوند زیرا می توانند یک علامت اولیه AMD خیس باشد. بلافاصله برای معاینه کامل به پزشک چشم خود مراجعه کنید.

 

رتینوپاتی دیابتی: مشاهده

دیابت نوع 1 و نوع 2 می تواند باعث از بین رفتن جزئی بینایی شود و منجر به نابینایی می شود. آسیب آن شامل رگهای خونی ریز در شبکیه شما است. غالباً قابل درمان است اما منتظر علائم  بیشتری نباشید. تا زمانی که علائمی از جمله تاری دید, لکه هایی در دید, سایه ها یا درد چشم را داشته باشید این بیماری ممکن است شدید باشد. اگر مبتلا به دیابت هستید  سالانه معاینه چشم انجام دهید. بهترین پیشگیری این است که قند خون خود را کنترل کنید.

 

رتینوپاتی (Retinopathy) دیابتی: چه اتفاقی می افتد؟

میزان قند خون بالا به رگهای خونی ریز که از شبکیه شما حمایت می کنند آسیب می رساند. آنها می توانند مایع را متورم ، شکسته و نشتی ایجاد کنند. بعضی اوقات ده ها رگ خونی جدید و غیر طبیعی رشد می کنند. به این رتینوپاتی پرولیفراتیو گفته می شود. آنها شکننده هستند و به راحتی می شکنند و پارگی رگ ایجاد می شود. با گذشت زمان همه ی اینها می تواند به شبکیه آسیب برساند و باعث تاری دید, نقاط کور یا کوری کامل شود.

 

آب مروارید: چه مشاهده می شود؟

در سن 80 سالگی, بیش از نیمی از ما دچار آب مروارید یا لنز(عدسی) ابری خواهیم شد. دید شما به آرامی مه آلود می شود و خواندن, رانندگی و دیدن در شب سخت می شود. دیابت  استعمال سیگار یا خیلی زیاد در آفتاب ماندن، شانس شما را برای ابتلا به این بیماری بالا می برد. جراحی که لنزهای ابری را جایگزین یک  نمونه ی دست ساز انسان می کند ، به خوبی کار می کند.

 

آب مروارید (Cataracts): چه اتفاقی می افتد؟

یک عدسی سالم نور را به یک نقطه در شبکیه شما متمرکز می کند. این بخش تصویر را مانند فیلم در یک دوربین ضبط می کند. با افزایش سن, پروتئین در عدسی شما تشکیل می شود. حالت ابری مانند پیدا می کند و دید شما تار می شود و پرتوهای پراکنده ای از نور را به شبکیه شما می فرستد. به جای یک تصویر واضح و روشن تصویر تاری دیده می شود, تغییر در بینایی رنگ به خصوص در شب ایجاد می شود. آب مروارید پیشرفته به راحتی قابل مشاهده است. و باید مورد درمان قرار بگیرد.

برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط با این موضوع می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش مقالات از بانک اطلاعاتی جامع و معتبر خانواده ی زیب اندام بهترین فایده را کسب کنید.

 

رتینیت پیگمنتوزا(Retinitis Pigmentosa) (RP)

می توانید این اختلال را از والدین خود به ارث ببرید. این اغلب با مشکلات دید در شب آغاز می شود. مرحله ی بعدی به کندی بینایی شروع به زوال می کند. که به دید شما به دید تونلی( :دید ناقصی که در آن نزدیکی از مرکز دید مشاهده نمی شود اشیاء به درستی دیده می شوند.) تبدیل می شود و سرانجام  در برخی موارد کوری نیز پیش می آید. مکمل های ویتامین A با دوز بالا می تواند از دست دادن بینایی را کاهش دهد و ایمپلنت (implant) که می تواند برخی از بینش ها را احیا کند یکی دیگر از کارهایی است که می تواند انجام شود. اما قبل از مصرف مکمل ها به پزشک مراجعه کنید. مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند سمی باشد.

 

رتینیت پیگمنتوزا (Retinitis Pigmentosa): چه اتفاقی می افتد؟

(بیماری مزمن ارثی چشم که با رنگدانه سیاه و تخریب تدریجی شبکیه مشخص می شود.)

بافت حساس به نور شبکیه به آرامی در طی سالها از بین می رود. با این اتفاق دیگر سیگنال هایی به مغز شما ارسال نمی شود  و شما بینایی را از دست می دهید. معاینات چشم لکه های تاریک غیر طبیعی (رنگدانه ها) که در اطراف شبکیه پاشیده شده است را نشان می دهد. آب مروارید زودرس همچنین می تواند اتفاق بیفتد همراه با تورم شبکیه به نام ادم ماکولا (توده نارنجی مرکزی که در اینجا نشان داده شده است).

 

لکه های شناور و مشخصات (Floaters and Specks)

 

آیا لکه های تار یا نکات قابل ملاحظه ای دیگری را مشاهده می کنید؟ احتمالاً این نقطه های تاریک شناور, بقایای ژل زجاجیه چشم شما است. آنها مانع از دید نیستند و به راحتی در نور روشن مشاهده می شوند. نقطه های شناور معمولی هستند و معمولاً بی ضرر هستند.

 

اما اگر علائم زیر را مشاهده کردید به دکتر مراجعه کنید:

 

·        آنها ناگهان ظاهر می شوند یا تکثیر می شوند.

·        همچنین نور در چشمتان می زند و اذیت کننده است.

·        تمام مدت لکه های سفید یا سیاه را می بینید.

·        متوجه سایه ناگهانی یا از بین رفتن شخص مقابلتان می شوید.

 

Amblyopia (چشم تنبل)

 

هنگامی که کودک هستید, اگر یک چشم شما خوب نبیند ، ممکن است مغز شما به چشم دیگر توجه نشان دهد و آن را نادیده بگیرد. این حالت که به آن آمبلیوپی(amblyopia) گفته می شود اگر چشمان شما به درستی تراز و هم سطح نباشد می تواند اتفاق بیفتد (دوبینی(strabismus) یا چشم های متقاطع) یا ممکن است یک چشم نیز درست کار نکند. پزشک برای این عارضه یک دارو یا قطره هایی که بینایی را در چشم در سطحی"خوب" ایجاد می کند تجویز می کند. این امر باعث می شود مغز شما از چشم دیگر هم استفاده کند. اگر آمبلیوپی در دوران کودکی درمان نشود, می تواند باعث از بین رفتن دائمی بینایی شود.

 

شی در چشم (Object in the Eye)

 

از آنجا که بسیاری از گیرنده های عصبی چشمان شما فقط در زیر سطح رویی یا قرنیه شما نهفته است حتی یک تحریک یا برخورد کوچک می تواند دردناک باشد. بنابراین چشم خود را مالش ندهید  زیرا ممکن است آسیب جدی  به چشمانتان وارد کنید. به جای این کار چشم خود را با محلول نمکی استریل مناسب چشم بشویید برای این شستشو از آب شیر استفاده نکنید. اگر جسم خارجی داخل چشمانتان جابجا نشده است با پزشک تماس بگیرید. او می تواند آن را از بین ببرد و برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ، قطره آنتی بیوتیکی به شما بدهد.

برای مطالعه ی سایر مقالات مرتبط با این موضوع می توانید به وب سایت زیب اندام مراجعه کرده و در بخش مقالات از بانک اطلاعاتی جامع و معتبر خانواده ی زیب اندام بهترین فایده را کسب کنید.

 

اشک و خشکی چشم (Tears and Dry Eye)

 

اشک چشم شما را مرطوب می کند. گاهی اوقات به دلیل هوای خشک, پیری و یا سایر شرایط بهداشتی  به اندازه کافی اشک ندارید. چشم شما می تواند دردناک و تحریک شود. قطره های چشمی که دارای ترکیبات اشکی مصنوعی هستند, ممکن است این کار را برای یک مورد درد چشمی خفیف انجام داده و ناراحتی اش را کاهش بدهند. اگر این یک مشکل بزرگتر باشد ممکن است ضرورت ایجاب کند که از سایر درمان ها, داروها یا مکمل های غذایی بهره مند شوید.

 

 Pinkeye (ورم وآماس ملتحمه)

 

این التهاب ناشی از ویروس, باکتری, تحریک کننده های خارجی یا یک واکنش آلرژیک است. چشم شما دچار قرمزی و خارش یا سوزش خواهد شد. شما همچنین متوجه ترشح چشمی خواهید شد. اگر چشم شما خارش داشته باشد احتمالاً آلرژی مقصر است. نوع واگیردار آن که شخص از افراد دیگر می گیرد معمولاً ویروسی است بنابراین نیازی به آنتی بیوتیک نخواهید داشت.
اگر این عارضه از طریق باکتری در شما ایجاد شود, پزشک قطره چشم آنتی بیوتیک به شما می دهد ورم ملتحمه (Pinkeye) می تواند بسیار مسری باشد  بنابراین اغلب در حالی که ترشحات چشمی خود را تمیز می کنید, دستان خود را بشویید.

مشکلات چشمی

کلام آخر:

با مطالعه ی این مقاله با مشکلات رایج چشمی و علائم هر یک آشنا می شوید که در صورت مشاهده ی هریک فوری به چشم پزشک مراجعه کنید زیرا چشم یکی از حساس ترین و مهم ترین اعضای بدن است.

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
مرجع مقالات سلامتی
zibandam
coach online
مشکلات چشمی
مشکلات چشمی کودکان
مشکلات چشمی در کرونا
آستیگماتیسم
گلوکوم یا کوری تدریجی
چشم
آب مروارید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط