در حال بارگذاری ...

هر آنچه باید در مورد مکمل ها بدانید!

دسته بندی:
نویسنده : amir chavosh
تاریخ انتشار : 1399/01/07
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه
تعداد بازدید : 275

هر آنچه باید در مورد مکمل ها بدانید!

1f945d95.jpg

مکمل چیست؟

 

مکمل یا نیروزا به موادی گفته می‌شود که با هدف بهبود عملکرد یا جبران کمبود برخی از مواد غذایی، توسط پزشک و یا متخصص ورزشی تجویز می‌شود. از آنجایی که شواهد علمی کافی در خصوص منفعت مصرف این مواد وجود ندارد و اکثر افراد انتظار مشاهده تغییرات غیر معمولی از آن‌ها را دارند، اکثراً این مواد در مقادیری بیش از نیاز ورزشکار تجویز می‌شوند. هدف، تقویت عملکرد ورزشکار به‌ واسطه آثار شبه دارویی آن‌هاست. با ما همراه باشید تا با فواید و مضرات مکمل‌ها بیشتر آشنا شوید. 

 

مهم‌ترین دغدغه ورزشکاران بهبود عملکرد ورزشی است. ورزشکاران مرد برای عملکرد حرفه‌ای، ابتدا مواد غذایی طبیعی را از گروه‌های پروتئین و کربوهیدرات دریافت می‌کنند و در مرحله‌ی بعد با شک و تردید به دنبال قرص‌ها و مکمل‌ها می‌روند. ورزشکاران خانم نیز با استفاده از مولتی‌ویتامین‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زا سعی در بهبود بخشیدن به عملکرد خود دارند.

 

اگرچه از نظر قانونی مصرف مکمل‌ها منع نشده و به راحتی در برندها‌ی مختلف یافت می‌شوند، اما تشخیص و انتخاب مکمل مناسب امری تخصصی‌ است و باید به موارد احتیاطی و منع مصرف آن‌ها توجه کرد. مکمل‌هایی مثل کراتین و پروتئین وی که جز پرطرفدارترین محصولات هستند، در بسیاری از موارد از نظر سازمان بهداشت جهانی مورد تأیید نیستند. زیرا مواد تشکیل دهنده آن‌ها به‌درستی ذکر نشده‌اند و یا از کافئین به عنوان ماده‌ی اصلی در بسیاری از آن‌ها استفاده شده ‌است.

 

چه کسانی باید مکمل مصرف کنند؟

 

متغیرهایی نظیر سن، جنسیت، نوع ورزش و هدف آن، بیماری‌های خاص و سطح مسابقات، در انتخاب مکمل بسیار تأثیر گذارند. از طرفی دانستن زمان و مقدار مصرف مکمل‌ها در شرایط مختلف برای به حداکثر رساندن آثار آن‌ها، امری ضروری است. پزشکان معتقدند کسانی که انرژی مصرفی روزانه خود را از مواد غذایی سالم و گروه‌های غذایی تأمین می‌کنند، حتی اگر ورزش شدید داشته باشند، به مکمل‌ها نیازی ندارند.

 

مصرف مکمل‌ها فقط برای ورزشکارانی لازم است که هدف ورزشی خاصی دارند. به عنوان مثال انرژی دریافتی آن‌ها برای بلند کردن وزنه بیشتر، کفایت نمی‌کند؛ در نتیجه مصرف کراتین و پروتئین وی می‌تواند در سرعت بخشیدن به افزایش قدرت، موثر واقع شود.

 

امروزه تغذیه بخش مهمی از هر فعالیت حرفه‌ای ورزشی را تشکیل می‌دهد. در این میان مکمل‌ها راه رسیدن به اهداف ورزشی را تسهیل کرده و سرعت مشاهده نتایج را افزایش می‌دهند. بیشتر ورزشکاران رشته بدنسازی، حداقل از یک مکمل خاص استفاده می‌کنند. کراتین، انواع مکمل‌های پروتئینی و مکمل‌های تستوسترون، اصلی ترین محصولات موجود در بازار هستند.

0cf7d8a1.jpg

عوارض استفاده از مکمل‌ها

 

آیا تا به حال به عوارض استفاده نادرست از مکمل‌ها پی‌برده‌اید؟ در این مقاله علمی در مورد عوارض جانبی مکمل‌های بدنسازی نکات مهمی را مطرح می‌کنیم.


الف) مکمل های پروتئینی

 

هر فردی که وارد عرضه بدنسازی و تناسب‌اندام می‌شود برای رسیدن به یک اندام زیبا تلاش می‌کند. در گذشته بسیاری از مردها با دیدن هیکل آرنولد شوارتزنگر یا سیلوستر استالونه، شیفه‌ی بدنسازی می‌شدند. اما امروزه، بانوان نیز به سمت این ورزش چالش برانگیز روی آورده‌اند. انجام صحیح حرکات بدنسازی و تمرین ورزش‌های هوازی یکی از بهترین راه‌ها برای تناسب‌اندام است. از طرف دیگر، تمرینات برنامه‌ریزی شده هر فرد به‌همراه ورزش، به یک رژیم غذایی نیاز دارد.

 

همینطور باید بدانید که در حین انجام تمرینات بدنسازی، بافت‌های عضلانی آسیب دیده و پاره می شوند. این مسئله باید اتفاق بیافتد، تا ساخت بافت جدید امکان‌پذیر شود. برای ساخت این حجم از بافت جدید به پروتئین نیاز است. تخم‌مرغ، سویا، شیر و گوشت مرغ از منابع خوب پروتئین هستند. اما بیشتر افرادی که ورزش بدنسازی را دنبال می‌کنند، از رژیم غذایی خاصی که از مکمل‌های بدنسازی تشکیل شده است، پیروی می‌کنند. امروزه مکمل‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شود؛ پروتین وی، پروتئین کازئین، پروتئین تخم‌مرغ، پروتئین برنج، پروتئین سویا، پروتئین نخود و پروتئین شاهدانه مشهورترین و متداول‌ترین مکمل‌های پروتئینی هستند.


هشت مورد از عوارض مکمل های پروتئینی

 

شاید از وقتی ورزش بدنسازی را دنبال می‌کنید، یا قبل از داشتن رژیم‌های غذایی به مکمل‌ها فکر کرده باشید. این سوال پیش می‌آید؛ مکمل‌های پروتئینی چه عوارضی دارند؟ برای رسیدن به پاسخ، ادامه مطلب را دنبال کنید.

 

1.       به هم ریختن وضعیت سیستم گوارش بدن

 

دو مورد از مشهورترین مکمل‌های بدنسازی پروتئینی (پروتئین وی و پروتین کازئین) غنی از لاکتوز هستند، که قند طبیعی موجود در شیر به‌شمار می‌آید. بنابراین، افرادی که معده و سیستم گوارش آن‌ها با مصرف مواد داری لاکتوز مانند شیر به هم می‌ریزد، نمی‌توانند مکمل‌های وی و کازئین را مصرف کنند. عدم تحمل لاکتوز توسط این افراد باعث می‌شود که به احتمال زیاد اگر مکمل‌های پروتئینی وی یا کازئین مصرف کنند، دچار عوارضی همچون درد شکم، نفخ معده، نفخ شکم، اسهال و استفراغ می‌شوند.

 

2.       افزایش وزن ناسالم

 

واضح است که اگر دوز مناسب مکمل های پروتئینی را رعایت نکنید، وزن بدن شما افزایش پیدا می‌کند. اما در این مورد تنها اضافه شدن چربی است. وقتی که از یک رژیم غذایی مناسب پیروی نکنید، کالری‌های دریافتی اضافی بدن به چربی تبدیل می‌شوند. مطمئنا هدف شما از انجام تمرینات بدنسازی، داشتن یک شکم بزرگ نیست!

 

3.       به هم ریختن قند خون

 

اگر به خاطر وجود طعم‌دهنده‌های صنعتی نبود، پودرهای پروتئینی قابل خوردن نبودند. از این رو، به مکمل‌های پروتئینی، طعم‌دهنده‌های وانیلی یا شکلاتی اضافه می‌شود؛ این مواد دارای شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند. مصرف آن‌ها باعث افزایش قندخون فرد می‌شود. از طرف دیگر، پروتئین وی به پایین‌آوردن سطح قندخون شهرت دارد. تحقیقات دیگری نشان داده است که پروتئین وی و کازئین می توانند فشار خون سیستولیک قلب را پایین بیاورند. اما با این وجود این ملاحظات باید در مورد افرادی که دارای دیابت یا فشارخون هستند، در نظر گرفته شود.

 

4.       عارضه‌های کلیوی

 

وقتی یک پروتئین توسط بدن گوارش و جذب می‌شود، آمونیاک تولید می‌شود. پس از طی شدن مراحل خاصی، آمونیاک به اوره تبدیل می شود. اوره باید از طریق ادرار از بدن دفع شود. در اینجا یک منطق ساده حکم می‌کند؛ اگر یک فرد پروتئین زیادی مصرف کند، اوره زیادی تولید می‌شود. با این شرایط، فشار زیادی بر کلیه وارد می‌شود تا بتواند اوره و کلسیم خون را فیلتر کند. وقتی در یک دوره بلندمدت مقادیر زیادی پروتئین مصرف شود، خطر ابتلا به عارضه‌های کلیوی وجود خواهد داشت. این خطرات در افراد مختلف، متفاوت است. سنگ کلیه، از کار افتادن کلیه و معیوب شدن آن‌ها، از عوارض جانبی مصرف بیش از حد مکمل‌های پروتئینی است. از طرف دیگر، کلیه‌ها برای دفع مواد مضر به آب زیادی نیاز دارند، بنابراین احتمال دهیدراته شدن بدن (کاهش شدید آب) وجود خواهد داشت.

 

5.       تحلیل رفتن استخوان‌ها

 

پروتئین نقش مهمی در رشد و بهبود وضعیت استخوان‌ها دارد. اما باید توجه کنید که پروتئین می‌تواند استخوان‌های شما را ضعیف‌تر کند. مکمل‌های پروتئینی از منابع غیرگیاهی، مانند تخم‌مرغ و گوشت ساخته شده‌اند و طبیعت اسیدی دارند. مصرف این پروتئین‌های غیرگیاهی خون انسان را اسیدی‌تر از حالت عادی می‌کند. بدن برای مقابله با این عارضه، مواد بازی مانند کلسیم و فسفات را به خون وارد می‌کند. آیا می‌دانید این مواد بازی از استخوان می‌آیند؟! اگر در یک بازه زمانی طولانی، مکمل‌های پروتئینی حیوانی با دوز بالا مصرف کنید، خطر پوکی استخوان و ترد شدن آن‌ها در کمین شما خواهد بود.

 

6.       ریزش مو

 

مو از کراتین ساخته شده است و کراتین نوعی پروتئین است. شاید فکر کنید که مصرف دوز بالایی از مکمل‌های پروتئینی از ریزش موها جلوگیری کرده و به تقویت آن‌ها کمک می‌کند؛ اما اینطور نیست. اگر تنها مکمل بدنسازی شما پروتئین باشد و از مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های دارای ویتامین، چربی و کربوهیدرات غافل شوید، بدن کار سختی در تضمین سلامت موها پیش رو خواهد داشت. ریزش مو و طاسی از عوارض پروتئین بیش از حد خواهد بود.

 

7.       آسیب دیدن کبد

 

پیروی از یک رژیم مبتنی بر مکمل‌های پروتئینی ، بدون مصرف کربوهیدرات‌ها، می‌تواند بدن را دچار وضعیت کتوز کند؛ زمانی که بدن از چربی به عنوان اصلی‌ترین منبع انرژی خود بهره می‌گیرد. از عوارض این اتفاق می‌توان به اسیدی‌شدن خون اشاره کرد. اگر خون به صورت مداوم اسیدی باشد، عملکرد کبد با مشکل مواجه خواهد شد.

 

8.       مسمومیت با فلزات سنگین

 

در سال 2010، تحقیقات گسترده‌ای بر روی پودرهای پروتئین انجام شد. مطالعات نشان می‌دهد که پودرهای پروتئینی با مقادیر ناچیزی از فلزات سنگین مانند آرسنیک، جیوه و کادمیوم ترکیب شده اند. استفاده بیش از حد و غیر اصولی از مکمل‌های پروتئینی می‌تواند باعث بیماری شود. یک فرد با وجود این فلزات سنگین، خستگی، تپش عضلانی، درد مفاصل و مشکلات گوارشی خاصی را تجربه خواهد کرد.

538544e0.jpg

ب) مکمل های مرتبط با تستوسترون

 

امروزه استروئیدها جایگزین مواد آنابولیک طبیعی شده‌اند و تا حد زیادی سطح تستوسترون بدن را افزایش می‌دهند. محصولات و مکمل‌های طبیعی مرتبط با تستوسترون از گیاهانی مانند شنبلیله گرفته شده‌اند.

 

عوارض مکمل های تستوسترونی

 

  • ریزش مو: کاهش ضخامت مو و در نتیجه ریزش محسوس از عوارض احتمالی این مکمل‌هاست.
  • افزایش سایز پروستات: احتمال ایجادسرطان پروستات وجود دارد.
  • جوش صورت: در افراد مختلف شدت این عارضه متفاوت است، اما پنهان کردن این جوش‌های بزرگ کار سختی است.
  • افزایش سطح استروژن: این عارضه می تواند باعث بزرگ شدن سینه‌ها شود.

 

بهترین مکمل های بدنسازی

 

بهترین مکمل‌های بدنسازی برای هر شخص بسته به نیازش متفاوت است. ولی اشتباهی که صورت می گیرد این است که گاهی ورزشکاران بدون در نظر گرفتن نیاز بدن‌شان بهترین مکمل‌های بدنسازی را با توجه به قیمت آن‌ها جستجو می‌کنند. مثلا می‌گویند: پروتئین وی شرکت اپتیموم در جهان بهترین است، پس این پروتئین برای من نیز بهترین است. این کاملا اشتباه است. گاهی اوقات شما به یک کربوهیدرات خوب احتیاج دارید و یا شاید هم با توجه به شرایط بدن‌تان به پروتئین نیاز داشته باشید. ولی همیشه نباید از پروتئین‌های زود هضم استفاده کرد.

 

شخصی که به افزایش وزن فکر می‌کند باید در طول 24 ساعت شبانه‌روز به‌صورت علمی و صحیح به بدن خود پروتئین برساند. با این وجود، هنگام خواب که حدود 8 ساعت طول می‌کشد چگونه باید به بدن پروتئین رساند؟

در این شرایط بهترین مکمل بدنسازی وی، کازئین یا پروتئین سویا هست که هضم و جذب آن‌ها مدت زمان زیادی طول می‌کشد. البته همین پروتئین کازئین که شب معجزه می‌کند را بعد از تمرین نمی‌شود استفاده کرد، چون بعد از تمرین، بدن خیلی سریع مواد مفید و مغذی می‌خواهد.

 

f8e6d420.jpg

 

چه زمانی و در چه سنی به مکمل‌ها نیاز داریم؟

 

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف مکمل‌ها صرف‌نظر از ورزشکاران حرفه ای، فقط در موارد خاصی لازم است. ممکن است تحت نظر پزشک و با انجام آزمایشات، مشخص شود که فردی باید مکمل مصرف کند.

از آنجایی که دوز مصرفی روی بسته‌بندی مکمل‌ها بیشتر از حد نیاز بدن اکثر افراد است، توصیه اکید پزشکان بر این است که مکمل‌ها فقط توسط افراد بالغ و بزرگسال مصرف شود. بسیاری از نوجوانان در صدد دستیابی به عضلات قوی و پرورش‌اندام هستند و برای گرفتن نتیجه سریع و عینی، از ‌هورمون‌ها استفاده می‌کنند.

 

نوجوانان زیر 18  سال باید بدانند در سنی قرار دارند که ترشح هورمون رشد در بالاترین سطح ممکن خود قرار دارد. در نتیجه نیازی به مصرف استروئیدها و هورمون‌های رشد ندارند. در صورت استفاده از این داروها در سن رشد ممکن است با عوارض جبران‌ناپذیری روبه‌رو شوند. اگر هدف شما رسیدن به فرم بدنی دلخواه و عضله سازی است، مصرف مولتی ویتامین، قرص امگا 3 و پودر پروتئین با کیفیت برای شما کافی خواهد بود. پس برای دستیابی به نتیجه پایدار باید عادات غذایی خود را تغییر دهید و نیاز بدن را با منابع طبیعی برطرف کنید.

 

شما در طول چند سال اولیه بدنسازی تا زمان بزرگسالی نیازی به مصرف مکمل‌هایی مثل کراتین، گلوتامین و پروتئین نخواهید داشت؛ مگر با تشخیص متخصص تغذیه، اما باید گفت که اصلاً به هورمون‌ها احتیاج نخواهید داشت. کراتین اضافی باعث رسوب در کلیه‌ها، مشکلات معده و گرفتگی در عضلات خواهد شد. پیشنهاد ما تمرین زیر نظر مربی متخصص و حرفه‌ای و انجام حرکات ورزشی در جهت عضله‌سازی مناسب است. متاسفانه اهداف ورزشی بلندپروازانه و عجله برای رسیدن به بدنی بهتر، باعث می‌شود ورزشکاران خود را توجیه کنند و از دوز مناسب‌، فراتر بروند. توصیه می‌شود برای بالا بردن متابولیسم و سرعت در ورزش از مکمل‌های آرژینین و کافئین در حد نیاز استفاده شود.

 

افراد بزرگسال که رشد جسمانی‌شان به پایان رسیده‌است، برای انتخاب مکمل‌ها گزینه‌های متعددی دارند. متأسفانه امروزه در بسیاری از باشگاه‌های ورزشی، مکمل‌ها تحت نظر مربیان غیرحرفه‌ای تجویز می‌شود. اطلاع از این مطلب که هر شخص ویژگی‌ها، متابولیسم و ساختار بدنی متفاوتی دارد، بسیار حائز اهمیت بوده و در انتخاب نوع، زمان و مصرف مکمل‌ها تأثیرگذار است.

 

از آنجایی که هر کدام از مواد نیروزا دارای عملکردی متفاوت در بدن انسان هستند و حتی با بعضی داروها تداخل دارند، مصرف خودسرانه آن‌ها صدمات جبران‌ناپذیری مانند عوارض قلبی عروقی، ریزش موی سر و طاسی، اختلال در ترشح هورمون رشد در نوجوانان و متوقف شدن رشد قدی آن‌ها، نارسایی کبد، آکرومگالی (رشد بیش از حد یک عضو) و حتی مرگ را در پی خواهد داشت.

 

سایت زیب‌اندام گردآورنده‌ی مقالات معتبر دنیا به صورت رایگان می باشد. و شما می‌توانید برای مطالعه مقالات تخصصی بیشتر به وبلاگ ما مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با ثبت نام در وب‌سایت زیب‌اندام در زمینه‌های تناسب‌اندام و رژیم غذایی مشاوره‌ی رایگان بگیرید. در کنار خانواده زیب‌اندام اهداف‌تان را تخصصی‌تر دنبال کنید.

 

 

تگ ها

بدنسازی
زیب اندام
پروتئین
تناسب اندام
فیتنس
پرورش اندام
trx
zibandam
زیب اندام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط