در حال بارگذاری ...

همه آن چیز که شما باید درباره کلسترول بالا بدانید

نویسنده : صدف حقیقت منش
تاریخ انتشار : 1399/05/21
مدت زمان مطالعه : 15 دقیقه
تعداد بازدید : 1097

همه آن چیز که شما باید درباره کلسترول بالا بدانید

کلسترول چیست؟

 

کلسترول نوعی چربی است. این ماده مومی مانند چربی است که کبد شما به طور طبیعی تولید می­کند. برای تشکیل غشای سلولی، هورمونهای خاص و ویتامین D بسیار حیاتی است.

کلسترول در آب حل نمی­شود، بنابراین به تنهایی نمی­تواند از طریق خون شما عبور کند. برای کمک به حمل و نقل کلسترول، کبد شما لیپوپروتئین ها تولید می­کند.

لیپوپروتئین ها ذراتی هستند که از چربی و پروتئین ساخته شده اند. آنها کلسترول و تری گلیسیرید (نوع دیگری از چربی) را از طریق جریان خون شما حمل می­کنند. دو شکل عمده لیپوپروتئین لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) است.

اگر خون شما حاوی کلسترول LDL بیش از حد باشد (کلسترول ناشی از لیپوپروتئین با چگالی کم)، به عنوان کلسترول بالا شناخته می­شود. در صورت عدم درمان، کلسترول بالا می­تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

کلسترول بالا به طور معمول علامتی ایجاد نمی­کند. به همین دلیل مهم است که به طور مرتب سطح کلسترول خود را بررسی کنید. بدانید که سطح کلسترول برای سن شما چگونه توصیه

 می­شود.

 

کلسترول LDL یا «کلسترول بد»

 

لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) اغلب «کلسترول بد» نامیده می­شود. این کلسترول را به شریان های شما منتقل می­کند. اگر سطح کلسترول LDL شما بیش از حد بالا باشد، می­تواند بر روی دیواره شریان های شما ایجاد شود.

این لیپید همچنین به عنوان پلاستیک کلسترول شناخته می­شود. این پلاک می­تواند شریانهای شما را تنگ کند، جریان خون شما را محدود کرده و خطر لخته شدن خون را بالا ببرد. اگر لخته خون، شریان را در قلب یا مغز شما مسدود کند، می­تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

طبق مراکز کنترل بیماری و پیشگیری از آن، بیش از یک سوم بزرگسالان آمریکایی سطح کلسترول LDL را بالا برده اند. دریابید که چگونه می­توانید سطح کلسترول LDL خود را بررسی کنید.

 

کلسترول HDL یا "کلسترول خوب"

 

لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) گاهی اوقات «کلسترول خوب» خوانده می­شود. این به بازگشت کلسترول LDL  به کبد کمک می­کند تا از بدن خارج شود. این کمک می­تواند از ایجاد پلاسمای کلسترول در شریان های شما جلوگیری کند.

هنگامی که سطح متعادلی از کلسترول HDL دارید، می تواند به کاهش خطر لخته شدن خون، بیماری قلبی و سکته کمک کند.

 

تری گلیسیریدها، یک نوع متفاوت لیپید هستند.

 

تری گلیسیریدها نوع دیگری از لیپیدها هستند. آنها با کلسترول متفاوت هستند. در حالی که بدن شما از کلسترول برای ساخت سلولها و هورمونهای خاص استفاده می­کند، اما از تری گلیسیرید به عنوان منبع انرژی استفاده می­کند.

هنگامی که کالری بیشتری می­خورید از آنکه بدن شما بلافاصله بتواند استفاده کند، آن کالری ها را به تری گلیسیرید تبدیل می­کند. این ماده تری گلیسیرید را در سلولهای چربی شما ذخیره  می­کند. همچنین از لیپوپروتئین ها برای گردش تری گلیسیرید از طریق جریان خون شما استفاده می­کند.

اگر به طور مرتب کالری بیشتری از بدن خود استفاده کنید، میزان تری گلیسیرید شما بالا می­رود. این ممکن است خطر ابتلا به چندین مشکل بهداشتی از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

پزشک شما می­تواند از یک آزمایش خون ساده برای اندازه گیری سطح تری گلیسیرید و همچنین میزان کلسترول شما استفاده کند. بیاموزید چگونه سطح تری گلیسیرید خود را آزمایش کنید.

 

سطح کلسترول خود را بررسی کنید.

 

اگر 20 سال یا بیشتر سن دارید، انجمن قلب آمریکا توصیه می­کند که سطح کلسترول خود را حداقل هر چهار تا شش سال یک بار بررسی کنید. اگر سابقه کلسترول بالا یا سایر عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی دارید، پزشک ممکن است شما را به آزمایش بیشتر میزان کلسترول ترغیب کند.

پزشک شما می­تواند از پانل لیپیدها برای اندازه گیری کل کلسترول شما و همچنین میزان کلسترو LDL ، کلسترول HDL و تری گلیسیرید استفاده کند. کل کلسترول شما میزان کلی کلسترول خون شماست. این شامل کلسترول LDL و HDL است.

اگر سطح کلسترول تام یا کلسترول LDL بیش از حد زیاد باشد، پزشک شما را به عنوان کلسترول بالا تشخیص می­دهد. کلسترول بالا به ویژه هنگامی که سطح LDL شما خیلی زیاد است و سطح HDL شما خیلی پایین است خطرناک می­نامد.

 

نکات:

 

 • به چربی های اشباع و ترانس موجود در برچسب های مواد غذایی و همچنین قندهای اضافه شده توجه کنید. هرچه کمتر از این تعداد مصرف کنید، بهتر است. بیش از 10 درصد کالری روزانه شما نباید از چربیهای اشباع شده یا قندهای اضافه شده باشد.
 • از خوردن کلسترول کافی نگران نباشید. بدن شما به میزان کافی مصرف کند.
 • چربی های سالم و غیر اشباع بیشتری بخورید. سعی کنید کره را با روغن زیتون فرا بکر در پخت و پز جایگزین کنید، برش های گوشت بدون چربی را خریداری کنید و به جای سیب زمینی سرخ شده یا غذاهای میان وعده فرآوری شده، آجیل و خریداری کنید.

  

دستورالعمل های اخیر برای سطح کلسترول طبیعی:

 

بدن شما برای عملکرد صحیح نیاز به مقداری کلسترول دارد، از جمله برخی از LDL اما اگر میزان LDL شما خیلی زیاد باشد، می­تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی برای سلامتی را افزایش دهد.

در سال 2013 کالج قلب و عروق آمریکا (ACC) و انجمن قلب آمریکا (AHA) دستورالعملهای جدیدی را برای درمان کلسترول بالا تهیه کردند.

قبل از این تغییر، پزشکان کلسترول را بر اساس اعداد در نمودار سطح کلسترول مدیریت       می­کردند. پزشک معالج کل میزان کلسترول شما را اندازه گیری می­کند.

ترول، کلسترول HDL و کلسترول LDL آنها سپس تصمیم می­گیرند که بر اساس میزان مقایسه شماره های شما با شماره های موجود در نمودار، یک داروی کاهش دهنده کلسترول تجویز کنند.

طبق دستورالعمل های جدید، علاوه بر میزان کلسترول شما، توصیه های درمانی سایر عوامل خطرناک بیماری قلبی را در نظر می­گیرند. این عوامل خطرزا شامل دیابت و بروز یک بیماری قلبی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی است. بنابراین میزان کلسترول "طبیعی" شما به این بستگی دارد که آیا عوامل خطرناک دیگری برای بیماری های قلبی دارید.

این دستورالعمل های جدید توصیه می کند که اگر شما فاکتورهای خطر بیماری قلبی ندارید، پزشک باید اگر LDL شما بیشتر از 189 میلی گرم در دسی لیتر باشد، درمان را تجویز کند. برای اینکه بدانید توصیه های کلسترول شخصی شما چیست، با پزشک خود صحبت کنید.

 

نمودار سطح کلسترول:

 

با تغییراتی که در بالا در دستورالعملهای مربوط به کلسترول بالا ذکر شد، نمودارهای کلسترول دیگر بهترین روش برای سنجش میزان مدیریت کلسترول در بزرگسالان در نظر گرفته نمی­شوند.

با این حال، به طور متوسط ​​برای کودک و نوجوان، National Heart، Rung and Blood InstituteTrusted Source  میزان کلسترول (mg / dL) را به شرح زیر طبقه بندی می کند:

 

Total cholesterol

HDL cholesterol

LDL cholesterol

Acceptable

lower than 170

higher than 45

lower than 110

Borderline

170–199

40–45

110–129

High

200 or higher

n/a

higher than 130

Low

n/a

lower than 40

n/a

 

 

علائم کلسترول بالا:

 

در بیشتر موارد، کلسترول بالا یک مشکل «نهان» است. به طور معمول هیچ علائمی ایجاد     نمی­کند. بسیاری از مردم حتی متوجه نمی­شوند که کلسترول بالایی دارند، تا زمانی که عوارض جدی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی ایجاد کند.

به همین دلیل غربالگری معمول کلسترول مهم است. اگر 20 سال یا بالاتر دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا غربالگری کلسترول معمول دارید. بیاموزید که چگونه این غربالگری می­تواند زندگی شما را نجات دهد.

 

همه آن چیز که شما باید درباره کلسترول بالا بدانید

علل کلسترول بالا­:

 

خوردن بیش از حد غذاهایی که سرشار از کلسترول، چربیهای اشباع و چربیهای ترانس هستند ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا را افزایش دهد. سایر عوامل سبک زندگی نیز می­توانند در کلسترول بالا نقش داشته باشند. این عوامل شامل عدم تحرک و سیگار کشیدن است.

ژنتیک شما همچنین می­تواند بر احتمال ابتلا به کلسترول بالا تأثیر بگذارد. ژنها از والدین به فرزندان منتقل می­شوند. برخی ژن ها به بدن شما دستورالعمل پردازش کلسترول و چربی ها را می دهند. اگر والدین شما کلسترول بالایی دارند، در معرض خطر ابتلا به آن نیز هستید.

در موارد نادر، کلسترول بالا در اثر کمبود کلسترول خانوادگی ایجاد می­شود. این اختلال ژنتیکی از از بین بردن LDL بدن شما جلوگیری می­کند. طبق تحقیقات موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسان، بیشتر بزرگسالان مبتلا به این بیماری سطح کلسترول کل بالاتر از 300 میلی گرم در لیتر و سطح LDL بالای 200 میلی گرم در لیتر دارند.

سایر شرایط بهداشتی مانند دیابت و کم کاری تیروئید نیز ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا و عوارض مرتبط با آن را افزایش دهند.

 

عوامل خطر کلسترول بالا:

 

 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • رژیم غذایی ناسالم داشتن
 • به طور منظم ورزش نکردن
 • مصرف کردن دخانیات
 • سابقه خانوادگی کلسترول بالا داشتن
 • دیابت ، بیماری کلیوی یا کم کاری تیروئید داشتن

افراد در هر سن، جنسیت و قومیتی می توانند کلسترول بالایی داشته باشند. برای کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا و عوارض مرتبط با آن، راهکارهایی را وجود دارد.

 

عوارض کلسترول بالا:

 

در صورت عدم درمان، کلسترول بالا می­تواند باعث ایجاد رسوب در شریان های شما شود. با گذشت زمان، این رسوبات می­تواند شریانهای شما را تنگ کند. این بیماری به عنوان آترواسکلروز (atherosclerosis) شناخته شده است.

آترواسکلروز یک بیماری جدی است. که می­تواند جریان خون را از طریق شریان های شما محدود کند. همچنین خطر ابتلا به لختگی خون را افزایش می­دهد.

 

آترواسکلروز می­تواند منجر به بسیاری از عوارض تهدید کننده زندگی باشد، مانند:

 

 • سکته
 • حمله قلبی
 • آنژین (درد قفسه سینه)
 • فشار خون بالا
 • بیماری عروقی محیطی
 • بیماری مزمن کلیوی

کلسترول بالا همچنین می­تواند عدم تعادل صفرا را ایجاد کرده و خطر سنگ کیسه صفرا را افزایش دهد.

 

1ad3ac29.jpg

نحوه تشخیص کلسترول بالا:

 

برای اندازه گیری سطح کلسترول، پزشک از آزمایش خون ساده استفاده می­کند. آنها می­توانند از آن برای ارزیابی میزان کلسترول تام، کلسترول LDL ، کلسترول HDL و تری گلیسیرید استفاده کنند.

برای انجام این آزمایش، پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی نمونه ای از خون شما را دریافت می­کنند. آنها این نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می­فرستند. هنگامی که نتایج آزمایش شما در دسترس باشد ، به شما اطلاع می­دهند که میزان کلسترول یا تری گلیسیرید خیلی زیاد است یا خیر.

برای آمادگی در این آزمایش، پزشک ممکن است از شما بخواهد که حداقل از 12 ساعت قبل از خوردن یا آشامیدن چیزی بپرهیزید.

 

نحوه کاهش کلسترول:

 

اگر کلسترول بالایی دارید، پزشک ممکن است برای کمک به کاهش آن، شیوه صحیح زندگی را توصیه کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی، عادتهای ورزشی یا سایر جنبه های روزمره شما توصیه کنند. اگر سیگار می کشیدآن را منع کنند.

پزشک ممکن است برای کمک به کاهش سطح کلسترول خون، داروها یا سایر روش های درمانی را تجویز کند. در برخی موارد، آنها ممکن است شما را برای مراقبت بیشتر به یک متخصص ارجاع دهند. ببینید چه مدت طول می کشد تا درمان کلسترول شما موثر واقع شود.

 

کاهش کلسترول از طریق رژیم:

 

برای کمک به شما در دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم، پزشک ممکن است تغییراتی را در رژیم غذایی شما پیشنهاد کند.

به عنوان مثال ، آنها ممکن است به شما توصیه کنند:

 • مصرف غذاهایی که دارای کلسترول، چربیهای اشباع و چربیهای ترانس هستند، را محدود کنید
 • منابع ناب پروتئین مانند مرغ، ماهی و حبوبات را انتخاب کنید
 • طیف گسترده ای از غذاهای پر فیبر، مانند میوه، سبزیجات و غلات کامل را میل کنید
 • به جای غذاهای سرخ شده، غذاهای پخته، برنجی، بخارپز، کبابی و کباب شده را انتخاب کنید
 • از فست فود و خودداری کنید
 • غذاهایی که دارای کلسترول ، چربیهای اشباع یا چربیهای ترانس هستند مانند: گوشت قرمز، گوشت ارگان، زرده تخم مرغ و لبنیات پر چرب، غذاهای فرآوری شده با کره کاکائو، روغن پالم یا روغن نارگیل، غذاهای سرخ شده مانند چیپس سیب زمینی ، حلقه های پیاز و مرغ سرخ شده، برخی از کالاهای پخته شده، مانند برخی از شیرینی ها و کلوچه ها

خوردن ماهی و سایر غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند نیز ممکن است به کاهش سطح LDL شما کمک کند. به عنوان مثال، ماهی قزل آلا و شاه ماهی از منابع غنی امگا 3 هستند. گردو، بادام، دانه کتان و آووکادو نیز حاوی امگا 3 هستند. غذاهای دیگری را پیدا کنید که ممکن است به کاهش سطح کلسترول شما کمک کند.

 

همه آن چیز که شما باید درباره کلسترول بالا بدانید

از چه غذاهایی با کلسترول بالا باید جلوگیری کرد:

 

کلسترول رژیم غذایی در محصولات حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و لبنیات یافت می­شود. برای کمک به درمان کلسترول بالا، پزشک ممکن است شما را به محدود کردن میزان مصرف غذاهای دارای کلسترول بالا ترغیب کند.

به عنوان مثال، محصولات زیر حاوی مقادیر زیادی کلسترول هستند:

 • برش های چرب گوشت قرمز
 • چگر و
 • تخم مرغ مخصوصاً زرده آن
 • لبنیات پرچرب، مانند پنیر پرچرب، شیر، بستنی و کره

بسته به توصیه‌های پزشک، ممکن است برخی از این غذاها را با اعتدال بخورید.

 

داروهای کلسترول:

 

در بعضی موارد، پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به کاهش سطح کلسترول شما تجویز کند.

استاتین ها متداول ترین دارو برای کلسترول بالا هستند. آنها کبد شما را از تولید کلسترول بیشتر محدود می­کنند.

 • نمونه هایی از استاتین ها عبارتند از:
 • آتورواستاتین (Lipitor)
 • فلوواستاتین (Lescol)
 • روزوواستاتین (Crestor)
 • سیمواستاتین (Zocor)

 

پزشک ممکن است داروهای دیگری را نیز برای کلسترول بالا تجویز کند، مانند:

 • نیاسین
 • رزینهای اسیدهای صفراوی یا تركیب كنندههای اسید صفراوی، مانند كولسوآلم (Welchol) ، كلستيپول (Colestid) یا كلستیرامین (Prevalite)
 • مهار کننده های جذب کلسترول، مانند ezetimibe (Zetia)

برخی محصولات حاوی ترکیبی از داروها هستند که به کاهش جذب کلسترول بدن از مواد غذایی و کاهش تولید کلسترول در کبد شما کمک می­کند. یک مثال ترکیبی از ezetimibe و simvastatin (Vytorin)  است.

 

نحوه کاهش کلسترول به طور طبیعی:

 

در برخی موارد، شما ممکن است بدون استفاده از دارو، سطح کلسترول خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، ممکن است خوردن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم و جلوگیری از استعمال دخانیات کافی باشد.

برخی افراد همچنین ادعا می کنند که برخی مکمل های گیاهی و غذایی خاص ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند. به عنوان مثال:

 • سیر
 • زالزالک
 • آستراگالوس
 • مخمر برنج قرمز
 • مکمل های استرول و استنول
 • سبوس جو دوسر، که در جو دوسر و جو دوسر یافت می شود
 • دانه های کتان

با این حال، شواهد موجود در مورد این ادعاها متفاوت است. همچنین، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) هیچ یک از این محصولات را برای درمان کلسترول بالا تأیید نکرده است. برای یادگیری اینکه آیا آنها می­توانند به درمان این بیماری کمک کنند، تحقیقات بیشتری لازم است.

همیشه قبل از مصرف هرگونه مکمل گیاهی یا غذایی با پزشک خود مشورت کنید. در بعضی موارد ، آنها ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید در تعامل باشند.

 

نحوه جلوگیری از کلسترول بالا:

 

عوامل خطر ژنتیکی برای کلسترول بالا قابل کنترل نیست. با این وجود می توان عوامل زندگی را مدیریت کرد.

برای کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا:

 • یک رژیم غذایی مغذی که دارای کلسترول و چربی های حیوانی و فیبر زیاد باشد را کم کنید
 • از مصرف الکل خودداری کنید.
 • وزن سالم خود را کنید.
 • به طور منظم تمرین کن.
 • سیگار نکشید

همچنین باید توصیه های پزشک خود را برای غربالگری معمول کلسترول دنبال کنید. اگر در معرض خطر کلسترول بالا یا بیماری عروق کرونر قلب هستید، احتمالاً شما را تشویق می­کنند که سطح کلسترول خود را بطور منظم آزمایش کنید. دریابید که چگونه سطح کلسترول خود را بررسی کنید.

 

منبع رسمی  این مقاله وب سایت healthline می باشد.

برای خواندن مقالات بیشتر می توانید در سایت ما ثبت نام کرده و یا ازطریق وبلاگ ما مطالب بیشتری را دنبال کنید

 

 منبع

 

Causes of high cholesterol (2017).
heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/CausesofHighCholesterol/Causes-of-High-Cholesterol_UCM_001213_Article.jsp#.WXPJn4qQzmg

 

 

تگ ها

زیب اندام
مربی انلاین
مربی آنلاین
zibandam
coach online
online coach
کلسترول
کلسترول بالا
چربی
تری گلیسیرید
لیپید
سطح کلسترول
کالری
کلسترول بالا

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط